Un student roman a pus bazele unei capsule care circula cu o viteza de 1.200 de kilometri pe ora

de Nicoleta Onofrei     HotNews.ro
Marţi, 9 mai 2017, 19:20 Actualitate | Esenţial

Un student clujean a primit premiul pentru inovatie in cadrul competitiei Hyperloop, initiata de omul de afaceri Elon Musk, care vizeaza gasirea unei alternative de transport a viitorului. Romanul face parte dintr-o echipa internationala care a pus bazele unui sistem capabil să transporte călători printr-un tunel depresurizat, cu peste 1.200 de kilometri pe oră, scrie actualdecluj.

Denis Tudor, student la Electronică, e membru în una din cele câteva sute de echipe care s-au înscris la competiția Hyperloop, ce și-a propus găsirea unei alternative de transport a viitorului, inițiată de omul de afaceri Elon Musk – fondatorul Tesla și SpaceX. Românul face parte dintr-o echipă internațională – rLoop, care a pus bazele unui sistem capabil să transporte călători printr-un tunel depresurizat, cu peste 1.200 de kilometri pe oră. La finalul concursului, au primit premiul pentru inovație.


Mai multe detalii pe actualdecluj.ro.



Citeste mai multe despre   






















5249 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Parca Coanda dorea sa faca asta in 1970 (Marţi, 9 mai 2017, 20:12)

    cartofil [utilizator]

    pe distanta Bucuresti-Ploiesti. Nimic nou sub soare.....
    • -4 (4 voturi)    
      oare (Miercuri, 10 mai 2017, 0:12)

      I [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Una ii sa vrei si alta ii sa faci! de unde imi iau bilet sa ma dau cu inventia lui Coanda? Ideea e nici 1% din efortul total necesar pentru a aduce ceva pe piata.
      • +2 (2 voturi)    
        Efortul (Miercuri, 10 mai 2017, 6:57)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui I

        Efortul principal e a lui Elon Musk. Ideea de peste 50 de ani, ar fi fost materializata daca dorinta de inarmare n-ar fi fost mai mare decat aceea de modernizare si investitii in servicii. Oricum punctul de plecare a fost sistemul de transport al corespondentei pe tuburi . Cine are curiozitatea sa mearga prin biblioteci si sa caute "stiinta si tehnica" o sa gasesca numeroase articole pe aceasta tema si alte propuneri de materializare a ideilor lui Coanda.
      • 0 (0 voturi)    
        LAS' CA ITI IEI LA A LUI MUSK.... (Miercuri, 10 mai 2017, 8:33)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui I

        De la Hala Obor!
        Tara plina de redusi (*@(%@%(@&!
  • +8 (14 voturi)    
    Felicitari MEC ?! Pionieri am avut si mai avem (Marţi, 9 mai 2017, 20:15)

    Plagarus [utilizator]

    Coandă a inventat un sistem de transport cu tuburi pneumatice prin care braşovenii ar fi ajuns la Bucureşti în jumătate de oră.
    Proiectul „Aerotubexpres“ era o instalaţie de transport prin conducte, pe baza efectului Coandă. Invenţia a fost brevetată în România la 21 mai 1970, cu titlul „Procedeu şi instalaţie de transport pneumatic în interiorul unei canalizaţii tubulare“
    H.Coanda a testat tuburile transportoare, în baza experimentală de la Măneciu Ungureni, în zona muntelui Ciucaş, pe o pantă cu multe curbe, pe rîul Teleajen. Tuburile de transport au fost plasate şi la suprafaţă şi în subteran. Rezultatele au fost excelente
    • -9 (17 voturi)    
      . (Marţi, 9 mai 2017, 21:15)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Asta e din ciclul ''le-am taiat tancurile rusilor cu laseru si aia si-au bagat mintile in cap si nu au mai venit sa ne fure piramida energetica de sub Sfinx''
  • 0 (0 voturi)    
    O capsula.Ce frumos suna. (Miercuri, 10 mai 2017, 6:59)

    Alex735 [utilizator]

    O capsula
  • +2 (2 voturi)    
    Meanwhile in Romania... (Miercuri, 10 mai 2017, 8:43)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Felicitari echpei !

    Academia scrie manifeste despre "exodul creierelor" iar PSD inca se mai intreaba de ce ne fug oamenii inteligenti si capabili...
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Miercuri, 10 mai 2017, 20:00)

    uzu [utilizator]

    buna treaba. ne mandrim cu acest roman, viitor cetatean american sau canadian sau german, de origine romana, a carui copii (cand va cerste si el mare, se va insura si va face copii) vor fi la randul lor, americani sau canadieni sau germani ... de origine romana.