Constantin Nita, fost ministru al energiei, condamnat la 4 ani de inchisoare cu executare pentru ca a luat mita de la Urdareanu. Decizia nu e definitiva

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 26 mai 2017, 11:43 Actualitate | Esenţial

Constantin Nita
Foto: AGERPRES
Fostul ministru al Energiei Constantin Nita a fost condamnat, vineri, de magistratii instantei supreme, la o pedeapsa de patru ani de inchisoare cu executare pentru trafic de influenta, in dosarul in care este acuzat ca ar fi primit de la omul de afaceri Tiberiu Urdareanu 30.000 de euro si peste 300.000 de lei ca sa intervina la primarul Iasiului pentru atribuirea unui contract firmei UTI privind managementul traficului din oras, transmite News.ro.

De asemenea, instanta suprema a decis confiscarea sumei de 303.000 de lei de la fostul ministru Constantin Nita si mentinerea sechestrului pentru bunuri ale acestuia.

Decizia instantei supreme nu este definitiva. 

Judecarea in dosarul lui Constantin Nita a inceput in septembrie 2016, la Inalta Curte de Casatie si Justitie, fiind incheiata dupa zece termene, in 9 mai. 

La ultimul termen de judecata, fostul ministru Constantin Nita a aratat, in ultimul cuvant in fata instantei, ca nu a primit niciun ban de la omul de afaceri Tiberiu Urdareanu ca sa ajute firma acestuia sa obtina un contract cu Primaria Iasi, ca este dezamagit de solicitarea procurorului care cerut instantei sa-l condamne la inchisoare cu executare si ca are incredere ca va fi "o judecata dreapta". 

 Procurorul Directiei Nationale Anticoruptie prezent la ultimul termen de judecata a cerut instantei condamnarea fostului ministru Constantin Nita la o pedeapsa cu executare pentru trafic de influenta, precum si confiscarea de la acesta a 303.000 de lei si 30.000 de euro, bani pe care i-ar fi primit de la omul de afaceri Tiberiu Urdareanu pentru a ajuta firma acestuia sa obtina un contract cu Primaria Iasi. 

Constantin Nita a fost trimis in judecata de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie in iunie 2016. 

Potrivit rechizitoriului procurorilor, in 2013, Constantin Nita, la data faptei ministru al Energiei, i-a solicitat lui Tiberiu Urdareanu, denuntator in cauza, un comision de 5% din valoarea unui contract incheiat de firma acestuia cu Primaria Iasi.


Citeste mai multe despre   






















4772 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Buna treaba, doar ca... (Vineri, 26 mai 2017, 11:51)

    Andradda [utilizator]

    ...pana la o sentinta definitiva mai trece ceva vreme si, intre timp, PSD-ALDE lucreaza de zor la legea gratierii si la schilodirea justitiei.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai intai a furat tot ce a putut din Tractorul Bv (Vineri, 26 mai 2017, 21:06)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      A fost unul din groparii uzinei, o adunatura de nemernici care s-au imbogatit punand pe butuci o intreprindere superviabila si profitabila. Apoi, avand suficienti bani, a trecut in politica, lucru care l-a ajutat sa fure si mai mult si mai cu spor, nu numai dintr-o uzina, ci din toata tara. Daca ar fi pedepsit pentru toate furaciunile pe care le-a facut acest fost chelner cu parul vopsit, ar trebui sa stea la puscarie pana cand omenirea va ajunge in constelatia Andromeda.
  • +16 (16 voturi)    
    si pe langa cine a intervenit? (Vineri, 26 mai 2017, 12:08)

    gica pantalon [utilizator]

    ca si asta ar trebui sa fie interesant (si penal, evident)
    • +11 (11 voturi)    
      a intervenit la ANRE (Vineri, 26 mai 2017, 13:42)

      tropotaru [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      si a facut lobby sa se masoare consul de energie electrica in Amperi
  • +12 (12 voturi)    
    "Interventia" ca interventia (Vineri, 26 mai 2017, 12:30)

    IancuJianu [utilizator]

    dar atribuirea (ilegala a) contractului nu se pedepseste?
  • +10 (10 voturi)    
    de la inaltimea ingustimii (Vineri, 26 mai 2017, 13:57)

    in14q! [utilizator]

    fruntii de ministru a pus-o de-o margica puscariabila.
    atat l-a dus vectorii unei frizuri de mopist cu ,,staif".))))
  • +10 (10 voturi)    
    Greatza de " calitatea " atarnatior in politica (Vineri, 26 mai 2017, 14:32)

    Plagarus [utilizator]

    Furtul este mierea celor ce intra in partidele din RO !
  • +9 (9 voturi)    
    Well ... pentru ca a cerut si luat mita ... (Vineri, 26 mai 2017, 14:43)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... pentru ca a cerut si luat mita ...

    Pentru ca este mai grav ca a cerut spaga, conditionand decizia intr-o procedura de achizitie publica.

    Doar nu s-a oferit voluntar Tiberiu, oricat de volintir este, sa dea spaga ...

    ...

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
  • +4 (4 voturi)    
    De ce sa mai cheltuim banii pe judecati... (Vineri, 26 mai 2017, 15:18)

    cartofil [utilizator]

    Este evident ca orice P$D-ist nu poate fi decat un hot. Eu as face o lege care sa-i bage pe toti P$D-istii la racoare minim 5 ani, dupa care sa aiba dreptul sa faca orice meserie in afara politicii. Asa s-ar rezolva problema de coruptie a Romaniei. Simplu, ieftin, eficient.....
  • +4 (4 voturi)    
    Cura de slabire (Vineri, 26 mai 2017, 15:25)

    Pac-pac [utilizator]

    Rotofeiul asta plin de el nu ar trebui bagat la puscarie pentru ca acolo va tine regim, va slabi, isi va reface organismul si dupa vreo 2 ani de Academie revine la Palatul Victoria in fotoliu de ministru ca sa-si ia revansa, pentru ca Dragnea si PSD-ul stiu sa promoveze hotii, pardon, cadrele cu experienta.