Cine este Mihai Busuioc, cel care il sfideaza pe Sorin Grindeanu, refuzand sa transmita la Monitorul Oficial decizia prin care este demis

de CP     HotNews.ro
Vineri, 16 iunie 2017, 14:42 Actualitate | Esenţial

Mihai Busuioc
Foto: Hotnews
Mihai Busuioc, cel care refuza sa plece din functia de secretar general al Guvernului, este un apropiat al presedintelui PSD Liviu Dragnea. De altfel, a fost secretar general adjunct la Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice, in perioada in care Liviu Dragnea conducea aceasta institutie. Reamintim ca planurile premierului Sorin Grindeanu au fost date peste cap de refuzul lui Busuioc de a contrasemna ordinul premierului Grindeanu prin care dispunea eliberarea din functie. Potrivit legislatiei in vigoare, nu poate fi publicata in Monitorul Oficial nicio decizie a premierului sau act normativ, fara semnatura secretarului general al Guvernului. Sorin Grindeanu doreste sa-l schimbe pe Mihai Busuioc cu Victor Ponta.

Busioc a fost numit secretar general al Guvernului, in ianuarie, de catre Sorin Grindeanu, imediat dupa acesta a fost investit in functia de premier. Numirea lui Busuioc a fost prima decizie a lui Grindeanu in calitate de premier. In aprilie, Mihai Busuioc a fost numit membru in Consiliul de Supraveghere al OMV Petrom, fiind propus de catre statul roman, prin Ministerul Energiei.

Mihai Busuioc a fost secretar general adjunct la Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice, in perioada in care Liviu Dragnea conducea aceasta institutie. In 2014 cand a fost numit la Ministerul Dezvoltarii, EVZ scria ca Busuioc a fost omul de incredere al lui Vasile Blaga, membru al PDL sectorul 4 si fostul sef al Oficiului de Cadastru din vremea Elenei Udrea, fiind implicat in multe afaceri cu retrocedari din Bucuresti si din Romania.

In mai 2012, fostul premier Victor Ponta l-a demis pe Busuioc de la sefia Agentiei Nationale de Cadastru si Publicitate Imobiliara.

Potrivit declaratiei de avere completate in februarie 2017, Busuioc este membru in cinci Consilii de Administratie: ANOFM, ANL, Romarm, UM Plopeni si CNI. Pentru ca legea nu-i permite sa fie membru in mai mult de trei consilii de administratie/supraveghere, va trebui sa renunte la unele dintre acestea. Functia din CS al OMV Petrom ar fi a sasea. Vezi aici declaratia de avere.

Potrivit mai multor surse HotNews.ro, Busuioc a refuzat sa contrasemneze ordinul premierului Grindeanu prin care dispunea eliberarea din functie. In absenta semnaturii sale, cei de la Monitorul Oficial au refuzat la randul lor sa publice actul de eliberare din functie.

Sefa Monitorului Oficial, Adriana Costescu, ar fi invocat articolul trei din legea de functionare a Regiei Auonome, articol care prevede ca Monitorul Oficial  ¬functioneaza sub autoritatea Guvernului Romaniei, exercitata prin Secretariatul General al Guvernului¬.

Premierul Grindeanu nu poate trimite direct ordinul spre publicare in Monitorul Oficial, ci prin intermediul Secretarului General al Guvernului. Daca acesta refuza sa contrasemneze, nici un act nu poate intra in vigoare cata vreme nu este publicat in Monitorul Oficial.

Citeste si Unde s-a blocat premierul Grindeanu in razboiul cu Dragnea/ Buturuga care i-a dat sefului Guvernului toate planurile peste cap


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

21161 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    dupa fatza (Vineri, 16 iunie 2017, 14:50)

    dum_i [utilizator]

    Dupa fatza, ... un mare patriot roman, ce va fi etern pomenit in cartile de istorie.
    • +10 (10 voturi)    
      Prefer sa... (Vineri, 16 iunie 2017, 15:13)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      ...creasca cursul Euro, sa fim in blocaj inca ceva timp, dar sa scapap de Dragnea si Tariceanu, decat sa ramana Romania condusa de grupuri de mafioti corupti. In puscarie este locul acestor bestii.
    • +10 (10 voturi)    
      Clasic - Lipitoare de functii publice! (Vineri, 16 iunie 2017, 15:27)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      La definitia oportunistului politic va rog sa puneti poza acestui individ...
    • +3 (3 voturi)    
      Un #rezist, ca si "Grindy", cel mai #rezist (Vineri, 16 iunie 2017, 15:37)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Un #rezist, ca si "Grindy", cel mai #rezist !
  • +11 (15 voturi)    
    Dar, la urma urmei... (Vineri, 16 iunie 2017, 14:51)

    Andradda [utilizator]

    De ce nu-si da Dragnea demisia?

    Daca Grindeanu se tine de cuvant, isi da si el demisia si dupa ce Johannis i-o semneaza, Dragnea se reinscrie in PSD si gata povestea. In cateva ore scapa de Grindeanu, iar Dragnea poate sa povesteasca la TV (tot restul vietii) cum "i-a tras-o" lui Grindeanu. Pun pariu ca toata mitocanimea romaneasca o sa-l bata pe umar si o sa-l laude pt 'teligenta iesita din comun.

    Daca tot au inceput circul, sa-l duca pana la capat!
    • +2 (2 voturi)    
      logic merge dar politic este sepuku (Vineri, 16 iunie 2017, 16:16)

      Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      E prea cioara vopsita .. E ca si cand s-ar juca hopa-Mitica. Acum ies, pana seara intru la loc. ... Nu merge ..

      Il asteapta o piscina si o fata cu 30 ani mai tinerica, care putea sa-i fie nepoata ... si pentru care el joaca-n picioare toata Romania.
      • +4 (4 voturi)    
        Crezi? (Vineri, 16 iunie 2017, 18:01)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu Raymond

        Pai daca si-ar da Dragnea demisia, s-ar pune bocitoarele profesioniste pe jelit (Olguta, Firea, Codrin) si si-ar smulge parul din cap (mai putin Codrin) de-ar face si pietrele sa suspine.
        Si la o asemenea manifestare de obedienta cat crezi ca ar rezista Dragnea?
        S-ar intoarce in PSD ca si cum ar face un favor intregii omeniri, nu doar haitei lui de borfasi.
  • +17 (17 voturi)    
    Pe scurt (Vineri, 16 iunie 2017, 14:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cine sa fie? Un mafiot P$D, corupt, complice la distrugerea tarii ca orice membru l acestei hoarde de hoti condusa de CIOCOIUL PENAL
  • +15 (15 voturi)    
    Pai.......... (Vineri, 16 iunie 2017, 14:54)

    13adi [utilizator]

    O plangere penala pentru abuz in serviciu.....cum suna?
  • +15 (15 voturi)    
    Cum se "drege" Busoicul ? Sapati si veti gasi ! (Vineri, 16 iunie 2017, 14:59)

    Plagarus [utilizator]

    2012 : Sorin Blejnar: Ai livrat?
    Mihai Busuioc: Domnu’ comandant s-a terminat, v-am livrat marfa!
    Sorin Blejnar: Mersi mult, mersi mult!
    Mihai Busuioc: Te pup.
    Sorin Blejnar: Ciao, pa, pa.
    Mihai Busuioc: Concediu plăcut. Ciao.
    Sorin Blejnar: Merci, pa.

    Ex membru PDL sector 4 , ex-administrator la Transgaz şi director al Agenţiei Naţionale de Cadastru şi Publicitate Imobiliară (ANCPI) pe vremea Elenei Udrea, demis în mai 2012 de către premierul de atunci, Ponta, de la Cadastru dar preluat de Dragnea Liviu Nicolae şi numit secretar general adjunct la MDRAP.(politicata)
  • +20 (20 voturi)    
    Busuioc pus pe foc (Vineri, 16 iunie 2017, 15:02)

    ICosmin [utilizator]

    Adica DNA trebuie sa investigheze abuz in serviciu prin neexercitarea functiei publice?
    I-a spus cineva sa nu semneze? Mergem spre trafic de influenta!
  • +6 (6 voturi)    
    aduceri aminte (Vineri, 16 iunie 2017, 15:13)

    don Semaca [utilizator]

    Imi amintesc de un Busuioc de la Cadastru pe care-l spaguiam prin anii 90 sa-mi urgenteze intabulari si extrase de CF. Seamana binisor cu poza, desi au trecut ani buni de atunci. Sa fie oare el? Chiar asa smecher sa fi ajuns?
  • +6 (6 voturi)    
    cine e? (Vineri, 16 iunie 2017, 15:18)

    misa2002_2006 [utilizator]

    nu se vede pe fata lui? un porc, care tine cu dintii de scaun!
    altfel ar da drumul la decizie!
    da'.. nici cu legea facuta de cacatii astia nu mi-e rusine...cum sa contra-semneze pt propria-i demitere din functie?
    un guvern de idioti, si niste legi facute de ididoti ca sa nu poata fi intelese de nimeni.. si sa existe portite de scapare!
  • +4 (4 voturi)    
    abuz in serviciu? (Vineri, 16 iunie 2017, 16:07)

    vali2 [utilizator]

    Asta nu e abuz in serviciu?
  • +5 (5 voturi)    
    fata de spagar, (Vineri, 16 iunie 2017, 17:24)

    yellowdog [utilizator]

    Grindene, da-i cu o suta mai mult decat necromanul, ca iti semneaza in secunda doi...
  • +1 (1 vot)    
    Sa recapitulam (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 13:16)

    Rescator [utilizator]

    Deci grasanul era Secretar General al Guvernului
    Dragnea si membru in consiliile de administratie a sase
    societati banoase numai bune de capusat.In principiu
    banii castigati "cinstit" se redistibuiau astfel:40% la
    Aiatolahul de Teleorman,30% la PCR/PSD, 20% la
    amantele lui si 10% ipochimenului pentru zile negre.
    Astai partidul bolsevic si astia sunt "oamenii" lui.