Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

FOTO Circa 600 de persoane au luat parte sambata la Marsul Diversitatii din Bucuresti / La eveniment au fost si ambasadorul SUA si un deputat PSD

de N.O., G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 mai 2017, 17:00 Actualitate | Esenţial

Marsul Diversitatii
Foto: Hotnews
Circa 600 de persoane s-au strans pe ploaie in Bucuresti pentru Marsul Diversitatii, care s-a desfasurat sambata pana in jurul orei 19.00 pe traseul pe Sos. Kiseleff de la Piata Arcul de Triumf pana la Piata Victoriei si la debutul carui a participat si ambasadorul SUA, Hans Klemm.

UPDATE 17.43 "Nu acceptam ca familia noastra sa fie decisa de altii", a declarat Florin Buhuceanu, liderul organizatie neguvernamentale Accept.

UPDATE 17.19  La eveniment participa si ambasadorul SUA, Hans Klemm, care s-a declarat un sustinator al drepturilor LGBT. De asemenea, este prezent si deputatul PSD Petre Florin Manole, unul dintre parlamentarii care au votat in favoarea partenieratului civil. (News.ro)

UPDATE 17.11 Numarul participantilor este la acest moment de circa 600, transmite reporterul HotNews. Circulatia in zona a fost oprita, manifestantii se pregatesc de plecare.



Inainte de inceperea evenimentului manifestantii, cu esarfe si umbrele multicolore si numeroase baloane, au fost tinuti intr-o loc ingradit de catre fortele de ordine, care nu le-au permis sa stea in strada.

"Drepturile omului sunt pentru toti", "Dragostea si respectul imi definesc familia" si "Taxele mele sunt la stat, drepturile mele unde sunt?", scrie pe cateva pancarte.



Aproximativ 200 de persoane au participat, sambata, la Marsul Normalitatii, scandand "Romania nu-i Sodoma" si "Salvam, salvam familia normala". Totodata, acestia au o pancarta cu Donald Trump, pe care scrie "Sustin casatoria dintre un barbat si o femeie". Sustinatorii "familiei traditionale" au mers intre Piata Victoriei si Patriarhie. 
 


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

7560 vizualizari

  • -22 (80 voturi)    
    Unitate. (Sâmbătă, 20 mai 2017, 17:51)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Sa stea pana-i moaie ploaia! Ca dupa aia pleca de bunavoie, si nesiliti de nimeni!
  • -26 (80 voturi)    
    dada (Sâmbătă, 20 mai 2017, 18:44)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    nici noi nu acceptam ca familia noastra sa fie decisa de o minoritate absoluta aka altii :)) n-au decat sa-si faca famila lor va pupa tata si va ureaza drum bun in vest!
    • +16 (76 voturi)    
      E invers (Sâmbătă, 20 mai 2017, 19:07)

      oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      voi decideti pentru ei, nu ei pentru voi. Definitia dorita de Coalite afecteaza dreptul lor, dar definitia lor nu blocheaza drepturile heterosexualilor.
      • -17 (61 voturi)    
        ,,dreptul” lor (Sâmbătă, 20 mai 2017, 20:56)

        un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

        e doar moftult lor. Un drept nefiresc inventat de ei impotriva dreptului omenesc de a fi heterosexual ,,Dreptul,, mai bine zis moftul gay altereaza dreptul heterosexualilor de a şi intemeia o familie fireasca cu persoana de gen opus.
        • +11 (57 voturi)    
          ha, ha, ha! (Sâmbătă, 20 mai 2017, 21:55)

          T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui un revolutionar

          ""moftul gay altereaza dreptul heterosexualilor de a şi intemeia o familie fireasca cu persoana de gen opus. """

          Ha, ha, ha! Cand citesc aberatii de-astea nu ma mir de dupa ultimele statistici 42% dintre romani sunt analfabeti functional si sunt convinsi ca soarele se invarte in jurul pamantului!
          • -11 (47 voturi)    
            mai pune mana pe carte (Sâmbătă, 20 mai 2017, 22:09)

            un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

            si studiaza , asa poate iti dai seama ce inseamna a altera (un drept). Plus ca moftul lor este chiar impotriva unui drept firesc al lor, acela de a se casatori cu persoana de gen opus.Iar cei cu moftul au impresia ca soarele se invarte in jurul pamantului care li se pare sau chiar doresc sa fie cu susul in jos.
          • -9 (41 voturi)    
            xxxx (Sâmbătă, 20 mai 2017, 22:23)

            XXXXL [anonim] i-a raspuns lui T-Ora

            la cat de destept te crezi mata ... nici nu ma asteptam la alta remarca ... pacat de munca parintilor si profesorilor din viata dumitale ...
            • -9 (11 voturi)    
              nu e bine sa vorbesti,,de bine” (Sâmbătă, 20 mai 2017, 23:37)

              un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui XXXXL

              pe altii ca si cum ai vorbi de tine si de ai tai pe care oricum nu-i cunosc si nu vreau sa-i ,,laud”. Sau pe intelesul tau, degeaba spui altora pacat , daca tot continui sa stii ce inseamna sa fii pacatos şi sa te crezi imaculat.
          • -17 (47 voturi)    
            mai pe intelesul tau : (Sâmbătă, 20 mai 2017, 22:33)

            un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

            impotriva dreptului la familie hetero s-a inventat,,dreptul,, la gay; impotriva dreptului la viata s-a inventat ,,dreptul,, la avort; impotriva dreptului la pace de buna voie s-a inventat ,,dreptul,, la bomba atomica(pace impusa sau apararea teritoriului tau pe teritoriu terţ ,,ostil,, ; impotriva dreptului la inavatamant intensiv s-a inventat ,,dreptul,, la analfabetism progresist generalist.Toate drepturile firesti sunt alterate prin impunerea de catre mediul extern (UE şi/sau SUA) unor ,,drepturi,, politically correct total nefiresti.
            • +11 (17 voturi)    
              Vezi ca ai uitat un drept ! (Duminică, 21 mai 2017, 2:34)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un revolutionar

              Impotriva dreptului de a manca s-a inventat dreptul la dieta.

              PS. Si tot asa !
          • -13 (25 voturi)    
            uai ba (Duminică, 21 mai 2017, 2:07)

            Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

            ce destept esti taica! De unde le scoti? Ca de obicei, (parerea mea, ce, n-am voie sa-mi exprim opinia?), cred ca asa de "libertini" sunt generatia feisbuc, care si asa nu inteleg nimica din viata asta. Astia zic: da, toata lumea are dreptul de a face orice. Ei bine, nu prea cred ca-i asa. Cum spuneam si-n alta parte, nimeni nu se gandeste la efectele pe termen lung ale schimbarii conceptelor fundamentale ale vietii, cum este conceptul de familie de exemplu. Exact asa cum, atunci cand au inceput sa fie folosite antibioticele, nimeni nu s-a gandit ca vom avea de luptat cu tulpini rezistente la orice antibiotic facut DE OM. As zice: care are urechi de auzit, sa auda. Noa, bine?
            • +15 (23 voturi)    
              Ireal (Duminică, 21 mai 2017, 10:35)

              UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

              Am impresia ca suferiti de disonanta cognitiva. Toti. Pai bine mai, dupa umila ta parere, era mult mai bine fara antibiotice? Adica pretul platit pentru inventarea lor (sa zicem tulpini rezistente) este unul mare?

              In trecut, concept fundamental era si femeia care gateste si creste copii. Nu munca, nu proprie parere, nu drept de vot, nimic. Ce pacat ca nu mai este de actualitate, asa-i? Probabil ca sunt fraierii astia din generatia feisbuc de vina. Saracii si-asa, vorba aia, habar n-au pe ce lume traiesc.

              Dati dovada de o obtuzitate greu de descris in cuvinte.
        • +19 (27 voturi)    
          Iti propun un exercitiu de imaginatie (Duminică, 21 mai 2017, 0:21)

          UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui un revolutionar

          Drepturile sunt un moft? Ce parere ai avea daca un grup de persoane ar decide ca dreptul tau la viata/sanatate/educatie/libera exprimare (te las sa alegi) e un moft?
        • +13 (19 voturi)    
          Da (Duminică, 21 mai 2017, 12:33)

          geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui un revolutionar

          asa si drepturile femeilor au fost un moft candva, la fel si drepturile populatiei de culoare, drepturile romilor etc De unde tot apareti mai cu ideile astea medievale ? Vreti cu Occidentul sau cu Rusia ?
          • -7 (13 voturi)    
            Vrem cu normalitatea (Duminică, 21 mai 2017, 14:22)

            Altiro [utilizator] i-a raspuns lui geo.lex

            cu naturalul, cu firescul. Femeia si barbatul sunt lasati de Dumnezeu, de natura, de selectia naturala sa asigura continuitatea societatii omenesti, nu "accidentele" care cer sa nu li se inalce drepturi care, de fapt, nu exista in Constitutie..
            • +6 (12 voturi)    
              Asa este (Duminică, 21 mai 2017, 14:47)

              UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

              Accidente sunt si oameni nascuti cu handicap. Si pe ei tot la persoane fara drepturi ii incadram? Cine stie, poate candva o sa ai si tu "un accident" in familie. Poate atunci iti vei schimba viziunea.

              Apropos, persoanele homosexuale nu sunt tot barbati sau femei? Sau sunt sub-oameni? O alta curiozitate: daca drepturile nu sunt prevazute in Constitutie, de ce cautati sa o modificati?

              Este ca, de fapt, i-ati izola undeva departe, sa nu poata copiii sa-i vada? Ca si cum acestia din urma n-ar avea internet si colegi/prieteni care sa le trezeasca curiozitatea catre astfel de subiecte. Este ca, de fapt, sunteti mai preocupati de doi gay care se tin de mana decat sunteti de educatia si indrumarea copiilor? Este ca voi considerati ca doi gay care se tin de mana au mai multa influenta asupra unui copil decat are parintele care-l creste, educa, indruma? Este ca daca raspunsul la aceste intrebari este 'nu', acest demers e inutil, iar daca raspunsul este 'da", problema e la voi, nu la ei?

              PS. Voi pretindeti ca acordarea de drepturi civile unui grup de persoane afecteaza cu ceva perpetuarea speciei umane?
      • -11 (21 voturi)    
        cata (Duminică, 21 mai 2017, 1:58)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

        desteptaciune. Nimeni nu se gandeste la efectele pe termen lung ale schimbarii DEFINITIEI familiei. Cap ai, minte ce-ti mai trebuie.
        • +4 (8 voturi)    
          Consecintele (Duminică, 21 mai 2017, 12:52)

          geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

          vor fi o societate mai dreapta care nu discrimineaza si unde drepturile tuturor vor fi respectate.
    • +10 (70 voturi)    
      Familia voastra... (Sâmbătă, 20 mai 2017, 19:10)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      ...nu va fi in nici un fel afectata. Nu te vor pune sa-ti lasi nevasta si sa te insori cu un "el". Deci care e problema ta?

      Lasa-i insa si pe ei sa-si faca propriile familii. Ca ii vor spune casatorie, parteneriat civil sau mai stiu eu cum, au si ei voie sa se bucure de drepturi in doi, la fel ca si tine si sotia ta.

      Nu stiu unde-i pupi, dar drumul tau e clar spre Estul pravoslavnic. Calatorie sprancenata!
      • -9 (51 voturi)    
        Intai adevarul. Apoi, daca mai e loc, sentimentele (Sâmbătă, 20 mai 2017, 19:26)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        Problema e ca suntem unii care nu vrem sa sacrificam adevarul de dragul sentimentelor.

        Problema e ca nu poti cataloga cu aceeasi eticheta de "familie" un comportament functional si un comportament nefunctional (in sens darwinian vorbind).
        • +9 (47 voturi)    
          Asta spuneam si eu: adevarul... (Sâmbătă, 20 mai 2017, 20:04)

          Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

          ADEVARUL e ca vor continua sa existe casatorii hetero in Romania si dupa ce gay-ii vor primi dreptul de a incheia parteneriate civile.

          SENTIMENTELE religioase ale unora n-au ce cauta intr-o discutie legata de relatiile dintre doi cetateni sau intre ei si statul laic.
          • -26 (40 voturi)    
            ce ti-e si cu statul asta laic (Sâmbătă, 20 mai 2017, 22:25)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

            care da libere de Paste si de Craciun si le sarbatoreste pe amandoua la greu
          • -11 (15 voturi)    
            da de unde (Duminică, 21 mai 2017, 2:09)

            Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

            sti tu ca vor primi? A! Parteneriate civile, si nu FAMILIE... ok, hai ca mi-am mai revenit.
          • -4 (6 voturi)    
            bre (Duminică, 21 mai 2017, 13:56)

            Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

            Poate ca sentimentele religioase contin mult mai mult ADEVAR decat crezi tu. SENTIMENTELE, da, pot avea ca urmare si "parteneriate" "civile".
        • +2 (36 voturi)    
          excelenta referinta la Darwin (Sâmbătă, 20 mai 2017, 20:10)

          anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

          Doar ca, daca este sa se aplice riguros principiile darwinismului, atunci ar fi „normal” (dar sa ne pazeasca Dumnezeu) sa eliminam familia monogama si doar o mica fractiune dintre barbati (cei cu tezaurul genetic cel mai performant) sa fie lasati sa faca copii cu femeile din societate.
        • +5 (9 voturi)    
          Ce tot indrugi acolo (Duminică, 21 mai 2017, 12:55)

          geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

          "...un comportament nefunctional (in sens darwinian vorbind)."

          Habar nu ai ce vorbesti. Pai daca exista homosexuali inseamna ca Natura a permis acest lucru, deci Evolutia nu i-a eliminat, deci sunt cat se poate de functionali ( in sens darwinian vorbind ).
    • -7 (21 voturi)    
      pentru jeanvaljan (Duminică, 21 mai 2017, 9:28)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Prea multi homosexuali pe acest forum ! In tara sunt o minoritate , dar aici, dupa minusurile pe care le-ai primit , sunt majoritari. Cam ciudat ,cum de se aduna toti pe H.N.?
      • +8 (18 voturi)    
        Asa este! (Duminică, 21 mai 2017, 10:51)

        UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Trebuie ca toti cei care nu sunt de acord cu ingradirea unor drepturi sunt homosexuali. Iti dai seama, in tari unde dreturile egale nu se discuta, sigur sunt catre 80%.

        Mai degraba sunt maxim 5% (asa ca peste tot) si restul pana la 80% sunt hetero, dar cu o altfel de mentalitate.
  • -17 (57 voturi)    
    Bags of deplorables (Sâmbătă, 20 mai 2017, 18:53)

    cenzuratul [utilizator]

    Nu imi mai aduc aminte exact, atunci cand dna Hillary vorbea despre "bags of deplorables" la ei se referea?
    • +7 (55 voturi)    
      . (Sâmbătă, 20 mai 2017, 19:20)

      Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Se referea la cei ca tine care cred ca stiu ei mai bine cum trebuie altii sa-si traiasca viata.
      • -11 (17 voturi)    
        da! (Duminică, 21 mai 2017, 2:12)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Rhemax

        Si eu stiu cum trebuie altii sa-si traiasca viata: in asa fel incat sa nu o afecteze in nici un fel pe a noastra. Credeam ca si tu gandesti la fel.
        • +11 (19 voturi)    
          Corect (Duminică, 21 mai 2017, 10:40)

          UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

          Ei sa nu-ti afecteze viata, dar tu poti sa te bagi in a lor cu buldozerul. Absolut normal, nu-i asa?

          Mai degraba absolut ireal. Dublu standard la el acasa. Si ne mai miram de ce suntem unde suntem...
          • -3 (7 voturi)    
            omule (Duminică, 21 mai 2017, 14:07)

            Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui UnObservator

            eu nici nu stiu unde sunt oamenii astia de care vorbesti tu, nu stiu ce fac, si nici nu ma intereseaza catusi de putin. Cum as putea sa ma bag in viata lor cu buldozerul? Incearca totusi sa fii logic daca tot scrii pe-aicea si ai pretentia ca detii dreptul de a judeca.
            • +4 (8 voturi)    
              Mhmm (Duminică, 21 mai 2017, 14:31)

              UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

              Gicule, tata, unde am exprimat eu pretentia de a judeca? Mesajul tau insa reprezinta o fractura logica.

              Ce ai facut tu se cheama dublu standard. Ai pretentia sa nu intervina nimeni in viata ta, dar sprijini o initiativa care prilejuieste o referinta permanenta catre Constitutie atunci cand cineva va binevoi sa acorde drepturile aferente cuplurilor de acelasi sex. Ca tu iti spui seara cand te pui la somn ca nu afectezi cu nimic viata lor, nu inseamna ca e si adevarat.

              E ca si cum ai spune ca nu mai vrei sa fii furat de stat in timp ce povestesti cum, la alimentara, vanzatoarea ti-a dat prea mult rest si tu, desi ai vazut asta, i-ai bagat pe toti in buzunar si ai plecat. Nu ma astept sa intelegi si nici n-o sa-ti mai raspund la alt mesaj.

              PS. Oricum, imi place treaba asta cu nu stiu cine sunt, unde sunt si ce fac, dar nu vreau sa aiba vreun drept civil pentru ca nu-i asa, nu ma intereseaza de ei catusi de putin. Are sens, nu? Si-mi vorbesti mie de logica...
              • -2 (2 voturi)    
                lasa omule (Duminică, 21 mai 2017, 14:44)

                Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui UnObservator

                nu te mai inerva. O sa vedem la sfarsit cum s-aleg lucrurile.
  • +6 (50 voturi)    
    pai (Sâmbătă, 20 mai 2017, 20:51)

    tudor74 [utilizator]

    Au semnat pt Coalitia pt Familia Cre(s)tina 3 milioane, cica, cum de au aparut la protest doar 200 ?
    • -12 (22 voturi)    
      da (Duminică, 21 mai 2017, 2:14)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      tu de ce nu ai fost printre aia 600 (ha ha ha, doar 600). Si nu mai fa cretini pe aia pe de care habar nu ai cum sunt in realitate. E penibil, pe bune, calmeaza-te.
  • +15 (43 voturi)    
    toleranta si ospitalitate (Sâmbătă, 20 mai 2017, 22:07)

    Walking_dead [utilizator]

    Astfel de stiri si evenimente arata ce gindeste cu adevarat, caracterul real al fiecarui om.
    Socotind procentajul minusurilor nu pot decit sa constat ca celebra toleranta si ospitalitate romaneasca este doar o masca cind e vorba sa primim avantaje de la straini, in rest romanii sunt o natie de .... as putea sa scriu o duzina de adjective gen homofob, ipocrit, mincinosi, etc. Bineinteles exista si exceptii, insa prea putine ca sa le fie auzita vocea.
    • +15 (23 voturi)    
      O situatie interesanta (Duminică, 21 mai 2017, 0:29)

      UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      Sa-i vezi pe baieti cum lauda o persoana, un bun gospodar (pe buna dreptate). Apoi, in momentul in care afla care e orientarea lui sexuala, ca e cinstit, muncitor, harnic, marinimos samd intra automat in plan tertiar (nici macar secund). Marginalizat, aratat cu degetul, barfit, batjocorit. Cam asta e deznodamantul. Apoi rapid o vizita la duhovnic, o spovedanie si Doamne ajuta!
    • +13 (23 voturi)    
      . (Duminică, 21 mai 2017, 1:33)

      Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      Stai linistit ca la stiri din acestea se activeaza instantaneau postacii maicii rusia, aparatoarea ortodoxismului si pacii in lume.
      Si sa nu uit, a familiei traditionale unde daca barbatu' ii mai scoate niste dinti sotiei cu pumnul sau ii machiaza fata in mov nu e nimic ilegal, ba chiar recomandat dupa ultimele lor legi.
  • -15 (23 voturi)    
    welcome (Sâmbătă, 20 mai 2017, 23:53)

    Mazeta [utilizator]

    Salut prezența ambasadorului SUA și o felicit pentru poziția adoptată.
  • -13 (21 voturi)    
    Politica (Duminică, 21 mai 2017, 3:48)

    Setalcott [utilizator]

    Daca vreau interzicerea marsului diversitatii, eu pe cine votez? Ca este interzis sa promiti asta in campania electorala.
  • +11 (21 voturi)    
    Eu unul prefer sa vad omul cinstit! (Duminică, 21 mai 2017, 10:16)

    Alui [utilizator]

    Ma deranjeaza mai mult un "crestin habotnic" care da si lupta pentru "familia traditionala" dar el si-a inselat nevasta cu alti barbati, decat homo cinstit!
    Apropo, exista oameni "intersex", care nu pot fi definiti la nastere ca barbat sau femeie! Cu aia ce facem?
    • +8 (18 voturi)    
      E simplu! (Duminică, 21 mai 2017, 10:45)

      UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Eutanasiati. Ce sa mai tot stam pe ganduri?

      Asta pana vor avea si unii dintre ei copii care manifesta asta. Atunci vom trece la "cu ce-am gresit Doamne!? De ce m-ai pedepsit asa dur!?".
    • -6 (16 voturi)    
      ha ha ha (Duminică, 21 mai 2017, 12:32)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      ce abureala stravezie. Eu nu am auzit in viata mea de barbat crestin cu sotie care sa o insele "cu alti barbati".
      Nu poti fi definiti la nastere? Da di ce trebuie totul definit? Exista anumite anormalitati genetice. ANORMALITATI. Nu trebuie sa actionam si sa gandim in functie de anormalitate, ci in functie de normalitate, majoritate si lucrurile sanatoase.