Guvernul ia in calcul plafonarea indemnizatiei pentru cresterea copilului si prelungirea de la 2 la 4 ani

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 8 mai 2017, 10:51 Actualitate | Esenţial

Sevil Shhaideh
Foto: Agerpres
Ministerul Muncii si Ministerul Finantelor fac "analize si calcule de impact" pentru o eventuala plafonare a indemnizatiei pentru cresterea copilului, a anuntat vicepremierul Sevil Shhaideh la Antena 3. Shhaideh nu a spus care ar fi cuantumul plafonarii, dar a anuntat ca guvernul ia in calcul o posibila prelungire a perioadei de acordare a indemnizatiei, de la 2 ani la 4 ani.

Shhaideh a mai spus ca analiza va fi terminata in semestrul 2, astfel incat eventualele modificari sa fie luate in calcul pentru constructia bugetului pentru 2018.

Informatia a fost publicata in premiera de Profit.ro, care scria vineri ca guvernul ia in calcul plafonarea indemnizatiei pentru cresterea copilului (ICC) la un nivel maxim cuprins intre 5.000 - 10.000 lei, dar si introducerea cardului social de beneficii.
Guvernul mai apreciaza ca, in vederea utilizarii eficiente a resurselor bugetare alocate pentru prestatii sociale, ar fi oportuna plafonarea indemnizatiei pentru cresterea copilului (ICC) la un nivel maxim cuprins intre 5.000 ¬ 10.000 lei, dar si introducerea cardului social de beneficii.

Citeste mai mult la: https://www.profit.ro/stiri/economie/document-masuri-pregatite-de-guvern-pentru-cresterea-veniturilor-contributii-pentru-angajatori-acciza-majorata-la-tigari-plafonarea-indemnizatiei-pentru-copil-16953402

Informatiile publicate de Profit.ro pot fi preluate doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

29412 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    Cum sa luam bani de la copii ! (Luni, 8 mai 2017, 11:07)

    virgilchitu [utilizator]

    Din ciclul : Cum sa dai cu o mana si sa iei cu 2 !!

    Azi despre cum PSD se gandeste sa mai acopere gaurile de la buget dupa pomenile electorale oferite.

    Faptul ca PSD nu stie cum sa faca rost de bani la buget dupa ce incasarile in primele luni sunt slabe si dupa ce au oferit pomeni electorale unor categorii sociale usor de influentat este o realitate.

    Dar sa te gandesti sa " incurajezi " natalitatea exact la modul asta este o dovada de indiferenta si cinism.

    Pentru multe femei asta este o sansa in plus sa se gandeasca sa faca un copil si sa isi permita sa-i ofere cateva lucruri. Nu mai spun ca fiecare mama a contribuit la bugetul de asigurari .

    Sper ca mamicile si viitoarele mamici si organizatiile care sprijina familia si copii sa se sesizeze si sa se opuna acestei idei nascuta din disperarea PSD de a lua bani din toate partile cu orice pret.
    • +7 (9 voturi)    
      uite asa (Luni, 8 mai 2017, 15:10)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui virgilchitu

      Nu ne trebuie copii. Dam pensii.
      Oricum cine beneficiaza de lipsa plafonului nu ii voteaza pe ei.
      Strategie de viitor.
      • +1 (11 voturi)    
        cu 10.000 de lei nu mor de foame (Luni, 8 mai 2017, 16:40)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Sunt de acord cu plafon, cred că cine câștigă banii ăștia nu vor avea copii muritori de foame, să fim serioși!
        • -2 (2 voturi)    
          Ne trezim si noi? (Marţi, 9 mai 2017, 9:13)

          Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          Daca indemnizatia e 10.000 lei si e 85% din media veniturilor poate calculam si noi la ce venituri s-au platit cotizatiile si nu comentam aiurea. Nu e o masura care incurajeaza mamele/tatii cu salarii mari sa faca copii...
  • +32 (32 voturi)    
    Numai 4? (Luni, 8 mai 2017, 11:12)

    bogdan1477 [utilizator]

    Sa fie 18 ani concediul de crestere al copilului. Si daca faci mai multi, sa se reporteze perioada. Timpenie mai mare ca asta n-am auzit....
    • +1 (1 vot)    
      Te contrazic (Marţi, 9 mai 2017, 0:20)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Pot incepe cu toate propunerile Firicicai, dar as castiga pariul prea usor.

      Uita-te aici, sa te crucesti:

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21635134-ministerul-muncii-pus-dezbatere-publica-normele-metodologice-pentru-programul-prima-chirie-prin-care-somerii-pot-beneficia-prima-relocare-900-lei-luna-timp-trei-ani.htm

      Ce zici de asta? Sa platim noi la someri chiria pe 3 ani. Eh, de asta ai uitat !

      Daca vrei, mai caut, ca vorba aia, PSD e o mare nesfarsita de "traznai" (ca sa nu le zic altfel). Sigur gasesc ceva sa te socheze de nu iti va veni sa crezi.
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 15 mai 2017, 10:53)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Ma refeream la timpenie mai mare strict in domeniul indemnizatiei, ca asha, la general, se poate face o revista lunara cu ce trasnai a mai propus PSD-ul. Si de fiecare data cind spui ca asta e cea mai mare, la citeva zile cineva se simte obligat sa te surprinda din nou.
  • +12 (16 voturi)    
    Au incaput taierile! (Luni, 8 mai 2017, 11:17)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Au inceput taierile si primii sunt parintii care muncesc si castiga, si copiii lor!
    Bravo!
  • +15 (23 voturi)    
    hahahaha (Luni, 8 mai 2017, 11:20)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cresteam salariile la toti bugetarii neprofesionisti si neperformanti, nu marim alocatiile la copii si plafonam indemnizatia la mame. PERFECT o tara a mediocritatii si pozitiei ghiocelului in fata sefului pus politic de la stat.

    SUNTETI DE RAHAT !!!
  • +1 (33 voturi)    
    plafonarea (Luni, 8 mai 2017, 11:35)

    IulianVacaru [anonim]

    la 5000 ron are sens. E o nebunie ca acum persoane sa isi treaca activitatea comerciala pe un pfa si sa i-a sume imense (cica pentru crestere copil) in timp ce alt copii nu au nici lapte sau scutece).
    Pe de alta parte termenul de 2 ani este oricum imens (probabil cel mai mare din europa) si nu are nici o legatura cu piata. Orice femeia care munceste la modul serios se intorce peste maxim u an fiind constienta ca daca sta mai mult are sanse minime sa se mai poate reintegra in firma. Vor sta 4 ani tocmai putorile care nu muncesc niciodata (sau se fac ca muncesc)
    • +10 (16 voturi)    
      de ce 5000 si nu 4500 sau 5500? (Luni, 8 mai 2017, 12:51)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui IulianVacaru

      De ce sa nu facem o regula care sa descurajeze abuzurile? Putem lua media pe ultimele 24 de luni lucrate, putem lua media primelor 12 lu8ni din ultimele 24 de luni lucrate daca difera cu mai mult de 10-20% fata de ultimele 12 luni lucrate, etc. gasim o formula matematica astfel incit acordarea de salarii fictive sa nu mai fie rentabila. Iar limitarea ar trebui sa fie in mod logic egala cu limitarea contributiilor de asigurari sociale.
    • +19 (27 voturi)    
      pai sa se plafoneze.. (Luni, 8 mai 2017, 13:05)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui IulianVacaru

      sa se plafoneze si impozitul pe venit, si taxele pentru sanatate si ajutor social... e o nebunie sa platesc de 10 ori mai mult decat media pe tara cand stim ca oricum nu primesc nimic in plus fata de restul...
      corect?
    • +17 (21 voturi)    
      Sigur, nebunie (Luni, 8 mai 2017, 13:14)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui IulianVacaru

      Exista o plafonare a impozitului pe venit? Cu cat am venitul mai mare cu atât imi ia statul mai mult. De ce ar trebui ca indemnizatia sa fie plaofnata?
      • +4 (4 voturi)    
        Daca plafoneaza indemnizatia (Luni, 8 mai 2017, 17:56)

        t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        Sa plafoneze si contributia la ea.
    • +3 (7 voturi)    
      A vorbit si vacaru .. (Luni, 8 mai 2017, 21:51)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui IulianVacaru

      Fa un bine omenirii si nu te inmulti ... sunt si asa destui prosti !
  • +18 (22 voturi)    
    Normal (Luni, 8 mai 2017, 11:42)

    tudor74 [utilizator]

    Cand e vorba sa colectati taxe, fara numar ! Cand e vorba sa dati inapoi ceva de pe urma taxelor canci !

    Si va mirati de ce nu mai fac romanii copii! Bine rromanii fac, romanii cu slujbe bine platite nu prea.
    • +11 (11 voturi)    
      hai sa nu amestecam lucrurile (Luni, 8 mai 2017, 14:19)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Romanii cu slujbe bine platite nu iau decizia de a face copii in functie de cum abramburesc astia legea. Eu am doi si la unul am prins limitarea la 3400 iar la al doilea am prins vro 10 luni de concediu de 2 ani cu 85% din net. Si ca mine sunt multi.

      Si stiu multi cu venituri mici care au facut copii fara sa tina cont de bramburelile legislative. Decizia de a face copii nu are legatura cu veniturile.

      Asta nu inseamna ca legea propusa de tantea asta nu e aberanta.
      • +11 (11 voturi)    
        cred ca te inseli (Luni, 8 mai 2017, 16:46)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Sunt multi tineri care castiga in cuplu exact cat le trebuie pentru un trai decent + rate la banca sau chirie. Pentru ei decizia de a avea un copil este foarte dificila. Cu atat mai mult daca ambii parinti isi doresc o cariera, dar nici nu vor fie crescut copilul de bunici.
        Evident ca banii nu sunt singura problema. Din pacate nici un guvern nu ataca celalalt aspect al cresterii copiilor, si anume serviciile disponibile. Daca o mama nu vrea sa piarda contactul cu piata muncii (in 2 ani se schimba multe), unde gaseste o cresa? Sau ce faci cu un copil de 2 ani cand te intorci la munca? Si cand vine timpul sa mearga la gradinita, dar nu-ti permiti una privata, o sa risti?..

        Exceptand muncile necalificate, 4 ani de indemnizatie inseamna ca ai scos persoana respectiva definitiv de pe piata muncii.
        • +5 (5 voturi)    
          am exemple din toate categoriile de venit (Luni, 8 mai 2017, 17:24)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Si se descurca toti cum pot, mai bine sau mai greu. "Traiul decent" mai poate suferi niscaiva ajustari daca ai copii. Oricum nu mai ai prea mult timp de petrecut cel putin in primii ani, aha ca bugetul se ajusteaza de la sine :)

          In privinta infrastructurii necesare, aici iti dau dreptate. Cine nu-si permite la privat, s-ar putea sa aiba probleme la stat. Desi toti pe care-i stiu si-au rezolvat pin la urma prin celebrul pachet de cafea si buchet de flori plus niteala ploconeala, ca de , asha se rezolva la stat. Deci se poate si aici...

          Problema exista insa, si nimeni nu se oboseste s-o rezolve. In UK spre exemplu e ceva comun sa existe la locul de munca o mini_cresa cu o ingrijitoare iar prospetele mamici se pot duce cind vor sa alapteze si sa vada ce mai face bebele.

          Un transport in comun pentru gradinite/scoli ar reduce semnificativ traficul si stresul parintilor (toti simtim diferenta in trafic cind sunt vacante scolare).

          Mai multe crese/gradinite ar da si libertatea de a alege gradinita de stat, nu doar bucuria ca ai avut bafta si ai prins un loc.

          Dar ai nostri politicieni se pricep doar la dat bani, ca e simplu. Se face din pix si nu necesita efort.
  • -5 (15 voturi)    
    2 ani plafonata, ca inainte, era bine (Luni, 8 mai 2017, 11:45)

    jackalphonse [utilizator]

    Partea asta chiar nu trebuia schimbata.
    Cine voia mai mult, putea sa lucreze si sa si plateasca bona, DACA renta.
  • +15 (21 voturi)    
    Parol! (Luni, 8 mai 2017, 11:46)

    dealucaragiale [utilizator]

    Nu mai sunt bani de pensii si luam de la copii?!
  • -3 (25 voturi)    
    Shaideh pregătește un Harz 4 pt frații sirieni? (Luni, 8 mai 2017, 11:59)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    Ce e mai sus încurajează ciorile și refugiații sa se înmulțească și să colonizeze o țară, nu o familie sa muncească și să își crească copiii în propria țară.
    • -4 (22 voturi)    
      intr-o tara normala, civilizata (Luni, 8 mai 2017, 12:41)

      chillbill [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      cu o presa normala, civilizata, comentariul tau ar fi fost sters, iar tu banat pentru astfel de instigare la rasism.
      Suntem in sec xxi!!!
      Nu mai suntem nici inww2, nici in razboiul rece. Suntem in UE, NATO, organizatii compuse din oameni diversi, din diverse tari. Cuvantul cheie in propozitia de mai sus este OAMENI
  • +10 (12 voturi)    
    ce puteau sa fac si ei (Luni, 8 mai 2017, 12:18)

    Adran [utilizator]

    cei care castiga mai mult probabil nici nu i-au votat si nici nu vor mai ramane prin tara prea mult. or sa ramana "muncitorii" care traiesc din asistenta sociala sa mai "pompeze" bani din care sa furati in viitor.
  • +13 (13 voturi)    
    Din buget? (Luni, 8 mai 2017, 12:36)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Acoperit din ce bani? Adevarul e ca e simplu sa arunci cu banii cand nu sunt ai tai...
  • +8 (18 voturi)    
    legi nedrepte (Luni, 8 mai 2017, 13:05)

    Jude [utilizator]

    De aceea suntem o tara de ****t !
    Pentru ca nu exista stabilitatea legilor, predictibilitate , etc.
    Cand stai 9 luni ca sa nasti te bazezi pe o contributie adusa bugetului si niste legi care speri ca te vor proteja.
    Te trezesc ca nasti si niste idioti schimba legea si te lasa sa mori de foame impreuna cu copilul tau.
    De-a lungul vremii au mai fost idioti care si-au batut joc de mamici si au taiat indemnizatile sau periaoadele batandu-se in piept ca vor face ei crese si gradinite. Vorbesc de madam Udrea si PDL-ul care in 2011 sau 2012 au taiat indemnizatile si au redus perioada de CIC.
    Intrebati-va cate crese si gradinite au construit guvernantii in 5 ani !
    • +8 (8 voturi)    
      Si astia, la fel.. (Luni, 8 mai 2017, 15:00)

      Gaetano73 [utilizator] i-a raspuns lui Jude

      au promis sute de crese, gradinite, scoli, spitale, bla, bla, bla. Si acum??!! Sa se stea 4 ani acasa? Plafonare de indemnizatii??!! Doamne, da' oligofreni mai sunt!!
  • 0 (6 voturi)    
    maxim sa fie 85% din 5 salarii nete pe economie (Luni, 8 mai 2017, 13:25)

    jescu [utilizator]

    Ca sa se evite abuzurile, gen persoane care isi trec la salariu sume imense in ultimile luni inainte de nastere, sa se calculeze 85% din venitul mediu net pe ultimile 24 luni(in loc de ultimile 12 luni)....dar nu mai mult de 85% din 5 x salariul mediu pe economie. Limita de 5 salarii medii pe economie se foloseste deja la anumite impozite, si cred ca ar fi decenta chiar si pentru majoritatea femeilor director/patron/ceo/...etc. Perioada de 2 ani este ok pentru cresterea copilului, intre 2 si 4 ani mama trebuie sa se intoarca la servici, si poate sa primeasca o suma de 500-1000 de lei(proportional cu indemnizatia) pentru bona/gradinita particulara/...etc, fara sa motiveze cu acte la ce foloseste suma.
    • +1 (1 vot)    
      Nici macar (Luni, 8 mai 2017, 14:26)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      De ce 5 salarii? Crezi ca nu s-ar gasi si din aia care sa-si mareasca salariul fictiv pentru 5 salarii nete?

      Gasesti o formula care sa descurajeze abuzurile, gen daca vrei peste salariul mediu tre sa ai minim 24 de luni lucrate si salariul pe primele 12 luni din ultimele 24 sa nu fie mai mic cu 10-15% decit salariul mediu din ult 12 luni lucrate, altfel se ia media pe primele 12 luni. Sau alta formula de genul asta

      Si mai bagi o regula care spune ca plafonarea se face la nivelul de plafonare al CAS-ului, de unde se si plateste indemnizatia. Care apropos, daca nu gresesc, nu mai e limitata la 5 salarii medii.
      • -1 (3 voturi)    
        la tineri e posibil 15% crestere (Luni, 8 mai 2017, 15:54)

        jescu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Eventual sa se faca media tot pe 24 de luni, dar sa se ignore o crestere mai mare de 25% in ultimul an. Sa se accepte totusi 25% din crestere.
        • +3 (3 voturi)    
          pe cine pedepsesti?.. (Luni, 8 mai 2017, 17:09)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui jescu

          vorbesti de "abuzuri". sa admitem ca sunt abuzuri si 1 persoana din 50 intra in concediu de maternitate cu salariul ala umflat. dar poate ca mai sunt altele 4 din 50 care au muncit si platit cinstit taxe 10 ani si vor fi afectate de plafon. e corect sa pedepsesti 4 pentru ca nu esti in stare sa scrii o lege suficient de bine??
          daca legea a fost scrisa prost, ala care a scris-o sa plateasca indemnizatia celor care si-au pus un salariu imens pe ultimul an.

          cum faci cu media pe 24 de luni daca ai o mama tanara, care a terminat recent facultatea + un MBA si in 18 luni a avansat de la 3-400 de euro pe un post de junior la 2000 de euro? o sa plateasca o viata intreaga taxe mai mari decat 99% din romani! si o sa le plateasca in alta tara, pentru ca va emigra sigur..

          vrei o solutie simpla?.. le platesti indemnizatiile cu conditia ca din momentul in care se intorc la munca sa plateasca inca 5 ani un impozit egal sau mai mare cu cel pe care il platea inainte. incluzi fraudarea sistemului asta de indemnizatii la infractiunile pentru care se permite confiscarea extinsa a averii si gata...
          • 0 (0 voturi)    
            greu de implementat (Marţi, 9 mai 2017, 10:34)

            jescu [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Legat de conditia "sa plateasca inca 5 ani un impozit egal sau mai mare...". Nu poate garanta nimeni cat o sa castige la anul, si nu e vina lui daca nu poate. Alta solutie, la cei care au venitul lunar net pe ultimul an mai mic de 2 salarii nete nationale pe luna, sa fie considerat acel venit. Altfel sa se compare cu venitul mediu lunar pe anul precedent, si sa se accepte doar o crestere de 50%(nu 25%), netul calculat sa fie minim 2 salarii nationale nete si nici mai mult decat 5 salarii nete.
        • 0 (0 voturi)    
          OK, eu am dat doar un exemplu (Luni, 15 mai 2017, 10:56)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jescu

          Teoretic o lege din asta incepe cu un draft, cu niste simulari face de INS, spre exemplu, pe cele 20.000 de gospodarii pe care le monitorizeaza, dupa care pus in dezbatere publica, unde cu un simulator pe net fiecare sa-si poata calcula indemnizatia si semnala deficiente. Ideea de baza e ca trebuie un sistem in care sa fie neprofitabil sa furi, sistem mult mai usor de controlat decit asta de acum care te invita la fentat statul.
  • +1 (17 voturi)    
    Unii gandesc cam ca la gradi. (Luni, 8 mai 2017, 13:33)

    tahomir [utilizator]

    Primitivism romanesc.
    Plafonarea indemnizatiei nu doar ca este inevitabila pentru a asigura sustenabilitatea sistemului dar e firesc sa existe si din punct de vedere moral.
    Banii care sunt platiti pentru diferite domenii gen pensii sau asigurari sociale nu sunt pusi in pusculite cu numele tau pe ele si la care poti sa apelezi la un moment dat. E contributia fiecaruia pentru ca cei in nevoie sa poata beneficia de resurse pe care nu si le-ar permite altfel. De exemplu contribui la sanatate dar cei norocosi nu vor beneficia niciodata pentru ca nu se imbolnvesc.. Altii mai putin norocosi vor avea acces la tratamente scumpe. Exact la fel e si cu contributiile din care se platesc indemnizatiile ptr mame.
    Se poate lucra la plafon, de pilda sa fie 85% dar nu mai mult de 10.000. E mai mult decat decent.
    Daca ai platit 100.000 lei pe luna impozit nu ai nevoie nici macar de 10.000. De altfel asa e in alte tari, de la un anumit nivel nu primesti nimic pentru ca ai fost suficient de norocos incat sa faci tone de bani.
    Si in plus faceti si voi un calcul ca sa vedeti cam cati ani ar fi trebuit sa contribuie la acelasi nivel o persoana pentru a primi 85% pe luna din venituri.
    Greu cu logica, greu cu aritmetica. Usor cu intins mana. Romanashi, ce pretentii sa avem de la specia asta?
    • +3 (7 voturi)    
      prietene gindesti din perspectiva salariului mediu (Luni, 8 mai 2017, 14:34)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      O fi limitat in alte tari, da' nu la 10.000 de lei. Indemnizatia asta nu e gindita ca un ajutor pentru sarmani ci de un ajutor dat de stat pe perioada cint mama nu poate lucra pentru a-si creste copilul. Si s-ar putea ca cineva care cistiga 4-5000 de euro sa aiba si cheltuieli pe masura (rate la banci, casa in constructie, etc) si daca statul ii limiteaza indemnizatia la 5 salarii sa nu-i mai ajunga banii. Si va fi nevoit fie sa dea copilul la cresa, fie sa-si ia bona. In ambele cazuri de suferit va avea copilul. Daca ar fi sa limitezi chestia asta la 100.000 de euro pe an, sau ceva de genul, ar fi alta chestie. Da' 2000 de euro o fi o avere pentru tine, dar nu e pentru toata lumea. Si nu vad de ce unii care cistiga ca-n vest si totusi au decis sa ramana in tara, trebuie tot timpul sa simta ca-s luati drept chiaburi.
      • 0 (14 voturi)    
        it's a mess (Luni, 8 mai 2017, 15:39)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Nu intelegi nimic, dar nu te descuraja, esti la fel de varza ca imensa majoritate a romanilor.
        Pomanagii. Sa ni se dea, nu conteaza de unde.
        Sa ne gandim de pilda si la Messi care are venituri de 100 mil de euro pe an. Daca se muta cu domiciliul in Ro(unde i-ar merge mai bine din pdv al taxelor decat in vest) ar primi si el vreo 60 mil pe luna de fiecare copil.
        Are cheltuieli mari, e de inteles. Pai daca e invazat sa-si ia cate un Ferrari pe zi, cum sa-i strici obiceiurile, poate ii casuneaza copilului ca-si vede tatal suparat si nu mai da goluri.
        Ar da in bugetul de stat, dar nu se compara, ca asta pot face toti romanashii care se cred destepti, nu e aceeasi satisfactie.
        • 0 (6 voturi)    
          grea matematica.. (Luni, 8 mai 2017, 17:19)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

          Da baiete, Messi ar primi si el 80% sau cat o fi din veniturile impozitate in ultimul an. Deci la 100 de milioane ar primi inapoi 80 intr-un an.. 6.67/luna.. luna in care Messi al tau sta acasa si schimba scutece, nu joaca fotbal.
          Vezi cat de penibil esti?

          Ia explica-ne, esti de acord sa primesti si de la asigurarea auto dauna tot cu plafon? plafonul sa fie cam cat un VW Golf cu 200.000km la bord.. ca deh, asta e media si, aplicand logica ta, platim asigurari ca sa beneficieze tot prostul, nu ca sa ne asiguram noi efectiv pe viitor.

          Iti recomand si tie un calcul: cine vrei sa-ti plateasca pensia peste 30 de ani - copiii celor care au ales sa stea acasa 4 ani pentru indemnizatia minima sau copiii celor care au luat 85% dintr-un salariu mare, dar meritat?
          • -2 (4 voturi)    
            Aveti o gandire nazista (Luni, 8 mai 2017, 21:55)

            galeo [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Cum adica?
            Copii nascuti in familii bogate sunt superiori celor nascuti in familii bogate ?
            Eu vad copiii din familii sarace muuult mai motivati sa reuseasca in viata decat odraslele de bani gata ce isi trag pe nas prafurile prin Loft
            • -1 (3 voturi)    
              asa o fi.. (Marţi, 9 mai 2017, 0:35)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui galeo

              daca tu vezi "copiii din familii sarace muuult mai motivati sa reuseasca in viata", atunci de ce or fi parintii lor atat de saraci?.. ca doar suntem in 2017 si egalitatea in drepturi este realitate.

              poate ca sunt nazist (desi am dubii ca stii despre ce vorbesti), dar eu nu m-am referit la familii bogate si familii sarace, ci la persoane care castiga din munca cinstita un venit considerabil vs altii care nu sunt in stare sa munceasca nici pentru salariul minim pe economie. iti place sau nu, evolutia se bazeaza pe materialul genetic..
          • 0 (4 voturi)    
            viezure, varza si barza medie (Marţi, 9 mai 2017, 0:05)

            tahomir [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Nu ai inteles nimic, romanash pehash.
            Pai exemplul dat de tine e o buna dovada. Asigurarea auto e individuala, platesti in functie de masina asigurata si primesti rambursarea pieselor si manoperii in conformitate cu tipul de masina. Platesti mai mult la Mercedes fata de Logan si chiar primesti mai mult inapoi. Acolo te compari cu detinatorii de Mercedes, statistica ce sta la baza calcularii primei se face la acel nivel.
            Ma rog, exemplul e ipotetic, la tine Mercedes e un VW second hand ca nu pari a avea capacitate cilindrica la cap prea mare ca sa-ti permiti altceva.
            Adica exact pe dos decat la un sistem national de asigurari unde platesti doar accesul la acel sistem precum si partea ta din contractul social, primesti mult de la societate, dai mult inapoi societatii astfel incat si cei mai putin norocosi sa poata avea acces la diferite ingrijiri.

            Am adaugat un 0 din greseala la suma lunara ptr Messi dar nu as fi gresit daca inmulteam cu orice numar masura capacitatii tale de a pricepe un text, ca tot 0 imi dadea.
            Esti varza dar poti da vina pe barza, ca nu a trimis-o Messi. Cine stie, ai fi avut ingrijiri mai bune cand ai fost mic
            • +1 (1 vot)    
              Exact la fel (Marţi, 9 mai 2017, 14:16)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

              Spui ca asigurarea auto este individuala. Pai din cate stiu eu, impozitul pe venit este tot "individual".. ca il platesc eu, din veniturile mele. La fel si restul taxelor. Daca am un buget de salariu de 5000 de euro, statul imi va lua 2100 (~43%) din ei si din restul TVA si accize la greu daca imi permit sa-i cheltui.

              Deci nu platesc "accesul" in sistem. La teatru cand ma duc nu imi ia pe bilet procent din salariu. Problema ta este ca ai trait prea mult timp in sistemul neo-comunist romanesc si ti se pare normal sa primesti aceleasi servicii indiferent cat platesti. Mai pune mana pe o carte.. mai scoate capul din cutie.. vezi cum fac altii, ca nu degeaba Romania are migratie negativa.
        • 0 (0 voturi)    
          it's a mess in your head (Luni, 15 mai 2017, 11:10)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

          hai sa luam cazul lui Messi. In loc sa le ingrozim de cit amar de bani tre sa-i dam noi lui, hai sa facem o regula ca cine ia peste 5 salarii medii tre sa fi cotizat prin taxe si impozite suma pe care o cere in perioada similara indemnizatiei, il invitam pe Messi in Romania, plateste 2 ani impozite, dupa aia ii dam si noi 2 ani banii inapoi, si dupa aia speram ca va ramane cu domiciliul in Romania, pentru ca a vazut ca statul roman se comporta frumos cu cei care cistiga mai mult decit ilie de la scularie, si statul va incasa in continuare de la messi saci de impozite. Asta e mentalitate capitalista, asha faci bani, devenind atragator pentru cei cu bani si comportindu-te frumos cu ei.

          In varianta ta, messi, dupa ce va fi platit ceva timp impozite la noi, vazand ca in momentul in care tre sa primeasca si el ceva inapoi de la stat, primeste un deget milociu fluturat in aer si o injuratura in colt de gura, isi va lua frumos domiciliul fiscal in spate si-l va duce intr-o tara mai pritenoasa cu cei bogati. iar tu vei ramane aici, sarac rupt in fund, dar mindru ca esti roman adevarat si nu l-ai lasat pe messi sa te prosteasca.

          Si cazul Messi e clar exagerat. Dar cineva care cistiga in Romania 4000 de euro net, prin munca cinstita, fix senzatia asta o va avea cind va vedea limitatea. Adica bine, ba, cind e sa-mi luati taxe imi luati cu ambele miini, cind e sa beneficiez si eu de ceva, primesc la schimb o teapa. Oricum de banii dati ca taxe nu primeam nimic. Strazile is gaurite, sistemul de educatie e de rahat, si tot asha. Da' macar cind e sa fac un copil, sa simt si eu ca nu am dat banii fix aiurea la stat. Si cind colo, ce sa vezi? In loc de 85%, primesti limitare.... Iar asta suna fix a invitatie de optimizare fiscala (PFA, activitati independente, dividende prin Cipru, Belize, etc) fie pur si simplu emigrare intr-o tara cu apa calda.
  • -1 (9 voturi)    
    4 ani e mult rau... (Luni, 8 mai 2017, 13:43)

    fghr [utilizator]

    nu zice nimeni , e foarte important sa stai cat mai mult cu, copilul tau in primii ani .. si placut :) dar 4 ani ??

    Faci 3 copii e vorba de 12 ani...

    Plafonarea la un nivel rezonabil 5000-10000 /luna este indicata dupa parerea mea...
  • +7 (11 voturi)    
    e de bine (Luni, 8 mai 2017, 15:19)

    ttavi [utilizator]

    Bani mai putini, vaccinuri lipsa, sa nu mai ziceti ca ati fost la vot. La noi ies 30-40%, la francezi si olandezi ies 75-85%
  • +5 (5 voturi)    
    parerea mea (Luni, 8 mai 2017, 20:28)

    uzu [utilizator]

    eu cred ca ar fi mult mai benefic un sistem de crese care sa poata primii copii de la 1 an. ar creea locuri de munca si ar permite mamelor sa se intoarca la munca dupa un an.
    eu cred ca problema natalitatii in romania nu este neaparat finaciara. unii nu vor sa-si pericliteze cariera, altii sa piarda un serviciu bunicel ... (tot de cariera sa zicem ca tine) din cauza unei sarcini.
    noi pedalam in continuare pe varianta banilor, marim alocatii, extindem perioade ... iar natalitatea continua sa scada. probabil este timpul ca cine3va sa apara cu o alta solutie.
    n-am pretentia ca ideea mea e "salvarea natiunii", dar e o alta abordare a problemei.
  • +1 (5 voturi)    
    Nicaieri in lumea civilizata (Luni, 8 mai 2017, 21:47)

    galeo [utilizator]

    Nicaieri in lumea civilizata nu exista diferente atat de mari intre indemnzatiile platite pentru copii.
    Mai peste tot indemnizatia este egala pentru toti copiii, ca doar copiii se nasc egali si au aceleasi nevoi (scutece, lapte praf, etc).

    Sa va reamintesc ca este vorba de o indemnizatie sociala de crestere copil, nu de plata a ratei la X6 pentru parinte.
  • +3 (3 voturi)    
    Franța si UK (Luni, 8 mai 2017, 23:05)

    of of [utilizator]

    Franța: maximum 3 ani de concediu.
    Indemnizația maximă: 84,90 € pe zi.

    UK: 39 de săptămâni. Indemnizația: 90% în primele 6 săptămâni.141 de lire în următoarele 33 de săptămâni.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce tampenie (Marţi, 9 mai 2017, 9:35)

    andreishana [utilizator]

    Eu ma intreb cum poate cineva sa creada ca asta e benefic pentru femei. Ca angajator ce motivatie ai sa mai angajezi femei cand exista riscul ca timp de 4 ani sa nu ai om pe post, iar la intoarcerea angajatului in campul muncii sa ai parte de un incompetent timp de un an de zile...
    • 0 (0 voturi)    
      foarte la obiect comentariu (Marţi, 9 mai 2017, 11:20)

      DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui andreishana

      se va fugii ca de tamaie de candidatii feminimi proaspat casatoriti intre 22-35 ani de exemplu. Si nici nu e greu. Chemi 20 la interviu, angajezi pe cine vrei.