VIDEO Un clip cu Iohannis mutand steagul Marii Britanii la summitul UE provoca reactii online. Unii spun ca a fost un gest meschin, altii ca reprezinta perfect realitatea Brexitului

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 30 aprilie 2017, 11:01 Actualitate | Esenţial

Iohannis da din drum steagul britanic
Foto: Captura YouTube
Presedintele roman Klaus Iohannis a facut brusc o pauza in timpul declaratiilor sale de presa de sambata de la summitul din Bruxelles pentru a scoate steagul Marii Britanii din cadru, scrie Sunday Express. 

Intr-un scurt clip, care a devenit apoi viral, liderul european vorbea despre Brexit cand, din senin, a facut un pas in fata pentru a da din drum steagul britanic, noteaza publicatia citata. 

Unii utilizatori ai retelelor de socializare au acuzat ca a fost “un gest meschin”, altii au glumit spunand ca acest clip reprezinta perfect realitatea Brexitului. 

Steagul Regatului Unit miscat de Iohannis era plasat, in mod ironic, scrie Sunday Express, chiar langa cel al Uniunii Europene. 



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

33264 vizualizari

  • +79 (87 voturi)    
    n-a fost intentionat (Duminică, 30 aprilie 2017, 11:16)

    revo [utilizator]

    Si-a facut loc, Iohannis find cat un dulap cu 5 usi, ca sa se apropie de cel care il intervieva. Nici nu cred ca a observat ca era drapelul M.B. Putea la fel de bine sa fie drapeulul Romaniei, aflat langa cel al UK.
    De altfel, cu putin timp in urma, Printul Charles a fost la Bucuresti si a avut o intalnire oficiala cordiala cu presedintele.
    • +51 (59 voturi)    
      doar 1 ziar de scandal a scris despre asta (Duminică, 30 aprilie 2017, 12:05)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui revo

      niciun politician englez nu a comentat acest gest
      • +6 (26 voturi)    
        Eh.. (Duminică, 30 aprilie 2017, 14:22)

        Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Eh, se stie ca englezii pun botu' repede la titluri bombastice.
    • -56 (60 voturi)    
      nu ma mira (Duminică, 30 aprilie 2017, 12:34)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Gest de servilism normal pentru o colonie.
      • +23 (33 voturi)    
        comentezi (Duminică, 30 aprilie 2017, 17:01)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        ca de obicei, fara sa ai habar sau, in cazul de fata, fara sa te uiti la clip, in virtutea pupincurismului fata de psd si cracanatul de la Kremlin, de care dai dovada da fiecare data cand postezi.
        cu alde @Mazeta mai poti purta un dialog, in comparatie cu cei ca tine pentru care conditia umana se rezuma doar la necesitati fiziologice existentiale.
        • +17 (21 voturi)    
          . (Duminică, 30 aprilie 2017, 18:10)

          g01an [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          pai daca la el e colonie, normal ca are impresia ca peste tot e la fel.
      • -1 (3 voturi)    
        ce colonie folosesti? (Luni, 1 mai 2017, 17:03)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        ...
    • +11 (13 voturi)    
      si oricum (Duminică, 30 aprilie 2017, 21:02)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui revo

      l-a mutat langa cel al Romaniei
  • +68 (72 voturi)    
    .. (Duminică, 30 aprilie 2017, 11:23)

    guest3 [utilizator]

    Putin cam exagerat. A dat putin steagul intr-o parte ca sa raspunda unor reporteri ce se imbulzeau acolo. Astea sunt exagerari si interpretari.
    • +8 (10 voturi)    
      Prevestire (Luni, 1 mai 2017, 0:50)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui guest3

      E doar o prevestire a faptului ca Romania in luna Martie 2019, avand presedentia UE, va semna iesirea de facto a UK din UE.
  • -34 (46 voturi)    
    a dat un mic ajutor (Duminică, 30 aprilie 2017, 11:37)

    victor L [utilizator]

    nemtilor sa mai dea un bobirnac britanicilor.
    Ca tare se bucura de plecarea britanicilor; acum sint singurul sofer titular al UE, Franta e ajutor doar de forma :P
    • -11 (23 voturi)    
      Ai adunat ceva minusuri. (Duminică, 30 aprilie 2017, 16:35)

      marius v [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Nu știu dacă a fost cu intenție, dar te invidiez. Aici ești în fieful sclavilor entuziaști, germanofili; nu se face să spui adevărul despre nemți în contextul Brexit-ului (și în niciun alt context). Oamenii ăștia sunt foarte supărați pe britanici că au ieșit din UE „ca să nu ne mai dea“. Nu înțeleg ce-i aia independență; și cum ar putea înțelege o nație care s-a aflat mereu „sub“ cineva - turci, ruși, americani iar acum nemți. Putem spune că este un subpopor.
      Realitatea Brexitului este chiar acest „summit“, adică Juncker și Merkel au sunat adunarea pe platou, ca să le comunice fraierilor cum stă treaba și că nu are nimeni drepul la permisia negocierii cu UK peste capul lor.
      Johannis doar a anticipat rolul României în problema Brexit-ului. Ești la „masa bogaților“, dar ai rolul de debarasator.
      • +6 (12 voturi)    
        lol (Duminică, 30 aprilie 2017, 22:12)

        cezarjipa [utilizator] i-a raspuns lui marius v

        Se pare ca te simti nedreptatit de statutul de debarasator... asta e.
    • -4 (8 voturi)    
      merkel (Duminică, 30 aprilie 2017, 23:31)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      pudelul cel mai zelos, macrou e invidios. Sa nu ne mai miram ca orice gunoi pedesrist va ajunge presedinte.
  • +39 (53 voturi)    
    Eu ... (Duminică, 30 aprilie 2017, 11:51)

    AEV [utilizator]

    Eu si alții de vârsta mea am trăit 25 de ani sub un presedinte urât, peltic și genial. Slavă Domnului că avem acum unul care arată bine, care vorbește fluent engleza și germana și care nu trece neobservat la Bruxelles și în alte asemenea locuri.
    • +7 (19 voturi)    
      .... perfect adevarat ..... (Duminică, 30 aprilie 2017, 15:21)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui AEV

      Mai avem sa ne si obisnuim cu normalitatea.
  • +33 (39 voturi)    
    Ei asi ! E masiv si ii obtura calea spre microfon (Duminică, 30 aprilie 2017, 12:21)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu tine ! Sa caute altceva The Sun, sau care or fi fost.
    • +18 (22 voturi)    
      ... (Duminică, 30 aprilie 2017, 16:05)

      guest3 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      https://www.youtube.com/watch?v=BGbfMGWEjtA

      Intr-adevar. Aici se vede din fata. Practic steagul ala i-ar fi stat in fata daca nu il muta putin din loc(decizia de a muta steagul din DREAPTA e fireasca pt. un DREPTACI). PS: Iohannis e un om masiv, are 1,92 inaltime....
    • +11 (13 voturi)    
      asa'i (Duminică, 30 aprilie 2017, 20:26)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      dar daca vezi spre unde a miscat pe union jack, ai sa vezi ca'l apropie de steagul tricolor cu albastru, galben. rosu.
      oare asta la ce concluzie ar putea duce ?! :-)
      • +7 (11 voturi)    
        Nu o sa le placa englejilor care s-au si (Duminică, 30 aprilie 2017, 21:31)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        repezit sa-l muste de fund pe Iohannis !
  • +28 (42 voturi)    
    Britishii mereu sunt ofensati (Duminică, 30 aprilie 2017, 12:25)

    quietguy58 [utilizator]

    Britishii mereu sunt ofensati...adevarate domnisoare isterice.
  • -7 (19 voturi)    
    aiurea (Duminică, 30 aprilie 2017, 15:40)

    om simplu din multime [utilizator]

    bs de pressa.
    maretia sa nu'ncapea intre drapele. malai mare !
    si'a facut loc sa se adreseze pressei de limba valaha.
  • +6 (18 voturi)    
    Oamenii de stiinta britanici (Duminică, 30 aprilie 2017, 16:00)

    quietguy58 [utilizator]

    Oamenii de stiinta britanici au descoperit ca sunt englezi.
    • +6 (10 voturi)    
      Dar stii cat le-a luat pana sa descopere ? :)) (Duminică, 30 aprilie 2017, 20:26)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Si cat a costat ? ;))
  • +2 (26 voturi)    
    Britanicii se trag din Moldoveni (Duminică, 30 aprilie 2017, 16:01)

    quietguy58 [utilizator]

    Oamenii de stiinta Englezi au ajuns la concluzia ca Britanicii se trag din Moldoveni. Au argumentat rezultatul cercetarilor cu cateva cuvinte care se pronunta la fel si in Engleza si in Moldoveneasca. Printre cuvintele respective se gasesc " Ice tea foot ". Bineinteles ca in prezent nu mai au acelasi inteles in ambele limbi.
  • +4 (18 voturi)    
    99% (Duminică, 30 aprilie 2017, 16:35)

    quietguy58 [utilizator]

    Oamenii de stiinta britanici au stabilit ca 99% din englezi cred ca scotienii sunt de rahat, iar 99% dintre scotieni cred ca englezii sunt de rahat. Astfel, oameni de stiinta britanici au descoperit, ca 99% din locuitorii Marii Britanii sunt de rahat!
  • +20 (26 voturi)    
    A procedat corect! (Duminică, 30 aprilie 2017, 16:37)

    MichiuStefan1 [anonim]

    A procedat corect!Nu l-a indepartat-drapelul UK-ci l-a deplasat cativa centimetri spre a putea sa raspunda Presei.Dar imi imaginez ce tema a talk-show-urilor televiziunilor naimite va genera gestul normal al PRESEDINTELUI!De altfel, TV bine cunoscute de "marea lor iubire" pentru UE!Le reamintesc, la vizita unui oficial chinez, au scos drapelele NATO si UE din soclu, tara membra a acestor institutii!Nu s-au idignat,li s-a parut normal,acum sa te tii ce acuze grave vor lansa la adresa Presedintelui, spre satisfactia telespectatorilor lor fideli!Oficine abjecte, nu TV-culmea ironiei, de stiri!
    • -9 (17 voturi)    
      ba, (Duminică, 30 aprilie 2017, 21:19)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan1

      l'a apropiat de drapelul romaniei, cel cu albastru, galben...tot in dreapta.
      spre deosebire de sf. stefan cel mare, care era mic la trup, asta e mare....la fapte e mic.
  • +1 (13 voturi)    
    ha, haa... (Duminică, 30 aprilie 2017, 18:12)

    g01an [utilizator]

    pai ori sunt in UE ori pe afara? daca vor afara, ce mai cauta acolo?
  • -6 (22 voturi)    
    Citez din articol si ma pufneste rasul (Duminică, 30 aprilie 2017, 19:52)

    xrogo [utilizator]

    "Intr-un scurt clip, care a devenit apoi viral, liderul european vorbea despre Brexit cand, din senin, a facut un pas in fata pentru a da din drum steagul britanic, noteaza publicatia citata.",adica Johann este lider european?
    • +4 (16 voturi)    
      Nu bre, Romania e in Duhinia nu in Europa (Duminică, 30 aprilie 2017, 22:44)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      In mintea ta.
      • -1 (9 voturi)    
        Bre,eu nu m-am legat de Europa, unde (Luni, 1 mai 2017, 11:23)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        suntem, eu m-am legat de lider, uite ce zice DEX-ul"LÍDER, lideri, s. m. 1. Conducător al unui partid, al unei organizații etc. ♦ Personalitate dominantă dintr-un grup. 2. Sportiv sau echipă sportivă care se găsește în fruntea unei competiții. – Din engl., fr. leader.",sigur Johann al tau era personalitate dominanta, de fapt ai dreptate, e cat o usa!
  • +10 (14 voturi)    
    sunt geniali englezii... (Duminică, 30 aprilie 2017, 23:59)

    liviu_ [utilizator]

    au niste probleme grave cu Europa de est... mai ales cu romanii...
    dar nu au nici o problema cu arabii si indienii care de fapt creeaza probleme...
    • +6 (12 voturi)    
      Pai aia is mai mult de-ai lor (Luni, 1 mai 2017, 5:03)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Decat esti tu, de pe vremurile Albionului si de prin Commonwealth mai nou.
  • 0 (4 voturi)    
    I-a iesit (Luni, 1 mai 2017, 7:28)

    tontu [utilizator]

    Intetionat sau nu, de data asta i-a iesit la domn' Presedinte...
  • 0 (8 voturi)    
    cand (Luni, 1 mai 2017, 10:52)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Britanicii au dat interpretarea figurata a gestului... cam neprotocolar al presedintelui...

    Iohannis este departe de a fi perfect asa cum opiniile sale anticoruptie nu sunt prea solide si nici dosarele nu-I sunt prea curate... si gesturile sale sunt greoaie si nelalocul lor.... asa ca reflectati ...sau nu...in functie de ce aveti in dotare...
  • +7 (11 voturi)    
    Din pacate, am avut dreptate! (Luni, 1 mai 2017, 11:31)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Din pacate,am avut dreptate!"Aparatorii UE"-recte TV A3,RTV si B1 au propagat in mass-media ideea ca Presedintele a inlaturat drapelul UK.Din pacate, ideea a prins;va redau o discutie autentica a mea cu frizorul unde ma dusesem la tuns; "ati auzit, dupa cazul cu paltonul, Iohannis a mai facut o boacana!Care?"A inlaturat steagul Angliei"Ati vazut scena?"Nu, am aflat la A3"I-am explicat cum stau lucrurile,l-am rugat sa urmareasca scena,sa judece singur, dar slaba speranta ca o va face!A3 e mai credibila,decat ce va vedea cu ochii proprii.Imaginati-va, un om onest, care traieste din munca lui-8-10 ore in picioare- judeca astfel, ce sa mai zicem de ceilalti!Au ajuns aceste TV mai periculoase decat o armata de ocupatie!
  • -1 (7 voturi)    
    bietul Pristanda.... (Luni, 1 mai 2017, 13:57)

    king david hotel [utilizator]

    muta steagurile, altceva ce sa faca?
  • 0 (8 voturi)    
    steag, scaun, palton (Luni, 1 mai 2017, 14:48)

    rockdani [utilizator]

    A fost un gest in "firescul" gesturilor lui Iohannis, legate de lucruri care ii apar in cale, la un moment dat: un palton care-l incurca, un scaun pe care te asezi, la Masa Tacerii, un steag care iti sta in cale, cand sa raspunzi jurnalistilor. Pentru unii oameni, acestea sunt doar lucruri, nu au nicio simbolistica aparte, nu se-mpiedica ei "de-un ciot".
    • -1 (1 vot)    
      sa (Marţi, 2 mai 2017, 0:41)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui rockdani

      inteleg ca johannis e un fel de aliotman.
  • +1 (1 vot)    
    Ein schwein (Marţi, 2 mai 2017, 13:09)

    stos [utilizator]

    Iohannis, un porc pe scena europeană. Impotentul pedepsește Marea Britanie cînd România este paria globului.