UPDATE Sorin Grindeanu il desemneaza pe Victor Ponta noul secretar general al Guvernului

de CP     HotNews.ro
Joi, 15 iunie 2017, 15:18 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: AGERPRES
Premierul Sorin Grindeanu il desemneaza pe Victor Ponta noul secretar general al Guvernului, au spus pentru HotNews.ro surse guvernamentale.

UPDATE Legislatia in vigoare nu-i permite lui Victor Ponta sa fie in acelasi timp si parlamentar, si secretar general al Guvernului, cele doua functii fiind incompatibile. Insa, tot legislatia in vigoare ii permite lui Victor Ponta sa notifice in termen de 15 zile biroul permanent al Camerei Deputatilor starea sa de incompatibilitate. Dupa acest termen, are la dispozitie inca 30 de zile sa opteze pentru una dintre functii.

Potrivit art. 16 alin 1 din statutul deputatilor si senatorilor, calitatea de parlemantar este incompatibila cu cea secretar general al guvernului, conform art. 81 alin 2 din Legea 161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei. Insa, potrivit art. 17 alin 1 din Statutul deputatilor si senatorilor, parlamentarul are la dispozitie un termen de 15 zile pentru a notifica Biroul permanent al Camerei Deputatilor, din care face parte, cu privire la starea sa de incompatibilite. Dupa expirarea acestui termen, deputatul va opta, in termen de 30 de zile, intre mandatul de parlamentar si functia incompatibila, demisionand potrivit optiunii sale.

Interesant este ca prima numire a lui Sorin Grindeanu in calitate de premier a fost cea a lui Mihai Busuioc. Acum, dupa ce i s-a retras sprijinul politic si a fost exclus din partid, prima decizie luata de Grindeanu in materie de numiri este inlocuirea lui Busuioc cu Ponta.

Aceasta functie este foarte importanta, mai ales ca, potrivit legislatiei in vigoare, secretarul general al Guvernului este ordonatorul principal de credite pentru aparatul de lucru al Guvernului, precum si pentru institutiile publice si organele de specialitate ale administratiei publice centrale din subordinea Guvernului si din subordinea, respectiv coordonarea prim- ministrului.

Mihai Busuioc a fost secretar general adjunct la Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice, in perioada in care Liviu Dragnea conducea aceasta institutie. In 2014 cand a fost numit la Ministerul Dezvoltarii, EVZ scria ca Busuioc a fost omul de incredere al lui Vasile Blaga, membru al PDL sectorul 4 si fostul sef al Oficiului de Cadastru din vremea Elenei Udrea, fiind implicat in multe afaceri cu retrocedari din Bucuresti si din Romania.


Citeste mai multe despre   






















35299 vizualizari

  • -30 (46 voturi)    
    oare care va fi reactia (Joi, 15 iunie 2017, 15:20)

    king david hotel [utilizator]

    HN si a fidelilor?
    Il re-evalueaza si lauda si pe ponta?
    • +18 (18 voturi)    
      valeu (Joi, 15 iunie 2017, 16:44)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      primele trei comentarii vin de la postacii profesionisti in interval de doua minute!...
      baieti, ati primit ordinul de atac la doua secunde dupa ce Grindeanu a subliniat ca Romania este inca membra UE, corect?
    • +7 (7 voturi)    
      King Louie... (Joi, 15 iunie 2017, 21:39)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Dragul meu, HN nu e A3 ca sa improaste cu rahat sau miere la comanda pe oricien ii comanda motanul puscarias. Chiar daca l-ar "reevalua " pe Ponta cititorii nu o vor face. Fiindca noi nu luam leafa si nu avem ordine de partid de respectat! Panimaiesi?
      • -5 (5 voturi)    
        se vede mai jos... (Vineri, 16 iunie 2017, 9:16)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        din comentarii! Nimeni nu mai zice nimic de plagiat, nimeni nu-l mai numeste Puie Monta. QED!
  • +8 (32 voturi)    
    Dottore Salvatore (Joi, 15 iunie 2017, 15:21)

    Nyk1 [utilizator]

    Ponta saves the day!
  • +29 (45 voturi)    
    Sau cum sa te compromiti cu epave politice (Joi, 15 iunie 2017, 15:22)

    jackalphonse [utilizator]

    Manual
    Acum chiar ca este spectacol pentru prosti.
  • +41 (45 voturi)    
    Bai esti nebun!:)) (Joi, 15 iunie 2017, 15:24)

    vio7 [utilizator]

    Foarte tare,frate!Am ajuns sa ne bucuram cand vine Ponta la guvernare...adevarul e ca si fata de Dragnea e copil inocent de la grupa mica!
    • -3 (13 voturi)    
      PSD-ul are talentul asta (Joi, 15 iunie 2017, 17:17)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      Parca aia pe care ii scoate in fata sunt rai, din ce in ce mai rai.

      Doamne iarta-ma, ca am inceput sa il regret la Nastase...
      • +7 (7 voturi)    
        Nastase era un bandit intelectual fin (Joi, 15 iunie 2017, 21:42)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

        Fata de Ponta- un bandit impostor, sau Dragnea- un ciocoi parvenit.
        Intr-adevar, PSD-ul ne uimeste cu capacitatea sa inepizabila de a scoate gunoaie in fata.
        Si sa asteptam caci se pregatesc pe tusa madam Firea si Volguta, fata de care Dragnea pare un fin tehnocrat.
  • +31 (35 voturi)    
    In your face, Dragnea. (Joi, 15 iunie 2017, 15:28)

    banel [utilizator]

    Sa vezi surpriza la motiune, cand nu se vor alinia voturile cu directiva data de Dragnea.
    Sper doar ca PNL si USR sa se abtina de la vot.
    • +6 (6 voturi)    
      de ce sa se abtina? (Joi, 15 iunie 2017, 17:00)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui banel

      daca PSD-ALDE nu mai au majoritatea, mi se pare perfect normal ca PNL & USR sa voteze pentru demiterea guvernului de marionete. partea interesanta vine dupa, cand se duce Dragnea la Cotroceni cu mandat si i se spune ca "ne pare rau, nu mai aveti majortatea in parlament, deci nu mai numiti voi urmatorul prim-ministru".
      • +2 (2 voturi)    
        Pai au majoritatea momentan (Joi, 15 iunie 2017, 18:35)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Dar vedem, ma astept ca unele filiale PSD sa nu accepte situatia actuala si sa vedem niste parlamentari care parasesc coalitia.
        Dar si asa, e nevoie ca Iohannis sa uneasca toate celelalte partide, inclusiv PMP si UDMR.
        • +3 (3 voturi)    
          cam greu de unit (Joi, 15 iunie 2017, 21:31)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui banel

          PSD, ALDE, minoritatile UDMR, PMP si o buna parte din PNL nu se unesc decat pentru ciolan.

          singura sansa in acest moment pentru Romania este ca a devenit evidenta directia in care Dragnea este dispus sa duca tara pentru a-si asigura el si clanul lui de mafioti o batranete linistita, departe de gratii.
  • +48 (48 voturi)    
    Dragnea si PSD la limita schizofreniei ! (Joi, 15 iunie 2017, 15:30)

    Susufler0 [utilizator]

    Era logic ca o sa-l excluda din Partid, dar sa declari tu presedintele PSD ca Grindeanu a avut de la inceput un plan bine pus la punct pt a se ajunge in situatia actuala frizeaza schizofrenia.

    Deci Grindeanu a acceptat propunerea lui Dragnea stiind ca va veni un moment in care Presedintele PSD o sa-i ceara sa plece iar el se va opune pt a crea o criza politica !

    E o vorba care a devenit lozinca si din cauza asta nu prea imi place dar acum se impune :

    PS. Ce ati fumat baieti ?
    • +2 (8 voturi)    
      Nu e nicio schizofrenie (Joi, 15 iunie 2017, 18:54)

      UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Asta e nivelul electoratului roman. Aici ma refer la majoritatea celor care merg la vot. Restul pana la 100% si cei care stau acasa mai tot timpul nu sunt interesanti. Importanti sunt aceia care manifesta prostia adusa la rang de arta.

      Este vorba de cei care inghit o succesiune de declaratii dupa cum urmeaza: sunt singurul care stie programul de guvernare -> il propun pe Grindeanu -> il sustin pe Grindeanu si orice demers al acestuia -> public poze cu mine si Grindeanu la pescuit -> il laud pe Grindeanu -> repet ultimul pas de 5 ori -> nu-mi mai place Grindeanu, nu-i bun -> ii fac ministrii troaca de porci -> ii oblig (mai mult sau mai putin) sa demisioneze -> il acuz pe Grindeanu ca a avut de la bun inceput intentia de a sabota programul de guvernare PSD -> declar ca o sa repun aproape toti ministrii in functie (a se vedea 3-4 pasi inainte) -> JOS JOHANNIS ! (asta e o declaratie pe care o intuiesc, inca n-a avut loc).

      Or, dupa asa un sir de evenimente, votantii o sa-l aplaude pe Dragnea pentru ca se ingrijeste de tara, nicidecum sa arunce cu rosii in el asa cum ar fi normal. Deci, unde e schizofrenia?
  • +24 (26 voturi)    
    Hahahaha! (Joi, 15 iunie 2017, 15:32)

    alegzandru [utilizator]

    Momentul ala cand tu agonizezi asteptand moartea si dusmanul care te priveste in ochi, doar zgariat putin de sageata ta, afla ca aceasta fusese inmuiata in venin inainte :))

    #gogrindi #gopuiemonta, va ordon: spargeti partidul!
  • +23 (27 voturi)    
    niiice (Joi, 15 iunie 2017, 15:33)

    Watcherss [utilizator]

    sa fie oare ponta pionul care se transforma in regina?!

    le-a cam bagat mortu'n casa cu mutarea asta. sa vedem cum jumatate din PSD trece acum in tabara lu' grindeanu ...
  • +26 (32 voturi)    
    suntem ca in filmele cu Stan si Bran (Joi, 15 iunie 2017, 15:33)

    bancher [utilizator]

    ar fi comic, daca nu ar avea consecinte grele asupra economiei (azi leul s-a depreciat pana la 4.5872, iar acum 2 zile era 4.5416). Da, e circ, dar e pe banii nostri. Ma intreb cu cat se va devaloriza leul maine, si cu cat poimaine.
  • +9 (11 voturi)    
    Mare.... (Joi, 15 iunie 2017, 15:35)

    raulito [utilizator]

    ...gafa!
  • -3 (21 voturi)    
    Pe Chirica nu l ai baga in ceva (Joi, 15 iunie 2017, 15:36)

    jackalphonse [utilizator]

    Macar ala s-a declarat din start de partea protestatrilor.
    Bai Grindene, iti inteleg disperarea, dar cu oameni ca Ponta ajungi unde este Dracnea acum.
    • +5 (5 voturi)    
      nu e disperare (Joi, 15 iunie 2017, 17:03)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ci inceputul caderii vechilului de Teleorman...
    • +8 (8 voturi)    
      corect... (Joi, 15 iunie 2017, 18:25)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      pe Chirica l-as fi pus in prima linie. Ala l-a criticat pe Dragnea inca de la OUG13 si chiar azi i-a cerut demisia. Sper ca Grindeanu sa stie sa-si joace cartile si sa-l darame pe teleormanean.
  • +14 (20 voturi)    
    bravo sorinel... (Joi, 15 iunie 2017, 15:39)

    mitocanu [utilizator]

    fa-ti un guvern cu fidelii lui ponta (psd) si fidelii lui daniel constantin (alde)...da-le dureri de cap lui dragnea si tariceanu...hai ca poti...nu te descuraja...noi plebea te sustinem...
    • +1 (1 vot)    
      l-as sustine (Joi, 15 iunie 2017, 16:47)

      Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      cu un streang, pe el si pe Dragnea, pana la ultima suflare
  • +34 (38 voturi)    
    Hai cu dizolvarea (Joi, 15 iunie 2017, 15:42)

    tiberius_p [utilizator]

    Luni e motiunea de cenzura care va trece, pica si Grindeanu, dupa care Iohannis trebuie sa joace cartea dizolvarii parlamentului URGENT!!!

    E mafie pura in parlament. Cumetrie la nivel inalt, nici un fel de consideratie fata de tara, de economie, fata de cursul valutar, fata de politica externa...TOTUL este sacrificat pentru libertatea unor penali. Parlamentul actual trebuie sa plece!!!
    • +4 (6 voturi)    
      Iohanios nu poate dizolva ... (Joi, 15 iunie 2017, 16:49)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      ...parlamentul, nu are parghii legale.Doar daca se numesc doi premieri ce sunt respinsi de votul parlamentului, atunic se convoaca alegeri anticipate.
      • +1 (1 vot)    
        Exact (Joi, 15 iunie 2017, 21:46)

        tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Sa-l propuna pe Ciolos si pe unul de la USR...problem solved ;-)

        Daca accepta PSD pe vreunul e bine, daca nu si mai bine, ii dizolvam.
    • +8 (8 voturi)    
      de acord (Joi, 15 iunie 2017, 16:55)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      da ce facem ca avem un pnl nereformat cu tot felul de dinozauri ca atanasiu sau petrache.
  • +25 (31 voturi)    
    Avea dreptate Tapalaga : (Joi, 15 iunie 2017, 15:45)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Orice baiat destept le-ar inchide prima si prima data robinetul cu cascaval !

    sa vezi acum sfasieri intre shobolanii rosii P$D-isti !!!

    P$D - CIUMA ROSIE - TOTALA IMPLOZIE !!!!!!!
    • +4 (6 voturi)    
      este razboiul gloabelor rosii (Joi, 15 iunie 2017, 17:55)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      si e bine ca se omoara intre ei, asa raman mai putini
  • +14 (26 voturi)    
    pericol (Joi, 15 iunie 2017, 15:46)

    midumi [utilizator]

    Romania este la 2 pasi de dictatura!

    PSD are controlul asupra parlamentului, si cine nu executa ceea ce PSD-ul comanda este imediat exclus din PSD. Deci Legislativul comanda Executivul (cel putin o parte a lui).

    Daca Presedintele ar fi fost tot de la PSD, PSD_ul ar fi avut si control total asupra Executivului si schimba legea electorala ca sa castige controlul absolut in societate!

    Pericol! Mare mare mare pericol...

    Acolo duce coruptia...
    • +2 (2 voturi)    
      pai nu e bai.... (Joi, 15 iunie 2017, 18:26)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui midumi

      sa-i expulzeze cat mai repede inainte de motiune, poate nu vor mai face cvorum :))))))
  • +10 (24 voturi)    
    :)) (Joi, 15 iunie 2017, 15:46)

    omezu [utilizator]

    Circul e aproape complet. Mai lipseste o functie pentru Iliescu si una pentru Adi-Bombonel. Asta in timp ce euro creste bine-mersi. P$D isi respecta tiparul: saracirea tarii prin orice mijloace!
  • +21 (25 voturi)    
    bine ma grindeanule (Joi, 15 iunie 2017, 15:47)

    student88 [anonim]

    se pare ca nu ai nevoie sa clipesti de 2 ori, sa vedem daca-l bagi in parnaie pe Dragnea, ca altfel te scoate din politica. Variante posibile, guvernul Grindeanu 2, un guvern necoordonat politic direct (sau indirect) de Dragnea, ori anticipate precedat de o criza politica. Sper sa nu reuseasca Dragnea sa puna o marioneta la guvernare.
  • +23 (27 voturi)    
    O tarla de jalnici! (Joi, 15 iunie 2017, 15:48)

    inganduratul [utilizator]

    Sunt demni de Cartea Recordurilor! Si toata aceasta mascarada numai ca sa scape de puscarie un borfas de Teleorman!
  • +27 (29 voturi)    
    La revedere Dragnea ! (Joi, 15 iunie 2017, 15:55)

    Rahan5 [utilizator]

    Ponta este ,,liderul" a cel putin 20 % din parlamentarii PSD.
  • +27 (29 voturi)    
    Dragnea si necioplitii din Cex sunt sah-mat (Joi, 15 iunie 2017, 15:57)

    CezarN [utilizator]

    Daca vreodata v-ati inchipuit ca Moromete poate ajunge Richelieu, iata, avem dovada ca nici pe departe nu se poate asa ceva.
    Nu este suficient sa fii fruntas in satul tau din Teleorman sa mai pacalesti cativa fomisti si asistati social din judet pentru a te nui un mare politician, sforar sau ce eufemism doriti dumneavoastra.
    Atunci cand scoti capul din micile tare smenuri satesti si vrei sa te lansezi in marea politica internationala, caci ce face Dragnea acum influenteaza interesele unor mari puteri in zona noastra, iti trebuie scoala, frate; nu-i suficienta siretena nativa si curajul nebun. Nu-i cazul acum, insa nu-i suficient nici macar sa ai dreptate.
    Daca singurele lucruri importante obtinute prin negocieri dificile au fost numerele de telefon ale lui Carmen Dan si celor doua Cataline, nu vei avea sanse reale de a incurca planurile Angelei Merkel, ale lui Trump sau Mossadului in zona, mai ales ca oamenii ultimilor te si consiliaza. :))
    Se vede treaba ca, daca vrei sa te iei de servicii cand ajungi la putere, trebuie sa o faci in liniste, fara ca nici macar cu tine insuti sa nu vorbestidespre asta, caci iata ce a patit domnul Dragnea. S-a facut de ras lucrat de serviciile pe care le infiera la inceput de an. Un agent, Grindi, si un alt agent(Ponta), sustinuti de un altul(Ilie Sarbu) sunt nucleul guvernului care ii va aduce lui Dragnea pieirea politica si il vor duce a zdup. Acuma ce-o sa faca? O sa-l excluda si pe Ponta din PSD? Si pe sustinatorii lui Ponta? Si pe sustinatorii sustinatorilor.... Pai, in ritmul asta s-ar putea ca Dragnea sa ajunga la fel de singur in PSD pe cat era Grindeanu, dmineata, la guvern. Doar ca Grindeanu incepe sa aduca in jurul lui tot mai multi pesedisti, iar sorta lui Dragnea este sa devina din ce in ce mai sigur.
    Asta i-a fost cantecul sau de lebada, Bombonica de pe coliva lui.
  • +30 (30 voturi)    
    :)))) (Joi, 15 iunie 2017, 15:58)

    artistul000 [utilizator]

    :))))
    Ponta ii intoarce nota de plata lu' Dragnea!
  • -9 (11 voturi)    
    Te-apuca plansul...! (Joi, 15 iunie 2017, 16:04)

    delavrancea [utilizator]

    Dar nu dispera...razi ...ca altfel iti faci rau.
    Aha: "Coruptia ucide"!
    La misto...
    Astia doi cica ar fi veri prin alianta.
    Ce ti-e si cu "neamu' " asta "romanesc".
    Victor Ponta:
    -I'm back!
    ....
    "Keep walking"! No matter what.
  • +16 (24 voturi)    
    Eram sigur ca iese Puie Monta la incalzire (Joi, 15 iunie 2017, 16:09)

    transalpinarum [utilizator]

    Sper sa iasa cat mai zdrentze PSD dupa aceasta aventura! E clar ca o sa fie si Puie Monta dat afara si o sa se creeze un nou partid.
  • +20 (20 voturi)    
    In Romania nu ai cum sa te plictisesti (Joi, 15 iunie 2017, 16:10)

    galeo [utilizator]

    Circoteca marca PSD :D
  • +14 (18 voturi)    
    Pam-pam! (Joi, 15 iunie 2017, 16:12)

    mariusssss [utilizator]

    Liviu Dragnea, nici nu stii/ Cat de mic incepi sa fii!
  • +15 (15 voturi)    
    pleaca ai nostri vin ai nostri (Joi, 15 iunie 2017, 16:13)

    GeorgeT [utilizator]

    Curat murdar, unde se intimpla asta, in Europa, sau in Balcani ...
  • +27 (27 voturi)    
    Lovitură de partid (Joi, 15 iunie 2017, 16:16)

    reiand [utilizator]

    Dragnea tocmai a fost executat politic! Chiar dacă suntem anti-PSD, cred că merită să apreciem estetica strategiei prin care tocmai a fost mazilit. Nu e ușor, necesită curaj și planificare să preiei puterea de la un dictator, plus că ai o singură încercare și dacă ratezi o mierlești. Dar eu cred că vor reuși.
  • +15 (15 voturi)    
    Din pacate avem doar circ (Joi, 15 iunie 2017, 16:20)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Cu Viorel revenit la butoane și cu experiența jocurilor de culise din guvernările anterioare, plus amiciția pe viață ce îl leagă de Liviuță ne așteaptă adevărate seriale de comedie în apropiatul viitor!

    Trist viitor, nu numai pentru noi, dar și pentru copii noștri! O cloacă politică la conducere, o alta mimând opoziția și împreună doar cu gândul la cum să fure și cum să (se) scape...
  • +7 (11 voturi)    
    Incep sa cred ca si Dragnea rezista... (Joi, 15 iunie 2017, 16:22)

    pedepsitorul [utilizator]

    Dar daca inlocuim un hot cu altul... tot n-am facut nimic...
  • +11 (11 voturi)    
    Ponta nu mai someaza (Joi, 15 iunie 2017, 16:30)

    Pac-pac [utilizator]

    Si-a gasit serviciu Ponta, ca mai ieri spunea ca-i somer de lux.
    Banuiesc ca l-au angajat pe registrul zilierilor.
  • +9 (9 voturi)    
    Acum avem de toate: circ, paine si mici electorali (Joi, 15 iunie 2017, 16:37)

    IancuJianu [utilizator]

    Ne mai trebuie bere si seminte...
  • +19 (21 voturi)    
    Din lac in put! (Joi, 15 iunie 2017, 16:39)

    Andradda [utilizator]

    Infractorii se rotesc intre ei la ciolan.

    Dupa ce bugetul guvernului va ajunge la pixul mitomanului Ponta, acesta va face exact ce-a facut Dragnea pana acum. Adica va umfla si mai mult sinecurile fiefurilor PSD-iste, pt a-i atrage pe borfasii PSD-isti de partea lui.
    Din pionul lui Dragnea, Grindeanu a devenit peste noapte pionul lui Ponta. Si cu prima ocazie, Ponta il va executa pe Grindeanu fara sa stea pe ganduri.

    Daca ar fi avut un minim fler politic, Grindeanu nu s-ar fi lipit atat de rapid si atat de strans de borfasul Ponta. Prin naceasta mutare, Grindeanu si-a schimbat doar stapanul.
    Ca doar nu-si imgineaza cineva ca sacalul Ponta va sta mult in umbra si subordinea lui Grindeanu!?

    Borfasii PSD-isti nu fac altceva decat ca-si schimbe lenjeria murdara (intre ei)
    • 0 (0 voturi)    
      Dar de spalat, cine crezi ca o sa le spele? (Joi, 15 iunie 2017, 18:31)

      gayon [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Noi, bulimea. Aceea-si manevra demodata si mult rodata de ilici si gasca lui de kominternisti: pcr>fsn>pdsr:psd si pd, etc. 4 ani psd, urmatorii 4, pd. Continuitate la jaf. Credeti ca daca astia se faramiteaza in 10 parti, o sa curga laptele si mierea. Haideti sa ramanem cu picioarele pa pamant si sa nu privim circul ca pe o vendeta intre clanurile mafiote. Si fara a parafraza pe cineva, mierea si laptele pe ulitele noastre ar putea sa fi fost o realitate, daca nu am fi tolerat aceste capuse. 27 de ani au trecut peste noi. Si ce am facut? Am fost partasi la regresul acestei tari. Asta am facut. Toti suntem politicieni, dar cand trebuie sa votam ne luam zi libera.
      Nu considerati acest comentariu ca o replica, pt. ca vad ca facem parte din aceiasi tabara. Tragic este ca suntem f. putini.
  • +13 (19 voturi)    
    Mi-era simpatic Grindeanu (Joi, 15 iunie 2017, 16:40)

    JestersTear [utilizator]

    Acum insa, sa il iei pe sotul verisoarei tale, tocmai pe insusi Ponta in guvern, e ca si cum ti-ai da singur cu tesla-n oua. Ce blestem pe Romania sa aleaga zilele acestea intre ciuma si holera. Ma infioara ca vom vedea iar zambetul acela tamp pe culoarele palatului Victoria.
    Deci alegeti: vreti o marioneta a lui Dragnea intr-un guvern nou, sau il vreti pe mistocarul Ponta iar la butoane?
    • +8 (8 voturi)    
      vrem sa se duca (Joi, 15 iunie 2017, 17:07)

      alllx [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      dreqului tot psd-ul. Ciolos come back!
      • +1 (1 vot)    
        Cat timp nu se investeste semnificativ in... (Vineri, 16 iunie 2017, 11:41)

        JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui alllx

        ... educatie, plebea ii va vota pe cei care au:
        - tipicul limbajului de la birtul satului
        - vocabular redus
        - tupeu nebanuit
        - jmecherie si "descurcareala" innascuta
        - abilitate excelenta de a identifica dusmani, cauta vinovati si de a insira orice gogorita pe nerasuflate
        Hai ca am descris perfect motivele pentru care Dragnea a fost locomotiva PSD-ului. Daca era Grindeanu presedintele PSD-ului, nu cred ca obtinea un rezultat prea stralucit in alegeri, chiar daca promitea fix aceleasi fantasmagorii ca Dragnea.

        Iar Ciolos e un cap de pod cam indepartat acum. Dragnea ar da foc tarii doar pentru a-si puna o marioneta prim ministru - evident la adapostul rezultatelor alegerilor trecute.
    • +3 (5 voturi)    
      il vrem pe Dragnea la puscarie (Joi, 15 iunie 2017, 21:48)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      il vrem si pe Ponta macar pe la poarta puscariei.
      Deocamdata Dragnea e balaurul care arunca tara in rahat pentru interese proprii si trebuie sa prioritizam chestiile nu sa alergam dupa toate capetele balaurului in acelasi timp.
  • -2 (2 voturi)    
    disonanta cognitiva... (Joi, 15 iunie 2017, 16:45)

    demaGOGU [utilizator]

    ...a talibanilor atinge cote maximale prin numirea lui Ponta in guvern!

    vom ajunge la o miscare #rezist @VPonta?
    • +1 (1 vot)    
      disonanta cognitiva? (Joi, 15 iunie 2017, 21:49)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      A3 iti spune ceva? Sau esti Gadea el insusi si ai invatat ceva cuvinte mari?
  • +3 (3 voturi)    
    Next (Joi, 15 iunie 2017, 16:46)

    Cetatean002 [utilizator]

    Vanghelie, Geoana, Chirica si ghita? in cabinetul Grindeanu?
  • +2 (2 voturi)    
    Circ, paine si mici (Joi, 15 iunie 2017, 16:49)

    ady77 [utilizator]

    Dar pe banii nostrii, aici e problema.
  • +2 (2 voturi)    
    all in one (Joi, 15 iunie 2017, 16:50)

    anca_ssc [utilizator]

    cand 2 se cearta al 3-lea castiga !
    cin' sa fie, cin' sa fie ?!
  • +1 (1 vot)    
    sa ne uitam (Joi, 15 iunie 2017, 16:50)

    ella111 [utilizator]

    sa nu uitam ca de la cap la coada vorbim de psd-isti. sa nu ne entuziasmam pt grindeanu pt ca e o apa si unpamant cu restul...
    tragedia intr-o tar aeste cand incepi sa vezi in gunoaie mai mici, salvari...
  • +3 (3 voturi)    
    golirea de PSD (Joi, 15 iunie 2017, 16:56)

    Mos Andrei [utilizator]

    Drangea vrea sa goleasca guv de PSD ca sa fie mai usor demiterea prin motiune de cenzura. Acum Grindeanu + Ponta o sa-l umple de PSD, o sa vina cu lista de ministrii propusi, fosti sau actuali PSD care sa umple locurile care se elibereaza. Zgonea de ex... Primarul din Iasi, si altii...
  • +3 (7 voturi)    
    Acum Ponta e de bine? Nu il mai injura lumea? (Joi, 15 iunie 2017, 17:08)

    Miky60 [utilizator]

    Ce tie si cu radicalismul asta, cu injuratul lumii. Acum il injuram de nu mai putem, apoi il pupam. Sa vedem cum va fi si cu Dragnea peste 1 an, poate #rezist din piata o sa il pupe pe Dragnea ca un "mare salvator" cand presedintele de atunci al psd-ului va fi de injurat.
  • +8 (8 voturi)    
    imagine !!! (Joi, 15 iunie 2017, 17:28)

    asada [utilizator]

    Golania si lichelismul sunt la ele acasa !!! Lasati de capul lor vor ajunge sa se atace cu topoarele (da Doamne) !!! Bine va face ,maimute votante PSD !!!! Sigur santeti mandri pe mana cui ati dat tara.Felicitari !! Puneti un creion chimic dupa urechea mustaciosului din teleorman si o sa aveti imaginea copleta a chelnarului excroc si pungas care se prezenta la masa cu nota de plata si la care adunase si data calendaristica !!!
  • +2 (4 voturi)    
    Iarasi Ponta? Suna a ceva putred din capul locului (Joi, 15 iunie 2017, 19:29)

    RobinCruise [anonim]

    mie imi suna a scenariu masluit dinainte. E posibil ca toata aceasta mascarada sa fie chiar opera lui Dragnea, si dupa cum veti vedea, toata echipa veche de sarlatani va reveni la guvernare. Un joc in care chipurile Dragnea se cearta cu idiotul de Grindeanu, ca mai apoi sa vedem guvernul ale (tot chipurile) de Grindeanu. Ce smecherie marunta.
    • 0 (2 voturi)    
      esential este daca da sau nu Ordonanta (Joi, 15 iunie 2017, 21:51)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui RobinCruise

      pentru problema lui Dragnea
      Nu guvernul sau componenta e problema ci OUG-ul care sa reglementaze favorabil lui Dragnea limita abuzului in serviciu.
  • 0 (2 voturi)    
    Mutare potrivita a Guvernului Grindeanu ! (Joi, 15 iunie 2017, 22:06)

    DanProdan1 [anonim]

    Victor Ponta -(Adrian Nastase) are expertiza si sutinera unei mare parte a PSD de a curata Partidul de Mafia a lui Liviu Dragnea sustinuta de inculpatul Penal Calin Popescu Tariceanu (ALDE) !!!
    • +1 (1 vot)    
      Adica Nastase si Ponta sunt curati??? (Vineri, 16 iunie 2017, 10:14)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui DanProdan1

      Asta vrei sa spui? Ce a ajuns ridicolul "luptei anti-corutie" din Romania. Acum spunem ca sunt buni sau rai dupa inteersele de moment? Pai pana acum toti tunau ca Nastase si Ponta sunt cei mai coruti oameni din Romania "coruptia ucide" ne spuneau toti, am iesit in Piata in noiembrie 2014 impotriva lui Ponta, toata campania electorala a fost de injurat Ponta, am votat Johannis sa nu iasa Ponta si acum este curat Ponta. Nastase a fost dat simbolul coruptilor din Romania si acum spui ca de fapt este curat?
      O sa ajungem peste un an sa spunem ca de fapt Dragnea era curat cand va fi un alt presedinte al psd ce trebuie injurat?