Avocatul Catalin Dancu, aparatorul multor politicieni si oameni de afaceri controversati, va fi noul consul general al Romaniei la New York

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 31 mai 2017, 16:19 Actualitate | Esenţial

Catalin Dancu
Foto: AGERPRES
Catalin Dancu, cunoscut ca avocat care a aparat multi politicieni si oameni de afaceri cu probleme penale, a fost numit consul general al Romaniei la New York, potrivit unei hotarari a Guvernului. Numirea a fost confirmata de Alina Petrescu, purtator de cuvant al Guvernului. Numele lui Dancu a mai fost vehiculat si in toamna lui 2014 pentru functia de consul la New York, insa informatiile de atunci nu au fost confirmate.

Catalin Dancu a reprezentat, in calitate de avocat, mai multi politicieni controversati, printre acestia aflandu-se fostul primar al Constantei Radu Mazare si fostul presedinte al Consiliului Judetean Constanta Nicusor Constantinescu. De asemenea, a fost avocatul lui Alexander Adamescu, fiul omului de afaceri Dan Adamescu.

Potrivit unui interviu publicat pe luju.ro, Catalin Dancu a mai aparat persoane precum Dinu Patriciu, Dorin Marian, Catalin Harnagea, Sorin Rosca Stanescu, generalul Mihai Pacepa, Radu Moraru, George Becali si Dumitru Sechelariu.

Fostul consul general la New York, Ioana Gabriela Costache, a fost numita consul general la Montreal.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4343 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Pe marea majoritate a celor enumerati in articol (Miercuri, 31 mai 2017, 16:34)

    Susufler0 [utilizator]

    nu a putut sa-i ajute.

    A avut succese mai mult in cauzele civile unde a aparat vip-uri :(divorturi incheiate prin acordul partilor, partaje incheiate prin tranzactii, custodii in care tatii erau de acord sa lase copii mamelor, procese pt stabilirea de pensii de intretinere si tot de astea.

    Trebuie sa recunosc ca a obtinut si cateva puneri in libertate provizorie sub control judiciar dar si astea dupa ce inculpatii se plictisisera in arest (in penitenciar si apoi la domiciliu !)

    PS. Deci binemerita de la patrie ! ;))
    • +8 (10 voturi)    
      Pardon !!!! (Miercuri, 31 mai 2017, 17:20)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      De la .....Partid !!!! Patria.....e cu totul altceva...:)
      • +5 (5 voturi)    
        Scuze ! (Miercuri, 31 mai 2017, 19:50)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Imi fac autocritica !
    • +10 (10 voturi)    
      avocatul tv (Miercuri, 31 mai 2017, 18:20)

      dece [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      A inceput cu Mutu si blonda muta! A tapat de bani pe orice fraier a prins! Se lauda acum ceva timp ca e bogat ca Becali! :P
      Probabil a sponsorizat generos la partid pentru a primi o sinecura buna!
      • +2 (2 voturi)    
        Intre machidoni e competitie intruna ! (Miercuri, 31 mai 2017, 19:58)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui dece

        A fost avocatul blondei lu' Mutu pt ca procesul era castigat dinainte si mare minune daca n-a avut procent calculat la cat ii obtine peste o anumita suma pensie lui Mario !!
    • +1 (1 vot)    
      SI CU MICA MAJORITATE... (Miercuri, 31 mai 2017, 20:28)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ce s-a intamplat?
  • +17 (17 voturi)    
    mi se pare corect... (Miercuri, 31 mai 2017, 16:36)

    exilatul [utilizator]

    ca un escroc sa reprezinte , si in strainatate ( ca in tara sunt destui in parlament, senat si guvern ), un popor de hoti si imbecili ( in majoritate )..
    • +5 (5 voturi)    
      sistemul are mare grija de oameni (Miercuri, 31 mai 2017, 17:51)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      care oameni ? Oamenii lor, din sistem.
      deci intrati in sistem, intrati la pesedeu+izmene si veti vedea ca brusc aceasta tara mizerabila devine o vaca de muls si ca viata e mult mai usoara.
      Consul General la New York! Oleee!
  • +10 (12 voturi)    
    Râsu-plânsu (Miercuri, 31 mai 2017, 17:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doar consul? Un tovaras de nadejde al Ciumei Rosii trebuia rasplatit cu un ciolan mai consistent. Escrocii isi intimd tentacolele lor gretoase peste tot.
  • +4 (10 voturi)    
    haha (Miercuri, 31 mai 2017, 17:12)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    si mai spuneti ca romanii sunt homofobi! in romania toate minoritatile o duc foarte, foarte bine, mai bine ca majoritarii care fumeaza chistoace de tigari de pe jos!
  • +4 (4 voturi)    
    maurul (Miercuri, 31 mai 2017, 17:48)

    nahir [utilizator]

    si-a facut treaba.
    o sinecura e bine venita.
  • +8 (10 voturi)    
    Omu' (Miercuri, 31 mai 2017, 18:10)

    rutger [utilizator]

    a fost shutuit d'acilea ca a avut numai "succesuri" : toti aia "aparati" si-au luat-o cu succes !! Va rugam sa-l lasati pe Mateut de la Cluj aici, acasa, sa mai vedem si noi ceva prospatura la bulau !!
  • +6 (6 voturi)    
    Un folos necuvenit,de la pretenii penali ! (Miercuri, 31 mai 2017, 18:53)

    Plagarus [utilizator]

    Tot ce îţi trebuie sau te multumeste se găseşte în gunoi?
  • +8 (8 voturi)    
    Si asta ca si cealalta mare vedeta... (Miercuri, 31 mai 2017, 19:16)

    Andradda [utilizator]

    Acum vreo 2-3 ani, pe Gheorghita Mateut il vedeai peste tot, seara de seara, mare profesor in drept, somitate internationala, era ba pe la Antene, ba pe la B1, ba pe la Realitatea si dadea lectii de drept tuturor, dar n-a reusit sa-si salveze niciun client important.
    Ba dimpotriva chiar, Voiculescu incasa tot mai mult cu fiecare amanare ceruta de Mateut.
    Acum nu se mai aude nimic de reputatul avocat doctor in drept..
    Sa speram ca si cu asta va fi la fel.
    Sa mearga si sa ramana la NY si sa faca pe grandomanul cu romanii care se aduna pe la birturile romano- americane ca sa asculte "manele de-acasa".
    ---------------------------------------
    (Cei care mai viziteaza din cand in cand NY sau alte zone din USA, stiu foarte bine la ce ma refer.)
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Miercuri, 31 mai 2017, 21:22)

    Natasa [utilizator]

    Un semianalfabet cu aere de mare avocat! O lume dementa in care indivizi mediocri ajung sa behaie pe post de ministri sau sa fie trimisi consuli cand ei nu ar trebui sa fie nici sefi de scara!
  • +2 (2 voturi)    
    Ii recomand (Joi, 1 iunie 2017, 8:19)

    John M. [utilizator]

    sa mearga la un proces civil sau penal sa vada si el cum se face justitie adevarata in lumea asta!