Viktor Orban gazduieste la Budapesta Congresul Mondial al Familiilor, organizatie acuzata de legaturi cu Moscova si ca incita la ura impotriva comunitatii LGTB

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 26 mai 2017, 11:40 Actualitate | Esenţial

Viktor Orban la Congresul Mondial al Famililor
Foto: Captura YouTube
Guvernul de dreapta al Ungariei a deschis un posibil nou front in conflictul cu Bruxellesul prin gazduirea unei somptuoase reuniuni a unei organizatii crestine ce a fost acuzata de legaturi cu Kremlinul si de promovare a urii impotriva comunitatii LGTB, scrie Guardian

Al 11-lea Congres Mondial al Familiilor (WCF) a inceput joi la Budapesta cu un discurs vehement tinut de Viktor Orban, premierul ungar acuzand Uniunea Europeana ca este dominata de “o ideologie liberala ce relativizeaza si se contituie intr-o insulta la adresa familiilor”. 

In discursul sau, Orban a anuntat noi masuri de incurajare a ungarilor sa aiba mai multi copii pentru a combate declinul populatiei.  

Aceste declaratii vin in contextul in care Budapesta este angajata intr-o serie de dispute cu UE pe teme precum politicile privind solicitantii de azil, modul cum sunt tratate organizatiile societatii civile si atacul frontal la guvernului lui Orban impotriva universitatii finantate de George Soros.

Extravaganta reuniune pro-familie are 3.000 de delegati si include evenimente in parlament si in locuri cu importanta simbolica 

Acesta este doar ultimul episod al demersului lui Orban de a se pozitiona drept un aparator al “valorilor crestine europene”, un rol pe care l-a folosit pentru a justifica tratamentul dur aplicat de guvernul Fidesz refugiatilor si migrantilor, noteaza Guardian.  

Militantii pentru drepturile omului au criticat decizia guvernului de a organiza evenimentul, aducand ca argument atitudinea manifestata de WCF fata de homosexualitate. 

Southern Poverty Law Center din Alabama a catalogat WCF - in fapt o asociatie de organizatii cu baza in Rockford, Illinois - drept un “grup care incita la ura” din cauza rolului sau in privinta legii contra propagandei gay adoptate in 2013 in Rusia.  

Criticii spun ca legaturile grupului cu oligarhi si lideri ai Bisericii Ortodoxe Ruse apropiati Kremlinului, unii dintre ei prezenti si la Congresul Mondial al Familiilor din Budapesta, sunt ingrijoratoare.


Citeste mai multe despre   






















2885 vizualizari

  • +5 (81 voturi)    
    mda (Vineri, 26 mai 2017, 12:03)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    ne-am saturat de lgbt pana peste cap. daca nu suntem de acord, nu incitam la nici o ura. pur si simplu nu suntem de acord ca exista vreo legatura intre membrii lgbt si familie cum sustin ei.cuplu lgbt, da, familie lgbt? pur si simplu n-are cum, indiferent cat lobby fac la bruxelles la iubitii lor de la comisie platiti din banii nostri ca sa ne scuipe seminte in cap si sa ne faca retrograzi si inapoiati zilnic!
    • +21 (43 voturi)    
      Nenea... (Vineri, 26 mai 2017, 12:30)

      Io1234 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      ...e vorba de geopolitica...esti praf.

      Rusia se pozitioneaza impotriva nu pentru ca nu vrea LGBT, pt ca a gasit un motiv cum sa combata expansiunea "vestica"... cica "dumnezeul crestin-ortodox" e impotriva relatiilor homo..si atat. Putin a gasit o noua metoda de a dezbina popoarele europene si "sapa" Europa in continuare...iar fraierii o musca.
      • +4 (48 voturi)    
        Geopolitică (Vineri, 26 mai 2017, 13:32)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

        Tind să fiu de acord cu dvs. că o temă ca asta este intens politizată și folosită de propaganda rusă, interesată la maxim de dezbinarea Europei.
        Ceea ce nu înțeleg este de ce considerați dvs. că „fraierii” care „o mușcă” sunt neapărat cei poziționați în apărarea valorilor sociale tradiționale, și nu „LGBTQ...”-iștii.

        Cum și unii, și alții, pot găsi argumente valide (din sistemul lor de referință inerțial) cum că Rusia îi poate exploata propagandistic pe „ceilalți”, ce-ar fi să decuplăm temele și să le discutăm separat ? Adică: dacă discutăm despre „familie tradițională” vs. LGBT, să o facem fără a amesteca Rusia în discuție. Iar dacă discutăm despre geopolitică și Rusia, să nu băgăm LGBT în discuție. Singura interesată să amestece subiectele e chiar Rusia.
        • +4 (24 voturi)    
          Bravo (Vineri, 26 mai 2017, 19:22)

          wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          ai sintetizat esentialul.
          Putina lume reuseste, si asta din cauza ca se intretine si se incurajeaza cu buna intentie confuzia in presa mainstream.
      • -19 (33 voturi)    
        A? Da? Pai decat sa fiu rusofil,ma fac homosexual! (Vineri, 26 mai 2017, 13:42)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

        Da, sigur, barbatii fug de homosexualitate ca dracu' de tamaie din considerente de geopolitica.

        E BIOLOGIA prietene! E chimia, sunt hormonii, sunt sute de milioane de ani in spate.
    • -3 (57 voturi)    
      da' de ce nu esti de acord, bre? (Vineri, 26 mai 2017, 12:36)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      banii nostri, adica ai tuturor, deci implicit si ai celor de care te-ai saturat. aaa, daca tot sunt discriminati pe banii lor, e ok
    • +3 (47 voturi)    
      Iata (Vineri, 26 mai 2017, 13:06)

      R.A.Muresan [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Spectacolul oamenilor sigur pe ei. Ce-au ei in spate, poate traditia? Dar exista traditie inclusiv pentru hotie sau preacurvie... pentru tradare... pentru fanatism si prostie.
      Pe ce naiba va bazati fratilor, ca nici stiinta nu e lamurita in privinta asta? Bine ca sinteti voi: dati-va plusuri si culcati-va pe certitudini.
    • -2 (50 voturi)    
      Mai bine te-ai satura (Vineri, 26 mai 2017, 14:07)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      de intoleranta si gandirea ta inapoiata. Nu poti discrimina la nesfarsit pe baza prejudecatilor tale.
  • -2 (70 voturi)    
    pai ce e mai simplu pentru prostit prostimea? (Vineri, 26 mai 2017, 12:10)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cind poporul e prost, cel mai usor merge cu nationalisme iefitne si dusmani imaginari de care trebuie sa ne apere conducatorul iubit, plus intoleranta fata de cei altfel decit gloata.
    • +3 (59 voturi)    
      cand postacul e prost si intolerant (Vineri, 26 mai 2017, 12:24)

      un.robot [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      invoca imediat prostia si lipsa de toleranta a "poporului"
    • +3 (55 voturi)    
      ...... prietene, mai usor ..... (Vineri, 26 mai 2017, 12:38)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Cu elitisme gen "poporul e prost" sau "gloata" nu vei ajunge departe pe calea cunoasterii. Lucrurile sunt mai complicate si simplificari primitive nu ajuta pe nimeni.
      • -2 (48 voturi)    
        Nu e nici un elitism (Vineri, 26 mai 2017, 14:21)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        e o realitate. De ce au votat britanicii iesirea din UE ? Pentru ca au fost dusi de nas ! I-au facut sa creada ca va curge lapte si miere, ca UE ii exploateaza, romanii si polonezii le fura job-urile...

        De ce a votat lume cu PSD-ul ?

        Asa si aici, Orban si ceilalti spun numai minciuni, raspandesc teoria conspiratiei, antagonizeaza oamenii, atata nationalismul, profita de ignoranta oamenilor, a pus cu botul pe labe presa libera, institutiile fundamentale ale statului. Totul pentru putere !

        Legaturile sale cu Rusia sunt celebre, preia teme ale propagandei ruse, incearca sa se pozitioneze in aparatorul valorilor crestine in fata "invaziei LGBT", se pozeaza in aparatorul natiunii maghiare in fata "dictaturii" UE, se pozeaza in mare patriot in fata "demonului" care vrea sa distruga sfanta Ungarie, etc.

        Utilizeaza toate mijloacele specifice unui demagog lipsit de scrupule. E usor sa induci in eroare poporul cand faci apel in mod iresponsabil la fricile lui, cand inventezi dusmani, cand creezi pericole care ameninta natia, apoi vii tu ca salvator ! E tactica pompierului incendiator !
      • -2 (48 voturi)    
        Adevărat ai grăit (Vineri, 26 mai 2017, 14:26)

        Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Adevărat, hai să renunțăm la simplificări primitive... Poporul nu e "prost" ci mentally challenged, 99.5% nu se prind că subiecte precum LGBT, arhiva SIPA, sau Soros sunt non-subiecte băgate:
        - pentru a muta atenția de la alte subiecte importante;
        - pentru a trece cu vederea derapaje băgându-le la pachet cu non-probleme inventate;
        - pentru ca unii profund răi să-și îmbunătățească imaginea pozând în apărătorii patriei de un rău imaginar.

        La unguri, dacă prostimea credea că e atacată de marțieni, Orban ar fi făcut Forumul Național Antimarțian. Dacă 10 francezi sunt ofticați că UE nu recunoaște ziua europeană a lui Napoleon și fac o manifestație pentru o astfel de aberație, fii sigur că Putin o să fie foarte interesat de eveniment pentru că e o ocazie de dezbinare.

        Toate astea sunt posibile fiindcă poporul nu este prost (asta ar fi o simplificare, cum ai zis) ci incredibil de prost.
  • +11 (73 voturi)    
    Incita la ura ? (Vineri, 26 mai 2017, 12:10)

    ultimul_mohican [utilizator]

    Acest tip de acuzatii sunt tipice pentru lumpen-marxistii culturali -globalisti- progresisti de stinga . La ei orice forma de dezaprobare devine automat o manifestare de ura . Doar ura lor impotriva tuturor traditiilor indelung statornicite ale omenirii - precum familie , identitate nationala , heterosexualitate , religie si mai ales acceptarea de catre minoritati a normelor elaborate de majoritati - li se pare perfect legitima , justificata si nici n-o considera ura . Oameni buni , suntem in razboi ! Daca nu invingem marxismul cultural , praful se alege de mii de ani de civilizatie .
    • +3 (59 voturi)    
      Bravo! (Vineri, 26 mai 2017, 12:23)

      Hexadanus [utilizator] i-a raspuns lui ultimul_mohican

      Haideti sa ne trezim odata! Ni se indeasa marxismul pe gat pe toate caile.
      • 0 (44 voturi)    
        Care marxism ? (Vineri, 26 mai 2017, 14:22)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Hexadanus

        Cine promoveaza marxismul ? Merkel ? Soros ? Reptilienii globalisti ?
        • -1 (27 voturi)    
          E ala cu vacile sacre (Vineri, 26 mai 2017, 16:41)

          cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

          Marxismul ala ce vede peste tot doar opresati si asupritori, victime si calai, cultura violului in campusurile americane si patriarhia barbatului alb, "white privilege" si negri napastuiti. E ala ce a facut din negri, homosexuali, transgenderi vaci sacre pe care nu ai voie nici cu o floare sa ii atingi. Contorsionam realitatea doar-doar sa nu-i suparam.

          Intrebai de propagandisti? Printre altii: activisti identity politics, BLM, Linda Sarsour, Digi24 & Prelipceanu (m-au innebunit cu copilul ala de pe scaunul portocaliu din ambulanta... cum sa nu iti vina sa adopti 5 mil de sirieni cand il vezi?), toate feministele de al treilea val, aproape toti din stiintele sociale din mediul academic, tu, SJW si snowflakes protestatari de meserie, Obama, Trudeau, Soros, Remus Cernea, Laci Green, Riley Dennis, Bill Nye, cativa postaci de pe aici, cativa de prin USR si multi altii.
          • -4 (26 voturi)    
            Teoria conspiratiei (Vineri, 26 mai 2017, 17:26)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

            'Cultural Marxism' in modern political parlance refers to a conspiracy theory which sees the Frankfurt School as part of an ongoing movement to take over and destroy Western society.

            This conspiracy theory version of the term is associated with American religious paleoconservatives such as William S. Lind, Pat Buchanan, and Paul Weyrich, but also holds currency among alt-right/white nationalist groups and the neo-reactionary movement.

            The intellectual historian Martin Jay commented on this phenomenon saying that Lind's original documentary:

            "... spawned a number of condensed textual versions, which were reproduced on a number of radical right-wing sites. These in turn led to a welter of new videos now available on YouTube, which feature an odd cast of pseudo-experts regurgitating exactly the same line. The message is numbingly simplistic: all the ills of modern American culture, from feminism, affirmative action, sexual liberation and gay rights to the decay of traditional education and even environmentalism are ultimately attributable to the insidious influence of the members of the Institute for Social Research who came to America in the 1930's."

            Dr. Heidi Beirich likewise claims the conspiracy theory is used to demonize various conservative “bêtes noires” including "feminists, homosexuals, secular humanists, multiculturalist, sex educators, environmentalist, immigrants, and black nationalists."

            More recently, the Norwegian terrorist Anders Behring Breivik included the term in his document "2083: A European Declaration of Independence", which along with The Free Congress Foundation's "Political Correctness: A Short History of an Ideology" was e-mailed to 1,003 addresses approximately 90 minutes before the 2011 bomb blast in Oslo for which Breivik was responsible. Segments of William S. Lind's writings on Cultural Marxism have been found within Breivik's manifesto.
            https://en.wikipedia.org/wiki/Frankfurt_School#Cultural_Marxism_conspiracy_theory
    • -6 (60 voturi)    
      ce ura, tati? (Vineri, 26 mai 2017, 12:41)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui ultimul_mohican

      traditia nu inseamna ceva neaparat bun, profesore. despre ce traditii vorbesti? spalatul o data pe saptamana? gratarul in jurul blocului? degustarea de ciolane fermecate? sunteti in razboi doar cu propria prostie. live and let live
      • +2 (48 voturi)    
        Noi iti acordam deplina libertate (Vineri, 26 mai 2017, 13:16)

        ultimul_mohican [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Sa ce ? Sa renunti la traditii si sa faci dragoste cu vaci , cu porci , cu capre sau cu oi , daca asa ti-e pofta inimii . Pot fi si vii . Totul e ca dupa ce traiesti cu ele sa lasi si pe altii sa traiasca . Traditional , daca sunt foarte demodati .
        • -5 (47 voturi)    
          in propozitie era vorba (Vineri, 26 mai 2017, 14:22)

          gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui ultimul_mohican

          despre oameni, majori si vaccinati, nu despre vaci si boi. dar fiecare cu ce-i place.
          in privinta tradittilor, nu am nevoie de binecuvantarea ta ca sa le resping sau nu.
        • -3 (49 voturi)    
          Si ce legatura are (Vineri, 26 mai 2017, 14:41)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui ultimul_mohican

          ceea ce afirmi cu LGBT ? Din comparatia pe care o faci rezulta de fapt modul ignorant in care gandesti. In mintea ta LGBT este similar cu a face sex cu animale, adica tu faci confuzie intre homosexualitate si zoofilie, 2 fenomene distincte. Stiinta a descoperit ca homosexualitate este perfect normala, este o variatie a sexualitatii umane, e drept minora, pe cand zoofilia este un comportament anormal, patologic. Din cauza confuziei si ignorantei ajungi sa judeci oameni nevinovati.

          "Despite almost a century of psychoanalytic and psychological speculation, there is no substantive evidence to support the suggestion that the nature of parenting or early childhood experiences have any role in the formation of a person’s fundamental heterosexual or homosexual orientation (Bell and Weinberg, 1978).

          It would appear that sexual orientation is biological in nature, determined by genetic factors (Mustanski et al, 2005) and/or the early uterine environment (Blanchard et al. 2006). Sexual orientation is therefore not a choice, though sexual behaviour clearly is.

          There is now a large body of research evidence that indicates that being gay, lesbian or bisexual is compatible with normal mental health and social adjustment. However, the experiences of discrimination in society and possible rejection by friends, families and others, such as employers, means that some LGB people experience a greater than expected prevalence of mental health and substance misuse problems (King et al, 2003; Gilman et al, 2001)." ( http://www.rcpsych.ac.uk/workinpsychiatry/specialinterestgroups/gaylesbian/submissiontothecofe/psychiatryandlgbpeople.aspx#history).
          • +2 (30 voturi)    
            Vai, dar ce instructaj v-au facut! (Vineri, 26 mai 2017, 16:57)

            cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

            Prietene, organele corpului au functii precise si functiile astea nu depind de alegerile personale. Doar intr-o relatie heterosexuala corpul e folosit in modul si pentru scopul pentru care a fost proiectat de evolutie.

            Orice alt fel de relatie sexuala (intre 2 barbati, cu un cadavru, cu un animal, cu un obiect - objectophilia) sunt exact cum ar fi umblatul in 4 labe. Eu zic anormal, tu foloseste ce cuvant vrei.

            Jignirea asta adusa intelectului ca vezi-doamne exista pe lume homosexuali, deci "homosexualitate este perfect normala" e doar atat, o jignire. Spune-le cand va mai face instructaj, sa schimbe ceva, ca asta nu tine. Pe lume exista si sindrom Down, si frati siamezi. Dar ce sa vezi: homosexualitatea, sindromul Down, fratii siamezi sunt abateri de la norma speciei umane.
            • -7 (29 voturi)    
              Tu nu esti nici psiholog (Vineri, 26 mai 2017, 17:19)

              pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

              nici psihiatru, nici genetician, nici neurolog, nici expert in biologie moleculara, tu esti doar un ignorant care scoate idei din burta si le prezinta drept mari adevaruri. Cine ti-a validat aceste idei ? Nimeni in afara de tine.

              Tu, ca si Olivia Steer, n-ai nici o expertiza, nici o calificare, nimic nu te recomanda sa te pronunti asupra acestor chestiuni. Acesti experti au toate aceste calificari, ei studiaza acest fenomen, ei fac studii si concluzia lor este clara: homosexualtatea nu este o boala si nici anormala.

              Tu ignori aceste concluzii si le inlocuiesti cu concluziile tale scoase din burta. Si pe baza lor discriminezi oamenii. Ca tine existau ignoranti similari si in trecut, care s-au opus acordarii de drepturii persoanelor de culoare pe motiv ca ar fi sub-oameni. Pe tine nu te intereseaza adevarul, pe tine te intereseaza doar sa-ti validezi propriile prejudecati.

              Aberezi in continuare cu comparatii absurde. Sindromul Down este o boala, homosexualitatea nu este. Sindromul Down nu permite desfasurarea unei vieti normale, pe cand homosexualitatea nu este un impediment in desfasurarea unei vieti normale. Insa intoleranta face grea viata acelor oameni. Intoleranta ta si a celor ca tine.

              "There is now a large body of research evidence that indicates that being gay, lesbian or bisexual is compatible with normal mental health and social adjustment. However, the experiences of discrimination in society and possible rejection by friends, families and others, such as employers, means that some LGB people experience a greater than expected prevalence of mental health and substance misuse problems (King et al, 2003; Gilman et al, 2001)"
              • +10 (18 voturi)    
                Facts don't care about feelings (Vineri, 26 mai 2017, 22:47)

                cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                Imi trebuie doctorat in biologie ca sa stiu ca ochii, globulele rosii, inima, spermatozoizii si ovarele au un rol precis, fix, independent de voita individului, rol stabilit de evolutie? Mai are rost sa pierd timp vorbind cu cineva care neaga lucrul asta?!

                Imi trebuie doctorat in psihiatrie sa observ ca homosexualii isi folosesc corpul intr-un mod neconform fata de functiile cu care a fost organismul investit de procesul de evolutie a speciilor?

                Imi trebuie doctorat in genetica sa constat ca atat cat are de-a face mersul in maini cu utilizarea proprie a corpului uman, tot atat are de-a face si sexul intre 2 barbati cu norma speciei noastre?

                Restul e safe space, blabla, corectitudine politica, dogma, prozelitism.

                (Si vezi ca dai copy/paste in nestire si nu esti coerent. Eu n-am zis ca homosexualitatea e o boala - n-am zis nici ca nu e, am zis doar ca simplul fapt ca homosexualitatea exista, nu o face normala. Cum simpla existenta a sindromului Down, nu il face normal.)
                • -13 (15 voturi)    
                  Ha..ha...ha... (Sâmbătă, 27 mai 2017, 13:47)

                  pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

                  Aici ai dreptate ! De aceea ar trebui sa lasi deoparte ceea ce crezi tu despre homosexuali si sa tii cont de FAPTE, adica de lucrurle obiective descoperite de stiinta. Insa tie iti place prea mult de "feelings" ca sa-ti mai pese de "facts".

                  Daca realitatea nu se potriveste cu ideile tale, atunci modifici realitatea sau o ignori, in loc sa tii cont de realitate si sa-ti modifici ideile preconcepute.
      • +6 (52 voturi)    
        „tati”... (Vineri, 26 mai 2017, 13:40)

        lucus [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Nu știu ce tradiții ții dumneata, dar e vorba de lucruri de bun simț, nicidecum de spălat o dată pe săptămînă sau restul aberațiilor îndrugate. Nu știu dacă ai încercat să înțelegi ce a zis mohicanul.

        Nu trebuie să fii nici cult - nici incult, nici prost - nici deștept, nici muncitor de rînd - nici intelectual ca să înțelegi sau să accepți niște lucruri normale. Deși învinuiți de îndoctrinare masele, cei îndoctrinați sunteți voi, cei care ați fost făcuți să acceptați niște lucruri ce sunt împotriva naturii. Iar dacă eu nu sunt de acord cu astfel de lucruri, discriminez? Chiar nu se vede că anormalul a devenit normal? Asta e evoluție? Evoluția e în primul rînd o îmbunătățire a ceea ce e deja. Ți se pare că aceste lucruri sunt o îmbunătățire? Poate da, ok, e părerea ta.
        Problema e că nu toți vedem lucrurile la fel, iar eu, să zicem, ca părinte grijuliu urmăresc să îmi feresc copilul de orice influențe care-i pot afecta sănătatea fizică sau mentală, sau pe ambele cum e cazul de față.

        Ce fac astfel de oameni în casa și patul lor, e problema lor - nu le face nimeni nimic. Dar cînd astfel de lucruri sunt promovate atît de intens, iar cei ce nu le acceptă sunt considerați proști/inculți etc, iar cînd aceste lucruri reprezintă un pericol pentru copiii mei, atunci da, mă simt lezat și o spun cu voce tare și duc o luptă: o luptă în a NU accepta niște anomalii considerate evoluție. Ți-aș spune că te-ai dat bătut demult, dar tare mă tem că nu ai luptat niciodată.
        • -3 (47 voturi)    
          Oamenii sunt intoleranti (Vineri, 26 mai 2017, 14:34)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui lucus

          din cauza ignorantei. Pentru ca ei considera LGBT ceva anormal, pe cand stiinta a descoperit ca e ceva normal, e o variatie fireasca a sexualitatii umane. Nu e nici boala, nici anomalie. Copiii nu pot fi influentati in orientarea lor sexuala pentru ca aceasta este innascuta. De aceea s-au si legalizat adoptiile de catre cuplurile formate din persoane de acelasi sex.

          Copii lor adoptati isi pastreaza orientarea hetero, desi cresc si se dezvolta in astfel de familii.

          E vorba de evolutia fireasca a societatii, evolutie bazata pe descoperirile stiintei, nu e vorba de a impune ceva nefiresc. Daca oamenii acestia sunt normali de ce sa nu beneficieze de aceleasi drepturi ca majoritatea ? De ce sa fie discriminati ? De ce sa fie antipatizati si urati ? De ce sa fie acuzati ca sunt bolnavi si anormali ? De ce sa fie acuzati de conspiratii mondiale care urmaresc distrugerea familiei traditionale ?

          Acesti oameni nu vor decat sa beneficieze de egalitate de drepturi si tratament la fel ca ceilalati membrii ai societatii, pentru ca sunt normali.
        • -3 (47 voturi)    
          Ce pericol? (Vineri, 26 mai 2017, 14:46)

          trotuar [utilizator] i-a raspuns lui lucus

          "... iar cînd aceste lucruri reprezintă un pericol pentru copiii mei ..."

          Sunt studii peste studii care găsesc că oamenii sunt născuți așa nu au devenit. Factorii sunt complexi nu e unul singur dar s-au găsit destul de multe diferențe biologice de natură genetică și hormonală care duc la homosexualism.

          Sunt sute de specii de animale care sunt documentate ca având specimene homosexuale care bat pariu că nu au avut părinți adoptivi homosexuali și nici la TV nu se uitau.

          Mai mult decât atat exista o boală rară care face ca la băieți să nu se dezvolte organele decat la 12 ani (caută Guevedoces). Se întâmplă atunci că băieții sunt crescuți ca fete (da au și ceva organe feminine) dar culmea e că lor le plac jocurile "băiețești" iar de la 12 ani devin băieți în toată regula.

          Nu este deloc o promovare a homosexualismului ci a toleranței față de cei care sunt.
      • -2 (44 voturi)    
        domnu inspector (Vineri, 26 mai 2017, 13:43)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        cu respect sa traiti.
        mohicanul iti da niste motive clare si maria te le ridiculizezi apoi jignesti fara motiv.
        pai majestatea ta e domonstratia vie ca el are dreptate.folosesti exact metodele lbtarzilor si sjw
        sa ma iertati c-am indraznit preamarite

        pt HN:alo!redactia!pai mai cenzurati mult?
        • 0 (44 voturi)    
          mai incercam o data (Vineri, 26 mai 2017, 14:27)

          gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Point

          mai explicit, poate se intelege ceva. apelul la traditie este o eroare logica. uite asa:
          "Appeal to Tradition is a fallacy that occurs when it is assumed that something is better or correct simply because it is older, traditional, or "always has been done." This sort of "reasoning" has the following form: X is old or traditional. Therefore X is correct or better"
          • -1 (41 voturi)    
            ..... si invers .... (Vineri, 26 mai 2017, 14:39)

            cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

            Daca este nou este "progres". Oare sa fie asa ?
          • -8 (34 voturi)    
            te rog (Vineri, 26 mai 2017, 14:40)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

            incearca acum sa-mi enumeri si tradidiile lbgtxyzetc ca sa pot si eu combate cu armele tale
            si zi bre-n romana ca n-avuse-i timp sa fac decat 4 clase,pupati-as
            • 0 (42 voturi)    
              deci esti in grafic (Vineri, 26 mai 2017, 14:54)

              gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Point

              nu e nici o surpriza
          • +13 (17 voturi)    
            Incearca mai bine sa gandesti (Sâmbătă, 27 mai 2017, 9:54)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

            Ce-ar fi sa citesti tot:

            "An appeal to tradition is only a fallacious argument in itself if the argument is not developed further"

            "Traditia" nu e singurul argument si nu e un moft. Nu e ca si cum s-ar putea desfiinta si atunci vor incepe homosexualii sa procreeze.

            "Appeal to tradition" e "fallacy" la fel ca "appeal to novelty". Deci argumentul tau e NUL

            Partea proasta cu erorile astea logice e ca iti trebuie logica sa stii cand numirea lor nu e o eroare.
            • -14 (16 voturi)    
              Cine nu gandeste de fapt ? (Sâmbătă, 27 mai 2017, 13:56)

              pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

              Rationamentul este de fapt o eroare logica pentru ca nimeni nu dezvolta ideea dincolo de "e o traditie". Traditia prin ea insasi nu este nici buna nici rea, depinde de consecinte.

              Avem o traditie a sclaviei, dar avem si o traditie a ingrijirii nevoiasilor. "Appeal to novelty" este de asemenea o eroare logica la fel ca apelul la traditie, insa nimen nu invoca acest argument.

              Nu se acorda drept de casatorie si drept de adoptie persoanelor de acelasi sex pentru ca e ceva nou, ci pentru ca cercetarile stiintifice au aratat ca acesti oameni nu sunt bolnavi, nu sunt anormali, ci sunt cat se poate de normali, iar copii crescuti de ei nu devin homosexuali, ci se dezvolta normal ca orice alt copil crescut intr-o familie "traditionala".
    • -6 (36 voturi)    
      hei (Vineri, 26 mai 2017, 13:19)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui ultimul_mohican

      LGTB?!?!
      Bai, Hotnews, nu v-a zis Soros ca e vorba de LGBT?
    • -6 (54 voturi)    
      Batii campii (Vineri, 26 mai 2017, 14:00)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui ultimul_mohican

      cu teoria conspiratiei. Marxismul cultural este o conspiratie inventata de paleo-conservatorii americani. Nu are nici un fundament in realitate, e o facatura la fel ca si conspiratia evreilor descrisa in Protocoalele Inteleptilor Sionului. La fel ca si conspiratia cu Soros.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Frankfurt_School#Cultural_Marxism_conspiracy_theory
      • +5 (49 voturi)    
        Inceteaza cu intoxicarile ! (Vineri, 26 mai 2017, 14:59)

        ultimul_mohican [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        Tu poti sa te revolti impotriva termenului dar nu poti prosti o lumea intreaga sustinind ca ideologia nu exista . Exista si militeaza pentru inlocuirea valorilor traditionale statornicite de mii de ani cu noi "valori " neverificate si cu mare potential distructiv . Sau pentru acceptarea unor idei bizare cum ar fi aceea ca orice majoritate este opresiva , nociva si toxica . Numai ca altul era subiectul in discutie : tehnica acestor marxisti culturali de a culpabiliza si a DEMONIZA pe toti aceia ce le dezaproba ideile si practicile . Expresia lor favorita fiind ca "incita la ura " . Tu asta trebuia sa comentezi nu denumirea care li s-a atribuit .
        • -9 (31 voturi)    
          Tu esti cel care face intoxicari (Vineri, 26 mai 2017, 17:06)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui ultimul_mohican

          promovand teorii aberante despre marxisti culturali, care nu exista decat in imaginatia ta si a celor care au inventat aceasta gogorita. Critica nu este indreptata impotriva termenului, ci impotriva presupusului fenomen care nu exista in realitate.

          Nici o sursa credibila din mediul academic nu certifica existenta unei asemenea conspiratii mondiale.

          Stiinta e clara, homosexualitatea nu este o boala, nu este o anormalitate, prin urmare acestia trebuie sa beneficieze de drepturi la fel ca ceilalti membrii ai societatii.

          " 'Cultural Marxism' in modern political parlance refers to a conspiracy theory which sees the Frankfurt School as part of an ongoing movement to take over and destroy Western society.

          This conspiracy theory version of the term is associated with American religious paleoconservatives such as William S. Lind, Pat Buchanan, and Paul Weyrich, but also holds currency among alt-right/white nationalist groups and the neo-reactionary movement.

          The intellectual historian Martin Jay commented on this phenomenon saying that Lind's original documentary:

          "... spawned a number of condensed textual versions, which were reproduced on a number of radical right-wing sites. These in turn led to a welter of new videos now available on YouTube, which feature an odd cast of pseudo-experts regurgitating exactly the same line. The message is numbingly simplistic: all the ills of modern American culture, from feminism, affirmative action, sexual liberation and gay rights to the decay of traditional education and even environmentalism are ultimately attributable to the insidious influence of the members of the Institute for Social Research who came to America in the 1930's.

          Dr. Heidi Beirich likewise claims the conspiracy theory is used to demonize various conservative “bêtes noires” including "feminists, homosexuals, secular humanists, multiculturalist, sex educators, environmentalist, immigrants, and black nationalists."
  • +6 (44 voturi)    
    Hm (Vineri, 26 mai 2017, 12:21)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Toti dictatorii vor carne de tun, toti viseaza la mari populatii lipsite de libertate.
  • -25 (33 voturi)    
    Ce-am ajuns... ne "Red Pill"-eaza Viktor Orban... (Vineri, 26 mai 2017, 12:48)

    cenzuratul [utilizator]

    Noi aici nu mai scapam de propaganda, iar Orban tine summit ca sa transforme un "shared knowledge" in "common knowledge": darwinian nefunctionalul nu poate fi numit darwinian functional. Nu se poate. Efectiv. Pur si simplu. Imi pare rau.
  • +1 (23 voturi)    
    Felicitări, Orban-bacsi! (Vineri, 26 mai 2017, 18:17)

    popescu_dtru [utilizator]

    .
  • +14 (22 voturi)    
    Cam la asemenea grad de idiotenie s-a ajuns (Sâmbătă, 27 mai 2017, 9:55)

    Skipper1 [utilizator]

    Nu mai ai voie sa sustii familia normala, ca automat esti platit de rusi si promovezi ura.
    • -13 (23 voturi)    
      Rationament fals ! (Sâmbătă, 27 mai 2017, 13:40)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

      Nimeni nu te impiedica sa sustii familia traditionala, sa ceri drepturi pentru femeile insarcinate, pentru copii, pentru familiile cu mai multi copii etc. Nimeni nu e impotriva.

      Problema este atunci cand sub aparenta sustinerii familiei traditionale se loveste de fapt in minoritatile sexuale. Initiativa Coalitiei de exemplu nu are ca efect acordarea de noi drepturi familiei traditionale, ci blocarea posibilitatii ca persoanele de acelasi sex sa se poata casatori, limitand acest drept doar pentru un barbat si o femeie.

      Deci nu este o initiativa pentru familia traditionala, ci impotriva unei minoritati sexuale.
      • +6 (16 voturi)    
        Se vede (Sâmbătă, 27 mai 2017, 16:52)

        wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        de la o posta ca esti un postac profesionist, platit sa faca asta. Limbaj elevat, foarte coerent in discurs. Pacat ca te-ai vandut globalistilor.
        • -10 (12 voturi)    
          Ce sa fac (Duminică, 28 mai 2017, 17:29)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui wintershadow

          daca Soros plateste mai bine ca Putin :-)