Marian Godina: Am aflat ca la 1.77 m si 85 kg sunt obez si nu sunt apt sa devin politist. Era un fel de "esti inapt sa devii politist, desi esti politist"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 29 mai 2017, 19:25 Actualitate | Esenţial

Marian Godina
Foto: Facebook / Marian Godina
Politistul brasovean Marian Godina povesteste, pe pagina sa de Facebook, cum a decis sa dea din nou examen de admintere la Academia de Politie A.I. Cuza, la forma de invatamant frecventa redusa, "la care pot participa agentii de politie care indeplinesc unele conditii si care vor sa devina ofiteri". Godina povesteste cum a sustinut proba sportiva, "de care am trecut cu brio, iar apoi m-am dus la Centrul Medical al MAI pentru proba medicala. Pe langa lista lunga de analize si examene medicale, am inceput prin a fi masurat si cantarit. Am aflat cu ocazia asta ca la 1.77 m si 85 kg sunt obez si, astfel, nu sunt apt sa devin politist. (paradoxul e ca sunt deja)".

Postarea integrala a lui Marian Godina:


Anul asta m-am decis sa dau din nou examen de admitere la Academia de Politie A.I. Cuza, la forma de invatamant frecventa redusa, la care pot participa agentii de politie care indeplinesc unele conditii si care vor sa devina ofiteri, asta in cazul in care sunt admisi, iar apoi si termina cei 3 ani de academie.

Azi am sustinut proba sportiva de care am trecut cu brio, iar apoi m-am dus la Centrul Medical al MAI pentru proba medicala. Pe langa lista lunga de analize si examene medicale, am inceput prin a fi masurat si cantarit. Am aflat cu ocazia asta ca la 1.77 m si 85 kg sunt obez si, astfel, nu sunt apt sa devin politist. (paradoxul e ca sunt deja)

Fiind dezbracat in chiloti, am intrebat medicul daca ii par obez, insa mi-a spus ca asta e, trebuie sa se ia dupa tabel, asa ca ma trimite sa imi fac niste analize suplimentare la un endocrinolog care va trebui sa ateste faptul ca glanda mea tiroida e in regula si ca nu sunt obez. Ma intreb ce se intampla daca picam azi proba sportiva. Era un fel de "esti inapt sa devii politist, desi esti politist". Cred ca era normal sa ma dea afara.

Dar daca n-am sa pot demonstra ca fac sport, ca acel tabel nu mi se poate aplica si ca nu sunt obez, ce se va intampla? O sa pot ramane politist, desi voi fi inapt sa particip la un examen pentru a deveni ofiter?

Nu stiu daca e de ras sau de plans, cert e ca mi s-a zis de multe ori ca-s prost, arogant, militian, nesimtit etc, dar obez chiar nu mi-a zis nimeni pana acum.























9070 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Curios (Luni, 29 mai 2017, 19:30)

    IancuJianu [utilizator]

    Stiam ca pentru admiterea (medicală) ca politist se verifica numai dinții...
  • +19 (19 voturi)    
    Ha,ha,ha !!! (Luni, 29 mai 2017, 19:38)

    ana-pat [utilizator]

    " E unii nasule care nu te vrea !!!!" Ce te faci ca nu intelegi ?? Ai gura mare !
  • +24 (26 voturi)    
    Cati "obezi" ati fost pe-un loc? (Luni, 29 mai 2017, 19:39)

    Andradda [utilizator]

    Ca pe burtosii aia care stau cu radarul la panda, pe la colturi si prin tufisuri, nu cred ca-i intreaba cineva de varsta, inaltime si greutate.
    • +19 (19 voturi)    
      greutate sau masa (Luni, 29 mai 2017, 21:47)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Criteriile se relaxeaza cand mergi sus pe scara hierarhiei.
  • +10 (22 voturi)    
    dpdv medical (Luni, 29 mai 2017, 20:07)

    Whatsupdoc [utilizator]

    la înălțimea și greutatea date indicele de masa corporală este de 27,13 ceea ce încadrează subiectul la supraponderali; obezitatea începe de la IMC 30.
    • +18 (24 voturi)    
      DPDV medical... (Luni, 29 mai 2017, 21:15)

      European [utilizator] i-a raspuns lui Whatsupdoc

      Afirmatia dumneavoastra nu are nici-o legatura cu medicina. Obezitatea reflecta cresterea in greutate prin acumularea de grasime, nu doar rezultatul unui raport inaltime greutate. E ca si cum ai afirma despre un culturist ca este obez, fara sa tii seama de faptul ca de fapt are o musculara crescuta, ci nu depozite de grasime. IMC-ul nu a fost niciodata o regula aplicata individual, e mai mult o unealta pentru evaluarea grupurilor. Din pacate, medicul in cauza pare sa-si fi facut pregatirea pe internet, nu intr-o facultate de medicina...
      • +2 (2 voturi)    
        IMC (Marţi, 30 mai 2017, 13:23)

        Whatsupdoc [utilizator] i-a raspuns lui European

        Fireste ca in cazul unei patologii sau ale unui examen clinic corect afirmatiile dumneavoastra sunt perfect valide; in cazul baremelor (si in special la institutiile militarizate) nu poti aplica asa ceva (in special sa te bazezi pe bun simt), de aceea si exista IMC-ul. Accept o polemica decenta pe tema asta insa nu pot decat sa remarc ca va lipseste eleganta unui dialog. Jignirile nu sunt argumete decat in mintea anumitor oameni.
    • +2 (4 voturi)    
      Probabil ca... (Marţi, 30 mai 2017, 13:00)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Whatsupdoc

      ..acele baremuri de greutat/inaltime/conditie fizica sunt valabile pt tinerii de 18-20 de ani care vor sa se inscrie in politie,
      La orice facultate, dai un examen ca sa intri, faci facultatea si dupa ce-ai obtinut diploma nu te mai intreaba nimeni, dupa 10 , ani daca ai mai putea sa rezolvi problemele de admitere.
      Dar politia e politie, acolo tampenia persista.
  • -15 (19 voturi)    
    O stire ca asta (Luni, 29 mai 2017, 21:41)

    persuasiv [utilizator]

    se potriveste mai mult la locul de munca,printre colegi.Apoi in familie,rude...Cu amicii la o terasa,si sunetul semintelor sparte in fundal.Pe cine intereseaza ca neica X sau neica Y a fost primul sub linie,sau ca a picat un examen?
    • +12 (14 voturi)    
      Unul care-i interesat esti tu (Luni, 29 mai 2017, 22:14)

      tudorLeo [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Te numeri printre cei care au citit articolul, ai mai scris si un comentariu 'total dezinteresat'... Chiar daca ai tu un fetish cu Godina, am un hint pentru tine: autorul articolului puncteaza faptul ca doctorii examinatori sunt total lipsiti de profesionalism. Intamplator, cel care a pus subiectul in discutie este o persoana publica, in speta Marian...
      • -10 (12 voturi)    
        domnu' tudor, (Luni, 29 mai 2017, 23:26)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

        Nu,nu sunt interesat,am citit articolul pentru ca am vrut sa vad cat de mult se poate merge in derizoriu.Observ ca le ai cu hint-urile( e cool asta)dar in schimb,nu intelegi sensul cuvantului fetis,fara h.Dar nici nu ma astept la asta.Unul dintre cele mai penibile lucruri,este sa folosesti cuvinte pe care nu le intelegi.Ca unii doctori sunt lipsiti de profesionalism,nu e o noutate.Asta se poate aplica in cam toate domeniile de activitate.Dar,''Intamplator,cel care a pus subiectul in discutie'',nu este o persoana publica.Persoana respectiva este un funcționar public civil, cu statut special.In concluzie,pastreaza-ti hintul si scuteste-ma ,pe viitor,de astfel de interventii absolut neinspirate.
        • +4 (4 voturi)    
          nenea persuasivu' (Marţi, 30 mai 2017, 9:31)

          tudorLeo [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          Legat de omiterea literei h, ai dreptate. Din pacate nu-mi verific textele inainte de trimitere, iar de multe ori scriu de pe mobil... Legat de folosirea cuvantului fetish in contextul asta, iata explicatia tradusa pentru cei ca mine(care folosesc cuvinte pe care nu le inteleg): probabil ca ai o placere ascunsa in a denigra persoana lui Marian Godina. Legat de lipsa ta de interes, iar te contrazici prin simplul fapt ca te-ai intors la acelesi articol pentru a reciti comentariile! Legat de statutul lui Marian de 'functionar public civil', sincer habar nu am daca asa stau lucrurile intr-adevar pentru ca nu sunt din domeniu; dar asta-mi spune ca tu esti cumva din sistem, deci nu faci decat se reconfirmi banuielile initiale! Dar o logica elementara imi spune urmatoarele: Godina cand a aplicat la examen nu era in timpul serviciului, era un simplu aplicant printre alte sute probabil. Daca sesizeaza nereguli si este ascultat este pentru ca are expunere publica, deci prin urmare dincolo de statutul atat de cunoscut de tine de functionar public civil, mai este si persoana publica. In concluzie(cel putin pentru mine), ar trebui sa incetati interpretarile malitioase. Off, iar am uitat sa-mi verific textul :))
  • +12 (16 voturi)    
    nu este obez (Luni, 29 mai 2017, 21:44)

    was [utilizator]

    Potrivit unui calculator online a BMI (Body Mass Index) politistul Godina are BMI de 27.1

    Greutate normala = 18.5–24.9
    Supraponderal = 25–29.9
    Obezitate = BMI of 30 or greater

    El este supraponderal nu obez, de aici se vede ca la MAI medicii sunt de cacat. nu poate diferenta intre supraponderabilitate sau obezitate (cu cele 3 grade ale sale)
  • -11 (13 voturi)    
    zau (Luni, 29 mai 2017, 23:37)

    MarianaCalmic [anonim]

    Mai dar OMUL treaba de politist nu are?
    Asta asa ca e platit de popor..nu e la SRL-ul lui!?
  • +2 (4 voturi)    
    cu putina perseverenta (Marţi, 30 mai 2017, 0:31)

    AdrianNeacsu [anonim]

    ajungi si ofiter. nu stiu daca o sa-ti fie insa mai bine. lasand la o parte salariul mai mare. s-ar putea sa te ingrasi mai mult, sa vorbesti mai putin, etc. e mai periculos sa cazi de sus :) succes
  • -3 (9 voturi)    
    Sistemul (Marţi, 30 mai 2017, 5:16)

    Celbland [utilizator]

    Marian Godină a căzut victimă sistemului pe care-l apără.

    Am fost amendat că circulam cu 117 kmh în afara localității, deși aveam mașina în perfectă stare tehnică, nu am avut niciodată vreun accident din cauza vitezei și nici nu era circulație intensă.

    La fel și Godină, a fost sancționat pe baza unui tabel arbitrar, fără ca medicul să țină cont de realitate.
    • +2 (2 voturi)    
      Legea (Marţi, 30 mai 2017, 11:48)

      rcaon.ro [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Daca nu erai pe autostrada, legea spune ca viteza maxima legala este de 90 km/h, respectiv de 100 km/h pe drumuri europene, daca imi aduc aminte corect.

      Sistemul la care te referi se numeste legislatia rutiera si ar fi de preferat sa il respecti :)