Printul Charles a ajuns, sambata, la Teius, unde sunt ingropati stra-stra-strabunicii Reginei Elisabeta a II-a a Marii Britanii

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 iunie 2017, 12:29 Actualitate | Esenţial

Printul Charles in Romania
Foto: Agerpres
Printul Charles al Marii Britanii a ajuns, sambata, la Teius, in judetul Alba, unde a fost asteptat de cateva zeci de persoane in curtea unei biserici greco-catolice vechi, care este ctitorita de stramosi ai Reginei Elisabeta a II-a, scrie News.ro. Printul de Walles a ajuns cu un elicopter, care a aterizat pe stadionul din Teius, gazonul fiind tuns special pentru acest eveniment.

Primarul din Teius a declarat pentru News.ro ca este vorba despre o vizita exclusiv privata, intermediata de catre Fundatia Ioan Ratiu.

"Stramosii familiei Ratiu, care sunt intr-o relatie de sange cu Casa Regala a Marii Britanii, sunt ingropati aici, in Biserica Greco-Catolica din Teius. Cel care a fost capitan in oastea lui Mihai Viteazul isi odihneste somnul aici impreuna cu sotia sa, fiind ctitorii acestei biserici", a declarat Mirel Halalai, primarul din Teius.

Printul Charles a primit, luni, intr-un cadru restrans, titlul de Doctor Honoris Causa al Universitatii Babes-Bolyai din Cluj, in semn de recunoastere fata de contributia acestuia la valorificarea patrimoniului cultural romanesc, dar si a intaririi relatiilor dintre Romania si Regatul Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

25574 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Vesnica noastra problema (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 12:46)

    mitg [utilizator]

    "gazonul fiind tuns special pentru acest eveniment"

    I-a fost lene primariei sa-l mentina tuns tot timpul anului? E chiar asa greu sa tunzi gazonul unui stadion din Teius?
  • +5 (7 voturi)    
    Nu inteleg. Ori sunt stra-stra-bunicii reginei (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 14:09)

    Maniu [utilizator]

    ori sunt ai familiei Ratiu. Greco-catolici inseamna romani.
    • +3 (5 voturi)    
      ambele (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 16:20)

      Nick85 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      ambele variante. de aici si partea cu familia Ratiu inrudita cu familia regala.
      • 0 (0 voturi)    
        Regina Elisabeta are stramosi maghiari nu (Duminică, 4 iunie 2017, 10:44)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Nick85

        romani. Casa regala cea adevarata, din Anglia, nu are stramosi romani. Poate doar daca descind din Mathias Corvinul.
  • -9 (9 voturi)    
    xxxx (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 17:47)

    XXXXL [anonim]

    incet-incet ajungem iar cu stapani de prin alte parti, ca nu ne-au fost destul ...
  • -1 (11 voturi)    
    Vad ca lui Charles nu i se face rusine (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 18:16)

    newlook [utilizator]

    Vad ca lui Charles nu i se face rusine la asocierea numelui lui cu cel al maretului voievod al Unirii. Boul ala de Boia, intens promovat de HN o fi aflat? Nu-l trage de mustati pe Charles?
    ===================
    "Stramosii familiei Ratiu, care sunt intr-o relatie de sange cu Casa Regala a Marii Britanii, sunt ingropati aici, in Biserica Greco-Catolica din Teius. Cel care a fost capitan in oastea lui Mihai Viteazul isi odihneste somnul aici impreuna cu sotia sa, fiind ctitorii acestei biserici", a declarat Mirel Halalai, primarul din Teius.
    • +1 (1 vot)    
      n-am inteles (Duminică, 4 iunie 2017, 7:18)

      Puiu Vladare [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      de ce e bou Boia?
    • 0 (0 voturi)    
      Doar cu observatia (Duminică, 4 iunie 2017, 9:47)

      SilaDe Antrei1 [anonim] i-a raspuns lui newlook

      ca Printul Charles nu a sustinut niciodata ca Mihai Viteazul a intentionat sa uneasca cele trei principate.
      De fapt nimeni nu are vreo dovada in privinta intentiilor lui Mihai, de la el raminind doar celebra "Pohta ce-am pohtit!" Ca noua ne place sa-i atribuim domnitorului intentia de unire... este altceva iar Boia si-a declarat si el ca nu stie. Unde spune Boia ca-i este rusine cu Mihai sau cu poporul roman?
      Nu inteleg de ce trebuie sa fim mereu stressati de ideea ca forte oculte incearca sa dezmembreze Romania si ca noi trebuie s-o aparam inventind tot felul de idei care sa demonstraze ba prezenta pe acest teritoriu, ba ca stramosii nostri ar fi poporul "geto-dac" (alta inventie ceausista), etc.
      Neagu Djuvara a spus ca sintem singurul popor constituit pe baze lingvistice din Europa si ca nu romanii au fost stramosii nostri ci niscai arabi ca asa era formata armata romana - Legiunea Syrica venita in Dacia. Pentru asta nu l-a facut nimeni bou.
    • 0 (0 voturi)    
      Iti da voie Putin sa vorbesti de unirea (Duminică, 4 iunie 2017, 10:45)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      romanilor?
  • 0 (0 voturi)    
    Printul (Duminică, 4 iunie 2017, 22:43)

    IoanAndreica [anonim]

    Prinţul nu are alt scop decât a se infiltra în România. Ce caracter poate să aibă dacă nu îşi vede de treaba lui acolo în Anglia.