Universitatea Bucuresti reactioneaza dupa ce fostul Avocat al Poporului, Gheorghe Iancu, a declarat ca Hitler a innebunit in ’42: Comunitatea academica respinge orice tentativa de negare a adevarului istoric

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 6 iunie 2017, 21:23 Actualitate | Esenţial

Gheorghe Iancu
Foto: Agerpres
Universitatea Bucuresti se delimiteaza, printr-un comunicat de presa, de declaratiile profesorului Gheorghe Iancu, potrivit carora Hitler a innebunit in 1942. Potrivit documentului, “comunitatea academica respinge  orice tentativa de negare a adevarului istoric”.

“Comunitatea academica a universitatii din Bucuresti respinge orice tentativa de negare a adevarului istoric in legatura cu Holocaustul si atrage atentia ca declaratiile membrilor comunitatii academice trebuie sa se bazeze pe evidente stiitifice”, arata un comunicat de presa al Universitatii Bucuresti cu privire la declaratiile profesorului Gheorghe Iancu facute in cadrul emisiunii Recurs la morala din 3 iunie.


Gheorghe Iancu, fost Avocat al poporului, a declarat in cadrul emisiunii Recurs la morala din 3 iunie ca Hitler a innebunit abia dupa 1942.

“Doamna, nu mai ocoliti istoria, nu in ’39 a decis Hitler sa faca treaba asta, era in ’42, cand a inceput sa innebuneasca”, i s-a adresat profesorul Gheorghe Iancu sociologului Mihaela Bolan, dand de inteles ca politicile naţionaliste, naziste şi rasiste ale lui Hitler au inceput sa fie aplicate abia din 1942.


Inregistrarea declaratiei poate fi vazuta aici.


Citeste mai multe despre   






















5850 vizualizari

  • -5 (19 voturi)    
    vedeti filmul asta, e facut la Holywood :D (Marţi, 6 iunie 2017, 21:28)

    Tavi73 [utilizator]

    http://www.imdb.com/title/tt0266425/?ref_=nv_sr_8

    si in filmul asta, americanii zic aceeasi chestie:

    solutia finala s-a decis in iarna 41/42 :)
    • +9 (17 voturi)    
      wtf (Marţi, 6 iunie 2017, 23:23)

      blasee [utilizator] i-a raspuns lui Tavi73

      sper ca esti ironic, altfel mai lipsea sa zici ca Star Wars prezinta adevarul istoric.
      • -7 (13 voturi)    
        intai (Miercuri, 7 iunie 2017, 1:57)

        Tavi73 [utilizator] i-a raspuns lui blasee

        Vezi filmul. ..

        E facut dupa stenogramele originale ale discutiilor. Nu cred ca un film turnat la Hollywood pe acest subiect extrem de sensibil, cu Kenneth Branagh si Stanley Tucci, film care are 7.8 pe IMDB e chiar atat de departe de adevar.

        Nu vad legatura cu Star Wars si nici ironia n-o prea simt, nu te supara.
        • +8 (12 voturi)    
          da-le-n spanac de filme (Miercuri, 7 iunie 2017, 8:17)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Tavi73

          pai dupa filmele de la Hollywood stii cate lucruri pot fi/nu pot fi adevarate?!

          Nu sunt istoric dar probabil ca o discutie bazata pe argumente documentate ar fi mai ok.
        • +7 (11 voturi)    
          ... (Miercuri, 7 iunie 2017, 10:31)

          a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Tavi73

          7.8 pe IMDB unde voteaza totiignorantii? Sigur e o sursa demna de incredere. Parerea istoricilor nici nu mai coneaza in cazul asta.
  • -6 (18 voturi)    
    am o intrebare.... (Marţi, 6 iunie 2017, 21:43)

    liviu_ [utilizator]

    (e generala, nu neaaparat in cazul asta).

    Daca se respinge din start orice teorie alternativa asupra anumitor evenimente istorice, cum se vor corecta acele fapte istorice daca sunt gresite?!

    Probabil e mult prea devreme ca sa putem privi razboaiele mondiale cu adevarat obiectiv... pentru asta trebuie sa mai treaca 100-200 de ani probabil...
    • 0 (0 voturi)    
      Kommissarbefehl vs ”teorie alternativă” (Miercuri, 7 iunie 2017, 15:14)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Dacă te interesează adevărul în privința unor aspecte din timpul WWII, te documentezi și îți formezi o părere.

      Există dovezi clare în privințâa ordinelor pe care le-a semnat Hitler, chiar și atunci când un ordin a fost dactilografiat în doar 12 exemplare, iar marii comandanți germani trebuiau să comunice doar verbal subordonaților conținutul respectivului ordin.

      Nu trebuie să mai treacă 100-200 de ani pentru a descoperi adevărul. Dimpotrivă, trecerea timpului va încuraja tocmai ”teoriile alternative”, adică relativizarea.

      Teoria ta alternativă neagă tocmai faptele, ea reprezintă o formă de hipsterism de-acum.
  • +1 (13 voturi)    
    Au astia o obsesie... (Marţi, 6 iunie 2017, 21:45)

    Andradda [utilizator]

    ..sa se dea singuri cu capul de pereti.

    Ce l-o fi mancat in freza si pe Iancu asta sa constate el ca Hitler ar fi fost nebun din '42 (adica , pe undeva, iresponsabil pt ceea ce a facut) , pe de alta parte si aia de la Universitate, de prea multa plictiseala s-au trezit sa se uite in gura lui Gheorghe asta care-a vrut sa faca pe desteptul intr-o emisiune obscura.
    Ne mai miram ca academicienii romani sunt inexistenti in actualitatea romaneasca!
    Si-au asigurat sinecuri babane de la stat, iar acum taie frunze la caini si se cearta intre ei, daca Hitler a innebunit in '42 , nu in '39 sau de cand l-o fi fatat ma-sa!
  • +9 (25 voturi)    
    Invatamanatul (Marţi, 6 iunie 2017, 22:05)

    BogdanMelinte1 [anonim]

    Relicva asta ce mai cauta in invatamant? Am citit ca nevasta lui e o spagara saltata de DNA, familie de hoti si schizofrenici. Chiar tot invatamantul e poluat de aceste relicve bolnave ce ne prostesc copiii cu fabulatiile lor? Profesorii tineri stau sub dictatura programei, iar hoastele si strigoii baga in mintile tinerilor superstitii/nostalgii comuniste/ura si le insufla adoratie fata de hoti.
    • +2 (4 voturi)    
      nu stiu de ce ti-ai luat minusuri (Miercuri, 7 iunie 2017, 8:19)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui BogdanMelinte1

      asta e tot rezultatul invatamantului romanesc
  • -8 (18 voturi)    
    pt ca atunci cand nu mai ai (Marţi, 6 iunie 2017, 23:37)

    Adran [utilizator]

    argumente cu care sa-ti sustii cauza pro-gay te agati de tot ce poti :
    - apel la mila / emotie
    - atac la persoana
    - punerea de vorbe in gura adversarului
    - rastalmacire de vorbe
    - etc.
    propaganda homsexuala, astia sunt activistii.

    Omul a zis doar ca Hitler nu s-a apuca sa-i omoare pe Evrei decat in 42 nu in 39.
    • +7 (15 voturi)    
      ce treaba are cauza pro-gay? (Miercuri, 7 iunie 2017, 8:23)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      si ce argumente iti trebuie sa fii pro-gay?! e alegerea unora. E ca si cum mi-ar trebui argumente cand ajung la munca vis a vis de cravata aleasa in ziua respectiva.
    • +6 (14 voturi)    
      Ha ha ha (Miercuri, 7 iunie 2017, 8:47)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Ce idiot! adica a combate antisemitismul unui imbecil este acelasi lucru cu propaganda pro-gayt ? Un psihiatru ar putea sa te ajute dar cred ca medicina nu a facut asa progrese incat sa transforme un neuron prajit in creier.
      • -8 (12 voturi)    
        cine zice ala e (Miercuri, 7 iunie 2017, 11:10)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        aceasta discutie a avut loc la o dezbatere la tvr1 pe tema modificarii constitutiei.
        atacul si reinterpretarea a ceea ce s-a spus a inceput de la activistii pro gay prezenti in platou ca sa aiba inca un motiv sa atace coalitia pt familie. numai ca nenea asta nu are legatura cu coalitia si a fost invitat de TVR. astfel, s-a ajuns pe adevarul.ro sa se faca legatura intre coalitie si hitler. aberatii, ca si tine.
  • -3 (13 voturi)    
    Niste incurca-lume! (Miercuri, 7 iunie 2017, 0:24)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    - Cucoana spune o tampenie: cica "majoritatea a décis atunci exterminarea evreilor". Cand "atunci"? Adica in 1933 cand Hitler a venit la putere prin vot popular? Atunci nemtii l-au votat pe Hitler ca sa-i extermine pe evrei?
    - Insul care raspunde incurca si el datele; preia "1939" - anul la care cucoana se referea legat de istoria Romaniei si il leaga de politica lui Hitler in privinta evreilor.
    • -5 (13 voturi)    
      corect (Miercuri, 7 iunie 2017, 11:11)

      Adran [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      de parca s-a decis prin referendum democratic exterminarea evreilor. o tipa fara logica cucoana aia
    • 0 (0 voturi)    
      Nemții nu l-au votat pe Hitler (Miercuri, 7 iunie 2017, 17:36)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Hitler nu a câștigat niciodată alegerile, le-a pierdut în fața lui Hindenburg, care a devenit președinte. Câteva luni mai târziu, după alte alegeri pierdute, dar la presiunea unor industriași, Hindenburg l-a numit totuși cancelar. Așa a ajuns Hitler la putere.

      Chiar și în zilele noastre, cancelarul german nu e votat de electorat, este ales prin vot secret de către Bundestag, la propunerea președintelui (care nu e votat nici el de electorat).

      Minciuna că ”Hitler a fost ales democratic” face parte din arsernalul propagandei anti-democrație, propandă sprijinită inițial de Kremlin.