Asociatia Europeana a Drepturilor Omului atrage atentia asupra initiativei de modificare a Constitutiei din Romania si cere un efort la nivel european pentru "limitarea efectelor militantilor religiosi ultraconservatori"

de Antonia Jeflea     HotNews.ro
Marţi, 30 mai 2017, 22:48 Actualitate | Esenţial

Asociatia Europeana a Drepturilor Omului (AEDO) a publicat marti un comunicat de presa cu privire la nerespectarea drepturilor civile in Romania, in urma initiativei de redefinire a casatoriei drept uniunea dintre un barbat si o femeie, in Constitutie.

Comunicatul reaminteste de initiativa cetateneasca cu privire la redefinirea casatoriei, care va fi supusa din nou la vot in luna iunie, in Senat, dupa ce luna aceasta a trecut de Camera Deputatilor.

Date fiind ratele mari de violenta impotriva persoanelor din comunitatea LGBT si a persoanelor de sex feminin, precum si accesul inegal la programele de educatie sexuala, AEDO indeamna institutiile europene sa limiteze efectele militantilor religiosi ultraconservatori asupra statului democratic si a drepturilor omului.

AEDO face apel la institutiile europene pentru a chestiona politicienii romani in legatura cu angajamentele lor democratice, manifestandu-si totodata regretul cu privire la vulnerabilitatea acestora in fata "presiunilor gruparilor extremiste".























3029 vizualizari

  • +5 (35 voturi)    
    Aha (Marţi, 30 mai 2017, 22:58)

    reiand [utilizator]

    Deci a vedea căsătoria ca fiind uniunea dintre un bărbat și o femeie a ajuns să fie o formă de "ultraconservatorism" și de "militintism religios". Poate chiar "extremism", nu-i așa? Fin lucrează băieții, iși promovează cauzele prin giumbușlucuri semantice și redefinirea termenilor, cum de altfel vor să redefinească și căsătoria.
    • -1 (11 voturi)    
      eu consider extremist (Miercuri, 31 mai 2017, 8:40)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      orice persoana care e impotriva casatoriei dintre persoane de acelasi sex.

      Hai sa iti zic un secret. Toti prietenii mei suntem de aceeasi parere si toti colegii de munca.

      Intr-un final se va accepta si in Romania casatoria dintre persoane de acelasi sex. Poti fi sigur de asta
      • +1 (3 voturi)    
        De ce sa se numeasca casatorie? (Miercuri, 31 mai 2017, 12:31)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        A numi casatorie o relatie cat se poate de oficiala si de legala - pentru ca trebuie sa existe reglementari legale si pentru acest gen de relatii - nu poate crea decat confuzie. Atunci, ori de cae ori se va spune despre cineva ca ese casatorit(a) va trebui specificat si daca este casatorie hetero sau gay sau lesbi...
        Urmeaza sa se mai numeasca casatorie si relatia dintre trei femei sau doi barbati si o femeie... Asa, ca sa fie maximum de confuzie.
        Hai, taxaeza-ma ca ultrareligios numai pentru ca nu sunt in nici un caz de acord cu redefinirea unui cuvant care de mii de ani, fara a avea legatura cu vreo religie, desemneaza numai acea relatie oficiala dintre un barbat si o femeie!
    • +2 (4 voturi)    
      Am aflat (Miercuri, 31 mai 2017, 19:17)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      cu ocazia asta ca desi nu prea am fost dus la biserica sunt "militant religios ultraconservator". Interesant.
      Dar prefer sa fiu categorisit asa decat sa accept drept normali niste oameni bolnavi.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e vorba despre tine .. (Miercuri, 31 mai 2017, 21:35)

        IoanaDragos [anonim] i-a raspuns lui wintershadow

        era vorba despre Coalitia pentru Familie cu BOR in spate ...
  • +1 (27 voturi)    
    Exemplul Ungariei! (Marţi, 30 mai 2017, 23:06)

    Alui [utilizator]

    Modificarea constitutiei nu a adaugat nici un drept nimanui, doar a intarit semi-dictatura lui Orban! O sa stea si ala in functie pana la moarte, ca Putin si Erdogan. Prostii dar multi (cei care bun botul la propaganda ultra-conservatoare) isi taie craca singuri de sub picioare.
  • +6 (22 voturi)    
    dar de ultraliberali nu zice nimic? (Marţi, 30 mai 2017, 23:08)

    accidutzu13 [utilizator]

    http://ohrheally.com/2011/07/18/this-is-my-problem-with-gay-pride-parades-and-festivals/633754685_a5ca266d86/
    • +4 (10 voturi)    
      ..... excelenta ....... (Marţi, 30 mai 2017, 23:34)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui accidutzu13

      Pentru cine nu intelege, o imagine valoreaza mai mult decat o conferinta. Extrem de reprezentativ !
      • 0 (0 voturi)    
        mai citim si noi cate ceva?! (Miercuri, 31 mai 2017, 17:44)

        auch [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        http://www.philamuseum.org/collections/permanent/51035.html#
    • 0 (0 voturi)    
      Nu am inteles (Miercuri, 31 mai 2017, 21:36)

      IoanaDragos [anonim] i-a raspuns lui accidutzu13

      ... esti gelos? :))
  • -4 (26 voturi)    
    religia (Marţi, 30 mai 2017, 23:27)

    bobyrou [utilizator]

    doar aduce ura si razboaie. Exemplul cel mai concret este ISIS-ul, care in numele religiei lor omoara mii de oameni nevinovati.
    • 0 (16 voturi)    
      Bei boby-rau (Marţi, 30 mai 2017, 23:52)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Isis nu are nici un fel de credinta, bei ignorantule.
      • 0 (2 voturi)    
        Cred ca (Miercuri, 31 mai 2017, 17:22)

        auch [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        nici CEO-ul de la Goldporatia noastra nu da pe dinafara
    • 0 (20 voturi)    
      Mai ai și alt exemplu ? (Miercuri, 31 mai 2017, 0:01)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Deci dacă islamiștii ucid în numele lui Allah, rezultă logic, nu-i așa, că orice religie e câh ! Logică de fier ruginit, nu alta.

      Pentru informarea ta, tinere prieten: singura stavilă eficientă în calea islamului și a islamismului terorist este tocmai o altă religie, și anume creștinismul. Fără creștinism, calea Islamului spre inima Europei e deschisă și pavată cu floricele roz și curcubee de idioți care plimbă piane din piață-n piață și cântă „Imagine”. Bucură-te că poți fi ateu într-o societate (încă) creștină. Alții nu-și permit acest lux.
      • -1 (9 voturi)    
        iti mai amintesti (Miercuri, 31 mai 2017, 8:34)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        de cruciade...? sau alea erau bune ca omorau oameni pt a-i indrepta spre credita ta ?!
        • +2 (2 voturi)    
          Cine a facut cruciadele? (Miercuri, 31 mai 2017, 11:48)

          Radius [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

          ...daca se mai poate pune intrebarea...
        • +1 (3 voturi)    
          da' tu iti dai seama ... (Miercuri, 31 mai 2017, 18:14)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

          ..ca au existat si masacre intregi ale crestinilor?!? de catre Romani, si de catre musulmani!
          Hai sa dezbatem fiecare razboi din istorie si sa vedem ce ar fi facut bine in acea situatie: razboiul sau multiculturalismul unor ignoranti 1000 de ani mai tarziu?!?
          Cruciade.. hai ca m-ai dat pe spate. .cata lipsa de cultura si cata ignoranta in tabara "progresista"!!
    • +3 (3 voturi)    
      Ia cerceteaza mai atent istoria! (Miercuri, 31 mai 2017, 12:38)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Ia vezi primele trei secole de crestinism. Ia spune-mi ce crime s-au comis in mod sistematic in numele lui Hristos in primii trei sute de ani dupa Hristos. A, dupa ce crestinismul a devenit religia cezarului, atunci a ajuns sa se amestece religia cu politica si ccrestinatatea a ajuns sa fie corupta, religia lor fiind mult diferita de crestinismul biblic, cel potrivit invataturii apostolilor.
      Si, ia spune ce religie a avut Stalin? Sau Mao? Sau Hitler? Deci, nu religia in sine este vinovata de crime, ci mai curand poate fi folosita drept pretext pentru crime.
      Apostolii, care se poate spune ca au fost cei mai fundamentalisti crestini nu au ucis nici un om, nici nu au indemnat pe cineva sa comita crime. Asa, ca sa fie clar ca adevaratul fundamentalism crestin - cel de felul apostolilor - nu conduce nicidecum la crime, ci conduce doar la oameni care nu renunta la credinta lor nici daca sunt torturati.
      • 0 (0 voturi)    
        buna explicatie.. (Miercuri, 31 mai 2017, 18:15)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        ..dar paharul lor este plin deja!
  • +6 (10 voturi)    
    clarificare (Miercuri, 31 mai 2017, 1:20)

    ber [utilizator]

    Initiativa cetateneasca nu vrea de fapt sa schimbe nimic din actuala legislatie. Am mai scris-o si repet. Constitutia Romaniei, la art.48 spune:
    (1) Familia se intemeiază pe căsătoria liber consimtită intre soti, pe egalitatea acestora si pe dreptul si
    indatorirea părintilor de a asigura cresterea, educatia si instruirea copiilor.
    Ca sa fie mai clar ce inseamna ce a inteles legiuitorul prin soti ne ducem la DEX care spune:
    SOȚ, soți, s. m. 1. Bărbat căsătorit considerat în raport cu soția lui; bărbat. ♦ (La pl.) Cele două persoane de sex opus unite prin căsătorie
    Deci, soti, la plural, inseamna doua persoane de sex opus, unite prin casatorie.
    Atunci care este problema? Problema este ca exista minoritati care vor sa-si atinga unele scopuri ascunse folosind orice mijloace, inclusiv schimbarea sensului cuvintelor. De ex, nu mai putem vorbi de diversitatea
    regnului vegetal, ca pe unii ii duce mintea la alte diversitati. Cand citesti unele texte ale minoritatilor nationale, ghicesti numai sensuri absconse exprimate prin cuvinte mestesugite.
    Si atunci, initiativa cetateneasca, doreste doar sa puna in constitutie doua cuvinte care sa nu ii mai incurajeze pe unii sa chinuie limba romana.
    Pe de alta parte, aceasta asociatie europeana nu este de loc europeana, chiar daca isi zice ea asa. Este un ong din Romania. Alta mostra de folosire abuziva a cuvintului european.
    Si nu mai incercati sa dati vina pe biserica. In mod natural, biserica are acelasi punct de vedere ca cele trei milioane de semnatari a initiativei.
    • -5 (9 voturi)    
      puteti sa va dati de ceasul mortii (Miercuri, 31 mai 2017, 8:38)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui ber

      intr-un final se va accepta casatoria intre persoane de acelasi sex. Si stii de ce? pt ca societatea devine din ce in ce mai relaxata si se indeparteaza din ce in ce mai mult de litera religiei si se apropie mai mult de spiritul ei.
    • -1 (3 voturi)    
      aha (Miercuri, 31 mai 2017, 11:42)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui ber

      deci DEX-ul devine litera de lege? io cred ca in DEX se scrie dupa Constitutie si nu vitaversa.
      • +1 (3 voturi)    
        DEX (Miercuri, 31 mai 2017, 14:26)

        ber [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

        DEX era tiparit cand s-a scris constitutia. DEX nu este litera de lege dar legea este scrisa in limbajul explicat in DEX. Cand te apuci sa interpretezi legea, nu dai cuvintelor sensul pe care il vrei tu, ci accepti sensul pe care l-a dorit legiuitorul. Smecherii ieftine, prin care schimbam sensul cuvintelor sunt folosite de cei ce creeaza metode subversive. Insasi postarea ta este o subversiune caci schimba sensul postarii mele. Treci la interpretarea DEX ca lege.
        • 0 (0 voturi)    
          Cred ca stii (Miercuri, 31 mai 2017, 17:48)

          auch [utilizator] i-a raspuns lui ber

          ca DEX-ul este actualizat periodic si ca de cand e scrisa Constitutia, DEX-ul a mai suferit ceva modificari
          Sau ca sa citesti Constitutia trebuie sa ai ultimul DEX valid anterior ei?!
          Erai mai credibil daca nu veneai cu acest "argument" suplimentar"
    • -2 (2 voturi)    
      Pai daca nu vrea sa schimbe nimic (Miercuri, 31 mai 2017, 17:25)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui ber

      inseamna ca a mobilizat un numar atat de mare de oameni pentru o initiativa nula, corect? Facem un referendum pt nimic, consumam o gramada de resurse - materiale si umane pt el, ca sa acoperim un nimic?
      Ale dracu' sofismele astea...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu! (Miercuri, 31 mai 2017, 20:59)

        ber [utilizator] i-a raspuns lui auch

        Nicidecum nu s-au mobilizat pentru nimic. Vor sa se asigure ca adeptii schimbarii sensului cuvintelor nu vor veni cu interpretari echivoce ca cele de mai sus:
        ba ca DEXul nu mai e bun, ba ca DEXul trebuie scris dupa constitutie, ba ca a fi "political corect"
        inseamna sa accepti numai ce vor ei, ba ca daca vezi natura cum este ea esti reactionar, etc.
  • -4 (6 voturi)    
    talibani autohtoni (Miercuri, 31 mai 2017, 9:48)

    dottore-plagiatore [utilizator]

    "Militantilor religiosi ultraconservatori", adica talibanii autohtoni.

    Pe cand o sa ne luati cu duba la sectie pe motiv ca nu avem barba?
  • +2 (4 voturi)    
    bla bla bla.. (Miercuri, 31 mai 2017, 10:36)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    cine mai sunt si astia?
  • +3 (3 voturi)    
    niste mincinosi.. (Miercuri, 31 mai 2017, 18:09)

    akillies [utilizator]

    ..mint intr-una despre evenimente imaginare!