FOTO ​Statele Unite investesc masiv in modernizarea bazei de la Mihail Kogalniceanu. Zeci de milioane de dolari pentru un terminal feroviar multimodal, depozite de combustibil si platforma pentru avioane cargo

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 5 mai 2017, 15:15 Actualitate | Esenţial

Baza de la Mihail Kogalniceanu
Foto: Google Earth
Armata Statelor Unite vrea sa faca investitii masive in modernizarea bazei militare de la Mihail Kogalniceanu, acolo unde fortele SUA sunt prezente de mai bine de 25 de ani. Un nou terminal multimodal feroviar, un nou centru de control si cladiri adiacente, o platforma pentru gararea avioanelor cargo si facilitati pentru stocarea combustibililor - toate intr-un contract ce valoreaza cateva zeci de milioane de dolari.

Intr-un anunt publicat in SUA pe site-ul Federal Business Oportunities, armata americana vrea sa contracteze modernizarea unor elemente din baza militara de la Mihail Kogalniceanu din Romania. 

Planurile includ construirea unui nou terminal feroviar si multimodal, un nou centru de control, mai multe cladiri si spatii de depozitare, facilitati pentru stocarea de combustibili (cu doua rezervoare de cate 1,9 milioane de litri fiecare), precum si o noua paltforma pentru avioane cargo.

Potrivit anuntului, valoarea contractului se incadreaza intre 25 si 100 de milioane de dolari, iar data estimata pentru atribuirea contractului este 30 septembrie 2017. Durata lucrarilor va fi de trei ani de la emiterea ordinului de incepere.

Descarca de aici
Documentul care prezinta lucrarile de modernizare si noile facilitati ce vor fi construite la baza Mihail Kogalniceanu (~.pdf, 617 KB)



Terminalul multimodal feroviar:



Platforma pentru parcarea avioanelor cargo:


Depozitele de combustibil:


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

22628 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    Super tare !! (Vineri, 5 mai 2017, 15:26)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Si cum ajung ei la terminalul ala smecher? Pe calea ferata romaneasca?
  • -54 (64 voturi)    
    Adica se pregatesc de razboi pe pamnatul altora... (Vineri, 5 mai 2017, 15:27)

    brightids [utilizator]

    Operation Human Shields.
    • +56 (60 voturi)    
      adica e NOGO zone for rusky (Vineri, 5 mai 2017, 16:00)

      drup [utilizator] i-a raspuns lui brightids

      .
    • +32 (38 voturi)    
      Asta este singura garantie reala... (Vineri, 5 mai 2017, 16:50)

      OferteProprietari [anonim] i-a raspuns lui brightids

      ...ca nu ne vom trezi "omuleții verzi' trimiși de Putin pe la Cernavoda (apa neagra, pe rusește) ca să revendice Dobrogea ca fiind vechi pământ muscălesc. După cum se știe Putin apreciază mult bancul conform căruia Rusia se învecinează ....cu cine vrea ea. Ucranienii au aflat-o pe pielea lor.
    • +9 (11 voturi)    
      Da Aliosa (Vineri, 5 mai 2017, 21:29)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui brightids

      Se pregatesc sa ne apere!
      Stiu ca nu-i pica bine lui Putin, cozilor de topor si idiotilor utili ca tine dara ar fi cazul sa va obisnuiti cu ideea.
      • -6 (8 voturi)    
        Da sa ne apere :) (Sâmbătă, 6 mai 2017, 10:46)

        brightids [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Eu cred ca voi ori ganditi prost ori sunteti platiti.
        Cum sa ne apere frati romani? Cum i-au aparat pe irakieni, libanezi, sirieni, sau bosniaci?
        • +1 (1 vot)    
          Mda (Duminică, 7 mai 2017, 16:55)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui brightids

          Si ce-avem noi in comun cu musulmanii insiruiti de tine?
      • -4 (8 voturi)    
        Cica se pregatesc sa ne apere! (Sâmbătă, 6 mai 2017, 10:56)

        brightids [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        De ce si cine amigo? de rasboaiele create de iei pe pamantul altora.
        Cat de multi si bine pregatiti sunteti, cred ca sunteti texani la corason.
        • +1 (3 voturi)    
          Om fi texani dar sigur nu (Luni, 8 mai 2017, 9:32)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui brightids

          sumtem trolli rusnaci. Sa ne apere de Rusia singurul stat ce a sfartecat teritoriul Romanesc, are trupe de ocupatie pe pamant Romanesc si incearca permanent sa influenteze politica Romaneasca. Mai mult a ocupat militar si politic Romania vreo 50 de ani!
          • +1 (1 vot)    
            ? (Luni, 8 mai 2017, 12:32)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            unde are trupe de ocupatie pe pamant romanesc?
  • +32 (36 voturi)    
    Pe de alta parte (Vineri, 5 mai 2017, 15:28)

    Gruia.Novac [utilizator]

    E singura noastra sansa .......
    • -34 (56 voturi)    
      mda (Vineri, 5 mai 2017, 15:58)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      pai daca autostrazi ne-au dat de n-am mai putut cu bechtel...

      apropo am platit 130% din autostrada transilvania, si a fost realizata cam 30%

      acu se apuca de investitii mai serioase :))
      • +23 (27 voturi)    
        cand vrei sa faci o autostrada (Vineri, 5 mai 2017, 16:23)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        stai cu proiectul, nu'si schimbi traseul dupa cum vor barosanii.
        trage'o ba sa dea si pa la noi !:-)
        si mai ales, proeictul sa fie bun, caci bechtel n'a proiecta autostrada, urma numai s'o execute.

        cat despre ce spune colegul, ultima sansa, da, dar asta nu inseamna ca noi sa dormim pe coada, fara griji, ca ... a venit americanii, maica....
        e bine sa punem si noi osul la treaba, cu instruirea armatei si mai ales cu echiparea ei. doua procente de pib sunt ok pt irlanda sau portugalia, nu pt. o tzara de linia intai...
      • +18 (18 voturi)    
        in functie de guvernarea noastra. Pe vremea lui (Vineri, 5 mai 2017, 18:44)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Boc s-au dat in exploatare primi si cei mai multi Km din autostrada Bechtel. Pe vremea lui Nastase s-a semnat contractul iar pe vremea lui ponta s-a pierdut contractul. Cam astea ar fi momentele notabile din istoria autostrazii Transilvania.
  • +36 (36 voturi)    
    ... (Vineri, 5 mai 2017, 15:31)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    isi musca mafia PSD mainile ca nu pot ajunge la banii aia, sa mai traga o teapa...
  • +25 (31 voturi)    
    Huooo (Vineri, 5 mai 2017, 15:32)

    omezu [utilizator]

    Uite, dom'le, in ce baga banii imperialistii hulpavi in loc sa ne faca autostrazi, scoli si spitale. Huooo! Pai de securitate si de investitii avem noi nevoie?
  • +40 (44 voturi)    
    mazeta, ai cuvantul (Vineri, 5 mai 2017, 15:42)

    un oarecare [utilizator]

    zi-ne tu de independenta si neatarnarea patriei, despre cat de robi sunt romanii la ei in tara si cum suntem toti asupriti zi de zi si starpiti lent dar siguri cu burgeri si cola!
  • +46 (46 voturi)    
    In timp ce americanii investesc (Vineri, 5 mai 2017, 16:01)

    Rescator [utilizator]

    In Apararea noastra,cuplul malefic de moscoviti au blocat total si pe termen nedefinit programele de inzestrare ale Armatei,trecute de
    comisiile de specialitate din Parlament.Este vorba de tandemul vesnic tradator Tradiceanu-Dragneev.Sper sa plateasca cat mai curand pentru
    actele lor impotriva Romaniei!
  • +48 (48 voturi)    
    Transparent, corect, bine (Vineri, 5 mai 2017, 16:03)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Americanii lucreaza la vedere. Vaiiiiiii! Birocratul roman furacios vede, isi da palme si nu-i vine sa creada. Adica cum, bai desteptilor, asa vreti voi sa faceti afaceri? Dar cu spaga cum ramane?
  • +27 (33 voturi)    
    Las ca apare ala care se temea (Vineri, 5 mai 2017, 16:43)

    Wanheda [utilizator]

    De bombele care or sa curga. Pai daca acum cu americanii in tara te temi, cum ar fi fost fara ei? Raspuns: look at Ucraina and Moldova
    • +1 (1 vot)    
      depinde (Luni, 8 mai 2017, 12:35)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Preferam 3-5-10 baze de americani la noi, dar scutul l-as fi vrut la bulgari. Aveau o baza pretabila precum Deveselu cam la 100km, deci eram la fel de aparati.
  • +20 (24 voturi)    
    Welcome U.S.A. ! (Vineri, 5 mai 2017, 17:00)

    VasilescuA [utilizator]

    Fiecare dolar investit acolo de americani, fiecare soldat american si bucata de armament american inseamna o garantie in plus pentru securitatea Romaniei !
    • -5 (5 voturi)    
      welcome refugees!!!... (Sâmbătă, 6 mai 2017, 14:10)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Comentarile unora dintre "progresistii stangisti" sunt izbitor de asemanatoare cu lozincile comunisto-staliniste de ovationare din anii 50 ai secolului trecut in care se arata prietenia stransa dintre poporul roman si cel sovietic precum si adeziunea clasei muncitoare....e bun asa, suntem pe calea cea buna...viitor de aur tara noastra are!
  • +11 (11 voturi)    
    Thank you! (Vineri, 5 mai 2017, 21:33)

    europeanul2 [utilizator]

    Thank you USA!
    Bine ca modernizarea e facuta de ei! Daca era dupa noi am fi analizat ofertele 10 ani, am fi terminat banii inca de la faza de proiect, iar finalizarea lucrarii ar fi fost undeva prin iulie 2120.
    • -8 (10 voturi)    
      Prietene, nu e exclus sa o platim noi (Sâmbătă, 6 mai 2017, 10:53)

      brightids [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      Ai vazut ce au patit coreeni cu scutul TAD?
      Iar modernizarea asta nu va atrage decat bombe si dezastru, cred ca educatie si gandire rationala lipseste poporului dupa cum citesc printre comentariile de mai sus.
  • 0 (6 voturi)    
    "Trump, Putin's friend" by idiot leftists! (Sâmbătă, 6 mai 2017, 11:58)

    Irizat [anonim]

    That's all for today about progressive leftists lies!