Medici: Pilotul avionului Mig 21 Lancer care s-a prabusit in apropierea Aeroportului Mihail Kogalniceanu din Constanta nu isi poate misca picioarele

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 12 iunie 2017, 19:41 Actualitate | Esenţial

Pilotul Adrian Stancu, care s-a catapultat si a fost ranit in urma prabusirii unui avion Mig 21 Lancer luni, in apropierea Aeroportului Mihail Kogalniceanu din Constanta, nu isi poate misca picioarele, riscul de paralizie fiind foarte mare, si va fi supus marti unei interventii chirurgicale la coloana, potrivit medicilor de la Spitalul Militar Central din Capitala, scrie News.ro.

Pilotul a fost adus la ora 16.45 la Unitatea de Primiri Urgente de la Spitalul Militar Central din Capitala, fiind evaluat de o echipa pluridisciplinara si facandu-i-se o tomografie computerizata.

Potrivit medicilor, barbatul are leziuni de coloana, inclusiv "tasare de corp vertebral L1", cu deplasare de fragmente osoase, ceea ce face sa nu-si poata misca picioarele, iar riscul de paralizie este destul de mare in astfel de situatii.

Pilotul mai are o contuzie toracica minora, o contuzie craniana minora si o fractura de calcaneu.

Adrian Stancu va fi internat la Sectia de neurochirurgie si pana marti dimineata se va afla la Terapie Intensiva pentru a fi stabilizat, urmand ca la ora 11:00 sa inceapa operatia la coloana.

Locotenent-comandorul Adrian Stancu, pilot pe o aeronava MiG 21 LanceR a Fortelor Aeriene Romane, s-a catapultat luni, in jurul orei 11:15, in apropiere de aeroportul Mihail Kogalniceanu, in zona localitatii Nazarcea din judetul Constanta, in timpul executarii manevrelor de aterizare.

El a fost recuperat, i s-a acordat primul ajutor la fata locului si a fost transportat cu un elicopter SMURD la Spitalul Judetean Constanta.

Aeronava, care se afla in dotarea Bazei 86 Aeriana "Locotenent aviator Gheorghe Mociornita" din Fetesti, decolase in jurul orei 10:00 de pe baza aeriana din Mihail Kogalniceanu pentru a executa o misiune de antrenament in cadrul exercitiului "Thracian Eagle 2017", care se desfasoara impreuna cu fortele aeriene bulgare.

"Dupa executarea misiunii, la intoarcerea catre Mihail Kogalniceanu, pe timpul executarii manevrelor de aterizare, pilotul a raportat o defectiune majora la motor, cu deteriorarea parametrilor de functionare ai acestuia. Conform procedurilor, pilotul s-a catapultat, aeronava prabusindu-se in zona mentionata, in afara ariilor locuite", a precizat Ministerul Apararii Nationale.


Citeste mai multe despre   






















5676 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    Pacat (Luni, 12 iunie 2017, 19:56)

    DrPepper [utilizator]

    Ca a fost distrusa viata unui om din cauza cosciugelor zburatoare.
    Sper ca operatia sa fie de succes si sa is revina.
    Ar trebui retrasa toate MIG-urile si cumparat de urgenta F16 inca vreo 2 loturi.
    • +5 (9 voturi)    
      Romania m-a invatat ca viata (Luni, 12 iunie 2017, 22:14)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui DrPepper

      unui om nu conteaza ! Important este sa putem lua cati mai multi mici din salariu !
    • -2 (8 voturi)    
      care e diferenta? (Luni, 12 iunie 2017, 23:02)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

      F-16le pe care le-am cumparat sunt la mana a 3a.. MIG-urile LanceR nu sunt fabricate cu mult timp inaintea lor.
  • +11 (11 voturi)    
    De ce pilotilor de pe Mig (Luni, 12 iunie 2017, 20:17)

    Ion2050 [anonim]

    Le placea la nebunie primul avion de lupta romanesc in anii 70?
    IAR-93, proiectat si fabricat in colaborare cu Iugoslavia (Orao) era dotat cu scaun de catapultare Martin Baker care avea sistemul de ejectie bine pus la punct astfel incat sa nu produca acceleratii fatale organismului uman.
    Din fericire pentru pilotul catapultat azi, medicina a facut mari progrese fata de acele vremuri, se va face bine si-si va relua visul inaripat.
    Multa sanatate Adrian!
  • +5 (5 voturi)    
    Sa-i uram insanatosire grabnica (Luni, 12 iunie 2017, 22:14)

    parol_monsher [utilizator]

    si fortelor aeriene: bai zgarcitilor, aruncati migurile alea odata! Astea cad din senin si ne ranesc pilotii!!
  • 0 (0 voturi)    
    Din "avantajele" vietii in Bananistan. (Marţi, 13 iunie 2017, 9:29)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Asa se intampla cand PIB-ul tarii cu 18 milioane de locuitori este egal cu al vecinei cu 9 milioane de locuitori, Ungaria. 9milioane stau in semianimalitate si semi-survivalism, 9milioane robesc la 100.000 de cleptocrati, "elita", si armata, care trebuie sa-i apere pe toti, merge cu vechituri in loc sa mearga cu F16.
    Dar daca vrei sa faci activitate economica pe cont propriu in Bananistan, imediat cainii cleptocratiei te dezasambleaza. "NU E VOIE" este sloganul! Nu e voie sa cresti PIB! Nu tu! Daca o dori vreodata vreun securist, da, pentru el "E VOIE"! Nu vom avea niciodata 100 de F16 nelasandu-ne cetatenii sa ne dea bani! Pe acest tronson cleptocratia si limitarile ar trebui storcite!
    Alt tronson: armata insasi. Din cate stiu Armata este compusa din Barbati, nu p@zde. Si Barbatul soldat daca vede ca-i dai dacia 1310 sa patrulezi prin Afganistan se duce la superior impreuna cu tot plutonul si-i spune: Cu tot respectul Domnule, NU IESIM! SI in mod normal nici sefii din operatiuni n-ar trebui sa fie p@zde si s-ar duce pana la ministru si i-ar spune: daca ne mai dai vechituri refuzam in masa sa mergem la antrenament/operatiuni. NU NE MAI ANTRENAM PE VECHITURI din WWI !! Presiunea trebuie sa vina si din Armata. Dar probabil pe cei cu grade superioare din armata ii doare in c@r de soldati si in plus sunt si p@zde fricoase! Le e frica de borfasii din cleptocratie! Unii poate chiar sunt incardasiti cu ei!
    De-aia pilotul acesta e paralizat! Sa le multumeasca cleptocratiei care nu dau voie la activitate economica si superiorilor care-i doare-n c@r de ei!
  • -1 (1 vot)    
    Pentru bastanii ce ar arunca cu bani (Marţi, 13 iunie 2017, 10:34)

    galeo [utilizator]

    Pentru bastanii ce ar arunca cu bani in F16, nu uitati ca acel pilot e platit cu bani grei pentru a zbura cu acel MIG. Riscul sau e platit de stat, adica de noi toti ceilalti, mai mult decat sufucient.
    • +1 (1 vot)    
      mai mult decat suficient? (Marţi, 13 iunie 2017, 18:12)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      este platit mai putin decat un inginer la o multinationala. Poate cel mult cat un inginer junior.
      Asta nu este mai mul decat suficient ci doar este penibil.
      Daca-ti dau 2500 de RON te dai cu Mig-ul21 in dubla comanda? Tu trebuie doar sa fi pasager.
      Si sa nu-mi vii cu chestia ca vezi ca daca nu vroia sa zboare n-avea decat ca si el poate zice la fel cand o sa-ti intre alte avioane in tara ca daca nu vroiai bombe in apartament sau pe casa si tu trebuia sa te fortezi sa platesti sau sa te asiguri ca banii pe care i-ai platit pentru el ajung la el.

      Romania are bani, doar ii administreaza prost si foarte prost pentru ca nimeni nu trage politicienii de urechi si ii alegem dupa cum zambesc sub mustata.

      Si ce are F16 cu banii pilotului?
      Mig21 este gata ca si resursa de zbor in Romania de mult timp. trebuia scos de la zbor din 2015.

      Putea fi si F35 ca daca sugea un stol de pescarusi tot o groapa sexi facea in lan Doar ceva mai scumpa.