Monitorul Oficial va putea fi citit online gratuit, fara restrictie de timp, de la 1 iunie. Gratuitatea este valabila pentru partile I si II

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 29 mai 2017, 9:31 Actualitate | Esenţial

Partile I si II ale variantei online a Monitorului Oficial vor putea fi citite online gratuit, in mod permanent, nu doar timp de zece zile de la aparitia numerelor in publicatie, arata un act normativ care va intra in vigoare de la 1 iunie 2017, scrie avocatnet.ro

Toate actele normative adoptate de autorități (Parlament, Guvern, ministere etc.) care apar in prima parte si stenogramele ședințelor parlamentare care apar în partea a II-a vor putea fi citite online gratuit, asa cum reiese din Legea nr. 195/2016 pentru modificarea Legii nr. 202/1998 privind organizarea Monitorului Oficial al României. 


Pe de alta parte, toate cele șapte părți ale Monitorului Oficial al României vor fi disponibile contra cost în varianta tipărită. 

În prezent, toate cele șapte părți ale variantei electronice a Monitorului Oficial sunt disponibile gratuit timp de doar zece zile de la publicare. Astfel, persoanele care vor să citească numere ale Monitorului mai vechi de zece zile trebuie să le cumpere.


Citeste mai multe despre   






















4960 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    Aceasta gratuitate... (Luni, 29 mai 2017, 9:39)

    Observator roman [utilizator]

    ...ar fi trebuit sa existe chiar din momentul in care Monitorul Oficial a fost postat pe Internet. Fiindca principiul "legea se presupune ca este cunoscuta de cetateni chiar din momentul aparitiei" e o vorba goala fara posibilitatea acesarii legislatiei in timp real.

    ...de ce insa doar partile I si II? Deciziile Curtii Constitutionale nu ne intereseaza? Sau anumite licitatii publice?...
  • +24 (24 voturi)    
    Era si cazul (Luni, 29 mai 2017, 9:58)

    DrStrange [utilizator]

    Accesul la informatie e prevazut de Constitutie. Taxa era ilegala. De ce nu se poate citi in intregime gratuit?!
  • +22 (22 voturi)    
    În sfârșit (Luni, 29 mai 2017, 10:55)

    munuc [utilizator]

    Cum să ceri bani pentru a putea citi noile legi apărute într-o lume în care sunt puse gratuit la dispoziția cititorului biblioteci, filmoteci, discoteci întregi. Normal ar fi să fie oferite gratuit în format pdf. Adică pot să fac download gratuit Codul lui Hammurabi dar nu și legile pe care sunt obligat să le cunosc și să le respect. Of of.
  • +10 (10 voturi)    
    vai (Luni, 29 mai 2017, 11:04)

    I [utilizator]

    Sa nu afle bârneanu ca imediat pune o taxa si mai mare.
  • +13 (13 voturi)    
    cum ar veni: (Luni, 29 mai 2017, 12:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    -bai prostilor noi facem legi pentru noi , daca vreti sa stiti si ce contin platiti !
  • +4 (4 voturi)    
    Moka (Luni, 29 mai 2017, 12:41)

    Trosc Pleosc [utilizator]

    Totul e gratuit pe legislatie.just.ro
  • +3 (3 voturi)    
    legislatie (Luni, 29 mai 2017, 12:51)

    e.o. [utilizator]

    Legislația există de ceva vreme pe http://legislatie.just.ro/

    Ce-o mai fi prin MO partea 1 și 2 nu cunosc.
  • +2 (2 voturi)    
    se va citi, dar nu prea bine (Luni, 29 mai 2017, 15:12)

    Tom2 [utilizator]

    Dar nu se va putea da print, nu se va putea da copy-paste.
    Ca să nu mai vorbim de:
    - watermarkul "destinat exclusiv..." care face anumite lucruri să nu poate fi ușor citite
    - monitoarele care au imagini scanate nu se văd f. bine.
    - anumite monitoare bis cu nr. f. mare de pagini pur și simplu n-a putut fi reprodus on line

    Totuși e un mic pas înainte.