UPDATE Ion Iliescu si Petre Roman, la Parchet, in dosarul mineriadei. Cercetarile au fost extinse, dupa ce au aparut noi victime

de N.O     HotNews.ro
Luni, 15 mai 2017, 10:51 Actualitate | Esenţial

Ion Iliescu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Fostul presedinte Ion Iliescu si fostul premier Petre Roman, au fost, luni, la Parchet, pentru audieri in dosarul mineriadei din 1990, ambii avand calitatea de inculpat, relateaza News.ro. Potrivit Antena 3, cercetarile pe numele celor doi au fost extinse, intrucat au aparut noi victime in acest dosar. 

UPDATE Fostul director al Serviciului Roman de Informatii Virgil Magureanu s-a prezentat la Parchet.

UPDATE Cercetarile pe numele fostului presedinte Ion Iliescu si Petre Roman au fost extinse, dupa ce, acum aproximativ o luna, au aparut peste 20 de noi victime ale Mineriadei. Acestea s-ar fi prezentat la Parchetul general, au depus plangeri si au fost introduse in dosar. 


Incepand din 11 ianuarie in afara de Roman si Iliescu, au fost la Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie pentru a lua la cunostinta ca sunt inculpati in dosarul Mineriadei, pentru infractiuni contra umanitatii, Gelu Voican Voiculescu, Adrian Sarbu, Virgil Magureanu, Emil "Cico" Dumitrescu si Miron Cozma.

Si Andrei Plesu, fost ministru al Culturii in iunie 1990, a fost audiat in calitate de martor in acest dosar. Tot ca martor a fost audiat si Dumitru Mazilu, fost prim-vicepresedinte al Consiliului Frontului Salvarii Nationale, pentru a da declaratii despre evenimentele din 13-15 iunie 1990.

In dosarul Mineriadei, procurorii militari din Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie au dispus, in 23 decembrie 2016, punerea in miscare a actiunii penale, pentru infractiuni contra umanitatii, fata de Ion Iliescu, la data faptelor presedinte al Consiliului Provizoriu de Uniune Nationala si presedinte al Romaniei, Petre Roman, fost premier, Gelu Voican Voiculescu, fost viceprim-ministru, Virgil Magureanu, fost director al Serviciului Roman de Informatii, Nicolae Dumitru, fost prim-vicepresedinte al Frontului Salvarii Nationale si Mugurel Cristian Florescu, general in rezerva, fost adjunct al procurorului general al Romaniei si sef al Directiei Procuraturilor Militare. In acelasi dosar a fost pusa in miscarea actiunea penala, pentru infractiuni contra umanitatii, si fata de amiralul in rezerva Emil "Cico" Dumitrescu, la data savarsirii faptelor membru al Consiliului Provizoriu de Uniune Nationala si sef al Directiei Generale de Cultura, Presa si Sport din cadrul Ministerului de Interne, Cazimir Ionescu, fost vicepresedinte al Consiliului Provizoriu de Uniune Nationala, Adrian Sarbu, fost sef de cabinet si consilier al primului ministru in iunie 1990, Miron Cozma, fost presedinte al Biroului Executiv al Ligii Sindicatelor Miniere Libere "Valea Jiului".

De asemenea, au fost pusi sub acuzare Matei Drella, la data savarsirii faptelor lider de sindicat la Exploatarea Miniera Barbateni, Cornel Burlec Plaies, fost ministru adjunct la Ministerul Minelor, generalul in rezerva Vasile Dobrinoiu, fost comandant al Scolii Militare Superioare de Ofiteri a Ministerului de Interne, generalul (r.) Petre Petre, fost comandant al Unitatii Militare 0575 Magurele, apartinand Ministerului de Interne.

Din probatoriul administrat in cauza a rezultat ca, in perioada 11 - 15 iunie 1990, inculpatii au decis, organizat si coordonat un atac generalizat si sistematic, lansat impotriva unei populatii civile, respectiv impotriva manifestantilor din Piata Universitatii din Bucuresti, precum si a populatiei municipiului Bucuresti, atac in care au implicat participarea fortelor armate ale Ministerului de Interne, Ministerului Apararii Nationale, Serviciului Roman de Informatii, precum si a unui numar de peste zece mii de mineri si alti muncitori din mai multe zone ale tarii. In urma atacului au fost ucise prin impuscare patru persoane si au fost ranite prin impuscare alte trei. De asemenea, 1.269 de persoane au suferit vatamari ale integritatii fizice sau psihice, iar 1.242 au fost private de dreptul fundamental la libertate, pe motive de ordin politic.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

5722 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    ani multi si sanatate (Luni, 15 mai 2017, 10:59)

    grongobar [utilizator]

    Ideal ar fi ca tov Ilici sa traiasca suficient de mult ca sa poata ispasi macar cativa ani de pedeapsa dupa gratii.Sa-i uram muuuulta sanatate si la multi ani cu executare.
    • -2 (2 voturi)    
      hm.. (Luni, 15 mai 2017, 14:27)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      o sa inceapa o noua sarja de atacuri impotriva Justitiei pe RTV si A3, pe motiv ca sicaneaza oameni nevinovati :)
  • +17 (17 voturi)    
    Macar o zi de puscarie (Luni, 15 mai 2017, 11:22)

    Captain Obvious [utilizator]

    sa faca jigodia asta
  • +9 (19 voturi)    
    Acesti pui de bolsevici (Luni, 15 mai 2017, 11:41)

    Snitzelvienez [utilizator]

    parasutati in Romania sau veniti pe tanc merita inchisi. Pacat ca in Romania n-au aparut organizatii gen IRA sau ETA care sa sanctioneze tradatorii autohtoni sau alogenii infiltrati
    • +2 (6 voturi)    
      sunt de acord ca Ion Iliescu merita judecat, (Luni, 15 mai 2017, 13:49)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      si apoi inchis pentru ceea ce a facut....dar nici sa exageram cu ETA si IRA? Chiar iti doresti organizatii teroriste pe teritoriul Romaniei? cred ca nu stii ce inseamna....mai stam de vorba dupa ce te vor cauta in rucsac si geanta la fiecare intrare la Mall, McDonalds, metrou sau magazin...
      • +3 (5 voturi)    
        M-as bucura sa fiu cautat in rucsac (Luni, 15 mai 2017, 14:53)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Daca Iliescu sau Petrica ar fi sanctionati de o organizatie romaneasca de tip IRA sau ETA. cred ca milioane de romani s-ar lasa cautati in rucsac pt asa ceva
  • +12 (14 voturi)    
    daca exista vreun d-zeu, nu-l lasa (Luni, 15 mai 2017, 12:11)

    qwerasdf [utilizator]

    nepedepsit pe acest criminal si tradator de neam si patrie!
    • 0 (0 voturi)    
      Dumnezeu nu se califică ! (Marţi, 16 mai 2017, 9:04)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Nu-l puneți pe Dumnezeu în poziția de Judecător al acestui politruc.
      S-ar putea să nu se poată salva de zâmbetul perfid și vorba mieroasă a bătrânului absolvent moscovit în spatele cărora se ascunde misionarul Dogmei Comuniste...
      Așa cum Dogma Creștină propovăduiește iubirea de oameni (mai ales a celor săraci cu duhul - care vor ajunge să fie cei dintâi, nu-i așa ?) tot așa propovăduiește și Dogma Comunistă supremația indivizilor simpli care muncesc fără să gândească dar vor dărui Viitorul Luminos al Comunismului întregii Omeniri !
  • +10 (12 voturi)    
    traducere (Luni, 15 mai 2017, 12:34)

    om simplu din multime [utilizator]

    extinse=lungite
    la calendele grecesti, ca, ori moare sultanul ori piere magarul..
    probabil i se va decerna titlul de condamnat, post mortem.
    • 0 (2 voturi)    
      important este ca a fost adus in fata justitiei... (Luni, 15 mai 2017, 13:50)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      ca prinde, ca nu prinde citirea sentintei, asta depinde de cel de sus.
      oricum, Roman, Cazimir Ionescu si altii vor trai suficient sa fie si condamnati.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Luni, 15 mai 2017, 13:27)

    fkoff!!!!! [utilizator]

    ,, atac in care au implicat participarea fortelor armate ale Ministerului de Interne, Ministerului Apararii Nationale, Serviciului Roman de Informatii"

    www.youtube.com/embed/fyX0YSU6JK8

    ))))!?
  • -2 (2 voturi)    
    .... (Luni, 15 mai 2017, 13:28)

    fkoff!!!!! [utilizator]

    ,,atac in care au implicat participarea fortelor armate ale Ministerului de Interne, Ministerului Apararii Nationale, Serviciului Roman de Informatii"


    www.youtube.com/embed/fyX0YSU6JK8


    ))))!?
  • +1 (3 voturi)    
    cum-cum? (Luni, 15 mai 2017, 13:45)

    victor L [utilizator]

    nu e si vinovatul de serviciu printre cei audiati?!
    Aaa, e vorba de Basescu, care era acuzat ca le-a dat minerilor garnituri de tren si liber, ortace :P
    Nu se poate, trebuie sa fie si el vinovat de ceva!
    • +2 (2 voturi)    
      Sugerrezi ca Basescu (Luni, 15 mai 2017, 14:58)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Ar fi stiut din timp ce urma sa se intample? posibil ca da posibil ca nu..trebuiesc dovezi.. parerea mea este ca Iliescu, Petre roman , Brucan , Gelu Voican , Militaru stiau foarte bine ce urma sa se intample.
  • +3 (5 voturi)    
    tacerea mieilor (Luni, 15 mai 2017, 13:47)

    DimijoareiObt [anonim]

    Romanilor le este teama sa vorbeasca ! Duhoarea caghebizda dainuie inca peste plaiurile mioritice !
  • +3 (5 voturi)    
    Criminalii sa dea socoteala! (Luni, 15 mai 2017, 14:21)

    Metec [utilizator]

    Prea mult a asteptat dreptatea "cu ochii plansi" acest moment! Criminalii neocomunisti au ucis din fasa democratia romaneasca anticomunista si au transformat-o intr-o "democratie originala", in care unii muncesc si cotizeaza, iar altii profita, fura si mai arunca celorlalti cate un os. Democratia post-'90 este viciata de crime initiale abominabile si de o "lege a tacerii" care ne otraveste viata tuturor. Democratia iliesciana s-a nascut pe cadavre si poarta, inca, un iz de hoit. A venit ceasul judecatii! Tarziu, dar a venit.
  • 0 (0 voturi)    
    Iliescu condamnat pentru sângele vărsat ! (Marţi, 16 mai 2017, 10:05)

    Fisherman [utilizator]

    De fapt TOȚI românii trebuie să se constituie de drept Victime ale Regimului Ilegitim și Criminal emanat din catacombele teroarei staliniste, un Sistem care a folosit o armată străină pentru a da lovitura de stat care înlăturat Monarhia Constituțională și a pus în fruntea țării un comando format din alogeni școliți la Moscova și desantat noaptea, ca hoții, la București. Acești indivizi lipsiți de Dumnezeu se considerau comuniști dar erau dirijați de comisari sovietici al căror obiectiv era distrugerea României ca neam și dizolvarea ei în imensul imperiu cu picioare de lut.

    Așa cum niciun român nu știa ce hram poartă GRUPUL DE TRĂDĂTORI care coborau, noaptea, ca hoții, dintr-un avion venit de la Moscova, niciun judecător român nu va putea pune degetul pe VINOVAȚII care au declanșat Manevra Subversivă prin care a fost confiscată legitimitatea nemulțumirii românilor concretizată în explozia populară din 1989 împotriva regimului comunist ilegitim și criminal și nu va putea fi niciodată Dovedi că acești vinovați au același obiectiv de a stopa orice evoluție spre prosperitatea României și slăbind-o pentru a fi oferită pe tavă dușmanului.

    Exponentul acestor Vinovați este Ion Iliescu.
    El este impersonarea acelui regim ilegitim și criminal numit Comunism, ale cărui metode le-a clonat după ce s-a cățărat în fotoliul însângerat al fostului dictator folosindu-se de poziția obținută prin asasinarea revoluționarilor în Decembrie 1989 declarându-i ”teroriști” și după împănarea cu gloanțe a carcaselor decrepite ale celor doi dictatori, el este cel care a ordonat o nouă baie de sânge în Piața Universității, contra protestatarilor care se denunțau ilegitimitatea noului Regim Ilegitim și Criminal.