UPDATE O fetita in varsta de patru luni a murit intr-un spital din Craiova din cauza rujeolei. Acesta ar fi al 27-lea deces din cauza epidemiei de rujeola. Mama ei (16 ani), nevaccinata, i-ar fi dat boala

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 26 mai 2017, 8:43 Actualitate | Esenţial

Distributia geografica a rujeolei 2016-2017
Foto: CNSCBT
O fetita in varsta de patru luni a murit intr-un spital din Craiova din cauza rujeolei. Acesta ar fi al 27-lea deces din cauza rujeolei in cadrul epidemiei care s-a raspandit in tara incepand cu anul trecut.

Fetita ar fi luat boala de la mama ei, in varsta de 16 ani, care nu era vaccinata impotriva acestei boli. 

Bebelusul nu ajunsese inca la varsta la care este facuta imunizarea contra rujeolei.

Ea fusese adusa pe 19 mai la Spitalul Judetean de Urgenta Craiova si era din mediul rural, dintr-o comunitate inchisa, potrivit News.ro.

Autoritatile vor face o ancheta epidemiologica, la fel ca in toate celelalte cazuri. De asemenea, se va incerca vaccinarea celor cu care fetita intra in contact, daca acestia vor dori. 

"Majoritatea cazurilor de rujeola sunt in comunitati inchise, nu frecventeaza scoala, drept urmare nu au fost probleme in scoli" a declarat, Stefan Popescu, purtator de cuvant al Directiei de Sanatate Publica Dolj.

Potrivit Centrului National de Supraveghere si Control al Bolilor Transmisibile, numarul total de cazuri confirmate cu rujeola in Romania pana la data de 19.05.2017 era 6124.

Tot pana vinerea trecuta fusesera inregistrate 26 de decese: 8 in jud. Timis, 5 in jud. Arad, 5 in jud. Dolj, 3 in jud. Caras Severin, 1 in jud. Bihor, 1 in jud. Calarasi, 1 in jud. Satu Mare, i in jud. Vaslui si 1 in Bucuresti. 

S-au inregistrat cazuri de rujeola in 40 de judete.

Pentru aceasta epidemie au fost blamate atat criza vaccinurilor, furnizate in numar extrem de mic medicilor de familie, cat si rata in scadere a vaccinarii, o problema deosebit de pregnanta in comunitatile de romi din vestul tarii, epicentrul epidemiei de rujeola din Romania.

Dupa o lunga criza a vaccinurilor, ministrul sanatatii, Florian Bodog, a anuntat vinerea trecuta ca Romania are asigurat stocul de vaccin antirujeolic pana la sfarsitul lui 2017, fiind transmise in teritoriu inca 109.000 de doze.


Citeste mai multe despre   






















8381 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    valeu (Vineri, 26 mai 2017, 8:48)

    nellino [utilizator]

    1. mama de 16 ani
    2. mama nevaccinata
    3. un biet bebelus omorat de politicile de rahat in domeniul Sanatatii ale unui stat impotent.
    • +3 (5 voturi)    
      Mdaaa...... (Vineri, 26 mai 2017, 11:08)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Politicienii .....dezbat.....si copii mor cu zile !!! Asta da ..."democratie" si competente...!!! Tara de bezmetici suntem....
  • +13 (37 voturi)    
    ce sa zic... (Vineri, 26 mai 2017, 8:58)

    liviu_ [utilizator]

    boii anti-vaccinare tot nu-si dau seama... sunt pur si simplu prea prosti sa realizeze pericolele nevaccinarii!
    also: mama la 16 ani!
    • -9 (25 voturi)    
      nu prietene (Vineri, 26 mai 2017, 12:07)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      faptul ca exista cazuri din astea , in care se moare IN PRIMUL RAND mizeriei, lipsei de igiena etc nu iti da dreptul sa-mi obligi mie copilul sa ia TOATE vaccinurile . copilul meu e vaccinat si , btw, era sa moara la ultimul vaccin, a avut complicatii asa ca prefer sa fac doar ceea ce este STRICT necesar si sa folosesc MULT SAPUN.
      • +7 (15 voturi)    
        deci... (Vineri, 26 mai 2017, 12:21)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        vaccinurile alea au un scop...
        lipsa vaccinarii face rau atat copilului tau cat si celor care nu sunt vaccinati din cauza varstei prea mici (articolul asta este exemplul perfect)

        sunt foarte putine boli care pot fi inlaturate cu igiena... da sansa de a lua boala respectiva se dimineaza , dar nu e 0. Pe langa asta mult noroc sa inveti un copil de 4-5 ani sa nu bage mana in gura!

        Tu probabil ai avut ghinion, si nimeni nu spune ca vaccinurile sunt 100% sigure, da in anumite situatii au efecte adverse, dar nu exista nimic sigur. Per total este mult mai avantajos sa-ti vaccinezi copilul decat sa nu o faci!

        Nu exista aliment care sa fie 100% sigur!
        • -6 (12 voturi)    
          alimentele (Vineri, 26 mai 2017, 13:45)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Nu sunt obligatorii. Poti alege daca mananci, ce mamanci, cat mananci. De cate testari compatibilitate/alergii/etc ai auzit ca se fac macar inaintea unui vaccin? Mda...

          Zi mersi ca nu scrii tu in locul lui, despre copilul tau. Poate ai fi privit un pic altfel situatia...
          • +2 (4 voturi)    
            propunere (Vineri, 26 mai 2017, 17:56)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            eu iti demonstrez ca s-au facut sute de studii si teste pentru vaccinul ROR si tu nu mai comentezi niciodata subiectul asta?.. nu de alta, dar abereze prea lejer.
            • -2 (4 voturi)    
              esti sigur ca ai inteles ce am zis? (Vineri, 26 mai 2017, 22:04)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Ma refeream la testare copil, DOH. Niciun medic nu citeste vreun prospect vaccin sa vada eventuale contraindicatii si sa faca o minima verificare. Ei stiu doar ca este in schema si e ok.

              Nici macar nu ai fost atent ca cel caruia i-ai raspuns nu are o problema cu vaccinurile, A folosit si CAPS. Daca mai citesti inca o data, promiti ca incerci sa te prinzi?
      • +7 (13 voturi)    
        Nu lipsa sapunului a omorat-o pe fetita (Vineri, 26 mai 2017, 12:34)

        Pepi [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Ci un virus, transmis de la o mama nevaccinata!
        Nu toate vaccinurile sunt obligatorii (de exemplu antigripal)!
        Cele care sunt in programul de vaccinare sunt selectate dintr-un motiv foarte clar: beneficiile la nivel personal si de societate sunt mult mai importante decat riscurile, pentru boli active in societate (si asta e dovedit stiintific).
        Ca dovada ca daca un vaccin nu mai e necesar atunci nu se mai face e Variola, o boala cumplita care a omorat oameni mai multi decat toate razboaiele. In urma campaniei de vaccinare la nivel modial boala a fost eradicata, si vaccinul nu se mai face.
      • +5 (9 voturi)    
        lasa ca il obligi tu (Vineri, 26 mai 2017, 14:25)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        sa ajunga subiect de astfel de articol daca face boala. Ca toti cei care au murit erau nevaccinati.
      • +5 (9 voturi)    
        >a avut complicatii (Vineri, 26 mai 2017, 14:55)

        eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Tocmai din cauza asta trebuie sa se impinga impotriva demersurilor impotriva vaccinurilor - pentru a proteja copii precum al tau care au probleme legitime la vaccinare. In loc sa faci spume la gura de fiecare data cand le mentioneaza cineva, mai bine citeste putin despre herd immunity.
    • +8 (14 voturi)    
      mestere, lasa boii anti-vaccinare (Vineri, 26 mai 2017, 12:08)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Principala problema e lipsa de pe piata a vaccinului pentru luni bune. Boi anti-vaccinare sunt peste tot in lume, da' boi la conducerea tarii care nu-s in stare sa asigure dozele necesare de vaccin obligatoriu sunt aia votati de boii de votanti sau de ailalti boi, care nu voteaza ca nu-i intereseaza politica. Deci in final, vinovati suntem noi toti, astia care facem cum facem si ne alegem tot cu tilharii la conducere.
      • +2 (6 voturi)    
        eu acum... (Vineri, 26 mai 2017, 12:16)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        comentam strict de aia anti-vaccinare...

        lipsa de vaccinuri (si orice fel de medicament vital dealtfel) ar trebui sa duca la ani grei de inchisoare!
        \dar da... cand votam pentru 1 kil de malai ne meiram soarta :(
        • 0 (6 voturi)    
          lipsa (Vineri, 26 mai 2017, 13:47)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Asta da. Lucrazarii de la stat ar trebui sa faca puscarie pentru cazurile in care omul VREA sa-si vaccineze INFORMAT copilul si nu are cu ce.
        • 0 (0 voturi)    
          asha e (Luni, 29 mai 2017, 17:22)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Dar hai sa injuram intii guvernul care nu e in stare sa procure dozele necesare pentru cei care vor sa se vaccineze, si abia apoi pe boii anti-vaccinare, care exista prin toate tarile.
  • +13 (35 voturi)    
    ... (Vineri, 26 mai 2017, 9:04)

    dragonfly [utilizator]

    felicitari celor care promoveaza prin media trendul asta de a nu iti vaccina copiii! vezi madam steer si alti tembeli. Pacat ca din cauza unoara ca astia mor copii nevinovati!
    • -1 (17 voturi)    
      ... pe bune ! (Vineri, 26 mai 2017, 12:45)

      Teo3000 [utilizator] i-a raspuns lui dragonfly

      Voi chiar credeti ca "astia" de locuiesc in comunitati izolate, cu fete care devin mame la 16 ani, se dau pe Internet? Stiu "astia" cine e Steer sau altii ???

      "Astia" sunt nevaccinati pentru ca nu au medic de familie si pentru ca statul nu face nimic sa ajunga medicina si la ei. NIMIC.

      Conducerea INCOMPETENTA si PENALA a Statului Roman este vinovata de moartea acestor copii nevinovati, dar e mult mai usor sa dai vina pe o mana de oameni care predica pe Internet anti-vaccinare. Daca Statul ar fi competent si si-ar face treaba, mana de oameni ati-vaccinare si tot ce spun ei nu ar conta, ar fi o picatura intr-un ocean.
      • +3 (3 voturi)    
        Tot la acelasi rezultat se ajunge (Vineri, 26 mai 2017, 14:57)

        eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Teo3000

        si anume educatia proasta. Fie ca e prin numarul prea mare de oameni care traiesc la tara si inghit toate prostiile pe care le aud de la vecinii lor sau de prin alte parti, fie ca e prin numarul prea mare de oameni care mai degraba au incredere in persoane precum Steer, tot lipsa de educatie e cea care iese in evidenta.
  • +13 (31 voturi)    
    e gros corcodusul in romania (Vineri, 26 mai 2017, 9:08)

    Francisc 1 [utilizator]

    toti se dau dupa el ! dar nu vai !sa nu obligam pe nimeni! nici vaccin nici educatie sexuala daca se poate doar ore de religie si doamne ajuta!
    • -2 (16 voturi)    
      :) (Vineri, 26 mai 2017, 11:20)

      strategy [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Esti redus mintal de nu poti sa tragi niste concluzii veridice? Ce legatura are religia cu lipsa de informare? Poti sa fii vrajitor si sa-ti moara copilul de rujeola (mai precis de ceva complicatie pe fondul bolii de rujeola). Te roade ca altii nu cred ca tine? Perminte-mi aceeasi toleranta (sau lipsa ei - daca asta te caracterizeaza) fata de credinta ta ;)

      Sa revenim la subiect, cred ca ar fi mai bine sa incepi sa devii voluntar in informarea populatiei si sa faci un bine societatii romanesti. Este nevoie de asa ceva.
      • +3 (13 voturi)    
        deci rujeola nu? (Vineri, 26 mai 2017, 12:48)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui strategy

        trece cu doamne ajuta ? ma mir?
        • -2 (10 voturi)    
          sa deci sau sa nu deci (Vineri, 26 mai 2017, 13:30)

          strategy [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          Deci e conjunctie conclusiva, banuiesc ca deja e concluzia. Nu mai am cum sa iti schimb opinia.

          Conteaza ca unii isi pun credinta in Dumnezeu? Cat timp nu-ti dau in cap si te lasa in pace, eu zic sa ii lasi si tu in pace si sa nu ii fortezi sa creada ce iti face tie placere. FIecare indiferent de credinta trebuie sa fie responsabil pentru sine si pentru copii lui. Daca nu sunt, sa plateasca consecintele. Daca noi putem sa ii ajutam, chiar si cu informatii (daca accepta, si mai bine, i-am castigat) am face un bine societatii si ar beneficia si copii nostri de asta.
          • +1 (5 voturi)    
            Cat timp nu-ti dau in cap si te lasa in pace (Vineri, 26 mai 2017, 17:22)

            Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui strategy

            ai pus punctul pe i!
  • -10 (38 voturi)    
    Fetita 4 luni si mama de 16 ani (Vineri, 26 mai 2017, 9:56)

    jackalphonse [utilizator]

    Ma indoiesc ca rujeola a rapus-o pe fetita.
    data trecuta era tot un copil lasat amanet de parinti pe la bunici.
    Eu as zice ca acesti copii sunt victimele neglijentei, ajungand in stare critica cu boli banale.
    • +7 (15 voturi)    
      din pacate (Vineri, 26 mai 2017, 11:28)

      DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      rujeola nu e o boala banala
      • +1 (11 voturi)    
        Ba din fericire este. Multi l am avut deja. (Vineri, 26 mai 2017, 13:31)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

        Eu am avut, fratele meu a avut, colegii mei de gradinita si scoala (toate scolile) au avut. Oreion la fel.
        Nu spun sa nu se faca vaccin, eu l am facut copilului meu, dar propaganda ma enerveaza.
        Prezentarea trunchiata a faptelor a creeat harababura si neincredera de acum de acum. Prezentarea trunchiata a faptelor este radacina raului si cat timp ignoram asa nu o sa avansam prea mult.
    • +8 (14 voturi)    
      Parerologia si indoiologia in floare (Vineri, 26 mai 2017, 12:01)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Diagnosticul medicilor si cauzalitatea pe care acestia au determinat-o nu conteaza pentru unii. E mult mai usor sa ai o parere fara fundament si sa dai vina pe orice altceva.
  • +13 (17 voturi)    
    Mama ei... (Vineri, 26 mai 2017, 10:30)

    Observator roman [utilizator]

    ...de 16 ani... INDIA scrie pe noi!
  • +10 (12 voturi)    
    Vaccinati comunitatile defavorizate! (Vineri, 26 mai 2017, 11:09)

    andipetre [utilizator]

    Chiar daca faceti o lege a obligativitatii vaccinarii, cei din comunitatile defavorizate (nomazi, saraci la periferia societatii etc) tot nu se vor vaccina. Pur si simplu pe ei nu aveti cum sa ii controlati: asa cum nu isi dau copiii la scoala, asa nu pot fi nici obligati sa se vaccineze, indiferent de forma legii.

    Doar o campanie de durata, tintita spre acele comunitati, implicand conducatorii lor si tinand cont de particularitatile lor culturale (acolo unde ele exista) poate avea succes.
    • +4 (6 voturi)    
      Felicitari! (Vineri, 26 mai 2017, 12:50)

      Teo3000 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      In sfarsit cineva care intelege si vede cum s-ar putea real rezolva problema.
      Asa e cand cauti sa rezolvi o problema, identifici cauzele reale si construiesti solutii reale.
      Cand esti politician penal si incompetent vrei doar sa scapi de raspundere si sa arunci vina pe altii.
  • -8 (18 voturi)    
    abc (Vineri, 26 mai 2017, 11:11)

    madafaca [utilizator]

    se face mult lobby pe ceva anume in problema asta cu vaccinarile, ptr ca prea faceti din tantar armasar.
    Oricum , nu zic ca sunt de neglijat cele 6000 de decese intr-o perioada care nu o specificati, dar cineva vrea sa vanda cat mai multe vaccinuri, indiferent ca mor 6000 sau ca mor 600.000.
    • +4 (4 voturi)    
      sunt 27 decese, in un an si jumatate (Vineri, 26 mai 2017, 14:50)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui madafaca

      Nu sunt 6000 de decese, sunt 6000 cazuri de imbolnavire.
  • -5 (17 voturi)    
    si cu asta ce-am facut? (Vineri, 26 mai 2017, 11:24)

    MosRoata [utilizator]

    Hai cu trambita.
    De viroze cati or fi murit in comunitatile mentionate?
    ..aaa...dar stirea asta nu serveste.
    De sindromul hemolitic uremic cati au murit si care a fost cauza? oare vaccinul hexavalent, cum spunea ministerul sanatatii pana a sters informatia de pe site?
    Serveste bine "stirea'' asta cand sunt dezbateri pe tema vaccinarii obligatorii.
    • -1 (5 voturi)    
      eh.. (Vineri, 26 mai 2017, 13:49)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui MosRoata

      Si astia de pe aici inca se mai dau pe un site de stiri... Smoke and mirros
  • +7 (9 voturi)    
    epidemiile (Vineri, 26 mai 2017, 11:39)

    Toni_Romania [utilizator]

    DACA VOR VENI EPIDEMII e f. explicabil (separat de vaccinare sau nevaccinare). In gen copiii de azi nu mai mananca normal si au imunitatea f. redusa (de ex. majoritatea nu mai beau lapte si nu mai consuma fructe, cum faceam noi pe vremuri, vad asta la colegii fiului meu). Valabil si la adulti. In plus igiena generala a populatiei e f. precara.
  • +1 (7 voturi)    
    mda... (Vineri, 26 mai 2017, 12:32)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    SELECTIE NATURALA !!!

    mama la 16 ani ? de ce nu era vaccinata ? medicul de familie stia ?
  • +1 (5 voturi)    
    Guvernarea si domnul ministru isi imbogatesc (Vineri, 26 mai 2017, 12:55)

    deval [utilizator]

    rechizitoriul !! Cel putin unul moral !! Cum doarme domnul ministru ? De ce nu-si da demisia daca nu are azi toate vaccinurile necesare pentru toti copii vaccinabili ?
    Dupa asta vede cati parinti s-au opus vaccinarii (probabil 0.01%) hotaraste cum trateaza chestiunea pentru acestia...El se face ca se cracaneaza in chestiuni filozofice cand de fapt nu are buget !!!!!
  • +2 (6 voturi)    
    Vinovati de genocid: PONTA si SERVICIILE. (Vineri, 26 mai 2017, 13:38)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Epidemia nu s-ar fi declansat daca se mentinea procentul de vaccinari in 70-80% cum, cu chiu cu vai se reusise pana acum. PONTA insa dorea sa lase ceva in urma guvernarii sale. Asa ca el, venit din servicii a apelat la oamenii lui de incredere, din servicii. Cum in toate domeniile serviciile sunt bagate nu este de mirare si in sanatate sunt bagate. Asa ca s-a ascultat de sfatul serviciilor. Directia de mers a acelor incompetenti din servicii a fost: "nu pleaca cainele de la macelarie". Reactia a fost: "magarul lui Nastratin a murit chiar cand se invatase fara paie" Adica s-au fortat firmele de medicamente atat de in jos cu preturile incat multe medicamente s-au retras. Printre ele si vaccinurile.