Jean - Claude Juncker, presedintele Comisiei Europene, se intalneste in Romania cu presedintele Iohannis, premierul Grindeanu si sustine un discurs in Parlament

de CP     HotNews.ro
Marţi, 9 mai 2017, 11:23 Actualitate | Esenţial

Jean Claude Juncker
Foto: Facebook
Presedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, vine in Romania joi, 11 iunie. El se va intalni cu presedintele Klaus Iohannis, cu premierul Sorin-Mihai Grindeanu, si va sustine un discurs in Parlament despre viitorul Europei, potrivit unui comunicat al reprezentantei Comisiei Europene in Romania.

Discursul lui Juncker in plenul Parlamentului  va avea loc joi, la ora 10.30.

Presedintele Comisiei Europene va sustine si un dialog cu cetatenii, impreuna cu comisarul european Corina Cretu, despre viitorul Europei si rolul Romaniei in proiectul european, la 10 ani de la aderare. Dezbaterea va avea loc dupa-amiaza, de la ora 16.30 (ora Romaniei).

Reamintim ca si prim-vicepresedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, a vizitat Romania in urma cu trei saptamani. Intrebat despre planurile Parlamentului privind modificarea legislatiei in Justitie, el a avertizat atunci ca "actiunile au consecinte".























1686 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Lui Livache tractoristu' iar nu o sa-i pice bine ! (Marţi, 9 mai 2017, 11:41)

    Susufler0 [utilizator]

    Oare o sa fie in Parlament maine sau "va avea un alt program"?
  • +3 (5 voturi)    
    Ma intreb (Marţi, 9 mai 2017, 11:44)

    Bazil [utilizator]

    oare cine "selecteza cetatenii" pentru dialog?
  • 0 (6 voturi)    
    Dorel... (Marţi, 9 mai 2017, 11:55)

    VasileTache2 [anonim]

    ...de la HN:miercuri 11 iunie!
    • 0 (4 voturi)    
      Ei au gresit doar luna :) (Marţi, 9 mai 2017, 12:56)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui VasileTache2

      Tu le pui in carca si ziua. Nu-i corect. ;)
  • +6 (8 voturi)    
    curios (Marţi, 9 mai 2017, 12:02)

    zicsieu [utilizator]

    acest lider a zis de-a lungul timpului cateva lucruri interesante de acolo de la brussels. sunt curios daca o sa le repete si in fata liderilor nostri. mi-as dori sa dea cu iei de pamant verbal prin argumente si mai ales pozitii asupra modului de a intelege democratia si libertatea (nici ei nu au un model perfect dar clar putem spune ca sunt mai aproape decat noi de un altfel de ideal).
    • 0 (2 voturi)    
      When it becomes serious you have to lie (Marţi, 9 mai 2017, 13:55)

      Eusabie [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/eu/10874230/Jean-Claude-Juncker-profile-When-it-becomes-serious-you-have-to-lie.html
  • +2 (4 voturi)    
    Joi 11 iunie? (Marţi, 9 mai 2017, 12:27)

    qwertyuiop [utilizator]

    Poate joi 11mai ati vrut sa spuneti.
  • -1 (5 voturi)    
    E get-beget (Marţi, 9 mai 2017, 14:23)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Cu ochii lasati