​VIDEO & FOTOGALERIE Imagini de la NOBLE JUMP 2017, cel mai mare exercitiu militar din Romania din acest an: peste 4.000 de militari si 500 de mijloace tehnice

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 9 iunie 2017, 14:33 Actualitate | Esenţial

Militari polonezi urcand intr-un elicopter american Chinook in poligonul Cincu
Foto: NATO Force Integretation Unit Romania
Peste 4.000 de miliatari din 11 state membre NATO, din care 1.900 din cadrul Fortei Intrunite cu Nivel de Reactie Foarte Ridicat (VJTF), utilizand in jur de 500 de mijloace tehnice - blindate, elicoptere de lupta, masini de lupta si alte echipamente - zilele acestea la poligonul de la Cincu, judetul Brasov.

"NOBLE JUMP 2017 este un exercitiu cu termen scurt de notificare, planificat si condus de Comandamentul Fortelor Intrunite de la Napoli. Exercitiul va testa capacitatile operationale ale elementelor VJTF si nivelul de implementare a Planului de Actiune pentru Cresterea Capacitatii de Reactie a Aliantei (Readiness Action Plan - RAP), in Bulgaria si Romania", informeaza MApN.

Exercitiul se desfasoara in perioada 26 mai - 16 iunie, cu participarea a circa 4000 de militari, din 11 state membre NATO (Albania, Bulgaria, Grecia, Letonia, Marea Britanie, Norvegia, Olanda, Polonia, Romania, Spania si Statele Unite ale Americii), dintre care aproximativ 1900 din cadrul VJTF, utilizand in jur de 500 de mijloace tehnice.

Cea mai mare parte a trupelor straine provin din unitati din Albania, Germania, Marea Britanie, Norvegia, Olanda, Polonia si Spania pe calea aerului. Echipamentul greu a fost  transportat pe mare si pe calea ferata, iar convoiul terestru, pe ruta Grecia - Bulgaria - Romania a intrat la finalul saptamanii trecute in tara pe la Giurgiu.

NOBLE JUMP 2017 e cel mai mare exercitiu militar din cele 18 exercitii care au loc in perioada iunie-august in Romania si zona Marii Negre, exercitii la care iau parte nu mai putin de 40.000 de militari din peste 20 de state membre NATO si partenere.


FOTOGALERIE:


Sursa foto: NATO Force Integration Unit Romania


Sursa foto: MApN - Nicusor Comanescu


Sursa foto: MApN - Nicusor Comanescu


Sursa foto: MApN - Nicusor Comanescu


Sursa foto: MApN - Nicusor Comanescu


Sursa foto: MApN - Nicusor Comanescu


Sursa foto: MApN - Nicusor Comanescu


Sursa foto: MApN - Nicusor Comanescu


Sursa foto: MApN - Nicusor Comanescu


Sursa foto: MApN - Nicusor Comanescu

VIDEO:

Nu se vede video pe mobil? Vezi aici pe Facebook.



Nu se vede video pe mobil? Vezi aici pe Facebook.
 


Citeste mai multe despre   






















5464 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    mda (Vineri, 9 iunie 2017, 14:55)

    SoulSearcher [utilizator]

    suparare mare la kremlin...

    si printre agenturile infiltrate din romania la fel... ca ar trebui sa fie acolo la datorie sa raporteze ce mananca soldatii si de cate ori se duc la toaleta :DD
    • +6 (6 voturi)    
      Pai probabil ca mai e o operatiune in desfasurare (Vineri, 9 iunie 2017, 15:17)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Cand pui borcanul de miere afara fara capac, incep sa ii dea tarcoale mustele, curioase, sa pozeze, sa filmeze, asa cum le cere barzaunele sef.
      Atunci stai frumos cu pliciul si ii prinzi sau macar ii treci in catastif, sa stii prin cine trimiti glume si chiftele pe linie contrainformativa.
      Deci intrebarea e, au fost prinse ceva insecte sovietice?
  • -11 (13 voturi)    
    socoteala mare ! (Vineri, 9 iunie 2017, 16:06)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    ce sa zic... e o treaba data dreacu cu jocurile astea de-a razboiul! de-aia nu mai poate moscova de jocurile astora! pentru astia care se cred occidentali: pai daca mai credeti ca avem cu ce, mai bine va apucati de altceva. nu sintem turcia sa ne cumparam 100 de avioane F-35 cu banii jos, sa cumparam sisteme de rachete s-400, sa sponzorizam cercetarea in industria militara americana! una dintre conditiile ca tara sa o duci bine e sa te respecti cu vecinii ! granita nu avem cu marile puteri vestice, avem cu cei din est!
    • +7 (9 voturi)    
      Nu avem granita cu Rusia ! (Vineri, 9 iunie 2017, 17:11)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      Dupa scrierea agramata probabil postezi de prin Crimea sau prin stepa rusnaca. Vezi pe o harta unde e Romania !
    • +5 (7 voturi)    
      Creca ai vazut cat respecta vecinii rusii (Vineri, 9 iunie 2017, 17:27)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      Si stii cat te-a respectat 300 de ani asa ca orice comentariu e de prisos
    • +5 (5 voturi)    
      Nu contează jocul, contează echipa în care joci (Vineri, 9 iunie 2017, 17:39)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      Chiar dacă noi nu prea avem cu ce, vin coechipierii cu tot ce trebuie, garantat. Chiar nu e cazul să-și facă Moscova nicio grijă pe tema asta :)
    • +5 (5 voturi)    
      respectul nu se cerseste (Vineri, 9 iunie 2017, 18:42)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      se impune. asta fac vecinii cu care zici ca avem granite, la est.
      noi am tot cersit respect...
      e cazul sa mai aratam si coltii.
      bravo otan !

      din enumerarea de tzari membre, participante la exercitii, nu vad marele nostru aliat, germania cea belicoasa care vrea armata ioropeana, proprie. :-)
      dar, ce sa vezi, brexitii sunt prezenti !
      welcome lads !
    • +1 (1 vot)    
      vulpane (Vineri, 9 iunie 2017, 19:39)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      socoteala nu tre' sa fie mare, ci tare. :-)
      ca, dara, suntem iesiti din doi barbati cu brate tari. cum zicea un cantec vechi, din iepoca de aur.
    • +2 (2 voturi)    
      sa mori tu Aliosa ? (Vineri, 9 iunie 2017, 20:29)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      Si cam pe unde trece granita cu puterile alea din est? Te referi la Transnistria? Ca acolo sunt localizati primi iobagi ai Kremlinului.
  • -2 (2 voturi)    
    in martie se anunta un exercitiu cu 30 de mii (Vineri, 9 iunie 2017, 21:32)

    N.S. [utilizator]

    pana la urma au venit doar 4mii ?