Dragnea: Romania este oficial tara libera de pesta porcina

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 24 mai 2017, 10:39 Actualitate | Esenţial

Marti seara, la Paris, Romania a fost admisa pe lista oficiala a statelor libere de pesta porcina clasica, scrie miercuri Liviu Dragnea pe pagina sa de Facebook.

Romania va primi joi diploma de certificare, in plenul World Organization for Animal Health (OIE).

"Astfel, dupa mai bine de 10 ani, a fost inlaturata principala bariera privind exportul de carne de porc din #Romania! Avand in vedere ca in scurt timp devine operabil si Programul 'Carne de porc din fermele romanesti', tara noastra are toate sansele sa revina in forta pe pietele internationale, dupa ce ani la rand importurile la acest produs au fost de 10 ori mai mari decat exporturile", afirma liderul PSD

"State precum Japonia, SUA, Canada sau Mexic si-au manifestat deja intentia de a incepe negocierile bilaterale. Este o realizare uriasa si apreciez efortul depus de Geronimo Branescu, presedintele ANSVSA, care a pledat cauza Romaniei in fata forului international!", mai spune Dragnea.


Citeste mai multe despre   






















1018 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    tara libera de pesta porcina clasica (Miercuri, 24 mai 2017, 10:50)

    tropotaru [utilizator]

    dar devorata de pesta porcina postdecembrista
    • +2 (2 voturi)    
      sau de cea parlamentara (Miercuri, 24 mai 2017, 14:48)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      Nu da cineva cu o sticla cu pesta pe la ferma juniorului?
  • +4 (4 voturi)    
    Eu speram ca este libera de familia DRACnea (Miercuri, 24 mai 2017, 10:56)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Sper sa scapam de toti: de Hamster seniorul, de porcarul junior si de Bombonica de pe coliva. Banuiesc ca nici junioarea nu e mai breaza...
  • +2 (2 voturi)    
    Nu-i adevarat (Miercuri, 24 mai 2017, 10:58)

    Frank777 [utilizator]

    la Parlament e plin de ei.
  • +3 (3 voturi)    
    Pai nenea (Miercuri, 24 mai 2017, 11:05)

    rutger [utilizator]

    stie de la fi-su cum e cu porcii, doar sunt din aceeasi troaca !!
  • -3 (3 voturi)    
    sigur nu e bine... (Miercuri, 24 mai 2017, 11:28)

    king david hotel [utilizator]

    preved un lung sir de postari critice la adresa lui Dragnea. Eventual si Firea.

    Iar daca va aparea cineva care va explica ca de fapt pesta e buna.....
  • +3 (3 voturi)    
    Ai aflat de fiul cel mai fermier? (Miercuri, 24 mai 2017, 11:33)

    pedepsitorul [utilizator]

    Fiul ... pentru care se dau subventii de milioane euro pe an?
  • -3 (5 voturi)    
    Da si Dragnea pe bune, o veste buna ! (Miercuri, 24 mai 2017, 11:46)

    Susufler0 [utilizator]

    A nu se intelege insa ca are vreun merit !
  • +2 (2 voturi)    
    Poate,dar inca nu este.... (Miercuri, 24 mai 2017, 12:35)

    gigiN [utilizator]

    .... libera de autorul acestei "memorabile" ziceri-King of the Pigs !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Ce noroc pe capul lui fi-su ! (Miercuri, 24 mai 2017, 15:14)

    Susufler0 [utilizator]

    Taman acu' cand s-a dat liber la export la porci, porcarul s-a facut porc.

    PS. Ba nu, invers !