Ambasadorul SUA la Chisinau, uimit de tendintele pro-ruse ale moldovenilor

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 iunie 2017, 22:27 Actualitate | Esenţial

James Pettit
Foto: Facebook/ U.S. Embassy Moldova
Ambasadorul Statelor Unite ale Americii la Chisinau, James Pettit, se arata nedumerit ca, in pofida eforturilor tarii sale, dar si ale Uniunii Europene, de a sprijini financiar Republica Moldova, mai mult de jumatate dintre moldoveni se declara pro-rusi. Diplomatul american nu-si poate explica cum este posibila o astfel de situatie, in conditiile in care Rusia nu doar ca nu ar oferi ajutor, dar si sanctioneaza Moldova, relateaza Deschide.md.

"Trebuie sa luam in calcul ce facem noi (SUA) si UE in Republica Moldova. Cum am spus deja, doar tara mea deja a dat Moldovei peste un miliard de dolari (referindu-se la perioada 1991 - 2017) pentru dezvoltarea statului nu doar economic, dar si democratic. Uniunea Europeana a oferit o suma asemanatoare, dar Rusia? Ce a dat Rusia? Nu doar ca nu au o programa dezvoltata de ajutor, dar inca va pedepsesc, precum este acest embargo. Iata de ce ne uimeste ca, potrivit tuturor sondajelor, se pare ca mai mult de jumatate din populatie este pro-rusa. Cum sa explicam asta? Ne este foarte greu sa intelegem", a declarat James Pettit vineri,  in cadrul unei emisiuni la RTR-Moldova.

James Pettit a sugerat ca aceasta simpatie a moldovenilor fata de Rusia ar fi cauzata de dezamagirea cetatenilor vizazi de politicienii pro-europeni aflati la guvernare si nu de UE sau SUA propriu-zis.

"Ei sunt nemultumiti de Guvern. Aici sunt subtilitati care nu sunt direct legate de geopolitica", a declarat diplomatul.

Ambasadorul a tinut sa sublinieze ca nu este impotriva dezvoltarii relatiilor Republicii Moldova cu Rusia. El a mentionat totodata ca este gresita abordarea ca Chisinaul sa aiba relatii prietenesti doar cu Vestul sau doar cu Estul, dar ar trebui sa fie in relatii bune cu toate statele, notand ca relatiile cu Rusia ar fi avantajoase pentru Moldova, mai relateaza Deschide.md.

Pettit afirma, in urma cu aproape un an, intr-un interviu, ca Republica Moldova nu este Romania, ci trebuie sa ramana un stat suveran si independent, in interiorul unor granite sigure, aminteste News.ro. "Alaturarea Romaniei de exemplu, ca o cale de a intra in UE sau pentru orice alt motiv, nu este o alegere practica si nu este o alegere care va face lucrurile mai bune aici in Moldova", spunea diplomatul, pledand pentru o cooperare mai buna intre clasa politica de la Chisinau si populatie, care sa se bucure astfel de o tara mai buna.





















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

8599 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    My two cents (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 22:51)

    CezarN [utilizator]

    Banii de la SUA sau UE au fost ajutoare furate de guvernanti, populatia nu a simtit mare beneficiu, pe cad basarabenii (destul de multi) care lucreaza in Rusia primesc bani cu care isi pot ajuta rudele ramase in tara si astfel impactul financiar al banilor rusesti asupra populatiei este mult mai perceptibil.
    • +17 (19 voturi)    
      basca o propaganda mai sustinuta (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 23:03)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      si mai eficienta.
      • +9 (9 voturi)    
        O formă de sindrom Stockholm (Duminică, 11 iunie 2017, 2:30)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Moldovenii cresc cu abuzuri severe în copilărie, iar reacția instinctivă a copiilor abuzați este să facă tot posibilul să fie acceptați de cei care-i abuzează și să continue eforturile astea toată viața. Se pare că e o strategie câștigătoare din partea părinților abuzvi, ”ca să aibă cine le da o cană cu apă la bătrânețe”.

        La nivel de stat, Rusia își asumă exact rolul părintelui cu comportament abuziv în relația cu R.Moldova, astfel că moldovenii sae simt instinctiv atrași de Rusia. Statele Unite și Uniunea Europeană îi tratează cu o oarecare detașare, ca și cum ar fi oameni maturi capabili să-și poarte de grijă singuri, dar asta îi face pe moldoveni să se simtă abandonați, de aceea se întorc mereu spre Rusia.

        Lucrurile astea nu trec, ele se vor rezolva doar atunci când toți cei crescuți pe vremea lui Brejnev vor fi mers la loc cu verdeață, dar asta mai durează încă o generație.
    • +23 (27 voturi)    
      jumatate din Moldovenii plecati lucreaza in EU (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 23:10)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      si mai putin de jumatate lucreaza in Rusia, deci impactul financiar al celor plecati in EU se simte direct si mai bine decat cel a celor plecati in Rusia, care oricum castiga mult mai putin. Salariul mediu din Rusia este sub cel din Romania.
      In plus de asta este si ajutorul dat de SUA + UE direct moldovenilor. Dar problema reala este spalarea pe creier a televiziunilor de propaganda rusesti, care ar trebui interzise in Moldova.
      • -3 (5 voturi)    
        eroare (Duminică, 11 iunie 2017, 2:22)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        in 2014, salariul mediu in Rusia a fost de 841 Euro, iar in 2016 de 433 Euro, ca urmare a sanctiunilor Vestului; la noi, in martie a.c. era de 511 Euro; fireste, insa, ca exista cateva domenii cu salarii imense si multe altele cu salarii mici, dar media suna bine :))
  • +9 (21 voturi)    
    asta e ambasadorul (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 23:06)

    om simplu din multime [utilizator]

    ala care sustinea ca poporul moldovean e diferit, n'are nimic cu romanii....
    ca trompa sa faca ordine si in treaba asta plina de dodo(n)...
  • -9 (25 voturi)    
    ok (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 23:22)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    nu ne intereseaza moldovenii,basarabia sau oricum vor sa-si spuna. si asa au beneficiat si beneficiaza prea mult de pasaportul romanesc obtinut fara nici o contributie!
  • +10 (26 voturi)    
    E normal (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 23:27)

    zagado26 [utilizator]

    Pentru ca peste jumatate din populatie e de origine rusa. A stiut Stalin de ce a facut schimb de populatii cu alte republici sovietice.
    • +7 (9 voturi)    
      "schimb"?!? (Duminică, 11 iunie 2017, 0:11)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui zagado26

      Moldovenii impuscati, trimisi in lagare de exterminare si rusi in locul lor? Asta se numeste "schimb"?!?
      Rusine vesnica barbarilor rusi!
  • -6 (18 voturi)    
    Nu toata lumea agreaza politica US. (Duminică, 11 iunie 2017, 0:07)

    quietguy58 [utilizator]

    Nu toata lumea agreaza politica US.
    • +9 (11 voturi)    
      Cum a fost afectată R.Moldova de politica US? (Duminică, 11 iunie 2017, 2:32)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      E de înțeles dacă Libia sau Siria nu agreează politica US, dar ai o explicație rezonabilă și pentru R.Moldova?
      • -1 (1 vot)    
        Am raspuns. (Duminică, 11 iunie 2017, 16:47)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        La inceputul anilor '90, mai toti din ex URSS erau in transa cind auzeau de US in special si de Occident in general, procentajul celor care aveau o parere foarte buna despre US fiind in jurul de 93-94%, aproape in unanimitate.

        Au fost necesari 10 ani de furturi, de privatiuni extraordinare pentru rusi, respectiv pentru moldoveni ca sa-si dea seama ca Occidentul si US putzin le pasa de rusi si de Rusia, pentru fiind important sa vada Rusia ingenuncheata, umilita si jefuita pina la os. Cum se intimpla si cu Romania acum.

        Pina-n in '90 in republica Moldova se ajunsese ca se traia mai bine decit in multe regiuni din Rusia, multi rusi fiind interesati sa se multe in Moldova.
        Odata cu caderea comunismului in ex-URSS, si nivelul de trai in MOldova a scazut dramatic.

        Daca am fi comparat nivelul de trai din Romania anilor '80 cu cel din republica Moldova din aceeasi perioada, se traia mai bine in republica Moldova.

        Acum te intreb eu pe tine:
        Dupa tine, toata lumea pe aceasta planeta ar trebui sa cada in adoratie in fatza politicii US?
    • 0 (2 voturi)    
      E * DESTUI (Duminică, 11 iunie 2017, 18:30)

      arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Printre care si coaietgai
  • +8 (8 voturi)    
    pai e normal (Duminică, 11 iunie 2017, 0:41)

    Adrian_1234 [utilizator]

    sunt tot romani
    Nu vezi la noi ca de 25 de ani tot nenorociti votam ? Uita-te un pic la antena 3 si vezi ce audienta are si te sui pe pereti
    Da asa e, am cunoscut multi moldoveni. Au "boala" pe rusi, ii injura dar cand aud de Rusia, parca aud de dumnezeu ...
  • +5 (5 voturi)    
    Ha! (Duminică, 11 iunie 2017, 0:43)

    OmniStudio [utilizator]

    Sia au aflat chestia asta dupa ce au bagat banu'?
    Pai, cred ca erau si alternatuve muuult mai ieftine, chiar nimeni nu le-a spus ca pe unde au calcat rusii se poarta sa semnalizezi dreapta si sa faci stanga?
  • +12 (12 voturi)    
    Prostie in cea mai pura forma. (Duminică, 11 iunie 2017, 1:19)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    De ce romanii voteaza PSD de 30 de ani desi ii fura de le a dus populatia tarii la 18 milioane cand trebuia sa fie 30? De popor inapoiat medieval, lipsit de educatie ce este!
  • +3 (9 voturi)    
    xzxzxzxz (Duminică, 11 iunie 2017, 10:31)

    solar [utilizator]

    Domnul PETIT James se mira ?Pai cum asa ? Domnul Petit a scris chiar pe AMBASADA ”SA ” un slogan comunist din 1920 MOLDOVA NU E ROMANIA ? Stapanul d-lui Petit a parasit CASA ALBA , sluga lui de la Chisinau ,NU ?: Ce ne va spune nou despre ROMANIA? Ca Romania NU EXISTA?
  • +3 (3 voturi)    
    In 2003-2004 , (Duminică, 11 iunie 2017, 13:33)

    A310 [utilizator]

    am avut un contract in Moldova timp de 4 luni , si am constatat cu perere de rau ca majoritatea cetatenilor moldoveni nu au nici o treaba cu Romania , nu erau interesati decat de obtinerea pe diferite cai a cetateniei romane , din pacate cei mai multi care au obtinut cetatenia sunt persoane din Transnistria , datorita celor de la ambasada Romaniei de la Chisinau .
    • +1 (1 vot)    
      DUPA FLATULENTELE PE POST (Luni, 12 iunie 2017, 18:01)

      arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui A310

      De cujetari , Io crez ca si azi sunteti in contract . E o institutie ... Stim noi care ... de unde pleci numai cu picioarele innainte .Viitorul Dv nu suna (dar mai ales nu miroase ) bine !
      • -1 (1 vot)    
        Dupa cum constat , (Luni, 12 iunie 2017, 20:02)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

        Multi sunteti infestati cu un virus , care nu are antidot . In principal nu institutiile sunt problema , ci mai ales cine le populeaza . Institutii de o anumita factura exista in absolut toate statele , dar depinde foarte mult de cine le controleaza .
        • +1 (1 vot)    
          TOTUL A INCEPUT (Miercuri, 14 iunie 2017, 12:50)

          arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui A310

          Ca o parodie , cand un grup de oi neaose , a scufundat mandrete de vapor spion rusesc . Acu se vorbeste sa vindem in USA 2000 de oi de lupta . Americanii sunt disperati (Probabil daea * l-a * chemat pa* Johan la ei * )Si se sopteste ca dau oricat . Se pare ca ne-am scos ! Da* io zic (,) ca sa mai pastram fo* mie si ele cu lovituri in c..r sa goneasca pa* toti mancutii (stiti voi care ) in Siberia . Ce zici ?
  • -3 (3 voturi)    
    pai chiar asa, oare de ce? (Duminică, 11 iunie 2017, 15:30)

    revo [utilizator]

    Oare pentru ca au dusmanul in casa, in Tiraspol, si nimeni si nimic nu-i ajuta?
    Oare pentru ca au vazut ce s-a intamplat in Ucraina? Rusii le-au luat alora Crimeea si jumatate din restul tarii si voi ce ati facut, ca "garanti" ai Ucrainei? Sa-ti aduc aminte: vine Obama si-l roaga pe Putin sa-i lase spatiu de manevra, sa castige si al doilea mandat. I l-a dat si apoi si-a facut de cap. Vine Trump si zice ca el poate face afaceri si o sa se intelega bine cu Putin. Si o va face, pt. ca nu-i trebuie Rusia pe cap, are probleme in Asia, basca interesele personale, ca doar a fost si este creditat de rusi.
    Armata rusa este de ani de zile in Tiraspol. Daca trece la actiune, voi ce ati face? Le-ati interzice, de ochii lumii, catorva oligarhi accesul in USA. Atat! Afacerile banoase dintre mafiile voastre ar continua nestingherite. Mare scofala! Mare ajutor!