UPDATE Demisiile ministrilor au ajuns la cabinetul premierului, dar inca nu au fost transmise presedintelui

de CP     HotNews.ro
Joi, 15 iunie 2017, 9:41 Actualitate | Esenţial

Niciuna dintre demisiile ministrilor nu a a ajuns la cabinetul premierului pana joi dimineata, la ora 9.30. Reamintim ca Liviu Dragnea a anuntat miercuri searat ca toti ministrii PSD din Guvernul Grindeanu au demisionat, cu o singura exceptie - ministrul Comunicatiilor, despre care a afirmat ca e plecat in strainatate si va trimite demisia pe email.

La randul sau, premierul Sorin Grindeanu le-a cerut "responsabilitate" ministrilor demisionari. "Vreau sa-i indemn la responsabilitate pe cei care sunt ministri: demisiile intra in vigoare cand sunt trimise de premier catre Presedintie si Presedintia ia act de ele".

13.10 Demisiile ministrilor au ajuns la cabinetul premierului, insa, deocamdata, nu sunt transmise presedintelui Klaus Iohannis.

10.44: La cabinetul premierului nu au ajuns inca demisiile, dar probabil sunt la Secretariatul General.

10.20: Ministrul de Interne, Carmen Dan, a declarat, joi, ca, din ce stie, demisiile ministrilor PSD si ALDE au fost deja depuse la Secretariatul General al Guvernului, insa nu toti membrii Cabinetului au facut acest gest, asa cum afirma, miercuri, presedintele PSD, Liviu Dragnea. "Eu cred ca s-au inregistrat demisiile, nu stiu, nu am aceasta confirmare. Demisiile noastre au ajuns la Secretarul General al Guvernului. (...) Pana cand demisia nu se publica in Monitorul Oficial ocupam inca aceste portofolii, dar trebuie sa avem grija sa nu ne depasim competentele expres prevazute de lege", a spus ea.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

17475 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    N-am inteles nimic. (Joi, 15 iunie 2017, 9:48)

    Johanis [utilizator]

    Pare o demonstratie a neputintei.
    Dupa ce au indatorat tara in 4 luni cat altii in 24, pare ca isi doresc sa iasa de la guvernare.
    Neputinta, prostia si dorinta de acapara toata puterea fac din mult iubitul si stimatul conducator dragnea un mare fas.
    Oare credea el ca ne putem intoarce in comunism?!
    Oare face toate aceste lucruri numai din cauza ca nu se mai poate ciordi ca inainte?!
    Chiar mai crede, maria sa dragnea, ca poate gasi o turma de lasi care sa conduca guvernul si sa-i acopere faradelegile?!
    • +14 (14 voturi)    
      Ai dreptate... (Joi, 15 iunie 2017, 9:59)

      Rarara [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Doar "d"ragnea mai crede in ce ai spus mai sus... un mare prost care conduce un partid de prosti gramada !
    • +6 (6 voturi)    
      curajul, cat si frica (Joi, 15 iunie 2017, 10:00)

      suckthepen!!!!! [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      sunt impulsuri psihice lipsite de ratiune, iar speranta utopica ii poate genera vreo idee ireductibila contraintuitiva.))))
    • +8 (8 voturi)    
      Da... (Joi, 15 iunie 2017, 10:01)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Din cauza pacate suntem in comunism.
      PAna va exista acest organism, mafiot PSD suntem intr-un neocomunism.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Joi, 15 iunie 2017, 10:03)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      cine i-a votat ?
    • +12 (12 voturi)    
      este o bascalie si o bataie de joc (Joi, 15 iunie 2017, 10:13)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      astia trateaza functia de ministru ca pe o functie de spalator de vase ....... niste jeguri ordinare.
      Pun RO intr-o situatie de nedescris ......... isi bat joc de romani si de tara care le plateste salariul ca ei sa faca bascalie.

      astia nu-s barbati de stat , astia-s cirpe
    • +3 (7 voturi)    
      fake news (Joi, 15 iunie 2017, 10:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      De acord cu tot ce spui tu mai putin cu indatoratul tarii. Asta e un fake news care se propaga aiurea. Mare parte din acele datorii de care vorbesti au fost facute pentru a rostogoli datorii mai vechi ajunse la scadenta. Alta parte din imprumuturi poate fi doar determinata de oporturnitate. Acum dobanzile sunt foarte mici si e un momen bun de facut imprumutri pe 10 ani in lei pentru orice datorie care ajunge la scadenta in urmatoarele luni sau pentru deficitul bugetar de 3%, prognozat in legea bugetului.

      Iar daca vrei sa vezi cu cit a crescut datoria publica, te duci frumos pe http://www.mfinante.gov.ro/execbug.html?pagina=buletin si vezi ce scrie la capitolul deficit. Asta e tot ce se imprumuta pentru acoperit cheltuieli. Si avind in vedere ca deocamdata suntem pe excedent, a spune ca guvernul a indatorat tara nushcit de mult e o aberatie. Aaa, ca daca se continua cu "programul de guvernare" si se duce deficitul in 5-6%, atunci poti zice ca ne indatoram de nu ne vedem, dar deocamdata nu e cazul. Pina acum mai nimic din celebrul program de guvernare nu s-a materializat, asha ca macrostabilitatea e inca acolo.

      Cum ziceam, in rest sunt de acord cu tot ce zici, imi doresc sa pice Dragnea cu tot grupul infractional organizat din jurul lui, chiar si cu Grindeanu premier, desi nu pot spune ca-l simpatizez, dar e clar mai putin nociv decut Dragnea.
      • +2 (6 voturi)    
        N-am incerede in mfinante.ro. (Joi, 15 iunie 2017, 10:35)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Daca nu s-au imprumutat pentru pensiile care au crescut deja cu 50% (posed dovezi) atunci de unde au venit banii?
        Banii romanilor pleaca afara din tara, consumam in draci fara sa producem mare lucru.
        Suntem intoxicati numai cu minciuni!
        • 0 (0 voturi)    
          da' in ce ai incredere? (Luni, 19 iunie 2017, 14:03)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

          :)

          Nu poti intelege macroeconomia doar pe convingeri proprii. Iar executia bugetara nu poate fi pacalita prea mult (cu exceptia cazului Grecia de acu 10 ani). Pin la urma diferenta dintre bvenituri si cheltuieli nu poate fi smenuita, pentru ca statul face niste imprumutri care-s publice iar contul MF care e la BNR e si el raportat periodic. Ce poti face e sa amini diverse plati sau sa percepi niste taxe mai repede (prin legi). Dar in felul asta doar amini problema pentru 1-2 luni, nimic mai mult. In rest, poti avea incredere in datele alea, altele mai precise e greu sa gasesti.
    • +8 (8 voturi)    
      Sa fim realisti (Joi, 15 iunie 2017, 11:02)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Haita de sobolani, de infractori, de slugi obediente din subordinea sultanului Dragnea este atat de mare incat se pot constitui 5 noi guverne, nu doar unul.

      Gandeste-te numai la cei "consacrati" ca Iordache, Vulguta, Serban Nicolae, Codrin Stefanescu, Eugen Nicolicea, Tutuianu, Plesoianu......ca sa nu mai amintesc de esaloanele 2 si 3 care colcaie de semianalfabeti care abia asteapta sa intre in gratiile sultanului.

      La ora actuala problema lui Dragnea nu e nici macar demisia lui Grindeanu care oricum se va produce pana la urma.
      Problema e insusi Grindeanu ca persoana, nu ca premier. Dragnea se teme ca situatia actuala l-ar putea duce pe Grindeanu la limita rabdarii si acesta va incepe sa toarne in spatiul public toate mizeriile pe care le cunoaste la adresa lui Dragnea si a apropiatilor sai. Iar asta i-ar da mult mai mult de furca lui Dragnea decat incapatanarea lui Grindeanu de a-si depune demisia.
      Si, asa ca o mica paralela, cred ca n-ar trebui sa uitam ca acest Grindeanu a fost cel care si-a dat girul si a fost complicele Nr1 al lui Dragnea, in cazul OUG13. Deci Grindeanu nu e nici pe departe "eroul" pe care incearca unii sa-l prezinte, subit si cu o insistenta mai mult decat dubioasa!
  • +14 (14 voturi)    
    de ce va mirati (Joi, 15 iunie 2017, 9:59)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Credeati ca astia vin la munca la 9 dimineata ca fraierii?
  • +13 (13 voturi)    
    Livache ...!!! (Joi, 15 iunie 2017, 10:07)

    Carcalete [utilizator]

    .. la brutarie !!
    Bravo Grindeanu!!
  • +12 (14 voturi)    
    Dar Codul Muncii? (Joi, 15 iunie 2017, 10:08)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Mai exista articolul care zice ca cei cu functii de conducere mai trebuie sa stea 30 de zile? Preaviz se cheama.
  • +7 (7 voturi)    
    Lașitate (Joi, 15 iunie 2017, 10:38)

    Celbland [utilizator]

    Toți miniștri sunt lași, își vor depune demisia ca să nu-l supere pe Dragnea, führerul României. Nu-și dau seama că oricum vor fi scoși din schema PSD și nu mai au viitor. Excepție: Olguța, Daea, Sevil, Carmen.

    Ar avea acum ocazia să arate presiunile la care au fost supuși ca să promoveze legile în favoarea hoției și a infracțiunilor. Din lașitate, nu o vor face, iar carierele lor vor fi definitiv compromise.

    Oricum, miniștrii nu erau oameni de calitate și vor s-o dovedească până la capăt.
  • +9 (9 voturi)    
    sa inceapa curatenia (Joi, 15 iunie 2017, 11:11)

    mmmircea [utilizator]

    afara rapid cu ogluta, servil si carmen dan.
  • +6 (6 voturi)    
    MINISTRII (Joi, 15 iunie 2017, 12:17)

    jidanul [utilizator]

    Ministrii sa lase imbecilitatile si sa se apuce de lucru, ca au cam batut-o in cap. Aceasta metoda de schimbare a premierului si a guvernului, aleasa de Dragnea, este cea mai proasta dintre toate. Nu premierul trebuie schimbat , unii ministrii trebuie schimbati, fara ca administratia centrala a tarii sa se blocheze. Romanii si Romania nu-si permit un asemenea blocaj, este un dezastru. A mai fost un blocaj in Romania, cand Iohannis, a refuzat numirea lui Sevil Shaiddeh ca prim-ministru si a fost o catastrofa. Nu ne mai putem permite astfel de blocaje din 6 in 6 luni. Terminati odata si apucati-va de lucru, domnilor politicieni !