Presedintele comisiei de ancheta privind prezidentialele din 2009 cauta o cale sa o aduca pe Kovesi la audieri: Cred ca avem confirmarea ca Laura Codruta Kovesi a fost la Oprea in seara scrutinului 

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 12 iunie 2017, 12:46 Actualitate | Esenţial

Mihai Fifor
Foto: Agerpres
Presedintele Comisiei de ancheta privind prezidentialele din 2009, Mihai Fifor, a afirmat, luni, ca este de parere ca exista deja o "confirmare" a faptului ca procurorul general al DNA, Laura Codruta Kovesi, a participat la intalnirea de la Gabriel Oprea din seara scrutinului, fara a explica de unde a venit aceasta confirmare, si a spus ca se cauta solutii pentru ca ea sa fie totusi chemata la audieri, relateaza News.ro.

Intrebat cum isi explica faptul ca invitati precum George Maior si Neculai Ontanu au refuzat sa spuna daca Laura Codruta Kovesi a fost la Gabriel Oprea acasa, Fifor a spus ca acest fapt nu mai este in dubiu.

"Eu cred ca avem confirmarea acestui fapt. Nu cred ca asta ne lipseste in momentul de fata", a spus el, fara sa precizeze, la insistentele jurnalistilor, de unde a venit aceasta confirmare.

"Nu suntem la vanatoare de vrajitoare. Nu suntem cu un target pe o persoana sau alta. Pe noi ne intereseaza sa facem lumina in modul in care s-au organizat si desfasurat alegerile prezidentiale din 2009. (...) Ne intereseaza ca toata lumea care poate contribui sa vina la comisie", a spus Fifor.

Presedintele Comisiei a adaugat ca se cauta solutii pentru ca sefa DNA sa fie chemata la audieri.

"Este important dialogul si sa aratam tarii ca nu sunt chestiuni care trebuie ascunse sau ca cineva are ceva de ascuns. Impreuna cu colegii juristi analizam chestiunile acestea de procedura pentru a putea gasi o solutie ca cei invitati sa vina", a spus el.

Procurorul-sef DNA, Laura Codruta Kovesi, a anuntat comisia parlamentara de ancheta privind alegerile prezidentiale din 2009 ca nu va veni la audiere, invocand o hotarare a CSM care interzice obligarea procurorilor de a se prezenta la comisiile parlamentare, precum si o decizie a Curtii Constitutionale din 1994, conform careia dispozitiile din regulementele Parlamentului care obliga persoane de a se prezenta la comisiile de ancheta sunt neconstitutionale.
























3182 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    programul de guvernare P$D (Luni, 12 iunie 2017, 13:01)

    un domn [utilizator]

    este Limpede ! desfintarea DNA !
  • +17 (23 voturi)    
    Si? (Luni, 12 iunie 2017, 13:02)

    CezarN [utilizator]

    Si Geoana a fost la Vantu.
    De ce nu anchetati si acest lucru.
    Sau Oprea era, la vremea respectiva, mai toxic decat Vantu?
    • +11 (13 voturi)    
      Geoana a fost la Moskova (Luni, 12 iunie 2017, 17:33)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      in timpul campainei, cu avionul privat al lui Vantu...
      De ce nu se encheteaza asta?
  • +20 (26 voturi)    
    Fifore ! Lumea tocmai are confirmarea (Luni, 12 iunie 2017, 13:10)

    Rahan5 [utilizator]

    ca ori esti prost, ori te prefaci. !
    Poate ne explici pe ce ,,munca" vrei sa-ti iei salariul luna asta la Parlament ? .
    Adica Laura Codruta Kovesi sta la masa langa seful SRI-ului Maior, care este in acelasi timp si omul PSD-ului, si tocmai coordonau falsificarea alegerilor contra PSD-ului !, dintr-o sufragerie a lui Oprea la un chef !
    Daca nu te prefaci ca esti prost, inseamna ca esti cu inteligenta la nivel de spital de nebuni !
  • +13 (19 voturi)    
    gindire cu premeditare, din nou (Luni, 12 iunie 2017, 13:18)

    bogdan1477 [utilizator]

    Confirmarea e ceva faptic, exista sau nu exista. Nu e ceva ce tine de pareri. Deci poti avea confirmarea unui fapt, poti crede ca s-a intimplat acel fapt, dar e cam nonsens sa crezi ca ai confirmarea...

    Da' cum comisia asta e pentru publicul pesedist, pentru romanul mindru ca e roman, logica nu e obligatorie.
  • +17 (25 voturi)    
    Da si? (Luni, 12 iunie 2017, 13:25)

    Andradda [utilizator]

    Chiar daca L.Kovesi a fost prezenta acolo, ce dovedeste asta? Ca a manipulat rezultatul alegerilor?
    Comisie de rahat!
  • +21 (25 voturi)    
    si daca a fost care e problema? e ilegal ? (Luni, 12 iunie 2017, 13:29)

    Boham [utilizator]

    comisia nana reloaded
    • -6 (12 voturi)    
      zicaturi si proverbe la romani (Luni, 12 iunie 2017, 16:29)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      "si daca a fost care e problema?"
      spune-mi cu cine te aduni ca sa-ti spun cine esti
  • +15 (19 voturi)    
    Gata (Luni, 12 iunie 2017, 13:32)

    buncrestin [utilizator]

    Misiune esuata cu aceasta comisie de tocat frunze la caini
  • +15 (17 voturi)    
    propunere (Luni, 12 iunie 2017, 13:55)

    sile1 [utilizator]

    Daca tot nu au altceva de facut ca sa-si justifice salariile uriase pe care si le-au votat propun sa se infiinteze o comisie care sa ancheteze toate alegerile parlamentare si prezidentiale din 1989 incoace in speranta ca se va descoperi mecanismul prin care o gasca de baieti "orientati" au reusit sa puna mana pe tara asta si sa se imbogateasca jefuind-o !!

    Saraca Romanie condusa de catre penali,repetenti,imorali,amorali,neica-nimeni lipsiti de coloana vertebrala,tatzte cu gura mare si alte specimene.
  • +14 (18 voturi)    
    Cea mai buna cale sa o "audieze" (Luni, 12 iunie 2017, 14:04)

    Bogdan_100 [utilizator]

    pe Codruta e sa se duca la DNA si sa dea declaratii despre ultimele (din 24 de luni) hotii comise de membrii acestei comisii de infractori. Si vor audia toate capetele de acuzare chiar de la ea.
  • +10 (16 voturi)    
    Fifore, tata, pai gandeste-te ! (Luni, 12 iunie 2017, 14:19)

    Susufler0 [utilizator]

    Cautati solutii cu "juristii" pt ca "cei invitati sa vina" !

    Am inteles, isi dau cu "expertiza" Pricolicea si cu Ciordache !

    PS. Incredibil cat de prost poate sa fie omul asta ! Inca nu a realizat ca cine vine la Comisia lui vine fiindca vrea, nu pt ca este obligat !
  • +11 (13 voturi)    
    In momentul in care Dragnea o sa le spuna : (Luni, 12 iunie 2017, 14:26)

    Susufler0 [utilizator]

    "Gata, opriti-va, pt ca mi-am realizat scopurile" (le stim cu totii care sunt, in principal personale) cateii se vor executa, vor declara ca activitatea comisiei si-a atins telul pt care a fost infiintata.S e vor face doua rapoarte, unul al majoritatii si altul al membrilor parlamentari din opozitie si asta a fost.

    PS. Cel putin, nu vor exista "pierderi colaterale" ca in cazul Nana, de care s-a ales praful si dupa care nu au ramas decat cateva familii de fosti primari si secretari de primarie care sa-i blesteme pe initiatorii comisiei !
  • +13 (15 voturi)    
    Comisia de f...t bani publici pe prostii!! (Luni, 12 iunie 2017, 14:34)

    skanda7 [utilizator]

    Mai bine ati investiga crimele de la Revolutie. Au murit peste 1000 de oameni. Sau mai bine aflati cine sunt groparii industriei post-comuniste. Sau sa desconspirati mafia lemnului pana nu raman copaci in picioare doar in parcuri.
  • +10 (14 voturi)    
    Cam greu. (Luni, 12 iunie 2017, 14:37)

    Andradda [utilizator]

    "se cauta o cale sa o aduca pe Kovesi la audieri"

    Pai, singura cale careia Kovesi i se va supune, trebuie sa fie o cale legala.
    Dar cum Constitutia Romaniei este de partea sefei DNA, nu prea vad cum ar putea comisia penalilor sa gaseasca o modalitate de a o aduce pe Kovesi in fata lor.
    Ma refer la o cale legala, ca daca e vb de ilegalitati, insasi Comisia functioneaza ilegal, fiind infiintata doar pe articolele din ziar ale inculpatului Andronic.
    • -5 (7 voturi)    
      comisia functioneaza ilegal? (Luni, 12 iunie 2017, 16:52)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      fa o plangere penala!
      trimite-l pe plitianu sa faca un denunt la dna.
  • -13 (15 voturi)    
    LCK n a ajuns acolo bagata de base (Luni, 12 iunie 2017, 15:08)

    jackalphonse [utilizator]

    ...prin examen scris.
    Cel mai probabil examinarea a fost la oral si acum as fi si eu curios care au fost subiectele.
    • 0 (2 voturi)    
      Ești pe lângă, domnu Jackal! (Marţi, 13 iunie 2017, 10:54)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Dacă ai fi binevoit să investighezi, ai descoperi incredibilul - Kovesi a fost un compromis, Băse îl propusese pe Morar și Ponta pe altcineva, un corupt pesedosnic, nu au putut cădea de acord și au ales a treia variantă. Așa că nu a fost băgată de Băse, ci de Ponta, care, ca prim-ministru, avea influență prin ministerul Justiției (care, în guvernările PSD, ar fi corect să se numească al Injustiției, Nedreptății și Inechității).
  • -12 (20 voturi)    
    Fricoasa asta cica a primit medalia de cea mai (Luni, 12 iunie 2017, 15:35)

    xrogo [utilizator]

    curajoasa femeie si ea se teme sa apara in fata unei comisii parlamentare sau in fata ziaristilor, sa ne spuna pe sleau ce-a cautat in biroul lui Oprea!
    Bine ca a avut curaj si le astepta in capul scarilor si pe Bica si pe Udrea la arestarea si aducerea la DNA, acolo se simtea protejata, era pe teren propriu!
    • +4 (12 voturi)    
      Chiar iti trebuie curaj (Luni, 12 iunie 2017, 17:13)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      sa mergi la o astfel de comisie compusa din infractori. Pleci fara ceas, telefon si portofel. Si te mai si injura la televiziunile amicilor ca nu ai avut destui bani in portofel si telefonul nu e de ultima generatie. Si cam care e legea ce il obliga pe un procuror sa dea socoteala la elucubratiile unor politicieni sau pseudo-jurnalisti ?
  • -3 (9 voturi)    
    problema e daca a fost sau nu (Luni, 12 iunie 2017, 17:00)

    miculescu-rucar [utilizator]

    in casa la reevaluatul!
    statul de drept present in sufrageria evaluatului:
    -ontanu-dosar penal
    -andronic-dosare penale
    -reevaluatul-dosar penal
    -coldea-afara din sri
    asteptam cu interes stiri si despre restul participantilor!
    asa ca echipa de zgomote acoperite-andarda,subsufler,rahan faranumar,bordihan,bogdanfaranumar,ciocu mic!
    va deconspirati prea usor! s-ar putea sa va traga pe linia moarta!