Ministrul Sanatatii: Luam in discutie ideea ca scolile si gradinitele sa afiseze procentul de elevi vaccinati din scoala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 11 mai 2017, 15:47 Actualitate | Esenţial

Florian Bodog
Foto: senat.ro
Ministrul Sanatatii, Florian Bodog, a declarat joi, la o dezbatere publica pe tema legii vaccinarii, desfasurata la Institutul National de Sanatate Publica, ca va lua in discutie ideea ca scolile si gradinitele sa afiseze procentul de elevi vaccinati din scoala, afirmand ca i se pare "o idee buna", relateaza Agerpres.

"Stiti ca exista o dezbatere pe aceasta tema si in Franta si eu cred ca dreptul la sanatate publica trebuie sa primeze. Mi-a placut ideea celui care a spus in sala ca scolile si gradinitele ar trebui sa afiseze procentul de vaccinati din scoala. E o idee buna. O s-o luam in discutie", a afirmat Bodog.

Propunerea a fost facuta in cadrul dezbaterii de presedintele Asociatiei Rationaliste Romane, Ovidiu Covaciu.

"Propunerea nu este cu liste de nume, in nici un caz, este cu procente de copii vaccinati, versus nevaccinati intr-o scoala. Scopul acestei propuneri este sa ajute parintii care au copii vulnerabili, adica cei care nu pot fi vaccinati din motive medicale, nu din cele precum refuzul, sa gaseasca comunitatea scolara in care sa se integreze cel mai bine. Scopul ideii este sa-i ajute sa gaseasca scoala potrivita. (...) Nu spun ca propunerea este ideala, dar scopul este macar sa stii la ce riscuri te expui cand intri intr-o scoala. In prezent nu se stie, pentru ca nu se spune. Dar nu este o informatie medicala care sa fie secreta. Este o informatie care poate fi oferita public: pe site-ul scolii, la cererea unui parinte", a declarat Covaciu.

Ministerul Sanatatii a pus in dezbatere publica, pe 10 aprilie, proiectul legii vaccinarii, act normativ care stabileste cadrul legal de vaccinare, dar si de achizitionare a vaccinurilor si care fusese anuntat inca din anul 2015.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

1835 vizualizari

  • 0 (26 voturi)    
    Iar copiii nevaccinati sa poarte o stea galbena (Joi, 11 mai 2017, 15:55)

    CezarN [utilizator]

    Da, domnule ministru, iar copiii nevaccinati sa poarte o stea galbena in piept.
    De ce nu s-ar afisa pe cladirea guvernului.parlamentului si procentul de ministri/parlamentari prosti, incompetenti, rau intentionati, cu doctorate plagiate, cu dosare penale sau cu condamnari definitiv la activ??
    Cred ca problema vaccinarii, fiind in primul rand o problema de INCREDERE a parintilor in sistem, este organic legata de problema hotilor si incompetentilor din guvern si parlament.
    • +1 (13 voturi)    
      Presiune mare (Joi, 11 mai 2017, 16:42)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Din partea mafiei medicamentelor
    • +2 (2 voturi)    
      Ar fi de râs, dacă nu ar fi de plâns! (Joi, 11 mai 2017, 21:36)

      altVasile [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Bodog acesta chiar nu realizează cât de ridicol devine?!

      Apropo, câteva zile în urmă, pe hotnews a fost publicată următoarea știre:

      ”Premierul Sorin Grindeanu l-a numit consilier de stat in aparatul sau de lucru pe Tibor Ioan Pentek, potrivit unei decizii publicate vineri in Monitorul Oficial. Pentek a fost managerul filialei din Romania a companiei Sanofi-Pasteur, cel mai mare furnizor de vaccinuri din tara.
      Sanofi-Pasteur are o cifra de afaceri de aproximativ 264 de milioane de Euro, potrivit prezentarii de pe site-ul propriu.”

      Ce credeți ale cui interese le servește lupul ajuns paznic la stâna de oi?!

      262 milioande euro este sumă frumușică, nu-i așa? Aceasta însă are tot potențialul din lume ca să crească pe noi culmi. Totul ce este necesar să se facă este să se de o lege a VACCINĂRII OBLIGATORII. Creezi o isterie, pui la cale o campanie de manipulare atent planificată, corupi niște funcționari (ceea ce evedent nu este un lucru greu de conceput), cumperi niște jurnaliști și gata... ți-ai atins scopul. Business-ul va merge ca pe roate...
  • -4 (10 voturi)    
    ce treaba are ministerul sanatatii.. (Joi, 11 mai 2017, 16:31)

    akillies [utilizator]

    ..cu cel al invatamantului?!?

    Ce e astaliste cu copii vaccinati si cu cei nevaccinati?!?
    Imi pare rau, dar acest individ nu merita pozitia de ministru al sanatatii!
    Trebuia pus undeva la penitenciare, gulaguri si lagare de munca!
  • +2 (10 voturi)    
    Dreptul (Joi, 11 mai 2017, 16:42)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    la sanatate primeaza!
  • +2 (10 voturi)    
    chiar nu ar strica (Joi, 11 mai 2017, 16:44)

    Jaj [utilizator]

    cum exista posibilitatea de a infiinta scoli cu predare doar in limba engleza, sau predare doar in limba maghiara, cum exista posiblitatea de a infiinta scoli ortodoxe, catolici, etc... sa se poate infiinta o scoala cu copii vaccinati si una cu copii nevaccinati
    Cum unii parinti nu au incredere in sistem, in vaccinuri, dar ei profita de faptul ca nu sunt epidemii datorita faptului ca 80% "au riscat" (aici am dat pe burta, nu stiu procentul exact) au vaccinat copii, cei 80% de ce sa fie expusi unor epidemii?
    • +1 (1 vot)    
      neutilizator (Vineri, 12 mai 2017, 12:02)

      GheorgheGigel [anonim] i-a raspuns lui Jaj

      Multi cretini ca Jaj pe lumea asta. Pai, daca cei (80%) vaccinati sunt imunizati, atunci care-i riscul lor? Cum adica, cei 80% imunizati sunt expusi unei epidemii? De ce s-au mai vaccinat? Pentru profitul companiilor pharma? E clar ca cei vaccinati se dau pe burta sa le bage banul in buzunar manipulatorilor pharma. Succesuri.
  • -4 (10 voturi)    
    Propunere (Joi, 11 mai 2017, 16:54)

    Un cititor [utilizator]

    Eu propun să se afișeze si numărul elevilor bolnavi, cu repartiția pe boli.
    De asemenea să se afișeze numărul profesorilor bolnavi, cu repartiția pe boli, inclusiv anamneza fiecăruia.
  • +1 (13 voturi)    
    Vrei sa trimiti copilul la scoala publica? (Joi, 11 mai 2017, 17:06)

    taro [utilizator]

    Trebuie sa fie vaccinat sau stai acasa.

    Am terminat liceul in '99 si nu te intreba nimeni daca vrei vaccin sau nu. Te trezeai cu doua asistente de la cabinetul scolar in clasa in timul orei, toata lumea primea injectie si gata. Daca lipseai in ziua aia mergeai frumos la cabinetul medical si primeai injectia. Punct.

    In 12 ani nu am auzit ca unul din sutele de elevi sa fi patit ceva si acolo se stia cine si in ce pauza a fumat.
  • +2 (4 voturi)    
    .... (Joi, 11 mai 2017, 17:38)

    tirolez [utilizator]

    Nu vad cum se leaga asta cu arondarea la o anumita scoala, asa cum e acum. Daca nu-mi convine numarul de vaccinati pot sa inscriu copilul la alta scoala? Ma indoiesc. Ma rog, lumea oricum isi face vize de flotant si se duce la ce scoala vrea, ma refeream pentru cei care (mai) respecta legea.