UPDATE Tudorel Toader: Guvernul si-a pierdut pilonul politic dar inca mai are pilonul juridic / Ministrul Justitiei a anuntat ulterior ca si-a dat demisia

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 15 iunie 2017, 8:39 Actualitate | Esenţial

Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Ministrul justitiei, Tudorel Toader, a spus ieri ca Guvernul Grindeanu inca se sprijina pe “pilonul juridic”, chiar daca si-a pierdut “pilonul politic”.  

UPDATE 10.24 Toader a anuntat ca si-a depus si el demisia.



“Eu sunt ministrul justitiei, astazi, inca”, declarase el dimineata, adaugand ca va merge la evenimentele la care era programat sa participe astazi si ca isi va indeplini obligatiile “pana in ultimul moment. 

“Nu fac parte din nicio tabara, nu uitati ca sunt ministru independent”, a raspuns el cand a fost intrebat unde se pozitioneaza in conflictul politic dintre Liviu Dragnea si Sorin Grindeanu. 

“Un guvern, indiferent in ce etapa functioneaza, are doua componente, se sprijina pe doi piloni. Un pilon politic, sprijinul coalitie majoritare si un pilon juridic pe care il confera Parlamentul”, a spus ministrul justitiei. 

“Inca fac parte dintr-un guvern care vad ca ieri a pierdut sprijinul politic, dar mai are inca sprijinul juridic”, a declarat Tudorel Toader. 

“Sigur, voi respecta deciziile care vor fi luate pe cele doua componente, politica si juridica”, a spus el.  

El a spus ca nu are ce sa isi reproseze pentru ca este in grafic cu termenele din programul de guvernare.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

35909 vizualizari

  • +13 (35 voturi)    
    Un demn ministru ala justitiei,FELICITARI ! (Joi, 15 iunie 2017, 8:51)

    Plagarus [utilizator]

    Numai amintindu-mi de Stanoiu, Chiuariu,Melescanu, Corlatean,Iordache,inteleg de ce am stagnat dpdv democratic aproape 27 de ani.
    • -6 (20 voturi)    
      D-le ministru..... (Joi, 15 iunie 2017, 10:07)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ...... jos palaria !!!!
      • +12 (18 voturi)    
        ministrul pisica a lui Schrodinger (Joi, 15 iunie 2017, 10:41)

        LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui polonyca

        nu isi da demisia dar si-o da in acelasi timp. Probitatea morala intruchipata
    • +12 (20 voturi)    
      Atat de demn incat tocmai a comis-o ... (Joi, 15 iunie 2017, 10:32)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Inca de cand il bufnea rasul grav in frazele sforaitoare cand o " certa " grav pe Kovesi l-am simtit ca e o mare kurva de om ...


      Bleah !!!
    • +2 (4 voturi)    
      Tudorel stă în 2 luntri! (Joi, 15 iunie 2017, 11:32)

      Geirge [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Da și a treia componentă capul tău unde e?
    • +1 (1 vot)    
      nu este foarte dar incepe sa inteleaga (Joi, 15 iunie 2017, 13:30)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      nu este foarte dar incepe sa inteleaga, ca ceea ce vrea PSD nu este chiar asa de frumos si inocent cat a crezut dumnealui
  • +29 (35 voturi)    
    Un tip care se orienteaza (Joi, 15 iunie 2017, 8:52)

    BEDE [utilizator]

    S-a orientat binisor Tudorel ca nu face tot ce vrea Dragnea. Trebuie ca-si da seama ca nu mai este mult pana ce Dragnea va fi scos de pe scena politica.
    Apoi, s-ar putea de acest Tudorel sa mai auzim.
    • +3 (3 voturi)    
      Dragnea trebuie scos de pe scena politică. (Joi, 15 iunie 2017, 11:45)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Dragnea are tupeul hoțului.Nu se lasă până nu fură.Discută,spune că ai dreptate dar gândul lui este,cum să-ți fure portofelul.A adunat în jurul lui o gașcă de borfași de același calibru și vor România numai pentru ei.Ce democrație este când un partid recunoaște că a greșit dar vrea la guvernare să ne mai mintă odată.Vrea la guvernare să promoveze legile hoției.Atenție la toți susținătorii lui Dragnea, Iordache, LOV,Firea,Stănescu,Tăriceanu,sunt unul mai periculos ca altul și împreună sunt un dezastru pentru români.
  • +5 (35 voturi)    
    Sa recunoastem... (Joi, 15 iunie 2017, 8:58)

    mircea_cjn [utilizator]

    Tudorel Toader - un profesionist.
    • +21 (27 voturi)    
      daca apuca (Joi, 15 iunie 2017, 9:28)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      sa il bage de Dracnea unde ii este locul, imi fac tatuaj cu Tudorel :))
    • +12 (14 voturi)    
      i-as trage in teapa pe toti (Joi, 15 iunie 2017, 10:18)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      asa profesionist .... sigur n-ar plinge nimeni dupa ei
  • +19 (25 voturi)    
    Domnule ministru Toader, faceti-vă datoria! (Joi, 15 iunie 2017, 8:58)

    Entiu [utilizator]

    Domnule ministru Toader, faceti-vă datoria, pentru tara, pina la capat si nu ascultati de Dragnea, caci el vrea haos si politica bunului sau plac.
  • +10 (24 voturi)    
    ce sa zic... (Joi, 15 iunie 2017, 9:23)

    liviu_ [utilizator]

    omu asta chiar a fost o surpriza placuta....
    • +9 (9 voturi)    
      And, he's gone ... (Joi, 15 iunie 2017, 10:35)

      mariusc80 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ... sau poate i-a spart cineva contul de facebook.
  • +19 (21 voturi)    
    Tudorel (Joi, 15 iunie 2017, 9:33)

    axismundi [utilizator]

    ...din cand in cand mai scoate cate o duda doar ca sa-l enerveze pe Dragnea. Numai mie mi se pare?
    • -2 (4 voturi)    
      nu, el e gica contra tot timpul (Joi, 15 iunie 2017, 10:31)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui axismundi

      parca-i din alt film
  • +8 (8 voturi)    
    vedea-l-ar (Joi, 15 iunie 2017, 9:54)

    fkoff!!!!! [utilizator]

    langa fenechiu !))))
  • +5 (5 voturi)    
    piloneaza (Joi, 15 iunie 2017, 10:12)

    rrat [utilizator]

    piloneaza-l tudorele, piloneaza-l.
  • +5 (5 voturi)    
    e hack-uita pagina (Joi, 15 iunie 2017, 10:31)

    moka [utilizator]

    evident. Initial, pe langa demisie au dat si parolele de la conturile de socializare
  • +10 (12 voturi)    
    demn ministru tudorel (Joi, 15 iunie 2017, 10:34)

    skyradio [utilizator]

    tocmai si-a bagat demisia dupa ce acum doua ore era pilonul justitiei
    sa ai incredere in oamnei ca astia?
  • +8 (8 voturi)    
    :-) (Joi, 15 iunie 2017, 10:43)

    Marsak [utilizator]

    TT tocmai a demisionat..... a stat si s-a mai gandit :-)
  • +6 (8 voturi)    
    A cedat (Joi, 15 iunie 2017, 10:46)

    SRA [utilizator]

    Moldoveanu a cedat in favoarea CORUPTILOR prin DEMISIA sa .

    Era de asteptat, amenintarea cu scheletele sale la condus sa treaca in tabara Condamnatului ! i s-a promis postul in viitorul guver !
  • +5 (9 voturi)    
    Are baiatul asta un stil unsuros (Joi, 15 iunie 2017, 10:48)

    v_sile [utilizator]

    In mod normal te face sa te urci pe pereti.

    Cineva il intreaba ceva clar, ca e alba sau neagra.

    El incepe cam asa: "O sa va raspund chiar acum."

    Apoi bate campii cam 5 minute. Nimeni nu intelege nimic.

    Reporterul revine: Dac cum ramane cu intrebarea? E alba sau neagra?

    Tudorel, imperturabil: V-am raspuns deja la intrebare.

    Totusi, astazi, nu ma pot abtine sa nu am o satisfactie groasa, gandind la cum primeste Dragnea in fata declaratia asta unsuroasa, din care se intelege totusi ca Tudorel nu are niciun gand sa isi dea demisia.

    P.S. Pe termen scurt, batalia e totusi pierduta. Nu il vad capabil pe Grindeanu sa rupa o sustinere mai serioasa din PSD si sa propuna el ministri.

    Dragnea stia pe ce se bazeaza cand a inceput chestia asta: toti sefii la PSD au fost alesi in epoca Dragnea pe criterii clare: loialitate maxima fata de Dragnea, mai prosti decat Dragnea.

    Grindeanu o sa cada si PSD o sa propuna un alt guvern. Dar orice zi in care Grindeanu rezista il ingroapa politic din ce in ce mai mult pe Dragnea.
  • +6 (8 voturi)    
    Hm! Si-a depus demisia! (Joi, 15 iunie 2017, 10:49)

    inganduratul [utilizator]

    Asa este cand dorintele unora se doresc a fi realitati! P.S. Ce facem cu simpatiile celor care au comentat pana acum in favoarea coloanei vertrebrale ferme a lui Tudorel?
    • +2 (2 voturi)    
      Ne am obisnuit de la Base incoace (Joi, 15 iunie 2017, 11:19)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui inganduratul

      Base sus justitia cand era el sef de stat, base jos justitia cand numai este.
      Eu chiar am sperat ca Tudorica asta o sa l puna cu botul pe labe pe Dracnea.
  • +8 (8 voturi)    
    Las sau strategie (Joi, 15 iunie 2017, 10:51)

    coloneze [utilizator]

    vom vedea
    • +1 (1 vot)    
      cred ca... (Joi, 15 iunie 2017, 14:06)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      exista oarece strategie la mijloc - nu lasa cuvintele sa iasa si dupe sa...

      poate ca gresesc - mai vedem!
  • +5 (7 voturi)    
    l-ati laudat degeaba! (Joi, 15 iunie 2017, 11:03)

    zavaidocul [utilizator]

    Toate comentariile de mai sus...degeaba!
    Tudorel a cedat si el, ramane sa mai speram doar ca Grindeanu se va tine tare in continuare!
  • +7 (9 voturi)    
    gata? A cedat si Tudorel? Si a dat demisia? (Joi, 15 iunie 2017, 11:06)

    jackalphonse [utilizator]

    Asta este nasol si trist.
    Tudorel este cel care l a invins pe Dracnea, nu Grindeanu. Pacat.
    • +2 (2 voturi)    
      eu presupun.... (Joi, 15 iunie 2017, 11:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ca au fost niste amenintari, santajuri etc f urate in toata distractia asta...
    • +1 (1 vot)    
      el si-a depus demisia (Joi, 15 iunie 2017, 11:32)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      trebuie sa i-o mai si trimita primul ministru catre presedintie. Am rezerve ca o sa o trimita. Sa vedem.
      Oricum se crede smecher Tudorel, re-afirma ca juridic guvernul are baza, apoi respecta si decizia politica si isi pune demisia pe tava.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu e ok.... (Joi, 15 iunie 2017, 11:18)

    midumi [utilizator]

    Asta e o lovitura grea!

    Ministerul Justitiei era poate cel mai important sa reziste....
  • +4 (4 voturi)    
    Din cauza ta , Tudorele (Joi, 15 iunie 2017, 11:23)

    VioP [utilizator]

    Pentru ca nu ai vrut sa auzi de dragnea
    si ce voia sa rezolvi pentru el ,

    a dat jos cu tot guvernul.
  • +2 (4 voturi)    
    Pupam unde am scuipat? (Joi, 15 iunie 2017, 11:43)

    Miky60 [utilizator]

    Nu inteleg iubirea asta pe loc pentru Grindeanu. Adica acum PUPAM unde acum 6 luni SCUIPAM? Ati uitat ca el a fost in fruntea OUG13? Chiar uitam tot? Dar de fapt daca ma gandeasc cum il injuram pe Ponta si acum nu mai zice nimeni nimic de el, ba chiar unii il lauda, nu m-ar mira ca peste 6 luni sa il pupam si pe Dragnea...
  • +1 (1 vot)