Inalta Curte: Darius Valcov le-a spus judecatorilor ca ii este rau, acestia i-au dat voie sa plece. Urmatorul termen a fost dat pentru 4 septembrie

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 19 iunie 2017, 14:46 Actualitate | Esenţial

Darius Valcov
Foto: gov.ro
Magistratii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie au decis ca fostul ministru al Finantelor Darius Valcov sa fie audiat pe 4 septembrie in dosarul in care este acuzat de trafic de influenta si spalare de bani, transmite Agerpres.

Valcov s-a prezentat luni la instanta suprema, insa el a cerut permisiunea sa paraseasca sala de judecata, motivand ca se simte rau. Instanta a fost de acord ca el sa plece, urmand sa fie audiat de judecatori la termenul din 4 septembrie. 

Atat la intrare, cat si la iesirea din sediul instantei, Valcov a refuzat sa raspunda intrebarilor puse de jurnalisti, care doreau sa afle modul in care el a intocmit raportul de evaluare a ministrilor din Guvernul Grindeanu. 

La acest termen al procesului a fost audiat Minel Prina, fost viceprimar si primar al municipiului Slatina. 

Inca de la inceputul declaratiei, Minel Prina le-a spus judecatorilor ca isi recunoaste faptele si ca o sa regrete "cate zile o avea". El a explicat ca, pe cand era viceprimar, Primaria Slatina a depus documentatia pentru accesarea de fonduri europene pentru modernizarea strazilor si a retelei de apa, iar firma care a castigat contractele, Tehnologica Radion, a dat asigurari ca nu vor fi probleme in efectuarea lucrarilor. Dupa numai 6 luni, sefii de proiecte din Primarie au venit si i-au spus ca au inceput sa apara intarzieri si lucrarile nu sunt de calitate. 

Prina sustine ca i-a adus la cunostinta primarului de atunci din Slatina, Darius Valcov, iar acesta i-a dat numarul de telefon al patronului de la Tehnologica Radion, Theodor Berna, pentru a discuta direct. 

Fostul viceprimar a relatat ca, la un moment dat, l-a primit pe Berna la el in birou, iar acesta i-a inmanat un biletel, pe care scria ca are o promisiune financiara pentru Valcov "si nu poate sa-l mai ajute cu cash" si daca este posibil ca banii sa fie dati prin intermediul unei firme. 

"Am ramas surprins. Atunci am auzit de comisionul de 20 la suta. M-am intalnit cu Ramba si i-am cerut sa tina el legatura cu Berna. Nu am primit nicio suma de bani de la Berna pentru Valcov. Recunosc ca i-am cerut lui Ramba sa se intalneasca cu Berna pentru o serie de tranzactii, pentru ca Valcov sa obtina comisionul de 20 la suta, fapta pe care o voi regreta tot timpul. Comisionul de 20 la suta am avut reprezentarea ca este mita (...). In 2015, mi-am dat demisia din functia detinuta in cadrul Primariei Slatina, lucru pe care ar fi trebuit sa-l fac in 2009. Sunt fericit si impacat cu mine ca am facut acest pas", a mai spus Prina. 

In acest dosar, alaturi de Valcov sunt judecati Lucian Petrut Susala (fost sofer al lui Darius Valcov), Minel Prina, fost primar si viceprimar al municipiului Slatina, Petre Bogdan Timofte si Constantin Tomescu. 

Procurorii DNA sustin ca, in cursul anului 2009, Theodor Berna, administratorul companiei Tehnologica Radion, l-a contactat pe Darius Valcov, la acea data primar al municipiului Slatina, caruia i-a propus, ca in schimbul oferirii sprijinului in influentarea factorilor de decizie din cadrul autoritatii contractante (SC Compania de Apa Olt SA), in vederea castigarii unor licitatii de lucrari pentru obiective situate in Slatina, Scornicesti, Piatra Olt si Draganesti sa ii dea 20% din valoarea sumelor incasate, conform contractelor de executie a respectivelor lucrari.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

7513 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    bah... (Luni, 19 iunie 2017, 14:53)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    astia sunt culmea frate. ce dracu, ca doar e vanjos, sanatos, chiar a incropit textul motiunii. acum l-au luat bolile? trebuiau sa-i aduca o echipa medicala. in ritmul asta nu o sa terminam procesele nici in 1000 de ani.
    • +18 (18 voturi)    
      Saracutul... (Luni, 19 iunie 2017, 15:09)

      Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      Saracutul... i s-a facut rau de la cat l-a muncit Dragnea cu analiza guvernului.
      • +4 (4 voturi)    
        Ca sa nu mai vorbim... (Luni, 19 iunie 2017, 16:26)

        LLLL [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

        ... ca din cauza acestor infractori, borfasi penali, o multime de romani platesc ratele la banca la curs EURO de 4.6. Deci cresterea de salarii s-a dus... Din pacate cei din privat nu au beneficiat de cresteri si acum platesc din propriul buzunar diferenta. Acum poate ca inteleg de ce este bine sa nu voteze doar bugetarii...
    • +5 (5 voturi)    
      Trage de timp. Si judecatorii, marinimosi, (Luni, 19 iunie 2017, 17:49)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      l-au lasat sa traga. Asteapta cu totii sa vada daca infractorul condamnat definitiv Dragnea va conduce in continuare Romania sau nu. Daca infractorul condamnat Dragnea pune mana pe putere, atunci toti isi vor schimba atitudinea: Valcov va putea sa zideasca mai departe tablouri in pereti si judecatorii vor putea sa tranteasca mai departe procese contra cost.
    • +3 (3 voturi)    
      De ce nu au dat termen (Luni, 19 iunie 2017, 20:45)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      A doua zi?
      Ar fi trebuit să îi treacă...
      Nu e de mirare că se fură; durează o veșnicie să fii condamnat, ieși imediat, rămâi cu banii...trai, nene.
  • +8 (8 voturi)    
    bah... (Luni, 19 iunie 2017, 14:53)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    astia sunt culmea frate. ce dracu, ca doar e vanjos, sanatos, chiar a incropit textul motiunii. acum l-au luat bolile? trebuiau sa-i aduca o echipa medicala. in ritmul asta nu o sa terminam procesele nici in 1000 de ani.
  • +18 (18 voturi)    
    Dar cand l-a infierat pe Grindeanu (Luni, 19 iunie 2017, 14:53)

    transalpinarum [utilizator]

    in shedintza PSD, nu i-a fost rau? ce hahalera de om...
  • +17 (17 voturi)    
    ciudat; cand fura, se simtea excelent! (Luni, 19 iunie 2017, 14:54)

    MG [utilizator]

    acum are si prieteni in parlament carora le da sfaturi; da' la "trebunal" il ia cu lesin, asa..
  • +16 (16 voturi)    
    era extenuat hoțomanul (Luni, 19 iunie 2017, 14:55)

    IancuJianu [utilizator]

    după atita muncă cu căratul tablourilor și evaluarea guvernului...
  • +17 (17 voturi)    
    Ciudat tip (Luni, 19 iunie 2017, 14:56)

    Bazil [utilizator]

    Cand face porcarii este sanatos tun, cand trebuie sa raspunda pentru ele nu se simte bine. Cereti sa aveti in permanenta un medic la ICCJ, ca sa le treaca pofta de imbolnaviri subite la acesti sobolani.
  • +11 (11 voturi)    
    Bai ne 'lesi' ?! (Luni, 19 iunie 2017, 14:56)

    anca_ssc [utilizator]

    Pai de-asta dureaza procesele 1000 de ani, ca de 2x/an ti-e rau si a 3-a oara nu te prezinti, ca esti in Brazilia :))

    I se trage de la sedintele de racolare a votantilor pro-motiune... vreo sedinta in cimitir ceva ?!

    Nasol moment, mortii pot sa voteze doar la alegerile generale, aici nu va ajuta :))
  • +12 (12 voturi)    
    SI (Luni, 19 iunie 2017, 14:58)

    tudor74 [utilizator]

    Si uite asa, cu o jena in dos procesul s-a prelungit cu 3 luni. In septembrie o sa il doara o masea si judecatorii (aia care impart condamnari cu suspendare de parca e lichidare de stoc) ii mai amana procesul cu inca 3 luni si peste doi ani de amanari se prescrie fapta si infractorul e curat ca lacrima.
  • +10 (10 voturi)    
    oare a mancat creta? (Luni, 19 iunie 2017, 15:01)

    loveparade [utilizator]

    mai trebuia sa le spuna ca i-a mancat cainele tema si avea tot repertoriul de clasa a-I-a.
    cand si-a folosit creierul (cica) sa lucreze la evaluare (cica!) nu ii era rau.
    ce ordinar!
  • +11 (11 voturi)    
    va rog sa incetati cu jignirile... (Luni, 19 iunie 2017, 15:03)

    math_2 [utilizator]

    ... la adresa tarii romanesti.

    Noi nu suntem o tara de mafioti si de imbecili. Suntem un popor harnic si viteaz unde cei vinovati sunt aspru pedepsiti, si unde bugetarii cronici sunt foarte chibzuiti... leu cu leu ei strang zeci de milioane de Euro.
    Daca omul se sintea rau ce sa faca bietii judecatori. Ei "i-a dat voie sa plece" in vacanta parlamentara. La tratament.
  • +9 (9 voturi)    
    asta da justitie, furi si ti se face rau (Luni, 19 iunie 2017, 15:04)

    mnicku [utilizator]

    iar judecatorii bineinteles ca sunt ingaduitori cu hoti - doar sunt ocrotitorii lor(legali), nu? .......... o justitie de cacao

    termen in septembrie ca deh , infractoru are si el drepturi, vacante, motiuni, .... gentlemeni ce naiba!!!!!!!!

    da' pina cind ??????
    • +6 (6 voturi)    
      Nu fi naiv... (Luni, 19 iunie 2017, 15:10)

      Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      si daca nu-l lasau, ieseau trompetele sa zica "uite ce fac judecatorii, mor oamenii in sala de judecata"...
  • +9 (9 voturi)    
    " se simte rau"? (Luni, 19 iunie 2017, 15:06)

    Francisc 1 [utilizator]

    acum ceva zile cand impreuna cu celalalt inculpat evalua guvernul nu parea ca se simte rau ! justitia din tara asta lasa mult de dorit!
  • +6 (6 voturi)    
    DURA LEX, SED LEX(?) (Luni, 19 iunie 2017, 15:15)

    MG [utilizator]

    rusinica!!
  • +9 (9 voturi)    
    pai? (Luni, 19 iunie 2017, 15:19)

    Reshape [utilizator]

    Pai ce, ii e rau pina in septembrie?
    • +3 (3 voturi)    
      nu "pana"... ;) (Luni, 19 iunie 2017, 16:06)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      Nu "pana in septembrie" - NUMAI in septembrie! :P
  • +5 (5 voturi)    
    H si u si o lui Dragnea si lui Valcov, infractori (Luni, 19 iunie 2017, 15:33)

    Maniu [utilizator]

    unul condamnat...cu celalalt, prea multe fineturi!
  • +5 (5 voturi)    
    Precum? (Luni, 19 iunie 2017, 16:00)

    Agenduta [utilizator]

    Mai exista in Romania vreun sistem in care sa avem o minima incredere? Eu nu cred in raul absolut, dar in raul facut sistematic si cu scop, pentru a da senzatia de absolut, mai ca-mi vine sa incep a crede. Totul va dura de acum inainte asa cum ati scris? Asa ma gandesc. Spuneti-ne cum sa schimbam termenii discursului, sau din ce unghi sa privim lucrurile ca sa mai avem forta de a merge inainte? Adica sa mergem inainte cu un scop constructiv. Ma gandesc ca-mi veti spune sa astept vreo 2-3 generatii, ca poate, poate cyborgul ne va rezolva problemele.
    Dnul Valcov sufera de sindromul "Bernie Madoff"? Nu stie ca tipul a luat 150 de ani de parnaie?
    Dar judecatorii de ce sufera?
  • +6 (6 voturi)    
    a muncit prea mult, saracu'... (Luni, 19 iunie 2017, 16:06)

    Codruta N [utilizator]

    Nu-i asa usor sa faci ditamai "evaluarea" unui guvern din 27 ministri... si sa mai si iasa asa cum vrea Shafu'... s-a extenuat, bietu' om... >:)
    • +2 (2 voturi)    
      Pai cine l-a pus sa se extenueze? (Luni, 19 iunie 2017, 16:33)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Nu stia ca are termen azi?

      Da' pe el il apuca temperaturile si frixoanele cand isi aduce aminte ca a fost prins. Prins am zis!
  • +4 (4 voturi)    
    Strategul PSD-ului, un HOT ORDINAR ? (Luni, 19 iunie 2017, 17:15)

    KTerinca [utilizator]

    Inseamna ca tot partidul e format din HOTI ORDINARI.
    Jos cu ei !
    Parca asta era cu infierarea tovarasului de partid, Grindeanu.
    Acu i s-a facut rau, ca e vorba de furaciunile facute de el .

    Jos cu javrele rosii !
    • +2 (2 voturi)    
      Daca seful e hot, a fi hot este un lucru (Luni, 19 iunie 2017, 17:52)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      de onoare mare in P$D. Iar daca esti si condamnat, valoarea si aprecierea care ti se dau cresc exponential
  • +3 (3 voturi)    
    ce naiba sa mai muncesti in tara asta??? (Luni, 19 iunie 2017, 18:48)

    yellowdog [utilizator]

    bataie de joc, pt asta platim justitia sa ii mangaie pe crestetet pt toti infractorii?
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil (Marţi, 20 iunie 2017, 11:34)

    sile1 [utilizator]

    La cate golanii se preteaza unii pentru a scapa de Justitie si cat de ingaduitoare si omenoasa este ea cu ei.