Gabriela Firea anunta ca l-a demis pe Alin Petrache de la sefia CSM pentru ca voia sa cheltuiasca 500.000 de euro pentru un eveniment "faraonic" al clubului

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 7 iunie 2017, 15:19 Actualitate | Esenţial

Alin Petrache
Foto: Facebook
Primarul General al Capitalei, Gabriela Firea, l-a demis, miercuri, pe Alin Petrache de la conducerea CSM Bucuresti pentru intentia de a cheltui "iresponsabil" peste jumatate de milion de euro pentru organizarea unui eveniment "faraonic" la aniversarea clubului, transmite News.ro.

"Am luat decizia de a-l schimba din functie pe domnul Alin Petrache pentru ca nu accept si nu voi accepta niciodata ca managerul unei institutii din subordinea Primariei Capitalei, chiar daca este ordonator tertiar de credite, sa cheltuiasca banii publici intr-un mod iresponsabil. Intentia de a cheltui peste jumatate de milion de euro pentru un astfel de eveniment faraonic nu se incadreaza in politica actualei administratii. Am alocat anul acesta un buget consistent pentru sustinerea performantelor sportive, insa acest buget trebuie sa fie utilizat judicios si cu responsabilitate", a declarat Firea, conform unui comunicat al PMB.  

Edilul a semnat dispozitia pentru incetarea detasarii lui Alin Petrache la Clubul Sportiv Municipal Bucuresti, ca urmare a intentiei acestuia de a aloca peste jumatate de milion de euro pentru organizarea evenimentului care marcheaza aniversarea a zece ani de existenta a clubului sportiv, se mai arata in documentul citat. 

Alin Petrache, 40 de ani, a fost numit la conducerea clubului CSM Bucuresti in vara anului trecut, dupa ce si-a dat demisia din functia de presedinte al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, in urma rezultatelor slabe obtinute de delegatia Romaniei la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

7414 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    prima masura buna (Miercuri, 7 iunie 2017, 15:30)

    mmmircea [utilizator]

    luata ca primar. Odrasla lui Petrache e absolut toxica, pe unde trece, lasa dezastru: FRR, COSR. Sunt naiv daca sper ca aduce pe cineva competent in locul lui ? Probabil ca da, va aduce tot vreun sinecurist de nivelul lui petrache.
    • +5 (5 voturi)    
      pai Firea l-a pus acolo, si i-a dat buget (Miercuri, 7 iunie 2017, 21:40)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Firea l-a numit acolo dupa fiasco-ul de la olimpiada.
      Si, din cate stiu, CSM primeste un purcalau de bani de la PMB. Daca asta vroia sa sparga juma de milion pe distractie inseamna ca era in bugetul aprobat de primarie/CGMB, nu ?

      Deci cum vine asta ? Ii da bani si apoi il da afara pentru ca vroia sa-i cheltuie ??

      (nu sunt pro cheltuire, dar imi pare a fi inca o batjocorua marca firea)
    • +4 (4 voturi)    
      un scurt istoric recent petrache + firea (Miercuri, 7 iunie 2017, 21:51)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Firea curata urmele incompetentei, ea l-a pus acolo si i-a dat cu vreo 3 milioane de euro mai mult fata de 2016 din banii nostrii. Si ipocrita acum il da afara ca sa scape bazma curata.

      13 februarie:
      Alin Petrache, noul presedinte al CSM Bucuresti (club sportiv al Primariei Bucuresti), a declarat intr-un interviu pentru Gazeta Sporturilor ca a discutat cu primarul general Gabriela Firea marirea bugetului clubului pentru a reinvia clubul de fotbal Rapid.


      http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-21607634-alin-petrache-recuperat-gabriela-firea-dupa-dezastrul-jocurile-olimpice-vrea-buget-marit-din-taxele-bucurestenilor-ale-multinationalelor-reinvie-clubul-fotbal-rapid-bucuresti.htm


      23 martie:
      Clubul Sportiv al Primăriei va avea un buget de 60 de milioane de lei, aproximativ 13 milioane de euro.

      http://www.gsp.ro/sporturi/handbal/buget-urias-pentru-csm-bucuresti-clubul-primariei-are-mai-multi-bani-decat-multe-cluburi-din-liga-1-505584.html


      In crestere de la 45.5 milioane cat a avut in 2016.

      http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-20833296-fost-aprobat-bugetul-primariei-capitalei-anul-2016-primesc-bani-pasajul-piata-sudului-100-milioane-lei-prelungirea-ghencea-33-milioane-lei-pasajul-ciurel-40-milioane-lei.htm
  • +5 (7 voturi)    
    Duca-se ! (Miercuri, 7 iunie 2017, 15:30)

    newlook [utilizator]

    "Alin Petrache, 40 de ani, a fost numit la conducerea clubului CSM Bucuresti in vara anului trecut, dupa ce si-a dat demisia din functia de presedinte al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, in urma rezultatelor slabe obtinute de delegatia Romaniei la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro."

    ==========================

    Chiar asa trebuie procedat. Prostii trebuie decuplati de la banul public. Si asa a fost foarte rau ca a fost reprimit (la banul public) dupa Olimpiada.
    • +4 (4 voturi)    
      La banul public trebuie conectati (Miercuri, 7 iunie 2017, 18:28)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      doar hotii destepti , dupa tine, nu ?...


      Ia du-te si tu unde am trimis-o pe fifirica !!!!
  • +8 (10 voturi)    
    Mare atentie la urmatoarea pozitie a individului! (Miercuri, 7 iunie 2017, 15:42)

    pedepsitorul [utilizator]

    Dupa scandalul cu echipamentele de la olimpiada unde sportive romani au ramas cu echipamentul rupt in found... Alin PETRACHE presedinte COSR ajunge tot printr-o numire politica la butoanele bugetelor cluburilor sportive!

    Pedespsele pe linie de partid nu exista la PSD, cu siguranta sunt noi oportunitati la deturnare a bugetelor, fiti cu ochii pe el !
  • +8 (8 voturi)    
    . (Miercuri, 7 iunie 2017, 15:46)

    theo667 [utilizator]

    Asadar madam fiirea il acceptase pentru ca il bagase pe gat cineva puternic anul trecut dar acel cineva nu mai este acum la fel de puternic. Ghici ciumperca cine-i?
    • -1 (3 voturi)    
      Obama! Am ghicit? (Miercuri, 7 iunie 2017, 17:48)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Q : "Asadar madam fiirea il acceptase pentru ca il bagase pe gat cineva puternic anul trecut dar acel cineva nu mai este acum la fel de puternic. Ghici ciumperca cine-i?"

      A: Obama!


      Am ghicit?
  • +7 (7 voturi)    
    Pesedache de-al vostru ! (Miercuri, 7 iunie 2017, 15:58)

    Susufler0 [utilizator]

    Pt cine nu stie, sa-i priveasca mecla si sa-l auda vorbind trei minute
    "Vroim... ăăăăăăăăăă... îîîîîîîîîî...sa...îîîîîîî...făcem...aaaaa... etc,etc, etc !

    Din cauza "elocintei" sale, pana sa spuna ce trebuia sa spuna si anume ca va lucra cu firmele agreate de d-na Primar General, asta s-a plictisit sau a inteles gresit si... asta a fost !

    PS. Pai ce, nu are madam Firea firmele alea ce i-au pavoazat orasul de Paste cu iepurasi si cu stelute ?
  • +6 (6 voturi)    
    Firea avea nevoie de bani (Miercuri, 7 iunie 2017, 16:37)

    mr_mojo [utilizator]

    Pentru un nou festival.
    De fapt asta e problema.
    • +2 (2 voturi)    
      De fapt vrea sa recupereze gaura cu iepurii (Miercuri, 7 iunie 2017, 22:18)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Ea a bagat milioane in iepurii faraonici de paste si acum vrea sa recupereze gaura.

      Macar CSM are rezultate: handbal etc, firea ce rezultate are? iepuri, wireless in ratb.

      dupa ce-i vezi casa te lamuresti cam cat o duce creieru
  • +6 (6 voturi)    
    Ura uraaa traiasca firea (Miercuri, 7 iunie 2017, 16:37)

    ionilici89 [utilizator]

    500.000 pentru un concert? Madame Fifirica cum mai iese in evidenta? Sa nu imi spuneti ca CRBL rateaza un concert. A propos, o ancheta privind cantaretii preferati de PSD, a se vedea paranghelia cu balena albastra din ceva scoala din bucuresti, Fi-rea, tu poti mai mult? Cate un concert de 1 milion de coco pe zi!!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      pai ea a spart doar 400k pe ozone (Miercuri, 7 iunie 2017, 21:56)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui ionilici89

      Era eclipsata de individul asta.
  • +8 (8 voturi)    
    ?!?!!??!?!? Cum isi permite el , un tiriflici , (Miercuri, 7 iunie 2017, 16:42)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    sa fure PESTE EA , DIN BANII EI ?!?!?!!

    ... mai da-te-n G.M. de tzoapa a faraonului tau personal , dracul viu !!!!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Mama... (Miercuri, 7 iunie 2017, 16:50)

    vio7 [utilizator]

    Nu se face asa ceva...pai cum sa cheltui tu,cu sportul tau atatia bani?!?Si Pandelica sa nu mai faca ea ceva si mai mult decat ''faraonic''-''gigantesc'',''pantagruelic''-ea este un primar cu caracter,cheltuie bani pe biserici si statui-arta,bah,nimic nu stii!
  • +8 (8 voturi)    
    .... (Miercuri, 7 iunie 2017, 17:09)

    Ragnar [utilizator]

    cateaua cand se autosuspend pt sifonare de banet public non stop?