Romanii, fruntasi la dobandirea cetateniei altui stat UE

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 3 mai 2017, 11:23 Actualitate | Esenţial

Steagul UE
Foto: Comisia Europeana
Romanii sunt fruntasi in clasamentul oficial al europenilor care iau cetatenia altui stat membru UE. De exemplu, 6.400 de romani au luat in 2014 cetatenie italiana, alti 6.200 devenind cetateni maghiari, arata oficiul european pentru statistica Eurostat.

Pe locul doi in acest clasament se afla polonezii (6.000 au luat cetatenia germana, alti 3.200 au luat cetatenia britanica). Italienii completeaza podiumul, fiind urmati de portughezi, bulgari si croati.

O alta statistica Eurostat arata ca, in 2010, Romania si Turcia erau principalii furnizori de imigranti in UE, ambele state cu peste 2 milioane de cetateni plecati in statele membre UE.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

4239 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Fireshte ! (Miercuri, 3 mai 2017, 11:25)

    DimijoareiObt [anonim]

    Este rezultatul firesc al paliturii de stat !
    • -4 (8 voturi)    
      Pe grafic, Romania e la mijloc! (Miercuri, 3 mai 2017, 12:51)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

      Acesta este graficul cu numarul de imigranti la mia de locuitori.

      http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/File:Immigrants,_2014_(per_1_000_inhabitants)_YB16.png

      Romania este undeva la mijloc, fiind depasita de 16 state europene.
      • +7 (7 voturi)    
        Asta e statistica de imigranti nu de emigranti (Miercuri, 3 mai 2017, 14:01)

        Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Ai pus statistica care arata cati imigranti sunt in Romania la 1000 de locuitori, nu cati Romani au emigrat in alte state al Uniunii Europene.
  • +5 (15 voturi)    
    cand traiesti intr-o sara ca in Africa (Miercuri, 3 mai 2017, 11:34)

    jackalphonse [utilizator]

    este normal sa fii disperat
    • +5 (9 voturi)    
      Exagerarile (Miercuri, 3 mai 2017, 12:20)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Nu sunt bune. Nici de o parte nici de alta. De la Somalia pana la Romania e tot cam atata drum ca de la Romania la Germania.
      • +7 (9 voturi)    
        Exagerarile (Miercuri, 3 mai 2017, 13:23)

        un.om [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        si generalizarile fortate sunt un indicator destul de bun al unui nivel scazut de inteligenta combinat cu o carenta grava de educatie.

        Nefericirea, frustrarea si chiar disperarea unor postaci sovietici sunt adesea evidente din comentariile facute.

        Asa ajung ei sa faca comparatii tembele gen Romania tara africana.

        PS1: Nu exclud posibilitatea ca unii postaci sa fie chiar platiti de Rusia sa denigreze Romania.

        PS2: Imi amintesc de reportajul rusesc recent in care un "jurnalist" a cautat o zona mizera la marginea Bucurestiului si dintre tigani si gunoaie le povestea rusilor cum a fost distrusa Romania prin intrarea in Uniunea Europeana.
  • -23 (25 voturi)    
    normal ar fi (Miercuri, 3 mai 2017, 11:35)

    xanti [utilizator]

    Ca statul roman sa le retraga cetatenia si sa-i puna sa plateasca scolile facute in Romania.
    • +2 (12 voturi)    
      Da, da, s-o crezi tu! (Miercuri, 3 mai 2017, 11:45)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Dracu iti mai sta in Iadul cleptocrat creat de Dragnea pe care-l tot lingi pe aici!
    • +6 (6 voturi)    
      Daca taceai... (Miercuri, 3 mai 2017, 11:48)

      Zummm [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      filosof ramaneai
    • +10 (10 voturi)    
      scolie au fost platite din taxele parintilor (Miercuri, 3 mai 2017, 11:51)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Din taxele incasate de la parinti, copii si-au platit studiile. Asa ca nu este nevoie ca ei sa plateasca nimic statului. Mai mult politicienii ar trebui sa le plateasca lor despagubiri pentru modul dezasturos in care au condus aceasta tara in ultimii 27 de ani.

      Eu, de exemplu, sunt pentru retragerea cetateniei romane si expulzarea din tara a pro-rusilor care locuiesc in Romania. Iti suna vre-un clopotel???
    • +6 (6 voturi)    
      normal ar fi (Miercuri, 3 mai 2017, 11:56)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      sa ii pun eu pe ei sa ma despagubeasca pentru traumele cu comentariile alea la romana invatate ca papagalul. Glumesc desigur. Pe mine macar nu m-au dat profesorii cu capul de tabla, ca pe alti colegi de-ai mei...
    • +6 (6 voturi)    
      ei dar stai putin! (Miercuri, 3 mai 2017, 11:56)

      Her [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Sa ne pupe undeva si statul roman condus de niste imbecili votati de tine si tu un pacalici care sta si scrie comentarii aiurea pe toate siteurile si la orice stire.
    • +5 (5 voturi)    
      Absolut corect dar cu niste mici conditii (Miercuri, 3 mai 2017, 12:16)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      1. Sa rambursez doar acele materii care mi-au fost folositoare in viata, din scoala. In felul acesta scolile vor dori sa le actualizeze mai repede.

      2. Sa nu fiu nevoit sa returnez banii daca exista bani din bugetul de stat care se fura.

      3. Sa pot returna banii asa cum returneaza statul taxa de prima inmatriculare: in X ani de zile.
    • +7 (7 voturi)    
      Și eu cred că ar trebui să fii biciuit (Miercuri, 3 mai 2017, 12:29)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Pentru ideile astea crețe scoase din puțul gândirii.
      Dar nu tot ce vrem se transformă în realitate și asta e bine.
      • +2 (2 voturi)    
        Erratum (Miercuri, 3 mai 2017, 14:54)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        Din preputul gandirii.
    • 0 (6 voturi)    
      politica (Miercuri, 3 mai 2017, 12:56)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      lui al batran.
      asa cerea si stejarul de la scornicesti.
    • +4 (4 voturi)    
      Bai costica (Miercuri, 3 mai 2017, 13:06)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Am avut in Romania o afacere care mergea struna, dar de sila am inchis-o (ca ma f%^teau aia de la garda financiara sa le dau spaga) si am plecat. Acum sunt cetatean australian si am un copil care are dubla cetatenie. Ca sa mori tu de ciuda si alti cativa pesedei ca tine, iau alocatie de la statul roman pentru copilul meu pentru ca am dreptul asta. Ia ghiceste pe ce cheltuiesc eu alocatia copilului? Pe bere pe care o beau sub un palmier pe o plaja insorita in sudul Pacificului. Traiasca statul roman.
      • +1 (1 vot)    
        cetatene australian (Vineri, 5 mai 2017, 12:48)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

        cam abuzezi de drepturile copilului...
  • -3 (11 voturi)    
    Cleptocratia distruge Romania! (Miercuri, 3 mai 2017, 11:45)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Tinerii, cei activi care fac copii, aia fug din Iadul numit Romania. Se pare ca avem mai multi tineri activi in afara Iadului decat cei ramasi in Iad! Astia ar fi trebuit sa-i dea taxe lui Dragnea pentru a plati pensii! De unde se vor mai plati pensiile in 10-20 de ani in Iad?
    • +2 (2 voturi)    
      Raspuns (Miercuri, 3 mai 2017, 14:13)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Din confiscarea averilor ilicite. In plus, eu sunt de parere ca cei care au votat condamnati penali la conducerea tarii trebuie sa-si asume consecintele.
  • +3 (13 voturi)    
    Incet dar sigur Romania moare (Miercuri, 3 mai 2017, 12:03)

    geonicol [utilizator]

    Si nu e o figura de stil.Suntem pe un neonorant loc fruntas privind emigratia in UE si in lume,raportat la numarul de locuitori. In tara se nasc mai putini copii romani decat in diaspora.Putem spune ca adevarata Romanie s-a mutat in afara granitelor pentru ca aici speranta a murit. Tuturor celor care au condus Romania pana acum si celor care sunt la putere in acest moment ar trebui sa le crape obrazul de rusine.
  • +4 (14 voturi)    
    Care scoli? (Miercuri, 3 mai 2017, 12:10)

    R.Stoian [utilizator]

    Alea invechite cu WC-ul in funcdul curtii? Alea in care ploua mai rau ca afara? Alea in care, iarna, copiii scriu cu manusi in maini? Care licee? Alea unde se copiaza pe rupte? Unde materia este paralela cu vremurile pe care le traim? Care facultati? Ca in afara de maxim 5, restul sunt degeaba?

    Normal ar fi sa poti duce o viata normala si decenta in tara in care te-ai nascut. Nu sa fii furat de toti analfabetii si repetentii vremurilor apuse.
  • +3 (3 voturi)    
    pai noi sunt normali ?? (Miercuri, 3 mai 2017, 12:28)

    andreiu [utilizator]

    Romanii pe primul loc la plecat/cerut cetatenie si prima preferinta: Italia !!
    Pe locul 3 la plecat/cerut cetatnie sunt... ITALIENII ?!?! wtf .. suntem prosti ?
  • +5 (5 voturi)    
    Ah, mulțumesc (Miercuri, 3 mai 2017, 12:54)

    Maica Reteza [utilizator]

    Mulțumesc, HN, pentru această informație. Pentru această speranță, că voi putea obține cetățenia altui stat UE. Uraaaaa!
    (până acum credeam că, fiind în UE, automat nu prea mai avem cum să ne schimbăm cetățenia, că putem numai să cerem rezidență dar rămânem legați de "județul" RO din care am plecat)

    @xanti - Ce te faci că eu am plecat cu liceul, fără facultate, din RO până în FR, UK și IE am fost angajată pe bază de experiență anterioară. Ca programatoare, of course, acum în C++ pe embedded. A investit statul român în mine fix-pix,, nada, zero. Vrei să-ți dau banii înapoi pe ce, pe grădiniță? Hai că-ți dau, săracule.
    Iar în ce privește cetățenia română... Renunț înainte de a mi-o retrage cineva. Așa, de-a dracului ce sunt. Dacă mai votați vreodată cu pungași, gata, renunț la cetățenie.
    • +3 (3 voturi)    
      Stai asa (Miercuri, 3 mai 2017, 14:23)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Maica Reteza

      Ca am o prietena care a studiat liceul Mihai Viteazul in Bucuresti, urmat de ASE, tot la Bucuresti, fara nici o restanta.

      Ajunsa in Franta, surpriza: nu i s-au recunoscut. Asadar a lucrat casierita in supermarket ca sa aiba bani si A MAI STUDIAT O DATA facultatea acolo. Acum fireste lucreaza pe un salariu foarte bun intr-un institut bancar.

      Ma intreb si eu: trebuie sau nu sa returneze banii unei facultati care nu i-a fost recunoscuta?!?

      PS: Sa vezi surpriza: te costa cam 600 koko sa renunti la cetatenie. Nici asta nu e gratis. Si va trebui sa prezinti de la certificat de nastere - probabil varianta actuala internationala si pana la chiloti. Certificatul tau de nastere din perioada comunista nu mai e valabil la ambasadele Romaniei in afara ca nu e international - va trebui sa te mai nasti o data ca sa renunti la cetatenie.
  • -1 (9 voturi)    
    Scapa cine poate ! Pensiile le plateste PSDul ? (Miercuri, 3 mai 2017, 12:56)

    Plagarus [utilizator]

    Pegra politica,poate sa inteleaga ce au facut 27 de ani,cu biata Romanica ?