Iohannis despre lupta anticoruptie: Inca mai avem corupti care incearca sa riposteze, dar romanilor nu le place asta

de C.P.     HotNews.ro
Joi, 8 iunie 2017, 1:20 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis a declarat miercuri la Washington ca lupta anticoruptie e vitala pentru Romania, ca ea trebuie sa continue in ciuda celor care "incearca sa dea ceasul inapoi". Iohannis a mai spus ca "inca mai avem corupti si incearca sa riposteze, ceea ce nu-mi place, romanilor nu le place deloc".

"Uneori auzim voci din public ca lupta anticoruptie e prea mult, aduce prea multa nervozirate in dezbaterea publica. Unii spun ca e ideea presedintelui sau a unor politicieni sau a unor diplomati (uitandu-se sugestiv la ambasadorul SUA in Romania, Hans Klemm). Dar nu e asa. E vitala pentru romani, pentru mediul economic, pentru clasa politica, pentru viitorul democratiei. E o lupta grea, dar e absolut necesara", a spus Iohannis miercuri, la o dezbatere organizata de influenta fundatie conservatoare Heritahe Foundation din Washington.

"Daca cineva incearca sa dea inapoi ceasul luptei anticoruptie, reactionam. La inceputul anului, romanii au reactionat foarte vizibil, foarte puternic. Eu, romanii, alti politicieni suntem decisi sa continuam acest proces", a mai spus Iohannis, amintind ca Romania a mostenit din perioada comunista flagelul coruptiei.























​VIDEO / LIVE TEXT MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.
  • Intalnirea a inceput. Urmareste VIDEO in articol

1306 vizualizari

  • -9 (11 voturi)    
    Organizarea statului favorizează corupția, (Joi, 8 iunie 2017, 2:06)

    Harald [utilizator]

    iar românilor le plac pedepsele draconice, astfel încât combinația devine imbatabilă: există întotdeauna destui corupți de pedepsit, spre deliciul publicului. Însă o minimă liberalizare și dezetatizare? Asta niciodată!
    • +4 (4 voturi)    
      Organizarea statului favorizează corupția (Joi, 8 iunie 2017, 9:18)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      De acord cu tine. Asta din cauza ca statul a fost organizat asa de catre corupti. Asta ai uitat sa spui, dar noroc ca am aparut eu pe aici ca sa te completez.
    • 0 (0 voturi)    
      pai descentralizare cu PSD nu se poate (Joi, 8 iunie 2017, 10:45)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Atit timp cit ne conduc organizatii mafiote, banii se vor imparti din pixul barosanului, nu pe criterii clare. Pentru ca altfel bariosanul pierde controlul asupra partidului. Am ramas mut de uimire cind am aflat ca pina si numarul de puieti de pomi fructiferi de la statiunile de cercetare sunt stabilit de la minister.

      Daca vrei descentralizare, criterii meritocratice, etc, voteaza USR la urmatoarele alegeri, ei sunt singurii neinteresati de detinerea controlului de la centru in cel mai pur stil stalinist.
  • +10 (10 voturi)    
    Ultima propozitie ar..... (Joi, 8 iunie 2017, 5:07)

    gigiN [utilizator]

    ...trebui citita astfel : "Dar romanii idioti ii voteaza in continuare"!!!
    • 0 (0 voturi)    
      mai degraba romanii sunt nepasatori (Joi, 8 iunie 2017, 10:55)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Cind ai prezenta la vor de 40%, e previzibil ca PSD sa ia 50%, pentru ca cei 20% de votanti PSD interesati de actualul sistem vor avea o pondere foarte mare. Cind bagi prezenta de 65%, ca la prezidentiale, si-o iai PSD-ul de nu se vede, cu tot cu furaciunile si cu pomenile electorale din dotare.

      Deci mai degraba de vina sunt cei care nu voteaza, ca oricum "toti e hoti", decit asistatii sociali mituiti cu venitul minim, functionarii care plimba hirtii fara sens sau pensionarii spalati pe creier de antena3. Daca cei care gindesc ar vota, electoratul PSD ar fi clar minoritar.
  • -1 (3 voturi)    
    "inca mai exista"?! (Joi, 8 iunie 2017, 8:44)

    revo [utilizator]

    Asta e de pe alta lume! Bai, neica, tu esti zdravan la cap? Bai, galma, ROMANIA ESTE UN STAT MAFIOT!!!
    Doar corupti si coruptie exista, mafie generalizata, condusa profesionist de "servicii"! Au acaparat intreaga putere, sunt la butoane in cele mai inalte foruri ale tarii, incepand cu Parlamentul si CCR-ul, si se pisa in capul prostovanilor de rand! Nu cred ca mai exista nicaieri in lume o astfel de structura politica, economica si judiciara, care sa fie integral mafiota!
    Pe tine cine te-a scos in lume, din gaura ta de la Sibiu? Nu "familia" Voiculescu?
    • 0 (0 voturi)    
      esti dus cu pluta (Joi, 8 iunie 2017, 11:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Nu crezi ca mai exista in lume o astfel de structura politica? Atunci documenteaza-te nitel. Citeste oleak despre Turcia, despre Rusia, ca sa nu mai vorbim de Coreea de Nord, jumate de Asia si 75% din Africa.
  • +3 (3 voturi)    
    Mari corupti la butoanele Parlamentului (Joi, 8 iunie 2017, 9:25)

    Plagarus [utilizator]

    Statul infectat la varf,cu d'alde Popescu Sterling & Dragnea Liviu.
  • +2 (4 voturi)    
    Care luptă anticorupție? (Joi, 8 iunie 2017, 9:53)

    ww [utilizator]

    Cam de trei-patru ani lupta anticorupție e ca industria lui Caragiale: „admirabilă, e sublimă, putem zice, dar lipseşte cu desăvârşire”. Trebuie să fii orb ca să nu vezi că nu mai apar dosare noi, mai ales în magistratură și politică. Probabil acolo s-a terminat cu corupția, acum DNA vânează asistente și funcționărași de prin primării.
    Sau toate acestea sunt o consecință a rupturii dintre DNA și SRI cauzată de decizia CC care a interzis SRI sa participe la adunarea de probe în anchetele DNA, sau undeva, la nivel înalt (probabil în afara țării) s-a luat decizia de a se pune cruce luptei anticorupție din România. De altfel, marile anchete DNA (vezi dosarele retrocedărilor) au dus parcă tot mai des în ultima vreme în afara tării.
  • -2 (2 voturi)    
    pe 10 plateste sucursala Raiffeisen chiria (Joi, 8 iunie 2017, 10:58)

    tropotaru [utilizator]

    iar incepand cu data de 11 reluam lupta anticoruptie, pana pe 10 luna viitoare


    @Iohannis a mai spus ca "inca mai avem corupti si incearca sa riposteze, ceea ce nu-mi place, romanilor nu le place deloc"