George Maior, in fata comisiei de ancheta a alegerilor prezindetiale din 2009: Am fost acasa la Oprea “la un eveniment privat”/ A fost si este o relatie de prietenie 

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 12 iunie 2017, 10:44 Actualitate | Esenţial

George Maior
Foto: Agerpres
Ambasadorul Romaniei in SUA, George Maior a recunoscut, luni, in fata Comisiei de ancheta privind alegerile prezidentiale din 2009, ca a fost in seara scrutinului la Gabriel Oprea acasa, la un eveniment privat si ca intre el si fostul ministru de interne exista o relatie de prietenie.

George Maior, audiat in comisie, a recunoscut ca in seara scrutinului din 2009 a fost acasa la Gabriel Oprea, insa pentru "un eveniment privat".


"In toate acele zile ale anului 2009, inclusiv in acea zi, din punct de vedere al atributiilor mele legale si oficiale, acestea au fost indeplinite conform legii. Au existat si exista in viata unui om, chiar detinand asemenea functie, si aspecte referitoare la elemente private, la evenimente private. Ele nu au avut nicio legatura cu actiunea institutiei ca atare", a afirmat Maior, intrebat daca poate confirma prezenta acasa la Gabriel Oprea in 2009, potrivit News.ro.

Fostul sef al SRI a refuzat sa ofere alte detalii, pe motiv ca evenimentul era "privat".

"Nu s-au intamplat aspecte pe care sa le sesizez ca ilegale, neconstitutionale si chiar conform unor standarde de moralitate din punct de vedere al functionarii institutiilor si persoanelor care reprezinta acele institutii. Nici din acest punct de vedere nu am ce sa imi reprosez", a afirmat el.

Intrebat care este natura relatiilor cu Gabriel Oprea, acesta a raspuns: "L-am cunoscut de multa vreme pe domnul Oprea. Era o relatie de prietenie cu domnia sa. Inca de cand am fost si eu membru al acestui parlament(...) de cand am activat impreuna in diverse guverne, inclusiv in guvernul Nastase, deci anii 2001 - 2002", dupa care a a adaugat: "a fost si este o relatie de prietenie".

Totodata, intrebat despre aparitia unor informatii din casuta sa de mail, legat de hacker-ul Guccifer, George Maior a raspuns scurt: "Fake news".





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

5751 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Poporule viteaz ! (Luni, 12 iunie 2017, 11:16)

    math_2 [utilizator]

    Tara noastra minunanta este cea in care cei mai puternici oameni sunt alde Oprea, Mazare, Becali, Voiculescu, Tzatzica Pandele, Boureanu, Mitica Dragomir, Dragnea si lista poate continua. Chiar daca de la un timp baietii astia mai ajung prin tribunale sau chiar prin puscarie, ei raman la fel de influenti si putred de bogati. Iar ei sunt numai varful aisbergului. 90% din impostorii corupti ai sistemului nu se vad.
    • +2 (4 voturi)    
      continuare lista (Luni, 12 iunie 2017, 17:07)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      ontanu,coldea,plagiatoare5%,basescu,ponta,udrea,ghita,noaptea ca hotii in arhiva SIPA fara certificate ORNIS,nastase,etc.
      • 0 (0 voturi)    
        si sa nu uitam (Luni, 12 iunie 2017, 20:37)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        cu voia dv., primul pe lista, ion ilici kaghebescu.
  • +8 (10 voturi)    
    the stupid clowns are present... (Luni, 12 iunie 2017, 12:00)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    balciul continuua, evident, pe cheltuiala fraierilor.)))
  • +3 (7 voturi)    
    ce naste din pisica.. (Luni, 12 iunie 2017, 12:07)

    pehash [utilizator]

    probabil Maior junior s-a imprietenit cu Oprea pe vremea cand Oprea "vizita" capitala in calitate de bodyguard al lui Miron Cosma si tanarul George il vizita pe tatal sau, fostul ministru al educatiei, Liviu Maior.
  • +1 (7 voturi)    
    era pe privata (Luni, 12 iunie 2017, 13:47)

    om simplu din multime [utilizator]

    si la evenimentu' privat, la ceas de noapte, in noaptea alegerilor, l'au chemat si pe consilierul de campanie al lui base, sa le cante.
    probabil, la chilia in port, varianta statu' de drepti. :-)
    usor, incet, adevarul iese deasupra, ca untdelemnul.
    • -2 (6 voturi)    
      Si care este adevarul? (Luni, 12 iunie 2017, 14:33)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Te rog, lumineaza-ne!
      • +1 (5 voturi)    
        cum spuneam (Luni, 12 iunie 2017, 15:18)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        rabdare, ca incet, incet se ridica la suprafata.
        oricat de evazivi ar fi paritcipantii la privata ghinararului gropea.
        faptul ca l'au chemat pe andronic, la acea vreme consilierul lui basescu pt. camapanie, arata cu ce interes se inghsuisera pe privata lui patru stele.
        probabil ca degustau ceva mai mult de patru stele.
        ca base zicea ca lui oprea nu'i lipsea. intaritor.

        rabdare si tutun.
        stirile bune se consuma dupa ce se coc....
        • 0 (0 voturi)    
          Oh .. (Miercuri, 14 iunie 2017, 4:43)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          ..am crezut ca stii deja care este adevarul, caci o sa-l recunosti in momentul in care "iese deasupra". Ceva o sa iasa "deasupra", dar de unde stii tu ca este "adevarul"?
  • +2 (8 voturi)    
    Maior (Luni, 12 iunie 2017, 14:10)

    adrianss [utilizator]

    Maior era pe persoana fizica la Oprea acasa?
    SRI si DNA erau pe persoana fizica?
    Misto sa-ti fie teama ca pierzi alegerile si sa vina sa-ti tina de urat un serviciu secret si sefa procurorilor.
    • 0 (4 voturi)    
      vezi (Luni, 12 iunie 2017, 15:19)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui adrianss

      ca acoperitii cu minusurile te'au luat la ochi.
      sa confirme ce'a zis maioru. :-))
  • +1 (1 vot)    
    Nici violatorii nu trebuiesc luati la intrebari (Luni, 12 iunie 2017, 17:05)

    marian_ulise [utilizator]

    Pentru ca majoritatea violurilor sunt private si chiar intime.
    • 0 (0 voturi)    
      Violatorii .... (Miercuri, 14 iunie 2017, 4:46)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui marian_ulise

      ... sunt luati la intrebari pentru ca sunt banuiti de viol, care este sanctionat de lege.

      Care este legea incalcata de alde Maior si ceilalti? Si dracnea cu tonta jucau tenis cu Coldea. De ce nu sunt si ei luati la intrebari?...