Romania are cel mai mare procent de mame cu varsta intre 10 si 17 ani din UE. Rata mamelor adolescente, mai mare decat in tari precum Burundi sau Botswana

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 1 iunie 2017, 9:54 Actualitate | Esenţial

Mamele minore, o problema in Romania
Foto: Salvati Copiii
In Uniunea Europeana, Romania inregistreaza cel mai mare numar de nasteri cu mame intre 10 si 17 ani (9,282 de nasteri, adica 4,7% din totalul nasterilor din 2015, din care 676 erau minore intre 10 si 14 ani), arata datele Eurostat, citate Salvati Copii Romania.

"Efect al lipsei accesului la ingrijiri si educatie pentru sanatatea sexuala si a reproducerii, rata nasterilor inregistrate in randul adolescentelor intre 15 si 19 ani este cea mai ingrijoratoare, Romania inregistrand 34 de nasteri la 1.000 de adolescente", explica organizatia citata intr-un comunicat de presa.

In Europa, doar doua state prezinta o situatie relativ mai grava: Bulgaria si Georgia, cu valorile de 36,8, respectiv 38,3 de nasteri. 

"Este un semnal de alarma faptul ca Romania se confrunta cu un numar mai mare de nasteri in adolescenta decat state precum Rwanda (25,6), Trinidad Tabago (30,8), Emiratele Arabe Unite (30,1), Uzbekistan (17,6), Albania (21,8), Bahamas (28,7), Botswana (31), Burundi (27,9), Djibouti (21), India (23,3), Mauritius (28,3)", scrie sursa citata.

Aceasta situatie a determinat Comitetul ONU pentru drepturile economice, sociale si culturale sa atraga atentia Guvernului Romaniei ca a devenit urgenta adoptarea unei strategii nationale pentru a asigura accesul la educatie sexuala si consiliere privind sanatatea reproductiva pentru tinerele si adolescentele din tara.

Unui copil din patru din intreaga lume i se refuza copilaria, potrivit unui raport al organizatiei internationale Save the Children, care include un index global al tarilor unde copilaria este mai mult sau mai putin amenintata. 

Romania ocupa locul 52 din 172, sub tari ca Ucraina, Kazahstan, China, Serbia, Oman, Muntenegru, Liban, Tunisia, Bulgaria, Mauritius, Iordania (medie superioara Romaniei). Dintre toti indicatorii urmariti in raport, mortalitatea infantila si rata nasterilor inregistrate in randul adolescentelor sunt cele mai ingrijoratoare. Tara noastra se numara printre tarile europene cu cel mai ridicat numar de decese ale copiilor sub 5 ani (11,1 la mie).

Raportul Copilarii furate, lansat chiar de Ziua Internationala a Copilului, arata ca cel putin 700 de milioane de copii - si posibil sute de alte milioane - si-au sfarsit copilaria mult mai devreme decat trebuia, din cauze care variaza de la violenta extrema si conflicte la casatoriile si sarcinile timpurii, la exploatarea prin munca pana la sanatatea precara si lipsa accesului la educatie.

Indicele privind sfarsitul copilariei (End of Childhood Index) clasifica 172 de tari, luand in considerare zone in care copilaria este cel mai putin afectata si zone in care este cel mai mult erodata. Indicatorii utilizati pentru a masura sfarsitul copilariei sunt: mortalitatea sub cinci ani, malnutritia care stopeaza cresterea, abandonul scolar, exploatarea copiilor prin munca, casatoriile timpurii, sarcina in adolescenta, stramutarea cauzata de conflicte si omuciderea copiilor. 

La nivelul cel mai de jos se situeaza Nigerul, urmat de Angola, Mali, Republica Central-Africana si Somalia. La polul opus, tarile in care copilaria este cel mai putin amenintata sunt Norvegia, Slovenia, Finlanda, Olanda si Suedia, toate aflate in Europa. 

Romania ocupa locul 52 in raport, fiind clasificata in cea de-a doua categorie - "cativa copii isi pierd copilaria". 

Aflate peste sau putin sub media indicatorilor obtinuta de tara noastra se numara tari ca Ucraina, Kazahstan, China, Serbia, Oman, Muntenegru, Liban, Tunisia, Bulgaria, Mauritius, Iordania (medie superioara Romaniei) sau ca Chile, Armenia, Tonga, Barbados, Turcia, Algeria, Sri Lanka (medie apropiata). 

Dintre membrii Uniunii Europene, doar Romania si Bulgaria nu figureaza in topul clasamentului format din 37 de tari cu scoruri mari sau foarte mari in ceea ce priveste sanatatea, nutritia, educatia si protectia copiilor.

Mortalitatea sub varsta de cinci ani

Lipsa unei acoperiri cu servicii medicale universale, precum si lipsa unei alimentatii suficiente si o calitate slaba a apei potabile ii expune pe cei mai dezavantajati copii la un risc foarte ridicat de deces. Aceste cauze sunt valabile si pentru Romania, care se numara printre tarile europene cu cel mai ridicat numar de decese ale copiilor sub cinci ani (11,1 la o mie de nasteri), doar Moldova si Albania avand rate mai ridicate. Prin comparatie, rate de patru ori mai mici inregistreaza Finlanda, Islanda, Luxemburg, Norvegia si Slovenia.

Impactul devastator al casatoriilor timpurii

Casatoria inainte de varsta de 18 ani reprezinta o incalcare a drepturilor copiilor si este ilegala intr-un numar tot mai mare de tari. Casatoria timpurie are consecinte devastatoare pentru viata unei fete, a carei copilarie se termina mult prea curand, prin intrarea fortata in perioada de maturitate si maternitate, inainte de a fi pregatita din punct de vedere fizic si mental. 

Ele se simt adesea lipsite de putere si sunt private de dreptul la sanatate, educatie si siguranta. Casatoria timpurie ii afecteaza, de asemenea, si pe baieti, insa intr-o masura mult mai redusa decat in cazul fetelor.

In privinta acestui indicator, Romania nu a iesit din zona de risc, desi legislatia permite casatoria doar intre majori, copiilor mai mari de 16 ani fiindu-le permisa doar in cazuri exceptionale in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor sau a tutorelui si cu autorizarea din partea instantei de tutela. 

Astfel, in Romania, 6,7% dintre adolescenti cu varsta intre 15 si 19 ani s-au casatorit. Doar Moldova (9,9%), Rusia (7,5%), Ucraina (6,4%), Albania (6,5), Belarus (7,5%) si Bulgaria (8,4%) inregistreaza valori apropiate. Media europeana este de aproximativ 2%. Surprinzator, tari din alte zone ale lumii confruntate cu multiple probleme economice si politice inregistreaza valori sub cea a Romaniei: Ghana (6,4%), Iordania (5,9%), Kazakhstan (4,6%), Mongolia (5,3%), Namibia (5,4%), Swaziland (4,3%) si Brazilia (3,9%).

Lipsa educatiei ca factor de mentinere a copiilor captivi in saracie

La indicatorul abandon scolar in ciclul primar si gimnazial, Romania ramane printre tarile care se confrunta in mod serios cu aceasta problema, cu un procent de 12,1, considerat ca fiind scazut prin raportarea la situatia globala, insa ingrijorator la nivel european. 

Continuand comparatia cu statele europene, Romania este depasita doar de Moldova (17,9%) si Macedonia (13,1), celelalte state cu exceptia Maltei (10,4) situandu-se sub valoarea de 10 procente (Bulgaria - 8,6%, Ungaria - 5,3%, Ucraina - 2,7%, Finlanda- 2%, Spania - 0,7% etc.), se mai scrie in comunicatul citat.
























5165 vizualizari

  • +8 (66 voturi)    
    si ?!?!? (Joi, 1 iunie 2017, 10:08)

    GIGI_CIOCAN [utilizator]

    nu suntem noi un popor de genii ?!?!?
    traiasca partidu" .......traiasca ajutuarili soceale.......
  • +9 (63 voturi)    
    meanwhile (Joi, 1 iunie 2017, 10:21)

    gica pantalon [utilizator]

    problema coalitiei pentru familie e sa redefineasca casatoria...
  • +19 (75 voturi)    
    noroc ca fac Religie la scoala (Joi, 1 iunie 2017, 10:23)

    king david hotel [utilizator]

    altfel, unde am fi ajuns???
    • +23 (33 voturi)    
      Nu mai are lumea nici simtul umorului (Joi, 1 iunie 2017, 13:00)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Pacat, de la mine ai un vot.
  • +11 (65 voturi)    
    familia traditionala (Joi, 1 iunie 2017, 10:25)

    nihilism [utilizator]

    nu asta ne dorim?! creste sfanta populatie post dacica, mandria popoarelor....
    #RomaniaTrezestete
  • +15 (59 voturi)    
    Etnia? (Joi, 1 iunie 2017, 10:52)

    plumbix [utilizator]

    Da' etnia mamelor care e?
    • -5 (63 voturi)    
      speri ca sunt romi, a? (Joi, 1 iunie 2017, 11:08)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui plumbix

      nu te excita prea tare, sunt si destule fete de etnie romana.
      • -2 (40 voturi)    
        intrebarea era retorica (Joi, 1 iunie 2017, 11:44)

        omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        raspunsul fiind evident
    • -3 (63 voturi)    
      Scrie în pașaport etnia? (Joi, 1 iunie 2017, 11:12)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui plumbix

      România nu se poate dezice de cetățenii ei prin astfel de subterfugii. Fetele alea cresc în România și nasc în România. Crezi că dacă le declari klingoniene schimbi ceva?
    • +4 (42 voturi)    
      Important (Joi, 1 iunie 2017, 11:56)

      Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui plumbix

      Este importanta etnia, pentru ca astfel stii cui te adresezi si modul cum trebuie rezolvata problema. Altfel ramane o simpla statistica, pe care nu o rezolvi daca nu tii cont de aspectul etnic. E vorba de ridicarea gradului de educatie pentru acesti oameni.
      • +21 (29 voturi)    
        Problema e culturală, nu etnică (Joi, 1 iunie 2017, 14:06)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Radub1000

        E într-adevăr vorba de ridicarea gradului de educație pentru ”acești oameni”, dar etnia e nerelevantă în problema asta.

        Etnia ar fi relevantă pentru căsătoriile aranjate de părinți și pentru ”miresele” minore, dar multe dintre mamele adolescente sunt 100% românce, din familii dezorganizate.
  • -13 (37 voturi)    
    Hmm... (Joi, 1 iunie 2017, 11:01)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Daca de exemplu in Brazilia doar 3,9% dintre tinerii cu varsta de 15-19 ani s-au casatorit (cu acte), asta nu inseamna ca ei nu se cotzaie si nu puiaza prin favelas. Pe acolo intra greu si nu se stie daca scapa cu viata nici macar politia. Am dubii serioase ca statisticienii brazilieni bantuie prin cartierele respective. De asemenea prin jungla amazoniana si prin savanele Braziliei exista foarte multe persoane care nici macar nu au acte, deci nu exista din punct de vedere oficial, prin urmare nici casatoriile sau nasterile nu sunt inregistrate. Sunt disponibile documentare pe tema asta.
    La nivel european suntem intr-adevar la coada, ca de obicei, dar n-as merge cu comparatia prin zonele dubioase ale planetei. Datele nu sunt de incredere pentru ca de multe ori functionarii sunt insuficienti sau nu au acces in multe locuri. Atunci cand functionarii exista e foarte posibil sa fie doar sinecuristi sau angajati pe spaga, care isi fac treaba „cu maxima competenta”.
    Da, toti stim ca Romania e de kkt din multe puncte de vedere, dar anumite comparatii pur si simplu nu isi au rostul.
    • +18 (38 voturi)    
      ignoranta e ferice, stia? (Joi, 1 iunie 2017, 11:50)

      nihilism [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      imi place cum gasesti tu scuze. Oricum e bine ca dai exemplu fevelele din Brazilia care sunt printre cele mai sarace si periculoase zone de pe glob. Eu as spune ca poate aspiram la tari vestice, nu spre favele, botswana etc.
      oare o fi mana la Soros la mijloc? ;)
      • -2 (8 voturi)    
        Ce zic eu si ce pricepe prostul? (Joi, 1 iunie 2017, 15:47)

        YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui nihilism

        Unde ai gasit vreo scuza in comentariul meu? Normal ca aspiram spre tarile mai dezvoltate, fata de care am spus si eu ca „la nivel european suntem intr-adevar la coada”. La noi exista o inapoiere cronica, pe care nu intentionez sa o dezbat.
        Pe de alta parte, daca articolul ne compara si cu Brazilia, nu mi se pare deloc nepotrivit sa aduc in discutie favelele sau jungla amazoniana. Eu discut despre oportunitatea comparatiei si veridicitatea datelor. Judecatile morale si solutiile de salvare a natiei le las in seama ta, ca pari foarte competent.
  • +8 (52 voturi)    
    Dar (Joi, 1 iunie 2017, 11:01)

    batmanss [utilizator]

    Cât la suta din ei sunt de etnie rroma? Cred ca peste 70%, părerea mea e ca in România ar trebui impus învățământul obligatoriu dar faptic , nu teoretic . Nu mergi la scoala , nu iei alocație,ajutor social si alte sancțiuni. E foarte îngrijorătoare statistica asta , avocatul poporului nu se sesizează ?? Ce pazeste ? Îl f grija de bicicliști dar de viitorul țării nu?
    • +29 (33 voturi)    
      yeah right (Joi, 1 iunie 2017, 11:34)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      acum aproape juma de an, pe avocatul poporului il interesa sa atace la CCR legea prin care un condamnat penal nu poate fi prim-ministru. asa ca ...
  • +13 (67 voturi)    
    inca o data le loveste realitatea... (Joi, 1 iunie 2017, 11:18)

    liviu_ [utilizator]

    popor cu mentalitate de sclavi, indoctrinati religios, iubitori de comunism, iubitori de prostie, needucati, prosti, dar care se cred buricul pamantului!
    • +21 (37 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 1 iunie 2017, 11:32)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ai uitat sa treci dacopati.

      partea proasta e ca am intalnit multi oameni "educati" care sunt asa cum ii definesti tu. partea si mai proasta e ca ei chiar cred toate prostiile alea. chiar cred ca romanii sunt cei mai destepti. chiar cred ca suntem cel mai pur popor sau ca occidentul vrea sa ne-o traga prin toate partile si nu putem sa ne dezvoltam din cauza tarilor pline de oameni prosti.
    • +13 (35 voturi)    
      :D (Joi, 1 iunie 2017, 11:55)

      GIGI_CIOCAN [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      numai eu am spus-o mai bine decat tine :D>. numai ca "geniile " nu se prinde :))
      e greu sa recunosti ca radiezi prostie prin toti porii....mai bine te simti jignit :D( si evident dai cu - ) de parca asta te scoate din genialitatea in care te scalzi
    • -19 (39 voturi)    
      analiza gresita. (Joi, 1 iunie 2017, 11:57)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Indoctrinati religios... :-) Pe asta de unde o scoti Liviule? Mai degraba, parerea mea, evident, este vorba despre o societate EXCESIV sexualizata. Mai uita-te si tu la televizor. Pe orice post te-ai uita, nu trec doua minute fara aluzii sexuale. Si da, educatia de gen lipseste total din scoli, sau e inadecvata.
    • -12 (38 voturi)    
      Faci parte din acest popor (Joi, 1 iunie 2017, 13:09)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Așa că ia mergi tu la oglindă și... știi ce ai de făcut.
      • +5 (5 voturi)    
        asa si? (Joi, 1 iunie 2017, 16:38)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        ce a spus gresit omul asta?
        ca suntem un popor indoctrinar religios?! in drumul tau spre munca, ia si numara bisericile pe langa care treci.

        ca suntem iubitori de comunism? uite-te la cati nostalgici sunt si la cati tineri pun botul la minciuni de genul "ce bine era pe vremea comunismului. toata lumea avea de munca si statul dadea tinerilor case".

        iubitori de prostie, needucati, prosti - ohooo ... nu cred ca are rost sa comentez ...

        ne credem buricul pamantului?! cate inventii ale romanilor au fost furate de necunoscuti (deveniti apoi celebri) in afara? cate tratamente naturiste anti-cancer stiu romanii, dar nu sunt lasati sa le faca publice din cauze intereselor pharma ... si exemplele pot continua.

        ce probabil nu intelegi tu e ca nu se refere la 100% din populatie, ci la majoritatea (votantilor)

        deci, cu ce a gresit omul ala cand a spus ce a spus?
  • -3 (13 voturi)    
    ... (Joi, 1 iunie 2017, 11:31)

    dragos234 [utilizator]

    Aceste mame intre 10-17 ani nu apar intamplator. E vorba de "casatorii" aranjate de familiile lor. Fetele astea sunt practic fortate de familie sa renunte la scoala si sa faca copii sub pretextul ca "asa e obiceiul la noi".
  • +8 (44 voturi)    
    TRISTA REALITATE (Joi, 1 iunie 2017, 12:52)

    GIGI_CIOCAN [utilizator]

    desi este foarte probabil ca aceasta postare sa nu vada " lumina zilei" am sa incerc oricum.

    Incep prin a spune ca putine lucruri imi provoaca mai multa scarba decat oamenii prosti. cu toate acestea trebuie sa "fim realisti" si sa vedem cum stau lucrurile pe aici......

    - din toate comm de pe acici, singurele lucruri care au +++ sunt cele care spun ca nu romanii sunt prosti si fata prin vaslui ( si nu numai) ca iepurii pentru o sticla de mona, un borcan de 800 si o paine feliata.....
    - de asemenea...... pe romanii prosti( majoritatea) din aceas sectiune de comm ii mai fute grija despre cum brazilienii au nu stiu ce procentaj "datorita" faptului ca politia nu poate intra sa vada......

    DECI, PE "NOI" NE FUTE GRIJA NUMAI CUM SA FACEM SA PARA CA SI ALTII " IE LA FEL" SI NU NE AFECTEAZA CATUSI DE PUTIN FAPTUL CA TARA E PLINA DE PROSTI.... SISTEMUL DE INVATAMANT E O GLUMA PROASTA.....COPII PROSTI FATĂ DE LA 14 ANI......... SI CRED CA PANA SI VREMEA E MAI IMPORTANTA.....

    deci... aștia SUNTEM ca natie... o tara de prosti...

    A.... ERA SA UIT :). SINGURA MODALITATE DE A SE FACE PROSTUL CUNOSCUT E SA DEA CU - UNUI COMENTARIU PERFECT VALID LEGAT DE CRUTA REALITAE OBIECTIV CUANTIFICABILA......
    • -17 (29 voturi)    
      Prietene, (Joi, 1 iunie 2017, 13:48)

      mprodanus [utilizator] i-a raspuns lui GIGI_CIOCAN

      esti confuz rau de tot!
  • +21 (29 voturi)    
    cum stam la incest si viol fata de Botswana? (Joi, 1 iunie 2017, 13:49)

    U_swamp [utilizator]

    Ce s-ar intimpla cu statistica daca s-ar introduce si date despre faptul ca pruncii copilelor sint rezultatul violului sau incestului? Chair asa: care este cazuistica incestului, ca pe-aia a violului individual sau multiplu o mai vedem la tembelizor. Aia „familie traditionala”, preafericitule!
    Tare mi-e teama ca cu Botswana mai share-uim doar transferul de denumire a monedei nationale.
  • +18 (26 voturi)    
    Daca faci un sondaj... (Joi, 1 iunie 2017, 14:38)

    carapaccio [utilizator]

    99% dintre parintii acelor copii sunt tocmai aia care, desi le stiu pe toate, n-au un raspuns la intrebarea de ce se tin doi barbati de mana.

    In schimb, pot sa explice foate usor asta:

    https://www.google.ro/#q=noul+prefect+vaslui
  • -3 (9 voturi)    
    maniupulare grosolana (Joi, 1 iunie 2017, 21:53)

    Adran [utilizator]

    ca sa vina progresistii sa ne spele pe creier copiii cu educatia perversiunilor in scoli. ASTA E MIZA. nu le pasa lor de mamele alea tinere, daca ar fi dupa ei ar lua copiii aia si i-ar vinde la cupluri de homo. solutia lor e ca mai bine sa avortam (aka omoram) pe acei copii decat sa-i naca, ca vezi se distruge viata mamelor. pai si un avort distruge viata mamelor din pacate, asa ca mai bine incearca sa-l creasca ca are mult mai mari sanse sa ramane impacata si nu sa devina mama unui copil mort.
    • -1 (1 vot)    
      Fugi (Vineri, 2 iunie 2017, 15:00)

      uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      si ia-ti pastilele !