Suceava: Maternitatea inaugurata acum doua saptamani, in prezenta ministrului Sanatatii, ramane inchisa din cauza bacteriilor 

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 31 mai 2017, 12:52 Actualitate | Esenţial

Florian Bodog
Foto: senat.ro
Maternitatea din Falticeni, inaugurata in urma cu aproape doua saptamani in prezenta ministrului Sanatatii Florian Bodog, nu poate fi deschisa, dupa ce Directia de Sanatate Publica Suceava a anuntat ca doua probe prelevate de pe suprafata mobilierului din unitatea medicala au indicat prezenta bacteriilor coliforme, relateaza News.ro. DSP a cerut directorului maternitatii sa fie facuta o noua dezinfectare, cu alte produse biocide, urmand sa fie din nou recoltate probe.

Directorul adjunct al DSP Suceava, dr. Catalina Zorescu, a declarat pentru Monitorul de Suceava ca analizele de laborator au aratat ca sunt neconforme doua din totalul probelor recoltate de inspectorii sanitari la Maternitatea Falticeni, in urma scandalului izbucnit dupa ce jurnalistii au filmat cum incubatoarele pentru bebelusi si mobilierul erau transportate cu un tractor cu remorca de la serviciile de salubritate.

Directorul adjunct al DSP a afirmat ca este vorba despre doua probe recoltate de pe suprafete de mobilier si ca a solicitat managerului Spitalului Municipal Falticeni, dr. Vlad Morariu, sa fie reluata procedura de dezinfectie la maternitate, cu un alt produs dezinfectant, urmand sa se repete recoltarea de probe.

"Probele recoltate de la incubatoare au iesit bine", a precizat Zorescu.

"Din buletinul de analize reiese ca doua probe sunt necorespunzatoare, indicandu-se prezenta bacteriilor coliforme. Conducerea DSP a recomandat reluarea lucrarilor de dezinfectie, folosindu-se un alt produs biocid, dupa care se vor recolta alte probe. Am intocmit un raport privind aceasta situatie pe care l-am trimis catre Prefectura Suceava", a declarat si Bianca Bighiu, purtator de cuvant in cadrul Directiei de Sanatate Publica Suceava, citata de Obiectiv de Suceava.

Numarul total de probe recoltate de DSP de la noua maternitate din Falticeni a fost de aproximativ 100, conform managerul Spitalului Municipal Falticeni. Dr. Morariu a declarat ca o noua dezinfectie au fost planificate pentru marti, urmand ca miercuri sa fie recoltate noi probe.



Citeste mai multe despre   






















3466 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Completare : (Miercuri, 31 mai 2017, 13:19)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    bacteriilor coliforme P$D- iste !

    " ... inaugurata in urma cu aproape doua saptamani in prezenta ministrului Sanatatii Florian Bodog ... "
  • +7 (11 voturi)    
    Dar care-i problema?! (Miercuri, 31 mai 2017, 13:48)

    CristioanR [utilizator]

    Se va face o dezinficetie generala, iar pets un an sau doi, alt ministru pedeserist va putea inaugura, cu mare fast, maternitatea!
  • +11 (13 voturi)    
    xxxx (Miercuri, 31 mai 2017, 14:00)

    XXXXL [anonim]

    lucrurile bune si functionale vor deveni raritati ... o sa ne sufocam de amatorism si modificari si proceduri imbecile, fara pic de utilitate ....
  • +9 (11 voturi)    
    Incredibil! (Miercuri, 31 mai 2017, 14:05)

    Arh. [utilizator]

    Pai si omul asta ce a inaugurat? Bacteriile?
    Sistemul de sanatate e cam praf... vedeam problemele legate de lipsa vaccinului, dar cred ca infectiile nosocomiale omoara chiar cu mult mai multa lume.
    Nu se gaseste un vaccin impotriva decidentilor din sanatate?
    • +2 (4 voturi)    
      pe orci (Miercuri, 31 mai 2017, 14:33)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui Arh.

      cresc bacterii ca pe Len In !
  • +7 (9 voturi)    
    Pai da. (Miercuri, 31 mai 2017, 14:34)

    Andradda [utilizator]

    Ca PSD-istii intai inaugureaza, taie panglici, fac poze si se lauda pe la TV cu realizari si abia apoi controleaza daca ceea ce au inaugurat corespunde standardelor in vigoare.
    Marlania PSD-ista si tampenia electoratului roman fac o pereche nemaipomenita!
    • +8 (8 voturi)    
      Daca ii lasi pe P$D-isti cu foarfeca in mana , (Miercuri, 31 mai 2017, 14:53)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ... or sa ajunga sa taie panglici si in cimitir , la morminte proaspat sapate !
    • +7 (7 voturi)    
      Cat de... (Miercuri, 31 mai 2017, 15:04)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ... incompetent sa fii ca sa transporti echipamente medicale cu remorca de gunoi, respectiv sa transporti echipamentele in unitate cu gunoierii?
      Ce fel de autoritate responsabila sa fii, ca sa mai tii in functie astfel de incompetenti dupa isprava asta?
  • +5 (5 voturi)    
    Legea bunui simt (Miercuri, 31 mai 2017, 15:20)

    micul_licurici [utilizator]

    Eu as propune o lege (a bunului simt): Festivitatea de inaugurare a oricarui obiectiv sa aibe loc dupa minim 3 luni de functionare fara intreruperi si fara difunctionalitati majore.