Corespondenta de la Helsinki

Comisarul european Corina Cretu: Fondurile structurale nu trebuie sa se transforme in instrument de pedepsire a statelor membre acuzate de incalcarea statului de drept

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Joi, 1 iunie 2017, 19:05 Actualitate | Esenţial

Corina Cretu
Foto: Parlamentul European
Comisarul european pentru politica regionala, Corina Cretu, a declarat, joi, la Helsinki, ca respinge o propunere germana de reducere a fondurilor europene pentru tarile membre care incalca statul de drept.

"Pozitia mea este clara: trebuie sa ramanem la scopul principal pentru care au fost create aceste fonduri, asa cum sunt ele stipulate in tratat.Fondurile structurale sunt destinate reducerii decalajelor dintre statele mai putin dezvoltate si cele mai dezvoltate, dintre regiunile din interiorul unei tari. Eu nu cred ca fondurile europene trebuie sa se transforme intr-un instrument de pedepsire a unor state membre", a spus Cretu, intr-un interviu acordat HotNews.

"Cred ca, sigur, pot exista unele conditionalitati sau pot exista si alte fonduri decat cele structurale pentru care se poate face. Fondurile structurale au ca obiectiv major, potrivit tratatelor europene, crearea de louri de munca si reducerea decalajelor de pe teritoriul UE", a mai spus ea pentru HotNews.

Guvernul german ar fi propus ca statele membre UE care nu reusesc sa satisfaca cerintele cu privire la statul de drept sa piarda accesul la unele fonduri ale blocului comunitar, cu scopul de a reforma sistemul fondului de coeziune, noteaza Reuters.

Documentul citat de Reuters sugereaza ca retribuirile fondului de coeziune pot fi blocate daca domnia legii dintr-un stat membru este criticata de catre Comisia Europeana. Ungaria si Polonia, ambele beneficiare a unor sume mari din fondul coeziv, au intampinat in repetate randuri asemenea critici.

"Trebui investigat daca beneficiarul fondului coeziv al Uniunii Europene poate fi corelat cu aderarea la principiul fundamental al statului de drept", potrivit raportului.


Citeste mai multe despre   






















3749 vizualizari

  • +50 (58 voturi)    
    Ba da (Joi, 1 iunie 2017, 19:11)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Trebuie.
    • +19 (27 voturi)    
      Perfect (Joi, 1 iunie 2017, 21:00)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Cel mai concis, la obiect si exact raspuns. Bravo! :))

      Poate multi uita un lucru care nu mai apare in articol (si care explica multe):
      "D-na Corina Cretu de la PSD" !!!
    • +4 (8 voturi)    
      De acord (Joi, 1 iunie 2017, 22:18)

      Johny82 [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      cu toate ca va fi urat,sa vedem apoi populistii cum vor mai justifica taierea de bani ... ca la asta....daca se intampla... pfai nici cu 10 galeti per capita nu ii mai cumperi.
    • -3 (5 voturi)    
      fara instrumente de santaj (Vineri, 2 iunie 2017, 7:55)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Nu trebuie. De ce ? Pentru ca deciziile sunt politice. Se transforma in acelasi instrument pe care il au partidele intr-o tara cu fondurile pentru primarii: ca sa arate ca se traieste bine cu partidul lor, distribuie fonduri primariilor care au oameni din partidul sau. Este exact acelasi lucru cand PPE din toata europa incepe sa urle pe aceeasi voce si cu acelasi mesaj impotriva guvernului unei tari in care PPE nu a castigat alegerile.
    • +4 (6 voturi)    
      Cretu - portavocea hotilor din PSD (Vineri, 2 iunie 2017, 9:39)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Fara stat de drept BANII contribuabililor din UE ajung in buzunarele hotilor din Romania, Bulgaria, Ungaria, Polonia etc.
  • +19 (25 voturi)    
    De ce nu? (Joi, 1 iunie 2017, 19:19)

    zet [utilizator]

    Amenzile rutiere nu trebuie să se transforme în instrumente de pedepsire a celor care încalcă codul rutier.
    De ce nu?
    La fel și cu fondurile europene (mai bine zis cu tăierea lor). Primești fonduri de la UE doar pentru că ești membru. Ești membru doar pentru că aderi la principii și valori democratice. Ți se taie fonduri doar pentru că încalci aceste principii
    • -6 (10 voturi)    
      esti pe langa (Vineri, 2 iunie 2017, 7:57)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui zet

      Habar nu ai cu ce se mananca UE si ce programe desfasoara. E atat de proasta analogia ta ca nici nu poate fi contrazisa pe un fir logic, pentru ca pur si simplu lipseste logica din ea.
      • +7 (7 voturi)    
        firu' logic ca firu' logic , (Vineri, 2 iunie 2017, 12:29)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        dar la tine pute a firu' rosu ca si la dracu viu si la fifirica !

        tu ii dai bani copilului tau daca stii ca se drogheaza sau il incui in casa pana iese tot raul din el ? ...

        adica UE sa dea banii ciorditorilor P$D-isti , ca sa aiba apoi si OLAF de treaba ,

        sa alerge dupa ei , nuuuu ?!?!

        Sictir !!!
  • +27 (35 voturi)    
    Chiar? (Joi, 1 iunie 2017, 19:21)

    Andradda [utilizator]

    Si cum ai vrea sa reactioneze statele UE fata de porcariile lui Victor Orban sau Liviu Dragnea? Ca sa nu mai spun de abjectiile lui Tariceanu?
    Cu ce sa-i constranga UE pe acesti limbrici ai politicii balcanice?
    S-a trezit si matracuca asta sa faca pe desteapta.
  • +12 (16 voturi)    
    Ar vrea ea, coana mare, să fie așa (Joi, 1 iunie 2017, 19:32)

    carapaccio [utilizator]

    Reducerea decalajelor de pe teritoriul UE se referă inclusiv la "statul de drept". La scară mai mică, a se vedea exemplele unor județe precum Teleorman, Vaslui și Dolj, unde pesediștii fură nestingheriți de ani de zile. Ce decalaje să mai reduci aici?
  • +19 (23 voturi)    
    gresit (Joi, 1 iunie 2017, 19:47)

    anonim3 [utilizator]

    Corina Cretu greseste in folosul celor care au trimis-o la Bruxelles.
    Cei care incalca statul de drept submineaza si telurile politicii de coeziune, inclusiv dezvoltarea propriilor lor tari. Este mai bine sa se opreasca fondurile pana cand cetatenii statelor respective se dumiresc sa schimbe politicile statelor respectiv si pe politicienii ticalosi care merg impotriva statului de drept.
  • +22 (26 voturi)    
    Da da ce? (Joi, 1 iunie 2017, 20:01)

    vio7 [utilizator]

    De ce statele membre incalca statul de drept,de ce nu respecta statul de drept?Sa nu fie pedepsite prin fondurile structurale?Da' cum doamna Cretu...ca de bataie nu stiu,de puscarie se apara cu mandatul si de alegatori cu salarii dublate?!?
  • +23 (27 voturi)    
    ba trebuie! (Joi, 1 iunie 2017, 20:11)

    Francisc 1 [utilizator]

    tu pe banii mei furi de capu tau? cum vine asta?
  • +19 (25 voturi)    
    Ba da (Joi, 1 iunie 2017, 20:12)

    dan_costea [utilizator]

    Ba da, trebuie. Si alte sanctiuni ar fi benefice (cum ar fi introducerea de vize pentru statul respectiv).
  • +31 (35 voturi)    
    tarile care nu respecta... (Joi, 1 iunie 2017, 20:26)

    nedumeritul [utilizator]

    pentru tara care nu respecta statul de drept exista suspiciunea ca nu va cheltui acei bani conform cu destinatia lor. De asemenea buna credinta a acestui stat e pusa la indoiala. Trebuie intituita o metoda de a chema la ordine un astfel de stat sau de a-l face sa plateasca ereziile de la statul de drept.
    • +21 (23 voturi)    
      :) (Joi, 1 iunie 2017, 20:45)

      LucianBaciu1 [anonim] i-a raspuns lui nedumeritul

      dna cretu vorbeste de parca aduce dumneaei banii de acasa
    • -7 (13 voturi)    
      pai... (Joi, 1 iunie 2017, 22:56)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Pentru asta exista OLAF, daca se constata ca banii sunt cheltuiti incorect, se IAU INAPOI!!
      Ce facem, acum? suprapunem mai multe sanctiuni?
      Fondurile pentru "statul de drept" sunt una (au existat destule finantari si pentru asta) si fondurile pentru coeziune sunt pentru ALTCEVA!
      • +3 (7 voturi)    
        Adica un fel de ajutor social? (Vineri, 2 iunie 2017, 9:12)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Iti dau bani ca esti sarac, dar tu stai prin birturi?
  • +1 (3 voturi)    
    of! of!of! (Joi, 1 iunie 2017, 20:57)

    in14q! [utilizator]

    www.youtube.com/embed/nhI9-kt3B1U
    )))))
  • +16 (22 voturi)    
    Stie komisara PSDista,ca-i groasa treaba in RO (Joi, 1 iunie 2017, 21:01)

    Plagarus [utilizator]

    Blocajele " alesilor impotriva justitiei sunt de rasul ---
    - plansul Europei
  • +14 (20 voturi)    
    Creatza (Joi, 1 iunie 2017, 21:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    C Cretzu face parte tocmi din acea gasca de mafioti numita P$D care nu vrea stat de drept, iar fondurile europene sunt pentru ei doar vaca de muls ca sa se imbuibe ei si clientela lor. Pupila criminalului Iliescu stie foarte bine, dar minte cu nesimtirea tipica PSD (+FSN+PCR)
  • +23 (27 voturi)    
    Vai tu... cata ingrijorare... (Joi, 1 iunie 2017, 21:25)

    BPM [utilizator]

    ...dar de fapt asta si vreti javrelor!
    Nu va plac fondurile europene pentru ca nu puteti sa dispuneti voi de ei cum vreti ... voua va plac numai banii care nu sunt verificati si paraverificati cum se cheltuie... unde organizati voi licitatii pe care le castiga cine trebuie...
  • -1 (15 voturi)    
    Afara din UE (Joi, 1 iunie 2017, 22:04)

    Sar Castic [utilizator]

    Daca Anglia vrea sa iasa din UE de buna voie, Romania ar trebui data afara cu forta!
  • +6 (6 voturi)    
    Mixed drinks about feelings (Vineri, 2 iunie 2017, 3:14)

    MinDepous [utilizator]

    1. Cum din fondurile europene furau astia mai greu, le taie degeaba. Vorba aia, dau tot in boul care trage. Iar numarul boilor care trag, insa au votat cu PSD/ALDE, e insuficient de mare ca sa aiba un efect pozitiv o astfel de masura. Da' sunt buni si aia, daca e sa caste ochii pe urma.

    2. Ce frumos ar fi sa declare niste "paduchi" de-astia corupti drept persona non grata in spatiul UE... apoi extinse limitarile libertatilor... ah, vrei sa te duci in Paris ca asa ai auzit ca e cool? Suge-o ceapa, n-ai voie, poate se ia coruptia de la tine si ii inveti pe-aia prostii.

    3. Pacat de populatia din Romania, ca tot noi o sa suferim: nu tu infrastructura, nu tu dezvoltare, nu nimic. Da' stam cu coada pe sus, mandri, precum capra aia raioasa.
  • -1 (3 voturi)    
    mai usor cu pianul pe scari (Vineri, 2 iunie 2017, 13:07)

    martel55 [utilizator]

    toate bune si frumoase, doar ca statul de drept in viziune alui Merkel nu se refera la faptul ca s anu fuyri din banul public, si sa guvernezi in folosul populatiei, nu din pacate....pentru ea statul de drept inseamna sa accepti tot felul de venetici (de preferat musulmani) sa se aciueze la tine in curte (in ciuda articolului din constitutie care interzice asta-deci o incalcare grava a chiar statului de drept pe care pretinde ca il apara), sa obligi cea mai mare aprte a a populatiei sa inghita abjectiile LGBT, practic sa nu mai aiba drepturi majoritatea , sa impui impotriva vointei populatiei asa zisa corectitudine politica, in fapt un adevarat marxism cultural care are ca scop creeare unui om nou, fara notiuni de bine si rau, fara morala, fara traditii, care poate fi mai usor maipulat si condus ca o turma
  • +4 (4 voturi)    
    DA , ESTE IMPERIOS NECESAR... (Vineri, 2 iunie 2017, 13:08)

    astronaut [utilizator]

    sa devina un instrument , de a trage la raspundere statele care nu respecta , ''statul de drept''! adica , cum , dati voi europenilor BANII ,sigur fonduri publice , iar noi ''smecherii'' , ii praduim cum stim noi , pai de unde si pana unde aceasta logica , hai sa-l vad pe DRACNEA sa arunce niste bani in ceva sau cineva fara sa se 'ntereseze ce sau facut cu EI ! e greu cu comunistii in democratie !