Cina la care May l-a invitat pe Juncker pentru a discuta despre Brexit a fost un dezastru. Seful CE i-a spus ca nu are rost sa se prezinte la negocieri daca nu accepta realitatea

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 2 mai 2017, 10:34 Actualitate | Esenţial

Juncker i-a taiat elanul lui May
Foto: Captura euronews
Theresa May este acuzata ca a avut un start ratat si umilitor al negocierilor de Brexit, mai multe publicatii relatand ca Jean-Claude Juncker i-a spus premierului britanic ca nici nu are rost sa se prezinte la primele discutii privind iesirea Marii Britanii din UE, scrie Guardian

May a spus ca informatiile aparute in spatiul public sunt “barfe de Bruxelles”, dar mai multe surse au povestit ca cina lui May cu liderul european a fost un dezastru pentru premierul de la Londra.  

Potrivit surselor, ea a fost avertizata ca negocierile s-ar putea sa nici nu mai inceapa daca May nu accepta ca blocul comunitar nu va dicuta despre un viitor acord comercial pana cand guvernul britanic nu intra intr-un acord privind nota de plata de divort de 60 mld. euro si drepturile cetatenilor UE.

Potrivit mai multor relatari ale cinei de miercuri, la care au participat May, Juncker si echipele lor de negociere, insistentele premierului britanic pentru un debut timpuriu al discutiilor privind viitoarea relatie si ca Marea Britanie nu datoreaza niciun ban UE potrivit tratatelor actuale au fost primite cu neincredere de oaspetele ei de la Bruxelles. 

“Raspunsul lui Jean-Claude Junker a fost calm si sarcastic”, a declarat Guardian o sursa cu informatii la prima mana despre discutiile de la masa luata de cei doi.  

“El s-a intors catre Michel Barnier (negociatorul-sef al UE), apoi iar catre Doamna May, si a spus ca, impotriva asteptarilor sale, urmatoarele 23 de luni de negocieri ar putea fi extrem de linistite. El i-a spus foarte clar ca nu are sens sa aiba loc nici macar prima intalnire daca Regatul Unit nu accepta textelul tratatului si realitatea politica a unitei UE27”, potrivit sursei citate.  

Potrivit unei alte relatari, prezentata de ziarul german Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, ultimele cuvinte ale lui Juncker catre May cand pleca au fost:” Parasesc Downing Street (unde se afla resedinta premierului britanic) de zece ori mai sceptic decat eram”.  

Apropiatii lui Juncker ar fi ajuns astfel la concluzia sansele ca negocierile de Brexit sa esueze sunt acum “peste 50%”.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

25569 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    Foarte Bine. Englezoilor li s-a urcat la cap (Marţi, 2 mai 2017, 10:52)

    QfeastQuizzes [anonim]

    Credeau ca or sa faca din Brexit un "Succes", adica sa aiba toate avantajele, sa nu dea niciun ban, sa se plimbe liberi, sa primeasca doar pe cine vor, sa ramana City la ei, etc

    Or sa ramana intr-adevar cu Common Wealth, care oricum e apa de ploaie ca si cifra de afaceri pe langa comertul cu UE.

    Probabil or sa ramana fara Irlanda de Nord si Scotia...deci o tarisoara cam cat Ungaria.

    PS. sper sa fie o lectie si pentru Frantzuji
    • +2 (2 voturi)    
      Mai putin vehement! (Miercuri, 3 mai 2017, 10:21)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui QfeastQuizzes

      "Englezoilor li s-a urcat la cap" - poate ca asa est, dar reprezinta o judecata de valoare.
      Eu m-as limita la aprecieri FAPTICE: apratenenta la UE are avantaje, dar si dezavantaje, obligatii. Anglia vrea sa iasa, sa nu mai aiba obligatii, dar sa isi pastreze avantajele. Asta NU SE POATE!
      Nu-i voba ca n-ar fi moral, dar pur si simplu este imposibil, ca si cum ai merge in doua directii opuse in acelasi timp. trebuie sa alegi: ori una, ori alta!
  • +6 (10 voturi)    
    xxxx (Marţi, 2 mai 2017, 10:53)

    XXXXL [anonim]

    gata cu englezoii...
    • +2 (8 voturi)    
      ba (Marţi, 2 mai 2017, 16:20)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui XXXXL

      nu e gata!
  • +14 (20 voturi)    
    mda (Marţi, 2 mai 2017, 11:09)

    SoulSearcher [utilizator]

    rip UK...

    irlanda se va unifica sub UE, scotia se va alatura UE si va parasi UK
  • -5 (17 voturi)    
    clowning street (Marţi, 2 mai 2017, 11:12)

    buteflix [utilizator]

    May si Juncker, doi clovni sinistri, doua nulitati. UE, o idee foarte buna, implementata de niste terminati. ghinion.
  • -5 (21 voturi)    
    hmm (Marţi, 2 mai 2017, 11:16)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Gardianul este un bastion probruxelles, un fel de coloana a cincea. Brexitul merge mai departe!
    • +12 (16 voturi)    
      Putlerovici (Marţi, 2 mai 2017, 12:09)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      jeanvaljeanro si xanti si miuzeta si un om simplu din multime sunt doar agenti de influenta ai moscovei, postaci puinisti. Adica orice indrugati voi e egal cu zero.
  • +8 (16 voturi)    
    Perfidul Albion (Marţi, 2 mai 2017, 11:24)

    MasP [anonim]

    Nu cred ca-si imagineaza cineva ca englezii vor ceda ceva fara sa fie fortati intr-un fel. Probabil vor negocia fiecare carte pe care o au la sange. Iar faptul ca au deja 2 carti mari si anume banii datorati UE si cele 3 milioane de europeni care locuiesc acolo, arata ca vor santaja UE cu aceste doua carti pentru a obtine avantaje maxime intr-un viitor tratat.
    • +14 (16 voturi)    
      si (Marţi, 2 mai 2017, 12:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      ce faci cu banii daca iti dai afara 3 milioane de oameni si-ti mai blochezi in felul asta si piata de desfacere?
    • +8 (10 voturi)    
      albion (Marţi, 2 mai 2017, 16:24)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      spune repede, cati englezi , la randul lor, stau in UE; ei, vezi ca lucrurile se schimba daca nu te uiti doar dintr-o parte?
      • +9 (9 voturi)    
        Gresesti (Marţi, 2 mai 2017, 16:37)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui 1anonim

        Mare parte din englezii care locuiesc in UE, s-au mutat acolo nu ca sa munceaca ci ca sa cheltuie, adica sa cumpere proprietati, sa locuiasca acolo. Deci nu, nu-i vei putea da afara pentru ca pur si simplu iti aduc bani, nu-ti consuma resurse.
        • +3 (5 voturi)    
          ce vorbesti??? (Marţi, 2 mai 2017, 18:14)

          oximoron [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          eu din noiembrie, am la cursul de nationalizare luxemburgheza 6 englezi, din 12 oameni (iar marea lor majoritate sunt de aici de vreo 10 ani minim)...si da, iau englezii in calcul probabilitatea foarte mare ca si ei sa fie dati afara din UE.
    • +2 (4 voturi)    
      care carti...? (Marţi, 2 mai 2017, 18:12)

      oximoron [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      nu prea au ce sa negocieze (sau mai corect spus sa santajeze englezii)...
      Daca nu platesc, nu primesc absolut nimic, oricum, la cum pun englezii problema nu ai nici o garantie ca cei 3 milioane de europeni nu vor avea probleme dupa. Asa ca , e care pe care si pana una alta, UE conduce detasat. May merge doar la calcealma, sperand ca poate va mai puncta ceva pentru alegeri (pe care tot ea le-a provocat, btw).
    • +1 (1 vot)    
      Ai perfecta dreptate, cu banii! (Miercuri, 3 mai 2017, 10:23)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      Cand a fost criza, iesise o zicala noua in acest sens:

      "Daca datorezi 100.000 la o banca si nu mai poti plati, ai probleme serioase.
      Dar daca ii datorezi bancii 100 de milioane si nu poti plati, atunci BANCA are probleme serioase!"
  • +22 (32 voturi)    
    Unde sunt Farage (Marţi, 2 mai 2017, 11:34)

    speedy1 [utilizator]

    Trump si toti prostii care topaiau in sus de fericire ca UK s-a eliberat de sub jugul UE ? Ba mai visau la multi bani, soare sus pe cer si rauri de lapte si miere...Cata prostie !
    • +2 (2 voturi)    
      Asta s-a lamurit deja! (Miercuri, 3 mai 2017, 10:27)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

      A doua zi dupa Brexit se lamurisera deja lucrurile ca acele miliarde si miliarde in plus la Sanatate, pe care Anglia le va avea daca iese sin UE si nu mai plateste, nu sunt chiar asa ...
      Promisiunile seamana uluitor cu cele ale lui Dracnea, cu dublare salariilor si a pensiilor si disparitia impozitelor ...
  • +19 (29 voturi)    
    Cum, May, doamna de fier??? (Marţi, 2 mai 2017, 11:45)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Parca era numita de presa noua doamna de fier a UK. Pe zi ce trece se dovedeste a fi o doamna din carton pe care o poti rupe si arunca la cos imediat. :))
  • +2 (18 voturi)    
    Isi facea cineva iluzii ca Junker va fi un (Marţi, 2 mai 2017, 12:08)

    Susufler0 [utilizator]

    gentleman pt ca la invitat Theresa la cina ? Cred ca s-a luat emetiral la greu !

    PS. Stai sa vezi urmatorul sondaj de opinie facut in Albion !
  • -13 (19 voturi)    
    Probabil barfe care sa sperie francezii! (Marţi, 2 mai 2017, 13:38)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Realitatea este ca UE va inceta sa existe in momentul in care Marine Le Pen va castiga alegerile!
    • +12 (14 voturi)    
      Si ce solutii are Le Pen pentru Franta ? (Marţi, 2 mai 2017, 16:39)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Reducerea varstei de pensionare, protectionism , cresterea salariilor. Promisiuni a facut si PSD o gramada, sa asteptam sfarsitul anului pentru a vedea ce se alege de ele.
  • -7 (17 voturi)    
    hmm (Marţi, 2 mai 2017, 16:45)

    Sophie [utilizator]

    si Juncker cat de beat era? E binecunoscut faptul ca e alcoolic...