Presedintele Comisiei de munca din Camera Deputatilor: Plafonarea indemnizatiilor pentru cresterea copiilor la 10.000 lei, o solutie mai mult decat rezonabila

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 9 mai 2017, 17:14 Actualitate | Esenţial

Adrian Solomon
Foto: Camera Deputatilor
Presedintele Comsiei de munca din Camera Deputatilor, Adrian Solomon (PSD), a declarat marti, la Parlament, ca pentru anul acesta nu exista niciun pericol sa existe plafonarea indemnizatiilor pentru cresterea copilului, el fiind de parere ca este o solutie "mai mult deca rezonabila" ar fi ca plafonarea sa se faca pana la pragul de 10.000 lei, scrie News.ro.

"Este o dezbatere, se fac niste calcule, niste previzionari, oricum pentru anul acesta nu este niciun pericol sa existe o plafonare. Plafonarea exista, totusi, sa fim corecti cu noi insine. Pana in ianuarie cand s-a modificat legea, erau socotite venituri salariale sumele in cuantum de pana la maxim cinci salarii medii brute aflate in plata, adica pentru acele sume de 120 de milioane vechi. Se considerau venituri salariale si se plateau contributii la sanatate, la pensii. Restul erau alte venituri. Prin urmare, eliminandu-se acel plafon s-a ajuns in situatia aberanta ca unii profesionisti sa aiba indemnizatii de 1,6 miliarde lei vechi pe luna, ceea ce este totusi o exagerare", a declarat deputatul PSD.

In opinia sa, plafonarea pana la 10.000 lei este "o solutie mai mult decat rezonabila, astfel incat sa nu-i impiedici pe cei care au venituri din aceste tipuri de activitati sa faca copii, sa ii creasca si sa stea alaturi de ei".

"Pana in ianuarie, erau plafonate la acel cuantum de cinci salarii medii brute aflate in plata. De aia, cel de la Sibiu nu a putut sa primeasca acea indemnizatie pentru ca nu erau socotite toate veniturile sale, venituri salariale. Opinia mea, daca cineva plateste la acel cuantum, sa primeasca. Daca nu plateste la acel cuantum enorm, sa nu primeasca", a adaugat Adrian Solomon.

Ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, declarase, tot marti, la Parlament, ca plafonarea indemnizatiilor pentru cresterea copilului va opri o inselatorie a statului roman, in urma acestei plafonari nefiind afectate foarte multe persoane din Romania, ci doar cele care "au bulversat" sistemul si care au primit sume foarte mari: "Este de fapt o inselatorie a statului roman ceea ce sigur ca nu putem sa acceptam. Beneficiarii in plata in luna martie - pana la 1.233 lei sunt 108.438 de beneficiari, deci cei mai multi. Intre 1.234 - 3.400 lei sunt 39.700, intre 3.400 - 5.000 lei sunt 5.478, intre 5.000 - 10.000 sunt 3.504, iar peste 10.000 sunt 623. Cu aceasta plafonare pe care o vom face nu vom afecta foarte multe persoane din Romania, dar in mod clar, cei care au bulversat sistemul si ne-au pus sa platim astfel de sume vor trebui sa se limiteze la ceea ce le permite."

Intrebata care va fi plafonul, Olguta Vasilescu a spus ca, in prezent, se analizeaza aceasta chestiune, urmand sa fie intre 5.000 si 10.000 lei: "Asa cum v-am spus, sunt foarte putine persoane care vor fi afectate, dar in mod cert vom opri o industrie."























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1382 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Pai (Marţi, 9 mai 2017, 17:21)

    tudor74 [utilizator]

    Pai stai fratica ! Ati eliminat planul de 5 salarii medii pe economie la plata CAS dar acum puneti plafon pe indemizatiile pt cresterea copiilor ? Cand e vorba sa luati, fara numar, cand e vorba sa dati inapoi din taxele platite subit puneti plafon !

    Nu-i bai, sa vedeti ce de taxe colectatii de la aia cu 14 copii, ambii parinti asistati sociali, ca pe astia ii incurajati sa faca copii de 28 de ani incoace ! Cei care muncesc si platesc mii de lei lunar ca taxe, da-i incolo de 'telectuali burghezi, lasa ca au de unde sa dea !
    • +3 (3 voturi)    
      Mai stii cand Dragnea se lua de Ciolos ? (Marţi, 9 mai 2017, 21:06)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Stirea nu este ca este plafonata idemnizatia. Suma de 10.000 de lei este foarte decenta, sa nu uitam ca pana anul trecut era de ~3500 de lei pentru un an; si parca 1200 lei pentru 2 ani.
      Stirea este ca PSD-ul l-a injurat anul trecut pe Ciolos cand a spus ca nu este ok eliminarea de tot a plafonului.

      Ministerul Muncii a arătat luni că, după ce Parlamentul a decis eliminarea plafonului maxim de 3.400 de lei pentru indemnizaţia de creştere a copilului (ICC), s-a ajuns la situaţia aberantă ca 0,17% din beneficiarii acestor drepturi să încaseze o treime din bugetul alocat. Ministerul a mai arătat că există indemnizaţii lunare de ordinul zecilor de mii de euro şi că „se înregistrează deja un dezechilibru în distribuirea echitabilă a resurselor bugetare alocate pentru plata ICC, iar această situație trebuie dezbătută public în următoarea perioadă“.

      Campania falsă a lui Dragnea

      La scurt timp după publicarea acestor date, liderul PSD Liviu Dragnea a acuzat Guvernul Cioloş de o nouă greşeală şi de faptul că vrea să scadă indemnizaţiile pe care părinţii le primesc pentru creşterea copiilor, asigurând că „PSD-ul o să le readucă la valoarea corectă“. „Dintre toate problemele care sunt de rezolvat în România, actualul guvern a ales să evidențieze că indemnizațiile pentru creșterea copiilor sunt cam mari?!!!! Să fie oare o greșeală a acestui guvern neserios? Sau este chiar parte din programul lor de guvernare să le scadă? Indiferent care variantă este, vă asigur că, din decembrie, PSD-ul o să le readucă la valoarea corectă. Le-am crescut după ce Băsescu le-a tăiat în 2012 și o vom face din nou!“, a scris Dragnea pe Facebook, mesaj la care a ataşat o fotografie cu el sărutând un bebeluş.

      http://adevarulfinanciar.ro/articol/indemnizatia-mamelor-inca-o-acuzatie-gratuita-adusa-de-dragnea-lui-ciolos/
  • +2 (2 voturi)    
    daaaa (Marţi, 9 mai 2017, 17:22)

    bogdan1477 [utilizator]

    Acu Ghita nu mai e al PSD, ci al lui Basescu care de fapt e al lui Johannis. Cit de pprosti ne credeti?!?
  • +3 (3 voturi)    
    Hotul care striga hotul ! (Marţi, 9 mai 2017, 17:25)

    tudor74 [utilizator]

    Cand cel care platea taxe pt un venit de 30.000 de lei pe luna nu v-a deranjat, cand v-a venit randul sa platiti la randul vostru strigati Pesedie, pardon, hotie !
  • +3 (3 voturi)    
    Cu cat semeni mai mult cu Adi Minune ... (Marţi, 9 mai 2017, 17:26)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ...dupa o noapte dah lautareala ,dah betivaneala si dah barbugeala , pah banii dah la nunta castigati , cu atat esti mai bine vazut in

    #P$D_CIUMA_ROSIE_!!!!!!

    #REZIST_!!!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Mari javre! (Marţi, 9 mai 2017, 17:37)

    vio7 [utilizator]

    Cand renuntati si voi imbuibatilor la pensii speciale nesimtit de uriase atunci vorbiti de exagerari in veniturile unei mame?!Nu va mai incape pe ecran moaca bolfoasa,sunteti tot o apa si un pamant,niste lepre care nu se mai satura din banii statului si tot ei striga!Bleah!
    • +2 (2 voturi)    
      triplu pleonasm !!! felicitari!!! indignarea este (Marţi, 9 mai 2017, 23:52)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      "sincera" !!!

      " pensii speciale nesimtit de uriase "

      Iti urez: FELICITARI !
  • 0 (2 voturi)    
    plafonarea e obligatorie (Marţi, 9 mai 2017, 17:39)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    Ma intreb in ce scop au fost legiferate astfel de aberatii? Chiar nu-i banuiesc pe legiuitori de prostie, doar de smecherie.

    Sa ai indemnizatie de160K ron/luna inseamna in 2 ani peste 800 000 de euro indemnizatie de crestere a copilului. Un adevarat jaf, inca unul pe langa multe altele.
    Plafonarea la 100 de mil ar trebui sa multumeasca chiar si cele mai exigente mame, manageri de corporatii..
  • +4 (4 voturi)    
    de acord! dar atunci limitati si contributia (Marţi, 9 mai 2017, 18:15)

    ionel clujanul [utilizator]

    perfect de acord. 5000 -10.000 ar fi rezonabil. dar atunci trebuie limitata si contributia tot la atat. cum era la pensii acum un an.
    nu putem plati contributie de orice pe suma totala si apoi beneficia doar de o suma limitata. corect e sa le limitezi pe ambele. altfel e FURT !
  • +3 (3 voturi)    
    Pai dar atunci... (Marţi, 9 mai 2017, 18:26)

    bogdan1477 [utilizator]

    ...de ce nu ati facut legea asha in 2016? Pt ca atunci la guvernare era Ciolos care n-avea decit sa se descurce, iar voi erati in campanie electorala? Ciolos a zis de atunci ca legea va naste abuzuri.
  • 0 (0 voturi)    
    citi tigani sint in parlament (Miercuri, 10 mai 2017, 3:08)

    Coco Whistle [utilizator]

    si citi se nasc in fiecare an? f curind romania se va chema rominia