Mircea Kivu recunoaste ca a colaborat cu Securitatea: Nu gasesc alt resort pentru a fi semnat angajamentul decat lasitatea

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 18 mai 2017, 9:05 Actualitate | Esenţial

Mircea Kivu
Foto: Hotnews
Sociologul Mircea Kivu recunoaste, intr-o postare pe contul sau de Facebook, ca a colaborat cu Securitatea sub numele de cod "Mihai". Acesta vorbeste despre "niste amenintari voalate" ca si-ar fi putut pierde postul dar admite ca principalul motiv pentru care a semant acordul de colaborare a fost "lasitatea".

Acesta povesteste ca, la mijlocul anilor '80, dupa ce devenise sociolog la Laboratorul de Sociologie Urbana al Institutului de Proiectare Constructii Tipizate (IPCT - actualul CURS), a fost contactat de securistul institutului, care l-a chemat la o discutie cu doua persoane care s-au recomandat drept ofiteri de Securitate.

"Mi-au tinut un discurs despre pericolele interne si externe care ne ameninta tara, despre datoria cetateneasca pe care o avea fiecare dintre noi de a aduce la cunostinta 'organelor statului' acele actiuni ale unor persoane care ar putea constitui un pericol. M-au intrebat daca as fi de acord ca, in masura in care as afla despre asemenea actiuni, sa le aduc la cunostinta. Am raspuns afirmativ. Mi-au cerut sa semnez un angajament scris ca voi face asa. Mi-au cerut sa imi aleg un nume cu care sa semnez informarile, daca vor fi. Am scris angajamentul, dupa dictare, alegand numele de cod 'Mihai'", adauga el, in postarea de pe Facebook.

Kivu recunoaste ca a dat mai multe "note informative" dar sustine ca nu a primit "niciodata bani sau alte foloase" in schimbul acestora.

"Nu gasesc alt resort pentru a-l fi semnat decat lasitatea. Desigur, erau niste amenintari voalate, ca mi-as putea pierde postul pe care tocmai il capatasem, dar nimic concret. Nu am avut puterea de a spune "nu". Mi-am spus ca voi reusi sa-i "fentez", sa nu le spun nimic important, nimic ce ei nu ar fi stiut deja", mai spune el.

Iata mai jos postarea lui Mircea Kivu:


"Colaborarea mea cu Securitatea

Se intampla la mijlocul anilor '80, la putin timp dupa ce devenisem sociolog la Laboratorul de Sociologie Urbana al Institutului de Proiectare Constructii Tipizate (IPCT) - actualul CURS. Am fost contactat de securistul institutului, care m-a chemat la o "discutie", cu doua persoane pe care nu le cunosteam, dar care s-au recomandat drept ofiteri de Securitate.

Mi-au tinut un discurs despre pericolele interne si externe care ne ameninta tara, despre datoria cetateneasca pe care o avea fiecare dintre noi de a aduce la cunostinta "organelor statului" acele actiuni ale unor persoane care ar putea constitui un pericol. M-au intrebat daca as fi de acord ca, in masura in care as afla despre asemenea actiuni, sa le aduc la cunostinta. Am raspuns afirmativ. Mi-au cerut sa semnez un angajament scris ca voi face asa. Mi-au cerut sa imi aleg un nume cu care sa semnez informarile, daca vor fi. Am scris angajamentul, dupa dictare, alegand numele de cod "Mihai".

Stiam vag ce inseamna semnarea unui asemenea act (astazi stiu mult mai multe). Nu gasesc alt resort pentru a-l fi semnat decat lasitatea. Desigur, erau niste amenintari voalate, ca mi-as putea pierde postul pe care tocmai il capatasem, dar nimic concret. Nu am avut puterea de a spune "nu". Mi-am spus ca voi reusi sa-i "fentez", sa nu le spun nimic important, nimic ce ei nu ar fi stiut deja.

In saptamanile urmatoare, m-au contactat si mi-au cerut sa le spun ce stiu despre un fost coleg de facultate, care plecase din tara cu cativa ani inainte. Ii interesau mai ales eventualele sale legaturi cu alti adepti ai preceptelor filosofului Krishnamurti. Adevarul e ca nu stiam mare lucru, le-am spus ce stiam din scrisorile pe care le schimbasem prin posta - scrisori al caror continut banuiam ca oricum il cunosteau. Mi-au cerut sa pun pe hartie tot ce le spusesem, ceea ce am facut.

Dupa catva timp, m-au contactat din nou (asta insemna ca-mi dadeau un telefon la birou si ne intalneam in cate o cafenea din apropiere) si m-au intrebat ce stiam despre sociologul N.G., pe care il cunosteam din vremea studentiei mele si cu a carei sotie (din vremea respectiva) eram coleg de birou. Au insistat asupra legaturilor lui cu sefi ai comunitatii rome. Le-am spus ca stiu ca este preocupat, ca sociolog, de studiul acestui grup etnic, fiind si el rom, ca intreprinde si publica studii valoroase pe aceasta tema, motiv pentru care are intalniri cu membri ai acestei comunitati, dar ca nu cunosc mai multe detalii. Din nou, mi-au cerut sa scriu toate acestea.

Mi-au mai cerut apoi o informare despre colega mea, sotia lui N.G. - daca stiu ca frecventeaza Centrul Cultural American (de pe langa Ambasada SUA). Le-am spus (si am scris) ca stiam ca frecventeaza bibioteca Centrului, de unde ia carti de specialitate (sociologie) pe care uneori ni le imprumuta si noua, colegilor. I-am spus si ei, intre patru ochi, ca Securitatea se intereseaza de ea si de sotul ei, si mi-a spus ca banuia (de fapt, era greu de crezut ca ar fi posibil ca Securitatea sa nu aiba cunostinta despre frecventarea Institutului American).
Nu m-au mai cautat cativa ani. Intre timp, in 1986, un fost coleg de liceu si bun prieten, care intre timp emigrase in Israel, mi-a propus sa-i fac o vizita. Convins ca nu sunt sanse de succes, am facut o cerere de pasaport. Spre surpriza mea, mi-a fost aprobata, astfel ca la sfarsitul anului am petrecut o luna in Israel. La intoarcere, m-au contactat din nou, mi-au spus ca abia atunci aflasera ca fusesem in strainatate. Mi-au cerut sa le dau o nota scrisa despre persoanele cu care m-am intalnit acolo (ma vazusem cu mai multi fosti colegi de liceu sau de facultate). Am scris lista celor cu care ma vazusem, si cateva detalii de genul "este casatorit, lucreaza in domeniul..." - lucruri mai exacte chiar nu stiam.

Cam asta a fost tot. Dupa aceea, nu m-au mai cautat. Nu am primit niciodata bani sau alte foloase in schimbul notelor informative. Dupa un an, am cerut sa fac o vizita in Franta, la rudele care se stabilisera acolo, dar cererea mi-a fost refuzata.

De ce nu am spus toate acestea mai devreme? Grea intrebare. Cred ca as fi vrut sa uit acest episod, de care imi e rusine. Daca asta conteaza, nu am afirmat niciodata ca nu am fost colaborator al Securitatii. In ce masura am facut politie politica? Eu indraznesc sa cred ca nimeni nu a avut de suferit de pe urma notelor informative scrise de mine. Dar nu pot fi sigur ca asa este.

P.S. Stiam ca CNSAS desfasoara o investigatie in privinta mea, dar nu stiu nimic despre o eventuala decizie care ar fi rezultat din aceasta investigatie. Un asemenea document nu mi-a fost adus la cunostinta".


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

20052 vizualizari

  • -11 (37 voturi)    
    mda (Joi, 18 mai 2017, 9:36)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    "Mi-au tinut un discurs despre pericolele interne si externe care ne ameninta tara, despre datoria cetateneasca pe care o avea fiecare dintre noi de a aduce la cunostinta 'organelor statului' acele actiuni ale unor persoane care ar putea constitui un pericol."

    sa inteleg ca ar fi laudabil ca, atunci cand ca si cetatean afli despre ceva ce ar pune in pericol propria tara , sa iti tii gura, pentru ca daca spui ceva esti un tradator sau un las?

    de ce nu se face o distinctie clara intre politia politica si contracararea amenintarilor la adresa Romaniei?
    • +44 (54 voturi)    
      Text standard (Joi, 18 mai 2017, 10:11)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Întotdeauna când Secu racola informatori folosea „amenințările la adresa țării” drept scuză. Credeți că ar fi venit vreodată să zică „avem nevoie de oameni care să ne ajute să controlăm populația și să ne menținem la putere prin represiune și teroare” ?
      • +11 (27 voturi)    
        ::::))))))) (Joi, 18 mai 2017, 10:27)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Sifonarul sifoneaza SIFONARIA ca " l-a obligat cu forta " sa sifoneze ...

        Sifonar te nasti, sifonar mori , kkt bolnav ...

        si mai ai si ditamai hamsterul !!!
        • -5 (9 voturi)    
          atunci nu a #rezistat (Joi, 18 mai 2017, 13:24)

          miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

          acum cand nu pune nimeni presiune pe el...
          #rezist #rezist :))
    • -7 (13 voturi)    
      Patriot (Joi, 18 mai 2017, 13:55)

      APRO [anonim] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Si daca in inima lui si acum are convingerea ca a facut-o din dragoste de tara? Chiar nu va mai pasa de Romania?
      • +5 (7 voturi)    
        ihi (Joi, 18 mai 2017, 16:03)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui APRO

        De asta ii era rusine, pentru ca iubea patria.
    • +3 (5 voturi)    
      Depinde (Joi, 18 mai 2017, 22:38)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Daca tara este sub dictatura ( cum era sub Ceausescu ) ,iti tii gura. Daca traiesti intr-o tara democratica si esti patriot , spui tot ce ar pune in pericol siguranta acelei tari.Adica " torni la Securitate" "( SRI, CIA, Mossad. etc.)
  • +42 (46 voturi)    
    au fost multi care au spus NU (Joi, 18 mai 2017, 9:41)

    nick24 [utilizator]

    pt asta unii au suferit, altii au facut inchisoare prin anii 50, dar se pot lauda ca au fost oameni.
    • +5 (23 voturi)    
      Eu am spus DA. (Joi, 18 mai 2017, 11:53)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Am spus chiar ca e o datorie de onoare sa denunt spionii si tradatorii de tara si ca o voi face daca voi afla ceva in acest sens.
      Am adaugat insa imediat:
      - Sa nu mi se ceara sa initiez cu cineva discutii pe o tema anumita si sa raportez reactia celui indicat in acest scop, ca asta nu o voi face.
      La asta, securistul institutiei mi-a spus ca TOCMAI ACESTA e interesul lui, sa mi se indice persoanele si temele pe care sa le abordez.
      Rezultatul: nu mai m-a cautat niciodata.
      Dece am spus cele de mai sus? Pentru ca asta mi se pare aspectul cel mai detestabil al activitatii fostilor informatori, dar niciodata nu am gasit recunoasteri in acest sens.
      Nu am avut nimic de suferit, in afara de faptul ca nu am fost avansat intr-o functie de conducere decat imediat dupa 1989.
  • +30 (34 voturi)    
    Doar curiozitate (Joi, 18 mai 2017, 9:46)

    Pac-pac [utilizator]

    Doar din curiozitate, mi-ar placea sa stiu carui resort i se datoreaza curajul din prezent (spovedanie publica).
    Banuiesc ca tot ceva amenintari...
    • +21 (29 voturi)    
      daca ar fi fost barbat dupa 90 ar fi spus pacatele (Joi, 18 mai 2017, 10:24)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      si ar fi declarat public.:

      " D-le am facut asta.........mea culpa si gata ..."

      dar vine nenea psiho...ologu dupa 26 de ani sa plinga.........bulllssshhhittt
      • +15 (23 voturi)    
        Exact (Joi, 18 mai 2017, 11:21)

        Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Un om cinstit ar fi recunoscut imediat si isi publica toate datele. Bine ca nu a recunoscut post mortem.
    • +24 (26 voturi)    
      de la Romania libera (Joi, 18 mai 2017, 11:06)

      SarbaLUIGhitza [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      De aici a plecat .Directorul editorial al ziarului RL, Sabin Orcan, explică, pe contul său de Facebook, de ce a încetat colaborarea sociologului Mircea Kivu cu publicația pe care o conduce. Potrivit surselor jurnalistului, Mircea Kivu "are o pată biografică incompatibilĂ cu spiritul anticomunist al ziarului România Liberă".

      http://romanialibera.ro/actualitate/eveniment/sabin-orcan-explica-de-ce-nu-mai-scrie-sociologul-mircea-kivu-la-romania-libera--mircea-kivu-a-colaborat-cu-securitatea-449873
      • +3 (9 voturi)    
        Multumesc (Joi, 18 mai 2017, 12:25)

        Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui SarbaLUIGhitza

        ...pentru precizare. Nu am mai citit RL de vreo 21 de ani, de pe vremea cand nu exista internet dar ei erau un ziar tare pe partea de anunturi (de orice fel).
    • +2 (4 voturi)    
      Sau (Joi, 18 mai 2017, 13:59)

      APRO [anonim] i-a raspuns lui Pac-pac

      A fost interceptat diin nou sa mai colaboreze si nu mai considera in inima lui ca actiunea ceruta ar apara tara. Sa lăsam si omului o varianta frumoasa de final ....
      • +3 (5 voturi)    
        In cazul lui, care a recunoscut ca a facut-o (Joi, 18 mai 2017, 15:50)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui APRO

        din LASITATE, nu are cum sa existe un final frumos !
        • +8 (10 voturi)    
          Totuși, A RECUNOSCUT! (Joi, 18 mai 2017, 16:22)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Și și-a recunoscut și lașitatea! Câți dintre cei care au făcut acest lucru recunosc și arată că le pare rău? Eu știu câțiva dintre cei deconspirați care au negat, au intentat procese CNSAS, și-au smuls părul din cap și în final s-a dovedit că mințeau...
          În același timp mai nimeni nu judecă pe cei care au creat acest sistem de poliție politică... Câți ofițeri de securitate au fost supuși judecării în piața publică? Mie mi se pare că sunt mai de condamnat cei care au pus oamenii în acest gen de situații...
          • +8 (10 voturi)    
            Cat de frumoasa poate sa fie o varianta de final (Joi, 18 mai 2017, 16:48)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

            in care stii ca nu ai fost santajat ca sa torni; nu ai turnat ca sa-ti fie lasata familia in pace (sotia sa isi pastreze locul de munca, copilul sa poata da la facultate, etc ci pt ca ai fost las !

            PS. Cred ca varianta, paradoxal "cea mai frumoasa", este tocmai aceea ca a spus adevarul, indiferent cat de "neeroic", este el ! Ca a avut curajul sa-l spuna !
    • +11 (11 voturi)    
      Si altii au avut curajul sa marturiseasca ! (Joi, 18 mai 2017, 15:47)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Ce este tulburator in cazul lui Kivu e faptul ca nu s-a scuzat, nu a mintit ca altii inventand motive pt care a "cedat" ci a recunoscut ca a facut-o din lasitate !

      PS. Intr-un fel mi-e mila de omul asta !
      • +10 (10 voturi)    
        Așa este! (Joi, 18 mai 2017, 16:31)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        În asemenea cazuri e bine, înainte de a judeca pe altul, să te întrebi ce ai fi făcut tu dacă ai fi fost pus înaintea unei astfel de alegeri... Eu mărturisesc că îi mulțumesc Domnului că m-a ferit de genul acesta de probleme, că nu știu ce aș fi făcut dacă în joc era pusă viața copiilor și a părinților mei...
  • +14 (22 voturi)    
    Macane rau (Joi, 18 mai 2017, 9:49)

    CezarN [utilizator]

    Un pic de tupeu dar ar mai fi avut(deh, varsta, probabil) si afirma ca de fapt Securitatea a fost informatoarea lui, nu el informatorul securitatii. :))
  • +11 (15 voturi)    
    . (Joi, 18 mai 2017, 9:51)

    theo667 [utilizator]

    Mahnire.
  • +17 (27 voturi)    
    cam tirziu (Joi, 18 mai 2017, 9:53)

    andimi [utilizator]

    Toate bune si frumoase, insa ce l-a impiedicat sa iasa sincer si onest in fata pina acum? Cam tirziu nene Kivu, cam tirziu! Eu as renunta sa mai apar public dupa aceasta faza.
  • -9 (47 voturi)    
    oare (Joi, 18 mai 2017, 9:57)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă Kivu a colaborat cu Securitatea și Hotnews a colaborat cu Kivu, înseamnă că Hotnews a colaborat cu Securitatea?
    • +35 (49 voturi)    
      Plus! (Joi, 18 mai 2017, 10:19)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Propun sa nu ne rezumam numai la exemplul dat.

      Daca Mazeta comenteaza pe Hotnews inseamna ca si Hotnews e agentie ruseasca? :)
    • +12 (16 voturi)    
      Oare oare (Joi, 18 mai 2017, 11:36)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Matale esti tot timpul partizanul PSD & friends.

      Dintre 'somitatile' din PSD, cei mai multi au condus sistemul de represiune sau s-au incuscrit cu acesta.

      Deci las-o jos, voi PSD-isti sunteti negrii pana-n ceru' gurii si incercati sa va pierdeti printre niste 'dalmatieni'.

      Evident, sunt fraieri care pun botul...altfel n-ati conduce acest popor de fraieri care nu stiu sa deosebeasca culoarea GRI de NEGRUL IADULUI PSD-ist!
    • +3 (11 voturi)    
      nu (Joi, 18 mai 2017, 12:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      inseamna ca nu ti-ai luat portia de pufoaica si aberezi. esti in sevraj.
    • +5 (7 voturi)    
      Mazeto, te-ai varat singur-singurel in buda ! :) (Joi, 18 mai 2017, 15:58)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pe cand lucra la CURS Kivu a facut sondaje pt PSD !

      PS. Oare asta nu inseamna ca tu care "colaborezi" cu PSD... ;))
    • +2 (2 voturi)    
      Oare (Vineri, 19 mai 2017, 8:29)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      chiar nu vezi ca fiecare postare a ta este luata in deradere.Nu te-ai saturat de penibilul in care te scalzi?
  • +18 (22 voturi)    
    20 si ceva de ani (Joi, 18 mai 2017, 10:00)

    zicsieu [utilizator]

    nu ai zis nimic. ai fost amenintat dar ai tacut malc. oare cine e vinovat aici? prin tacerea ta ai trecut de partea lor. musiu kivu ne-ai adus o mare dezamagire si o mare intrebare: cine mai merita increderea noastra? politicienii distrug increderea populatiei dar cel mai urat e cand tradarea vine fix de la noi, dintre noi si mai ales de la acest scut al democratiei senor kivu.
  • +17 (23 voturi)    
    Lasitatea a tinut pana in anul de gratie 2017 (Joi, 18 mai 2017, 10:04)

    lrh [utilizator]

    Si tot din lasitate s-a comportat, dupa 1989, ca si cum nu ar fi fost patat ? O mare dezamagire. Singura care a fost pusa la zid, a fost Mona Musca. Si a avut demnitatea sa se retraga din viata publica, desi se pare ca e mic copil pe langa altii. Iar justificarea lui, nu face decat sa ne arate ca e las si in ziua de azi si nu are demnitate si nici rusine. Pacat.
  • +3 (27 voturi)    
    Nu mi plac turnatorii dar (Joi, 18 mai 2017, 10:09)

    Toni_Romania [utilizator]

    Nu mi plac turnatorii - dar tinerii de azi nu si pot imagina nici 10% din ceea ce insemna teroarea stalinista patronata de Ceau. Combinata dupa 1983 cu penuria de cosmar. Deci e usor de dat azi verdicte si sentinte.
    PS - A aparut la Tv vreun roman care sa spuna "Kivu mi a nenorocit familia"?
    • +5 (13 voturi)    
      Teroare stalinista in 1983?? (Joi, 18 mai 2017, 10:27)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      aiurea, se vede ca n-ai trait atunci.
      • +4 (4 voturi)    
        prietene (Joi, 18 mai 2017, 15:23)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Poate nu ai remarcat dar multi m-au facut "ceausist" pe HN ca laudam aspectele pozitive sociale din RSR (nu putine). Dar teroarea era teroare.
        Nu ca in anii 50, dar era.
    • +16 (16 voturi)    
      crezi ca daca te turna cineva (Joi, 18 mai 2017, 10:41)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      stiai cine te-a turnat ca sa poti zic Xulescu mi-a distrus viata?!
      • +4 (12 voturi)    
        da (Joi, 18 mai 2017, 11:38)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        A fost o perioada in care s-au putut vedea dosarele de urmarire de la Secu. Taica-miu a venit acasa aproape plangand, era "turnat" chiar de cine nu se astepta.... oricum smecheri baietii stiau cum sa lucreze, pas cu pas.
      • +3 (5 voturi)    
        Dupa 27 ani multi au aflat (Joi, 18 mai 2017, 15:23)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        ---
    • +22 (22 voturi)    
      mai usurel (Joi, 18 mai 2017, 11:09)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      N-are treaba cu tinerii din ziua de azi.

      Au fost atunci oameni care: nu s-au putut inscrie la facultatea de drept, nu au primit viza pentru Vest, nu au fost promovati ba chiar au fost retrogradati, copiii lor au fost la randul lor stigmatizati, pentru ca nu au dat cu subsemnatul la Securitate.

      Au stat in banca lor si si-au dus crucea. Domnul Kivu si-a ales voios numele de Mihai pentru un post mai cald si 300-400 lei la salariu, cu care oricum nu prea avea ce face...

      Nu mai vorbim de cei care au sfidat sistemul si au facut ani grei de puscarie.
      • +1 (13 voturi)    
        ehe...unii lucrau la Anvers (Joi, 18 mai 2017, 11:21)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

        si tot n-au facut compromisul cu Secu!
        • +6 (12 voturi)    
          Aia au ajuns departe (Joi, 18 mai 2017, 12:22)

          Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Aia au ajuns presedinti, nene! Aia ne tin lectii de morala si stiu cum trebuie sa fie legile tarii, si cum sa se faca dreptate post-tranzitie.
        • +3 (7 voturi)    
          Hahhaha, presupun ca o spui in (Joi, 18 mai 2017, 12:55)

          bdbd [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          gluma. Comentariul, ca sa fie fara echivoc, ar fi trebuit sa sune cam asa: unii lucrau la Anvers si tot n-au recunoscut/asumat compromisul cu Secu.
    • +5 (11 voturi)    
      intrebare (Joi, 18 mai 2017, 11:13)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Cati dintre moralistii de azi ar fi refuzat sa colaboreze cu Securitatea inainte de 1989, plasandu-se astfel in categoria "dusmanilor poporului"? Pacatul lui M. Kivu este insa ca marturiseste prea tarziu, lasand sa se intrezareasca faptul ca a fost o unealta a "serviciilor" si dupa 1989.
      • +11 (11 voturi)    
        mda (Joi, 18 mai 2017, 11:32)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        Tata a refuzat... si si-a pierdut locul de munca...;-)
      • +1 (1 vot)    
        Am urmarit materialele aparute in legatura (Sâmbătă, 20 mai 2017, 10:20)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        cu Kivu si marturisirea lui in mass-media, bucatica aia serioasa (asa putina cata mai e) si am observat ca recunoasterea sociologului vine in contextul in care la CNSAS s-a documentat dosarul lui Kivu si urmeaza ca in perioada imediat urmatoare sa apara un comunicat in legatura cu acesta.

        Deci, din pacate, daca Mircea Kivu nu afla de la CNSAS ca se lucreaza la dosarul sau cine stie cand sau daca ne-ar fi marturisit ceva omul acesta !

        PS. Relevant este chiar PS din postarea sa !
    • +2 (2 voturi)    
      nu prea multa lume are stofa de erou (Sâmbătă, 20 mai 2017, 9:47)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      In anii 80 daca spuneai cuiva că va cădea zidul Berlinului și va dispărea URSS ar fi zis că îți filează o lampă! Eu o singură dată am avut de a face cu ”băiatul cu ochi albaștri” din Institut, chiar în decembrie 89, cred că era undeva pe 17 sau 18 decembrie chiar înainte de a pleca în vacanță. În fiecare dimineață, după ce mergeam la cantină, unul dinte noi trebuia să facă de serviciu la poarta căminului, pînă dupăamiaza pe la 18.00 cînd venea portarul care era de noapte. În regulament scria că preiei serviciul de la portar chiar la 6.00 lucru care nu s-a întamplat niciodată. Chiar în dimineața aia a scris cineva cu cretă pe un perete la intrare ”Jos Ceausescu”. Eu ca o floricică m-am dus la cantină dimineața pe la 7.30 urmînd să fac de planton după ce mă intorc. Cand am ajuns înapoi la cămin, agitatie mare, securistul Institutului pe care nu-l vazusem niciodata pana atunci se foia ca un leu in cușcă într-o chicinetă de la parter. Seful de cămin și cozile de topor din conducerea ASC se învîrteau în jurul lui cu niște țigări BT, făcuseră rost și de niște nechezol iar el tot îi dădea că de ce n-ați lipit niște coli de hîrtie ca să facem expertiză grafoscopică. In momentul ăsta mă introduce jigodia de șef de cămin - uite el e vinovatul - n-a preluat de la portar la ora 6.00. Eu, cam verde la față am ingăimat ceva că așa era obiceiul, mai înainte de duci la cantină la micul dejun și după aia faci de pază la intrare ca să nu te urci pe pereți de foame. La care securistul zice că regulamentul e sfînt și că ”o să vedem noi ce facem cu tine mai tîrziu”, după care m-a concediat cu un gest suveran. Cu oricine dintre cunoștințe, profi am incercat să antamez ”problema”, nici n-au vrut să audă, m-au tratat ca pe un ciumat. Băiete ești de capul tău... Acum dacă îi dădeam două palme secăturii de șef de cămin de față cu securistul și strigam și un ”jos Ceaușescu” din toți rărunchii nu eram erou anticomunist?
      • +1 (1 vot)    
        Poate ca erou anticomunist erai (daca mai scapai) (Sâmbătă, 20 mai 2017, 13:00)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

        daca il pocneai pe securist !

        Mai bine insa ca nu ai riscat ! Se lipeau de povestea ta seful de camin si cu celelalte secaturi si-si scoteau certificate de eroi pe seama securistului si eventual si a ta (care erai mana in mana cu ala !!)

        PS. Daca nu cumva si-au si scos hartii de "eroi" !
  • +20 (20 voturi)    
    tipic romanesc (Joi, 18 mai 2017, 10:17)

    subcultura [utilizator]

    Nu un refuz clar si asumat la momentul racolarii, nu o asumare a colaborarii imediat dupa '89. Ambele optiuni presupuneau greutati personale, curaj, dar totusi fruntea sus.

    Nu, romanul se pliaza pe situatie, merge pe burta, se strecoara printre picaturi. Nu e dracul chiar asa de negru, nu am facut chiar asa mult rau si, de fapt, nici nu stiu daca a existat vreun rau. Trece timpul, se uita, asa erau vremurile.

    Avem rabufniri de caracter sporadice si numai atunci cand simtim ca se apropie vreun moment in care sa fim dati in vileag.

    Deci, nici o grija, nu inteleg de ce atata lamentare si articole dedicate unui asemenea subiect.
    • +7 (7 voturi)    
      pai cred ca asta e problema (Joi, 18 mai 2017, 11:55)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Ok sa zicem ca te-au strans aia cu usa, nu toata lumea e erou revolutionar sa isi dea viata ca nu vrea sa toarne la securisti. E o chestie pe care in final o intelegi.

      Dar dupa revolutie? Daca exista o masa de asemenea mici turnatori care isi marturiseau pacatele puteau misca societatea in vederea declasificarii tuturor arhivelor, a tuturor marilor turnatori. Nu au facut nimic, sau prea putin- cazuri sporadice.
  • +7 (17 voturi)    
    Toti am fost colaboratorii regimului (Joi, 18 mai 2017, 10:42)

    buncrestin [utilizator]

    Cu institutia Securitatii au colaborat doar o parte dintre romani, dar cu regimul am colaborat toti. Ar trebui facute niste liste (scurte) cu putinii nebuni care au tinut piept dictaturii, dar astazi probabil ca majoritatea sunt prin cimitire. In rest, s-a colaborat scris si nescris, voluntar, din convingere. Asa a stat in picioare 40 de ani un regim al prostiei, saraciei, imoralitatii, sclaviei de stat. Pentru ca am fost complici si pentru ca a fost facil sa ne complacem. Astazi, generatii intregi ii dur dorul.
    • +1 (5 voturi)    
      cand toti sunt vinovati, toti sunt nevinovati! (Joi, 18 mai 2017, 11:20)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      cred ca am invatat asta in primul curs de sociologie! Tu nu?
    • +8 (14 voturi)    
      Vorbește pentru tine (Joi, 18 mai 2017, 11:28)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Nu sunt ”majoritatea prin cimitire” cei care au refuzat. Puteai foarte bine să le dai cu flit și să-i determini să te lase în pace defintiv: le spuneai în gura mare colegilor unde te-au chemat și ce ți-au propus, așa că a doua oară nu te mai chemau și nu mai voiau nimic de la tine :)

      Dar pentru asta trebuia o minimă stimă de sine. Al dvs. sincer.
      • +2 (6 voturi)    
        .. (Joi, 18 mai 2017, 17:21)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Omul se refera la faptul ca toti au acceptat regimul, in loc sa devina rezistenta activa. Au colaborat acceptand toate mizeriile timp de 45 de ani. Daca 15 milioane de romani ar fi iesit in strada, nu aveau cum sa ii impuste pe toti.
        • +3 (5 voturi)    
          Și eu mă refer la ce-am făcut eu (Joi, 18 mai 2017, 18:47)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Nu era nevoie să iasă 12 milioane de oameni în stradă, că n-ar fi știut pentru ce să iasă.

          Dar regimul își făcea treaba exact datorită slugărniciei fiecăruia în pătrățica lui. Iar slugarnicii ăștia au făcut carieră tocmai pe baza slugărniciei lor. Chiar și după '90, tot ăștia au ajuns primari, parlamentari, universitari, șefi de clinici și directori de spitale etc.

          Nu aveai la ce să devii ”rezistență activă”, statul deținea integral economia și n-aveai cum să trăiești în munți, trebuia să lucrerzi undeva. Dar una era să comentezi ce-a mai zis la Vocea Americii sau să spui bancuri cu Ceaușescu și alta era să-ți torni colegii de serviciu și familia ca să avansezi în carieră.

          Ce încearcă el să spună (și tu la fel) este că toți au fost jigodii. Nu, n-au fost toți jigodii, unii și-au văzut pur și simplu de munca lor, fără să sprijine regimul în niciun fel. Fără să ia cuvântul pe la ședințele de sindicat, fără să se înscrie în partid etc.
          • -1 (3 voturi)    
            .. (Joi, 18 mai 2017, 19:13)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Tot nu te-ai prins. Daca ai reciti mesajul omului scotand ochelarii de smecher, ai vedea ca reiese exact ce am zis eu. Cei care nu se opun unei dictaturi, o sprijina.
            Daca vezi un individ violand o femeie, treci mai departe spunand 'Eu imi vad de treaba mea, sunt un profesionist si nu vreau sa intarzii la serviciu'?
            Nu zice nimeni ca au fost toti lichele, insa toti au fost lasi.
            • +4 (4 voturi)    
              Folosești exemple patetice (Vineri, 19 mai 2017, 0:59)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

              În 1980 nu se făceau arestări pe stradă, deci n-aveai cum să intervii.

              Iar în 1950 venea duba în mijlocul nopții și te lua de-acasă, n-aveau vecinii ocazia să intervină.

              Un regim funcționează depersonalizat, e foarte greu să intervii într-o acțiune anume. Uite un exemplu din zilele noastre: SRI e călare pe justiție și pe economie. Cum ai vrea tu ca oamenii să intervină?

              Asta înseamnă că toți sunt lași? Nu, pur și simplu doar cei din sistem ar putea schimba lucrurile. Dar peste 15-20 de ani, unul ca tine va spune că ai fost laș fiindcă ai lăsat SRI-ul lui Coldea și Maior să-și facă de cap și săî transforme justiția în ”câmp tactic”.
    • +3 (3 voturi)    
      Da-mi, te rog, un exemplu de colaborare (Joi, 18 mai 2017, 16:03)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      "nescrisa" cu regimul !
      • +3 (7 voturi)    
        ... (Joi, 18 mai 2017, 17:24)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Faptul ca nu te-ai dus in centrul orasului sa strigi 'Jos Ceausescu'. Faptul ca stateai la rand la paine, sau in frig iarna. Toata lumea stia ca treaba e putreda, dar nimeni (aproape nimeni) nu a facut nimic.
        Cu foarte putine exceptii a fost o tara de lasi, indivizi ce asteptau sa iasa la pensie.
        • +3 (3 voturi)    
          Nu l-am rugat de florile marului (Joi, 18 mai 2017, 19:28)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          pe @buncrestin sa-mi dea un exemplu de "COLABORARE" (nescrisa) a romanilor cu regimul comunist !

          dex online : "colaborare" : "participare activa printr-o contributie efectiva la o munca in comun" ; "munca in comun" ; "conlucrare, cooperare".

          In exemplele date de tine unde este colaborarea romanilor cu regimul ?

          Iti dau eu exemple de "colaborare nescrisa" cu regimul : participarea la mitinguri comuniste; strigarea de lozinci"; participarea la sedinte de partid etc.

          PS. Stiu, exemplele mele nu servesc subiectul, dar sunt corecte !
          • 0 (2 voturi)    
            Oamenii munceau pentru societate, (Vineri, 19 mai 2017, 0:51)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            nu pentru regim.

            Un șofer de autobuz care se trezea la 3:00 dimineața ca să ducă la muncă navetiștii din satul lui făcea asta pentru oameni, nu pentru regim. Iar activiștii de partid nu circulau în niciun caz cu acel autobuz.

            Muncitorii de la ferma de vaci care cheltuia 7 lei ca să produică un litru de lapte pe care ICIL îl degresa și îl vindea către populație cu 3,30 lei munceau ca să obțină laptele pentru populație, nu pentru regimul comunist.
        • +1 (1 vot)    
          Crezi că în iarna '90-'91 a fost brusc căldură? (Joi, 18 mai 2017, 19:43)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Stăteai în frig iarna pentru că sistemul de încălzire chiar era disfuncțional, subdimensionat. În iarna '90-'91 au fost exact la fel de reci caloriferele din apartamente, iar apa rece nu s-a mai oprit în cursul zilei abia începând de prin 1996-1997.

          Tu crezi că stătea Ceaușescu pe un lac de acumulare plin și nu dădea el apă la oameni? A fost nevoie de stații noi de pompare, de conducte noi de aducțiune, a durat ani întregi până s-au putut instala acele pompe și conducte.

          Astea cu ieșitul în stradă sunt hipsterisme gratuite La ce-ar fi ieșit oamenii în stradă, când cei care lucrau în domeniu știau foarte bine că nu se poate asigura dpdv tehnic apa și căldura ? Așa a și rezistat regimul atâtia ani, oamenii vedeau cu ochii lor că nu e de unde.

          Singura rezolvare rapidă în iarna '90-'91 a fost cu energia electrică, Germania a făcut cadou României câteva zeci de mii de MWh și în iarna aceea nu s-a mai întrerupt curentul și s-a putut sta cu reșouri și calorifere electrice în apartamente. Dar zahărul și uleiul erau în continuare pe cartelă.
        • +3 (3 voturi)    
          Esti in eroare ! (Joi, 18 mai 2017, 23:56)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          A colabora inseamna a participa alaturi de altii la o actiune ce se realizeaza in comun.

          Exemplele tale ilustreaza dinpotriva pasivitatea, neparticiparea.

          Mai curand colaborare "nescrisa" este, de exemplu, participarea la mitingurile de proslavire ale socialismului si ale lui Ceausescu.

          Unii or fi stat ei la coada la paine, pt ca trebuiau sa manance, dar nu au colaborat cu regimul, dimpotriva au actionat impotriva lui, scriind manifeste impotriva lui Ceausescu si imprastiindu-le de pe terasa blocului Scala.

          PS. E complicat sa faci categorisiri absolute, pt ca te poti insela !
    • +3 (3 voturi)    
      Vorbeste in numele tau, nu si al meu ! (Joi, 18 mai 2017, 19:34)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Romanii nu au "colaborat", poate vrei sa spui ca au fost PASIVI !

      PS. Dar chiar si in acest caz e bine sa fi rezervat in aprecieri si sa nu folosesti pluralul absolut !.
  • +10 (14 voturi)    
    Nu am primit bani sau alte foloase.... (Joi, 18 mai 2017, 10:43)

    raulito [utilizator]

    ....ci doar o coloana vertebrală frântă, o conștiință murdară.
    E suficient?
  • +7 (9 voturi)    
    Unii au reusit sa si "piarda" dosarele in aroganta (Joi, 18 mai 2017, 10:43)

    jackalphonse [utilizator]

    Altii n au reusit (sa le piarda) si sunt nevoiti sa aiba bun simt sa fie spasiti recunoscandu-si vina (repet, de nevoie, dar o fac).
    Mai este si alta categorie:

    Voiculescu, zis si Felix, un comunist cu functii inalte in perioada comunista, mafiot infumurat (la propriu), a tratat cu zeflemea dosarul care i se atribuie, colaborarea facandu-se din interes propriu, nu sub amenintare (cred).

    Isarescu, zis si Manole, a colaborat cu securitatea si dezvaluirile din dosar au fost tratate de acestea cu aroganta nesimtita specifica fiecarui bancher. Intuitiv stiam ca ceva a fost, pentru ca face parte dintre primii gropari ai Romaniei, alaturi de Peter Roman si Iliescu.

    Basescu, alt mare beneficiar al functiilor banoase de pe timpul comunismului, are dosarul "pierdut" si nici prin cap nu i ar trece sa vorbeasca ce ar fi in el. Metodele comunistoide se vad din multiplele fete afisate de cand il cunoaste.

    Ca ei sunt multi altii, asa incat incep sa i respect pe cei ca Mona Musca, care au parasit mediul public dupa dezvaluiri, si pe cei ca acest Kivu, care constransi, incep sa si ceara scuze si sa si recunoasca lasitatea. Macar acestia au fost capabili sa arunce aroganta si zeflemeaua la gunoi. Nu ca n ar fi si ei condamnabili, dar fata de primii trei de mai sus, este o mare, foarte mare diferenta.

    Dupa cum se vede, cei care au luat primii startul ca "oameni de vaza" si "revolutionari", cei care ne au condus si ne-au fost formatori de opinie sunt fostii comunisti.
    Descurajant.
    • 0 (2 voturi)    
      absolut adevarat! (Joi, 18 mai 2017, 11:19)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      de Mona Musca.....numai de bine! Si-a asumat pana la capat!
  • +3 (5 voturi)    
    acarul Paun al securitatii romanesti (Joi, 18 mai 2017, 10:54)

    MG [utilizator]

    niciun sef, locotenent, capitan, maior, general etc nu iese sa-si faca mea culpa, dar lumea sare pe un amarat de cetatean, bulversat de "iepoca de aur", care si el trebuia aparat de statul roman de dupa '89 si de dinainte de '89
  • +3 (9 voturi)    
    nu lasitatea... (Joi, 18 mai 2017, 10:59)

    demaGOGU [utilizator]

    ....interesul pur si dur: financiar, de status social, de relatii, etc

    dl sociolog ar poate explica mult mai bine numai ca se afla intr-un evident conflict de...interese:)

    nu poate fi insa blamat ptr ca a refuzat sa fie un nimeni in acel regim si s-a adaptat conditiilor de ascensiune sociala.
    • +4 (4 voturi)    
      Si care era problema daca ramanea un "nimeni"?! (Joi, 18 mai 2017, 11:33)

      dexpropriat [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Trebuie sa fie foarte "blamat ca a refuzat sa fie un nimeni"!
  • +4 (8 voturi)    
    Sa fie demis de la Univ. Bucuresti! (Joi, 18 mai 2017, 11:31)

    dexpropriat [utilizator]

    Nu se poate admite decat in coreea de nord sa mai ramana pe functie.
  • +11 (11 voturi)    
    Problema (Joi, 18 mai 2017, 11:42)

    CezarN [utilizator]

    Dupa 1990 Securitatea nu a mai putut controla DIRECT populatia prin turnatori gen Kivu si multi altii, asa ca s-a orientat spre controlul indirect, spre a controla parghiile de influentare a populatiei, spre massmedia, institute de sondare a opiniei publice, formatori de opinie, etc.

    Ne putem astepta ca orice persoana importanta din aceste domenii sa fie ori fost securist, ori actual (in sensul ca nu a avut legaturi cu Secu inainte de 1989). Putini sunt cei care au scapat de influenta serviciilor secrete, si cred ca ei sunt pe la radio, pe la posturi TV fara audienta (gen Nasul TV), sau in massmedia locala.
  • -1 (5 voturi)    
    Domnul Kivu , (Joi, 18 mai 2017, 12:00)

    A310 [utilizator]

    recunoaste acum o colaborare cu Securitatea , dar turnatorii de azi ai Securitatii (SRI) nu fac la fel , numai numele s-a schimbat , dar metodele sunt aceleasi ca in Securitatea din timpul lui Dej , doar mijoacele tehnologice sunt altele . In Romania este de-a dreptul de necrezut cate autorizatii de asculatare se aproba de catre judecatori , iti creeaza impresia ca este o tara unde teroristii si infractorii se afla peste tot , oricum din afara se vede foarte urat . Pentru mine este incredibil faptul ca unora li-i se deschid dosare pe baza unor convorbiri telefonice sau turnatorii .
  • +2 (2 voturi)    
    turnatori (Joi, 18 mai 2017, 13:12)

    andrei1245 [utilizator]

    au fost dintotdeauna si in orice mediu sau regim

    cati nu dau cu ciocu la sef si isi vorbesc colegii de rau pentru a isi pastra postul si a obtine foloase?

    se incepe de la scoala cand unii elevi isi parasc colegii la dna diriginta : e natura umana lasa si ticaloasa
  • +6 (6 voturi)    
    Nu numele AGENTILOR DE SECURITATE (Joi, 18 mai 2017, 14:00)

    jackalphonse [utilizator]

    Carora li se turna, care amenintau, care au contrasemnat notele informative.
    Cred ca ar trebui sa vedem daca aceste persoane infesteaza in continuare mediul politic sau SRI si discutate consecintele.
    Am inteles, sunt multi fosti turnatori, dar cui au turnat? Evident este foarte posibila coalizarea unui carter de astfel de agenti care in mod clar lucreaza intes impotriva aflarii adevarului si, mai mult, unele din aceste persoane au toate parghiile sa impiedice aflarea adevarului, fiind inca mentinute in functii.
    • +1 (1 vot)    
      Aveți dreptate! (Vineri, 19 mai 2017, 18:06)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Mi se par mult mai vinovați cei care au impus aceste turnătorii și pe care nu îi arată nimeni cu degetul de 27 de ani încoace... Cei care au împiedicat prin orice mijloace aflarea adevărului cerut de manifestanții din Piața Universității în 1990, cei care au maltratat legea lui Ticu Dumitrescu până a ajuns de nerecunoscut chiar de autorul ei, cei care au curățat timp de 12 ani arhivele securității după care, chipurile, le-au pus la dispoziția publicului... Tatăl meu a fost urmărit de securitate timp de37 de ani și la CNSAS am găsit 3 dosărele (unul conținea câteva note informative și celelalte copii după documentele din primul) Oare doar atât să fi muncit securiștii atât amar de ani? Și cine o fi instrumentat anchetele și urmăririle acelea? Aceasta ar trebui să fie discuția în societate în primul rând.
  • +3 (3 voturi)    
    Tot din laşitate (Joi, 18 mai 2017, 23:19)

    gotcan [utilizator]

    a recunoscut şi acum. Mai exact, după ce a aflat că CNSAS îl investighează a încercat să minimizeze pierderile de imagine recunoscând primul - de aici şi sinceritatea cu privire la laşitatea de care a dat dovadă atunci. Practic a utilizat un tertip psihologic care, speră, să prindă măcar la unele persoane. Fără CNSAS nu i-ar fi fost ruşine să ascundă aceste fapte în continuare. Presupun că a avut şi înclinaţii evidente spre aşa ceva, altfel de ce să îl fi ales securitatea tocmai pe el?
  • +2 (2 voturi)    
    Eu n-am facut asta. (Vineri, 19 mai 2017, 1:25)

    Bold [utilizator]

    Lucram la Rulmentul Alexandria cand mi s-a propus sa colaborez cu securitatea.Ofiterul de securitate care raspundea de fabrica de rulmenti,se numea Bodarlau,ma chema la el la birou si-mi sugera sa semnez angajamentul.L-am refuzat de fiecare data desi imi propunea diverse avantaje,printre care si postul de Director Administrativ in locul lui Marinescu ( Sorici ) Chiar am fost avansat pe functia de adjunct al acestuia,urmand ca el sa fie mutat pe alt post iar eu sa focup functia lui.Am fost doua luni de zile ocupantul acestei functii pe vremea concediului lui Marinescu.Si-a luat concediu pe doi ani. Dar,spre dezamagirea securistului,am refuzat sa semnez angajamentul si m-au dat afara..Eram tentat sa profit de avantajele oferite dar nu stiu ce m-a oprit sa fac asta.Acum,sunt multumit de decizia pe care am luat-o atunci.
    • +1 (1 vot)    
      Banuiesc ca in alte judete recrutorul (Vineri, 19 mai 2017, 8:42)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Bold

      care a esuat intr-o operatiune de acest gen lasa omul in pace, dar pesemne ca Teleormanul a fost un judet nenorocit si inainte de-a se "naste" Dragnea !

      PS. Ori, te pomenesti ca, pt a fi mai convingator, ultima oara cand l-ai refuzat, l-ai bagat si-n p.... ma-sii !
      • +2 (2 voturi)    
        Controlul era mai sever în orașele mici (Vineri, 19 mai 2017, 11:54)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Într-un oraș mic erau mai puține evenimente, așa că era timp să fie tratate mai detaliat și mai sever. Securiștii din orașele mici voiau și ei să se afirme, dar aveau ocazii mai rare, deci trebuiau exploatate mai intens.

        În plus, în orașele mici oamenii se cunosc între ei, așa că trebuiau date și lecții. Să vadă oamenii că refuzul de a colabora cu Securitatea are consecințe pentru cariera respectivului.

        În orașele mari se întâmplau mult mai multe lucruri și nu era timp pentru a le trata pe toate la fel de detaliat. În plus, în orașele mari securiștii aveau și ei copii la facultate, fiicele și nevestele securiștilor aveau și ele nevoie de întreruperi de sarcină, securiștii înșiși aveau nevoie să mai cumpere câte un video sau câte un Sinclair adus din vest, astfel încât atitudinea generală era totuși mai relaxată decât în orașele mici.
        • +2 (2 voturi)    
          Asa o fi fost precum spui tu ! (Vineri, 19 mai 2017, 15:27)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Altceva am observat insa de cand am inceput sa-mi mai aplec atentia asupra istorioarele astea pe care le lasa CNSAS-ul sa iasa la suprafata si anume faptul ca in multe cazuri cel care a fost racolat a avut la randul sau dosar de urmarit iar in cazurile in care in acele dosare Secu a dat de ceva ce putea sa exploateze, a incercat racolarea.

          Banuiesc ca din randul celor impotriva carora securistii nu gaseau ceva (relevant) compromitator se numara majoritatea celor care au refuzat colaborarea.

          Pe de alta parte, cred ca in orasul mic (unde toata lumea cunoaste pe toata lumea) pe langa pericolul de a fi dat de exemplu negativ de catre securistul urbei, daca nu-i faceai pe plac si ii rezistaii, exista si reversul : sa faci scandal, sa atragi atentia asupra ta, pa peste tot : la Partid, la sindicat, la locul de munca, in asa fel incat sa devina prea pagubitoare represiunea !

          PS. Cred insa ca pt asta iti trebuia si o doza de "nebunie" !
          • +2 (2 voturi)    
            Exista riscul internării la psihiatrie, (Vineri, 19 mai 2017, 16:48)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            nu puteai să faci scandal aiurea.

            Și chiar oamenii obișnuiți considerau că ”trebuie să fii nebun” ca să acționezi ”împotriva politicii Partidului”. Politica asta a Partidului ajunsese un fel de lucru sfânt, de neconstestat.

            Iar măsurile luate împotriva celor care călcau pe bec erau graduale, discrete și neoficiale. De exemplu îl întâlneam pe George Pruteanu la librăria din cartier. Nu mai avea voie să predea și se angajase vânzător la librărie, că trebuia să trăiască și el din ceva.

            Ce putea să facă, să se ducă în față la Comitetul Județean de Partid cu o pancartă, că el vrea să fie angajat ca profesor? Nu exista nicio decizie în instanță, nici măcar n-ar fi avut ce să conteste. Iar dacă ar fi început să facă scandal pe stradă, oamenii oricum îl considerau ”un pic dus cu capul”, nu s-ar fi mirat nimeni dacă ar fi ajuns internat la psihiatrie.
  • +1 (1 vot)    
    secu (Vineri, 19 mai 2017, 18:43)

    eugen6215 [utilizator]

    Toata lumea vorbeste numai despre cei la care au ramas adeziunile(contracte de colaborare.Se uita un lucru-toti membrii PCR aveau implicit obligatia de colaborare, iar daca pana intrau in partid fusesera colaboratori, li se distrugeau dosarele.
    Oare acum, cand sunt poate mai multi colaboratori sau infiltrati ai serviciilor secrete e mai corect, avem o societate mai curata, mai libera?Macar atunci identificai clar dusmanul, acum habar nu ai cine e!
    Sa nu uitam ca pe vremea aia se mai tinea un pic cont de competenta la promovari, acum nu conteaza decat banii si partidul care te sustine.Cand se schimba partidul, te schimba, vine alt "competent"!Care e ala bun?
  • 0 (0 voturi)    
    "si-ar fi putut pierde postul" (Sâmbătă, 20 mai 2017, 12:38)

    clint [utilizator]

    este cuvantul cheie. Capuselor( apparactik, functionari mai mici ) nu le place sa fie scoase din sistem pentru ca sunt atat de imbecili incat fara sistem ar muri de foame...

    Fie ca e vorba de un militian, un profesor, tot felul de directori inepti dar numiti politic, toti astia ar fi fost 0 fara locusorul lor caldut si au fost dispusi sa faca orice pentru a-si conserva statutul indiferent de consecinte.

    Iar asta inseamna intai conservarea sistemului, chiar daca asupra majoritatii celorlalti sistemul producea vadite efecte negative directe sau indirecte...

    Colaborare cu Secu ? Doar un amanunt minor al vietii lor in care s-au aplecat in fata celor de mai sus, au calcat peste cei de jos, au dat din coate in detrimentul celor de langa ...
  • +1 (1 vot)    
    mai sunteți multi? (Sâmbătă, 20 mai 2017, 16:56)

    kilo877 [utilizator]

    mai sunteti mulți ?