Tudorel Toader despre magistratii detasati la MJ: Primesc salariu de pana la 24.000 lei, diurna de pana la 12.000 lei si li se deconteaza chiria si transportul

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 7 iunie 2017, 9:51 Actualitate | Esenţial

Tudorel Toader
Foto: Facebook / Tudorel Toader
Tudorel Toader a revenit miercuri cu argumente impotriva magistratilor detasati in Ministerul Justitiei spunand ca acestia tin rezervat postul de pe care au fost detasati si primesc zeci de mii de lei ca salariu, diurna, chirie si cheltuieli de transport.

Declaratiile lui Toader vin dupa ce acesta a solicitat joia trecuta, la Parlament, ca CSM sa inceteze detasarile, deoarece MJ trebuie sa-si angajeze personal propriu, pe care sa il formeze, "sa il fidelizeze" in spiritul Ministerului Justitiei si pe care sa conteze multi ani de acum inainte.

Ce scrie Tudorel Toader miercuri pe Facebook:

"Dincolo de faptul ca magistratii trebuie sa faca magistratura, de exigentele izvorate din principiul separatiei puterilor in stat, raspunzand unora dintre intrebarile repetitive, fac urmatoarele precizari: 

Magistratii detasati la Ministerul Justitiei ocupa o functie vacanta asimilata magistratilor, tin rezervat postul de pe care au fost detasati, avand urmatoarele drepturi banesti: 

un salariu lunar, care poate fi chiar si de 20.000-24.000 lei, iar daca nu sunt din Bucuresti, primesc si o diurna lunara care poate sa ajunga chiar si la 11.000-12.000 lei, contravaloarea chiriei, care este de 2700 lei, precum si decontarea cheltuielilor de transport, la domiciliu si retur! 

Indiferent de nivelul instantei sau parchetului de la care provin, magistratii detasati sunt asimilati judecatorilor sau procurorilor de pe langa ICCJ, respectiv PICCJ!"


Citeste mai multe despre   






















7903 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    platit gras ca sa produca fum (Miercuri, 7 iunie 2017, 9:56)

    mnicku [utilizator]

    asa zis sistemul de justitie ... de fapt acelasi sistem putred in metastaza
  • +22 (24 voturi)    
    Numai acum aflam de sumele astea ???? (Miercuri, 7 iunie 2017, 10:03)

    cartofil [utilizator]

    Si in cate ministere se mai intampla acest lucru ??? Care este numarul functionarilor de stat care incaseaza lefuri de 20-30.000 lei/ luna ????? Pensionari stim ca sunt peste 2000 doar in justitie. Se duce in buzunarele acestor functionari cca 1 mld de E/anual cand putem fi siguri ca s-ar multumi si cu jumatate din aceasta suma? Este normal sa intre in buzunarele acestor tocatori de iarba la caini cate o autostrada in fiecare an ??? Si cati bani dispar in regiile de stat sau in institutiile asa zis private dar la care statul e actionar majoritar ???? Face cineva socoteala ?? Face cineva ceva sa scapam de cancerul asta, al esaloanelor 2 si 3 (si a urmasilor lor) ale sistemului lui Ceausescu care capuseaza acum statul roman ???
    • +4 (8 voturi)    
      cind vad ce salarii grase primesc judecatorii (Miercuri, 7 iunie 2017, 11:12)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      ma ingrozesc . Este incredibil!! ce declaratii de avere au.

      Este terifiant ce sume + diurne+ facilitati+ pensii primesc raportat la cit de neprofesionisti sint . Lalaie procesele la infinit , 6 ,7, 8 ani si nu sint sanctionati, marea lor majoritate sint foarte slab pregatiti profesional , dau decizii care incalca legi si nu patesc nimic , spagi la greu .......

      imi e scirba...
      • -1 (1 vot)    
        te uiti prea mult la A3 (Miercuri, 7 iunie 2017, 14:00)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        "majoritate sint foarte slab pregatiti profesional , dau decizii care incalca legi si nu patesc nimic , spagi la greu"

        pe bune? Pai de ce nu te faci judecator Frantz?!
    • 0 (0 voturi)    
      golaneala pe spinarea majoritatii care munceste on (Miercuri, 7 iunie 2017, 14:56)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      De asta ma tine pe mine , aceasta politica mafiota , in salariu de 2000 lei/luna ... inginer cu vechime/experienta , cu gestiune grea si salariati in subordine . N-am putut sa repar un gard la parintii mei la tara , care mai este numai unul si are pensia de 480 lei . astea-s practice mafiote , de a imbogati o parte restransa a populatiei si de a tine in mizerie pe cei ce muncesc onest . Plecatul din tara este o solutie de 2-3 ani , nu de zeci de ani . Trebuie sa ne ingrosam randurile si sa nu lasam gruparile malefice sa ne distruga viitorul tarii si al urmasilor nostril . Sunt o multime de reglementari de care ne putem folosi si sa actionam legal pentru a ne apara si a ne face dreptate , in afara de alegeri . Totul este sa fim uniti , sa nu fim nepasatori la necazul celui de langa noi . Maine vei urma si tu .
  • +10 (14 voturi)    
    incepe sa-mi placa (Miercuri, 7 iunie 2017, 10:35)

    Cata79 [utilizator]

    Tudorel,
    iti trebuie ceva curaj sa iesi din randul langailor de partid.
    • -3 (5 voturi)    
      Chiar are boase (Miercuri, 7 iunie 2017, 10:44)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      Si mie incepe sa-mi placa. Dar omul chiar e de meserie si daca nu-i mai convine lui Dragnea de el, se cheama ca-i ia boii de la bicicleta. Omul tot ramane un jurist de top care a incercat sa tina o linie, nu neaparat cea dorita de penalii din alianta PSD-ALDE
  • +5 (7 voturi)    
    HAAAA !!!!!! (Miercuri, 7 iunie 2017, 10:45)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    "sa il fidelizeze" in spiritul Ministerului Justitiei ?!?!?!?!

    Adica sa scape toti penalii in frunte cu dracul viu ?????

    Mai du-te in MM de bubos scarbos !!!!