Adversarii vaccinurilor. Dragnea, alaturi de Olivia Steer si sotul lui Clotilde Armand, refuza vaccinarea obligatorie. Romania e in plina epidemie de rujeola, cu 23 de victime - printre care si bebelusi

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 27 aprilie 2017, 18:49 Actualitate | Esenţial

Liviu Dragnea a intrat joi in randul celor care refuza vaccinarea obligatorie a copiilor, spunand ca are "mari rezerve" fata de legea promovata chiar de ministrul PSD al Sanatatii, Florian Bodog. In plina epidemie de rujeola, cu 23 de victime, printre care si bebelusi de cateva luni, Dragnea se alatura unor personaje extrem de controversate, precum fosta vedeta TV Olivia Steer si matematicianul Sergiu Moroianu, sotul liderului USR Clotilde Armand.



Foto: Sergiu Moroianu, Liviu Dragnea si Olivia Steer
  • Situatia la zi: Romania e oficial in epidemie de rujeola. 4.881 de cazuri, 23 de decese, 97% din cei morti nu erau vaccinati. Cele mai afectate judete sunt Timis, Arad, Caras. Autoritatile au probleme majore sa asigure vaccinurile necesare, sistemul de achizitii si distributie fiind complet disfunctional. Pe langa problemele logistice mai exista si campania anti-vaccin dusa de personaje publice si pe diverse forumuri de discutii pe net.

Ministrul Sanatatii, Florian Bodog, a pus in dezbatere publica un proiect de lege a vaccinarii care prevede ca parintii nu-si pot inscrie la gradinita si scoala copiii nevaccinati si ca privarea de vaccin a copiilor e echivalenta cu infractiunea de rele tratamente. Proiectul legii vaccinarii e sprijinit de premierul Grindeanu (fost presedinte de CJ in Timis, judet extrem de afectat), dar si de multi lideri PSD. Biserica Ortodoxa a transmis ca sprijina vaccinarea in scop terapeutic si are inca din 2008 un protocol cu Ministerul Sanatatii pentru sustinerea campaniei de conştientizare a importantei vaccinării.

  • Sorin Grindeanu: Susţin ideea că părinţii au dreptul de a alege ce consideră mai bine pentru copilul lor -, dar în acelaşi timp mai cred că alegerile individuale trebuie puse în discuţie atunci când îi rănesc pe cei din jur, pentru că un copil nevaccinat nu-şi riscă doar propria sănătate, ci şi pe cea a celorlalţi copii din jurul său. (gov.ro)
  • Elena Dinu (deputat PSD): "Nu s-a mai întâmplat în România, am ajuns la nivelul ţărilor africane. Deşi rujeola avea un procent mare de vaccinare în anii trecuţi şi fusese eradicată în proporţie de 98%, începând cu 2015, din cauza faptului că părinţii, în necunoştinţă de cauză sau din alte motive, au refuzat să îşi vaccineze copiii, am ajuns în acest moment printre primele ţări la mortalitate la copii prin cazuri de rujeolă... Avem foarte multe decese" (Agerpres).
  • Directorul regional al Biroului pentru Europa al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, dr. Zsuzsanna Jakab: Mitul antivaccinării poate duce la refuzul oamenilor de a se vaccina, dar în acelaşi timp poate deschide uşa anumitor boli. Rubeola şi rujeola pot fi eliminate şi trebuie să fie eliminate în România. (Agerpres)
  • Colegiul Medicilor: "Considerăm că vaccinarea copiilor reprezintă una dintre priorităţile asistenţei sanitare din ţara noastră, fiind un element esenţial în asigurarea sănătăţii individuale şi colective, în preîntâmpinarea apariţiei şi dezvoltării unor epidemii, precum epidemia de rujeolă" (comunicat).

Dragnea: Foarte mari rezerve

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat joi ca are "foarte mari" rezerve in ceea ce priveste obligativitatea vaccinarii copiilor, scrie Agerpres: "Eu am foarte mari rezerve pentru a obliga, pentru a fi o masura obligatorie. Va spun sincer, am foarte mari rezerve aici", a raspuns Liviu Dragnea. 

Sergiu Moroianu: Propusa "lege a vaccinării" este la mijloc între nazism și comunism

O pozitie dura anti-vaccinare obligatorie a venit si de la Sergiu Moroianu, sotul liderului USR Clotilde Armand, el insusi membru fondator USR dat afara din partid dupa ce a acuzat echipa de campanie ca ar fi asociat USR cu Soros si miscarea pentru drepturile homosexualilor.

Intr-o postarea pe Facebook, controversatul matematician a scris ca: "Propusa <<lege a vaccinării>> este o lege nici de stânga, nici de dreapta: undeva la mijloc între nazism și comunism. Sunt total contra. Precizez că sunt vaccinat, la fel ca toți copiii mei. Dar nu recunosc nimănui dreptul să mă "convoace" la "Comisia de vaccinare". Cine prezidează acea comisie, cumva dr. Mengele? Ce urmează, obligativitatea prezentării la comisia de sterilizare?!... Părintii, nu statul, știu ce e mai bine pentru copii, și vor face orice ca să-i ferească de pericole. Prin absurd, dacă guvernul PSD ne-ar obliga să ne injectăm copiii cu Sida (virusul, nu fostul ginere al unui fost om politic), chiar credeți că am face-o?!"

Pozitii similare sunt sustinute de Olivia Steer (fost vedeta TV), precum si de zeci de site-uri conspirationiste.























21391 vizualizari

  • +24 (34 voturi)    
    acuma, (Joi, 27 aprilie 2017, 19:02)

    nahir [utilizator]

    daca sefu nu se vaccineaza, noi de ce sa ne vaccinam? se intreaba pesedistii.
    asa, poate avem o sansa sa scapam de ei. la generatia urmatoare lui dragnea, dar oricum, e o sansa.
    • -21 (35 voturi)    
      psd-istii fac diferenta, tefeleii nu (Vineri, 28 aprilie 2017, 0:22)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      dragnea este impotriva obligativitatii vaccinarii
      olivia steer este impotriva vaccinarii, voluntare sau obligatorii
      psd-istii fac diferenta, tefeleii nu
      • +4 (12 voturi)    
        Diferenta intre oligofreni si prosti? (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:34)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

        Ca in alt loc une "fac diferenta"?
        • -8 (12 voturi)    
          da, noi va deosebim (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:49)

          zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          alta intrebare?
    • -5 (25 voturi)    
      Manipulare (Vineri, 28 aprilie 2017, 8:17)

      altVasile [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Articolul este unul extrem de manipulator. România este în plin focar de rujeolă? Păi în aceeași Românie în anul 2012 numărul de cazuri de rujeolă a fost aproape de 2 ori mai mare. Ați auzit vreun fâs în presă?! Nicidecum! Poate pentru că atunci nu se putea da vina chiar atât de ușor pe mișcarea anti-vaccinare, rata de vaccinare fiind mult mai înaltă?!

      ”In anul 2012, in cadrul sistemului de supraveghere a rujeolei
      , la nivel national au fost
      notificate 7450 cazuri confirmate [3918 cu laboratorul, 3390 prin legatura epidemiologica si
      142 doar pe criterii clinice (parintii refuzand recoltarea serului)].” Sursa: Institutul Național de Sănătate Publică, Centrul Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile

      În al doilea rând, se omite - cu bună știință aș înclina să cred eu și în scop manipulatoriu - să ni se dea informații cu privire la copiii care se presupune că ar fi murit din cauza rujeolei. Nu am văzut încă dovezi, de aceea am și folosit exprimarea ”se presupune”.

      Cine au fost acei copii? Cărei etniii aparțineau? De ce boli sufereau? Care era starea materială și educațională a părinților lor? De ce alte boli grave sufereau în prealabil? Vârsta și starea de sănătate a acelor copii ar fi permis vaccinarea lor? Care sunt dovezile că acei copii chiar au murit de rujeolă și nu din alte cauze? Pentru că fără dovezi totul aduce a manipulare și isterie. Aduceți-vă aminte cu renumitul medic Streinu-Cercel tuna și fulgera acum câțiva ani în urmă că dacă refuzăm să plătim taxa de protecție către companiile farmaceutice producătoare de vaccinuri, atunci vor muri vreo 2 milioane de români din cauza pandemiei care avea să vină.
      • +5 (19 voturi)    
        dom Vasile, de ce compari mere cu pere? (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:38)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

        Prietene, au murit deja 23 de bebelusi, unii chiar inainte de a avea sansa sa se vaccineze. Oare citi tre sa mai moara pina sa scapati de gargaunii cu conspiratia mondiala ?!? Un bebelus de 3 luni care moare de rujeola poate fi banuit ca de fapt a murit din alte cauze?

        Cu voi nu merge altcumva decit cu parul: nu vreti sa va vaccinati copiii, nu mai aveti voie sa-i inscrieti la cresa/gradinita/scoala. Tot puteti da bolile prin mall-uri, locuri de joaca pt copii, etc, dar macar scade incidenta.
        • -5 (15 voturi)    
          Răspuns (Vineri, 28 aprilie 2017, 11:38)

          altVasile [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          ”Un bebelus de 3 luni care moare de rujeola poate fi banuit ca de fapt a murit din alte cauze.”

          Omule, sunt rare cazurile când un om moare dintr-o singură cauză. Exemplu, mergi pe drum și vezi jos un om mort cu o gaură de câțiva milimetri în cap. În acest caz este evident că omul a murit dintr-o singură cauză - 99,999999999% este vorba de împușcare.

          În cele mai multe cazuri însă lucrurile nu sunt chiar atât de clare. Chiar dacă se obișnuiește să se scrie pe certificatul de deces o singură cauză, aceasta nu înseamnă că omul a murit din cauza unei singure probleme medicale.

          Iată un caz pe care l-am găsit pe mediafax: ”Fetiţa în vârstă de un an era din localitatea Caporal Alexa, fusese vaccinată împotriva rujeolei în urmă cu doar două săptămâni, dar după ce fusese infectată cu boala. Copilul avea însă şi o serie de alte complicaţii, printre care insuficienţă multiplă de organe şi o distrofie musculară ca urma a malnutriţiei, la vârsta de un an cântărind doar 6 kilograme.”

          Malnutriție, insuficiență multiplă de organe, distrofie musculară, rujeolă - după cum bine vezi sunt mai multe cauze care au contribuit la rezultatul nefast.

          Oricum însă ceva nu se leagă aici? De ce să vaccinezi împotriva rujeolei un copil subnutrit, cu multiple și grave probleme de sănătate, împotriva unei boli pe care deja o contactase? Cred că mai degrabă de dorește acoperirea faptului că vaccinarea a și fost cauza îmbolnăvirii cu rujeolă a copilului.

          În orice caz, acesta este ÎNCĂ un caz care arată că malnutriția nu se rezolvă prin VACCINARE.
          • 0 (0 voturi)    
            de ce deviem discutia? (Marţi, 2 mai 2017, 16:04)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

            In cazul prezentat de tine doctorul trebuie luat de guler si pus la platit daune, eventual chiar bagat la zdup. Vaccinul se face cind copilul e sanatos si dezvoltat normal pentru virsta lui fix pentru ca organismul are de luptat cu virusul ca sa-si faca anticopii. Nu faci vaccin nici cind copilul are o simpla raceala.

            Eu vorbeam ala de 3 luni, mort pentru ca a contactat boala inainte de a fi in stare sa se lupte cu ea. Si asta din cauza niste inteligenti se cred mai destepti decit stiinta si vad peste tot conspiratii mondiale.
        • -3 (11 voturi)    
          1 din cei 23 de bebelusi... (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:45)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          ..era vaccinat! conform acestui articol jenant.

          De ce ignori acest detaliu important?!?
          • 0 (0 voturi)    
            jenant e nivelul tau de perceptie a realitatii (Marţi, 2 mai 2017, 16:07)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui akillies

            ca orice pe lumea asta, si vaccinul are o rata de succes sub 100%. Iar cei mai slabi, precum copilul vaccinat care a facut totusi boala, era probabil dintre acestia. Si daca nu era epidemie de rujeola, generata pe de o parte de inteligenti ca tine si pe de alta parte de incompetenta ministrului care nu e in stare sa asigure dozele de vaccin obligatoriu, poate copilul ala avea o sansa. Da' na, asha e cind toata lumea devine brusc experta in medicina si fiecare face ce-l taie capul.
        • 0 (2 voturi)    
          Ce cauta bebelusul de 3 luni in mall? (Vineri, 28 aprilie 2017, 22:32)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          De ce sa nu aiba voie la gradinita daca e sanatos? Ca doar ce ceilalti sunt vaccinati, si nu sunt in pericol.

          Cu parul sa-ti dai in capul ala handicapat care nu e in stare sa gandeasca decat circular:

          "Un bebelus de 3 luni care moare de rujeola poate fi banuit ca de fapt a murit din alte cauze?"

          Pai tu ai stabilit deja ca a murit de rujeola, ceea ce trebuia de fapt sa demonstrezi, draga fascistule inept.

          Ia cauta tu si vezi cati mor din cauza fumatului pe an. N-ai vrea mai intai sa militezi pentru interzicerea vanzarii de tigari? Daca iti pasa atat de mult de sanatate. Si mai am si alte exemple.
          • 0 (0 voturi)    
            sigur, noi ne pricepem la toate (Marţi, 2 mai 2017, 16:16)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

            Ca asha e romanul, priceput la toate cele, de la fotbal la politica, de la macroeconomie la medicina. Ce daca doctorii repeta ca prostii ca vaccinul n-are rata de succes de 100%, ca unii chiar vaccinati tot pot contacta boala, ca boala se poate eradica doar prin scaderea numarului de cazuri. Ce daca deja se vorbeste raspicat de epidemie de rujeola si la noi si prin europa? Noi suntem cei mai inteligenti dintre inteligenti, ca doar asha e romanul, s-a nascut cel mai destept, frumos, si devreme-acasa.

            Si ce treaba are fumatul aici? Alt argument mai putin timp nu ti-a fatat mintea? Du-te si explicai mamei copilului ala mort la 3 luni cum fumatul omoara mai mult.

            Si nu, n-as milita pentru interzicerea fumatului, fiecare are voie sa se sinucida cum vrea.As milita pentru interzicerea fumatului in locuri publice. In toate locurile publice, inclusiv alea deschise, cum e in UK de exemplu. Si am militat pentru legea de acum, cu interzicerea fumatului in locurile publice inchise. Si stiu si o gramada de fumatori care sustin chestia asta.
      • +3 (13 voturi)    
        "Cărei etniii aparțineau?" (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:39)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

        adica? conteaza etnia sau rasa in cazul imbolnavirii cu rujeola?
        • -1 (11 voturi)    
          Desigur contează (Vineri, 28 aprilie 2017, 11:16)

          altVasile [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

          În primul rând eu personal nu cred în existența decât a unei singure rase. Culoarea pielii unui om este o chestiune superficială care nu justifică împărțirea oamenilor pe rase. În același timp însă nu sunt orb - oamenii se împart din puncte de vedere cultural, economic, educațional, etc. în diverse grupe.

          Chiar la pereferia orașului în care trăiesc eu există o mahala în care reprezentanții unei anumite etnii (nu-i spun numele, că nu este corect politic!) trăiesc în niște condiții greu de descris sau de imaginat pentru anul 2017. Atunci când trăiești în condiții insalubre, iar unicul tău venit este cel provenit din cerșitul pe care îl practică copiii tăi, atunci eu zic că avem o mică-mare problemă. Mizeria, lipsa elimentară de educație, malnutriția, etc - este tot ce ai nevoie pentru a declanșa un focar de infecție.
          • 0 (2 voturi)    
            Virusul a fost adus din Italia, de nomazi (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 1:16)

            andipetre [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

            ...cu igiena precara, conform stirilor de anul trecut. Deci e clar o problema legata de nivelul de trai al unor comunitati, care poate fi rezolvata fara metoda nazista de a te forta sa faci un tratament medical fara sa ai niciun drept de a alege sau de a te apara impotriva eventualelor abuzuri.

            E grav cand un popor intreg se lasa dus la taiere si nu mai intelege cum e cu drepturile fundamentale ale individului.

            Chiar asa multa incredere aveti ca statul asta roman va fi tot timpul cinstit si injecțiile vor fi de cea mai buna calitate??...
      • -4 (8 voturi)    
        fraza cheie e.. (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:44)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

        .."4.881 de cazuri, 23 de decese, 97% din cei morti nu erau vaccinati". Adica 1 om era vaccinat din cei decedati!
        E un calcul la nivelul articolului, subuman, recunosc, dar intelegeti provaccinarile obligatorii, ca 1 om vaccinat a murit de rujeola?!?!?
        Intelegeti ca vaccinurile nu sunt toate eficiente?!?!?
        ca OMS au realizat asta cum 10 ani si au interzis vaccinurile ineficiente?!?!
        ca politicienii au ascuns aceste lucruri ca sa creeze legi absurde?!? si ca sa creeze stare de panica?!?

        De exemplu, vaccinurile care folosesc resturi devirus mort nu mai sunt eficiente in cazul rujeolei. Dar ele sunt comerrcializate, sunt folosite, si apoi epidemie!!
        De ce nu se spune in niciun articol de presa, nici macar pe HN, cati din cei 4881 de pacienti sunt vaccinati si cati nu?!?!
        De ce nu se spune in niciun articol de presa, ce masuri au laut autoritatile locale si nationale de izolare a focarelor de epidemie?!?!
        de ce nu se spun in articolele de presa ca nu mai sunt vaccinuri nicaieri, nici macar cele 5 obligatorii?!?!
        Ca abia acum, dupa luni de zile lipsa au fost refacute stocurile de vaccinuri obligatorii, si nu toate!!?!?
        Astea sunt problemele reale in Romania! Nu ca 1 parinte la 10mii nu vrea sa vaccineze cu un vaccin depasit, ineficient si inutil!
    • +10 (14 voturi)    
      Nu există vaccin împotriva hoției. (Vineri, 28 aprilie 2017, 8:50)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Așa că Dragnea nu are de ce să-și facă griji.Rămâne nevaccinat.Și hoț.Oricât zâmbește pe sub mustață se vede că nu înțelege gravitatea furtului de voturi.Fură viitorul unei națiuni.
      • -1 (1 vot)    
        Dar impotiva prostiei? (Luni, 1 mai 2017, 10:20)

        dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Nu degeaba povestea cu prostia omeneasca s-a scris la noi pentru ca este de actualitate in toate timpurile. Un prost a aruncat o piatra in apa iar desteptii se arunca sa o caute. Indiferent ca aceste cazuri sant provocate vaccinare sau nu , legea ar trebuii sa fie foarte simpla . Vaccinarea sa fie benevola iar in cazul cand copilul care nu a fost vaccinat si s-a imbolnavit sau mai grav a decedat , sa se deschida dosar penal pentru crima cu premeditare si sa achite toate cheltuielile medicale facute cu copilul bolnav cel vinovat . Nu o sa suportam noi ceilalti prostia sau grandomania unor indivizi iresponsabili .Pana acum in general s-a dovedit ca vacinarea a fost buna .Daca desteptii de pesed-istii lui dragnea sau altuia ar fi conceput legea cum am propus mai sus , noi nu mai aveam ce sa comentam. Se impaca si capra si varza , mari doritori de libertate pana la prostie ar fii liberi sa aleaga : sa nu vaccineze copii cu riscul de a fi pedepsiti pentru hotararea lor. Daca tot nu avem democratie avem multa prostie .
  • -4 (28 voturi)    
    să le facem la Institutul Cantacuzino (Joi, 27 aprilie 2017, 19:02)

    FFF T [utilizator]

    De acord, vaccinare obligatorie dar cu condiția ca vaccinurile să fie fabricate la Institutul Cantacuzino!
    Institutul Cantacuzino este acel institut 100% românesc, cândva de mare prestigiu. A fost pus pe butuci de interesele meschine ale unor multinaționale din industria farmaceutică, doritoare să-și vândă produsele de 10% mai scumpe pe piața românească.
    Altfel o nouă strategie Big pharma -lobby -vaccinare obligatorie= $$$. Rețeta clasică.
    • +12 (16 voturi)    
      nu (Vineri, 28 aprilie 2017, 8:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      de multinationale a fost pus pe butuci, Institutul Cantacuzino. ci de foamea unora dintre puliticienii nostri, manjiti cu niscai iepuroi, doar-doar or pune mana pe ditai palatul si terenul aferent.
      si tot ciubucarii nostri romani sunt si la originea importurilor masive de vaccinuri. cred ca tovarasul streinu cercel ar putea sa spuna multe.
      • -5 (13 voturi)    
        Nu a fost pus pe butuci (Vineri, 28 aprilie 2017, 9:57)

        ionisus [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        de multinationale,ci de cei care le promoveaza si le protejeaza!
        Pe vremuri tarile se cucereau cu tancurile(sau cu sabiile), dar scopul era acelasi:JEFUIREA TARILOR OCUPATE! Acum, insa, in ''epoca democratiei'', jaful se face prin multinationale, nu cu sabia sau cu tancul, ca bate la ochi si mai sar in sus unii sau altii, dar multinationalele ne jefuiesc ''pasnic''!
        Si cum poti face loc multinationalelor daca nu distrugand economia tarilor cucerite?! Ca daca o tara produce nu au ce sa faca acolo multinationalele!
        Dar, oare, s-a intrebat cineva, cine se afla in spatele multinationalelor?!
        S-a intrebat cineva de ce toti ambasadorii occidentali fac ''loby'' in Romania acestor multinationale?! Daca raspunzi corect la aceste intrebari o sa intelegi si cine se afla in spatele multinationalelor si de ce unele tari est-europene au luat de ceva timp masuri de limitare a influentei acestor pradatori, numite multinationale, pe buna dreptate.
        • +4 (12 voturi)    
          Dragnea, tu esti ? (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:20)

          starlink [utilizator] i-a raspuns lui ionisus

          " Dar, oare, s-a intrebat cineva, cine se afla in spatele multinationalelor?! "

          Cum cine ? Nu Soros ? Hai ma du-te si plimba ursul cu teoriile tale conspirationiste de doi bani.
        • +2 (8 voturi)    
          Calmanteee, tata ! (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:44)

          Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui ionisus

          Si lupta si dai si lupta ! Toti ne vrea raul, toti ne uraste :)
          • 0 (4 voturi)    
            Halatu...halatu... (Vineri, 28 aprilie 2017, 15:06)

            geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

            Dusmanii ma uraste ca n-au valoarea mea :)
    • +3 (9 voturi)    
      big pharma pe naiba (Vineri, 28 aprilie 2017, 11:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      Daca n-ar fi fost doar manageri incompetenti nu s-ar fi intimplat nimic rau. Antibiotice Iasi, spre exemplu, cum de e bine mersi, cu profit de 40 mil lei, cu exporturi de $26 mil, cu 11% mai mari ca in 2015:
      http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/exporturile-antibiotice-iasi-au-fost-de-25-6-milioane-dolari-in-2016--156768.html
      http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/antibiotice-iasi-mareste-dividendul-pentru-a-intra-in-consonanta-cu-memorandumul-guvernamental--155071.html
      http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/profitul-net-al-antibiotice-sa-a-urcat-pana-la-39-5-milioane-lei--152402.html

      Iti spun eu cum: acolo e un manager general care nu si-a facut firma de aprovizionare cu materii prime si firma de vinzare de medicamente prin care sa treaca tot ce misca in firma, ca sa suga toti banii companiei, dupa modelul celorlalti. A facut investitii din profitul realizat, a tehnologizat fabrica, si acum isi permite sa dea salarii mari si sa faca si profit la greu.

      Asha ca in loc sa vezi doar conspiratii mondiale ale imperialismului putred, mai bine ai avea grija cu cine votezi si ai protesta impotriva numirilor de amante si nepoti prin consiliile de administratie (spre exemplu gagica lui Oprescu directoare la spitalul universitar).
  • +10 (20 voturi)    
    draccnea nu s-a prins (Joi, 27 aprilie 2017, 19:07)

    rov [utilizator]

    ca bebelusii de 24 de ani nu sunt in program...:)))
  • +11 (21 voturi)    
    Moroiene , daca invoci o ipoteza absurda in (Joi, 27 aprilie 2017, 19:09)

    Susufler0 [utilizator]

    sprijinul teoriei tale ai facut o chestie egala cu zero ! Argumente ?

    PS. La fel si Livache,Tractoristu', care crede ca e interesant daca are "rezerve" !

    PPS. Cel putin Olivia Steer are de la argumente axiologice (etice, filosofice, religioase), pana la argumente medicale !
  • +8 (26 voturi)    
    nu-i mai promovați... (Joi, 27 aprilie 2017, 19:10)

    Whatsupdoc [utilizator]

    ...pe acești idioți iresponsabili pe post de lideri de opinie! (chiar dacă articolul e critic, le creați notorietate nemeritata)
    • 0 (12 voturi)    
      a spus fix acelasi lucru ca vlad voiculescu (Vineri, 28 aprilie 2017, 9:29)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui Whatsupdoc

      http://www.capital.ro/voiculescu-parintii-nu-vor-avea-obligatia-de-a-si-vaccina-copiii.html
      dragnea a spus ca nu vrea ca vaccinarea sa fie obligatorie, la fel ca vlad voiculescu
      de ce unul are dreptate si celalalt nu?
      • +3 (9 voturi)    
        decizie asumata nu in dorul lelii (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:41)

        T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

        Voiculescu a declarat urmatorul lucru:

        "părinţii nu vor avea obligaţia de a-şi vaccina copiii, în condiţiile în care decizia lor va fi una informată."

        Decizie informata, nu asa in dorul lelii ca ti-a zis coana Aspida ca nu e bine sa-ti vaccinezi copilul. In cazul acesta asumi si faptul ca un micut poate muri nefiind vaccinat contra unei boli si nu dai vina pe nimeni, iti asumi gestul. Dar in cazul acesta si statul te poate da in judecata ca din cauza ignorantei tale un copil a decedat, al tau sau al altuia.
        Asta e diferenta intre decizie informata si una in doru lelii: decizi, asumi consecintele deciziei.
    • 0 (10 voturi)    
      Bine zici! (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:06)

      ionisus [utilizator] i-a raspuns lui Whatsupdoc

      Nu trebuie promovati idiotii iresponsabili(inteleg ca te referi de cei care nu au responsabilitati legale in domeniu), promovati, fratilor, IDIOTII RESPONSABILI!
      Oh, scuze! IDIOTII RESPONSABILI sunt deja promovati peste tot in Romania, de 27 de ani si efectele le simtim, in fiecare clipa pe pielea noastra. Au distrus tot, cu constinciozitate, cu responsabilitate, astfel incat "realizarile'' idiotilor responsabili(care nu raspund de fapt, niciodata) ar putea fi indreptate, probabil, in vreo 50 de ani! Asta daca in Romania ar veni la butoane niste oameni responsabili, intelepti si competenti, nu lichelele care ne conduc de 27 de ani!
  • +15 (27 voturi)    
    Alta intrebare... (Joi, 27 aprilie 2017, 19:14)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    ... pentru ei: din curiozitate, ei sunt vaccinati? E simplu sa zici "nu" si sa nu-ti pese cand tu esti "asigurat".

    Ipocrizia e sport national, sa nu uitam !
  • +10 (24 voturi)    
    Olivia Steer NU a fost vedeta ! (Joi, 27 aprilie 2017, 19:18)

    un domn [utilizator]

    la PRO TV a aparut DOAR pentru fetzisoara Angelica, in rest NUMAI cehstii penibile a spus !, noroc cu Andi Moisescu ca a luat o de nevasta, altfel NICI Latrina 3 Nu o angaja, a aparut in fundatira Latrina 3 pentru ca Olivia Steer NU mai avea "ratting" !
    Ce debiteaza ea in calitate de NULITATE Medicala, ale medicinii este...de ras...catavencu e mic copil !
  • +10 (28 voturi)    
    cand depunem o plangere penala impotriva (Joi, 27 aprilie 2017, 19:22)

    un domn [utilizator]

    Oliviei Steer ? cati copii TREBUIE sa mai moara ? manipularea condusa/orchestrata de Olivia Steer NU intra sub incidenta Codului penal ?
  • +1 (25 voturi)    
    Victimele (Joi, 27 aprilie 2017, 19:25)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Ce stim despre victime? Erau din familii sarace/nomazi fara acces la minimul de igiena? Neinregistrati la medicul de familie.
    Cum se intrebasi si cracanatul , cum e posibil ca in Vaslui sa existe cele mai putine cazuri de rujeola?
    GSK a fost amendata $3 miliarde pentru ca mituit doctori sa prescrie anumite medicamente netestate sau periculoase

    http://www.dailymail.co.uk/news/article-2167742/GlaxoSmithKline-pay-3b-fine-pleading-guilty-healthcare-fraud.html
    • +7 (19 voturi)    
      nu inteleg o chestie (Vineri, 28 aprilie 2017, 0:06)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      am copil mic si am vrut sa il vaccinez dar ROR nu se gaseste in Romania de luni bune. Multi vor sa-l faca si se chinuiesc din greu sa-l aduca de prin strainatate. In aceste conditii, care e logica din spatele deciziei de a face vaccinarea obligatorie?
      De ce nu il faci intai disponibil, si vezi apoi, poate lumea se vaccineaza de bunavoie.
      Care e scopul ministerului in a declansa o isterie prin aceasta obligativitate?

      Mie mi se pare absurd, dar sunt sigur ca exista o ratiune, care mie imi scapa, poate e cineva care intelege mai bine.
      • -7 (27 voturi)    
        era un cântec (Vineri, 28 aprilie 2017, 0:22)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

        Money, money, money...
      • +2 (14 voturi)    
        raspunsul este ZECIUIALA (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:36)

        Sorin-Cj [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

        Daca tu ai primii 10% commission din banii platiti pe vaccinuri nu ai face o campanie virulenta sa fie o presiune cit mai mare ca sa cumperi multe vaccinuri?
        Iar ceea ce nu se spune este ca vaccinurile sunt o loterie, din ce tulpine sunt luati, plus cu 1-2% cazuri de probleme mari dupa ... medicii stiu de ce!
        Stati linistiti ca nu se da lege, e prea de tot, dar ii inebunesc pe parinti sa ceara vaccine si uite cum intram in legalitate cu comenzi mari si spagi pe masura.
        • +1 (9 voturi)    
          Raspunsul este ignoranta (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:28)

          starlink [utilizator] i-a raspuns lui Sorin-Cj

          Pai dupa principiul asta eu zic sa nu mai mancam, ca si mancarea costa si producatorii fac bani din asta, nu cumva e o conspiratie BIG AGRA care sa ne faca sa le mancam produsele ?

          Aoleu, dar si masinile costa, casele la fel, educatia si ea. Eu zic sa nu le mai cumparam ca nu facem jocul OCULTEI MONDIALE

          Cu oameni ca tine, care cred si raspandesc teorii ale conspiratiilor, PSD-ul nu va duce lipsa de votanti.
  • +20 (34 voturi)    
    dA (Joi, 27 aprilie 2017, 19:27)

    Babilou [utilizator]

    In afara epidemiei de rujeola, care are totusi vaccin, in Ro se pare ca exista si o alta epidemie: cea de prostie care, din pacate, nu are vaccin si deci se raspandeste continuu.
  • -9 (27 voturi)    
    Sergiu Moroianu, un om cu principii (Joi, 27 aprilie 2017, 19:40)

    Nyk1 [utilizator]

    Numai să candideze și îl votez la două mâini pe omul ăsta. Dar bineînțeles că părerea lui (legată nu de eficiența vaccinurilor ci de respectarea unor drepturi fundamentale ale omului) este mult prea nuanțată pentru unii ziariști care îl pun alături de Dragnea și de Steer.
  • +7 (23 voturi)    
    Din pacate (Joi, 27 aprilie 2017, 19:52)

    yolo [utilizator]

    Asta se numeste "selectie naturala".
    Prostii care nu reusesc sa inteleaga cum functioeaza un vaccin au sanse mai mici sa-si prolifereze genele mai departe.

    Dar totusi copii n-au nici o vina ca parintii sunt boi.
    • +6 (14 voturi)    
      corect (Joi, 27 aprilie 2017, 23:54)

      ioanadoe [utilizator] i-a raspuns lui yolo

      va dati seama daca mama Iliescu si mama Dracnea nu si vaccinau copiii
    • -5 (17 voturi)    
      copiii desteptule (Vineri, 28 aprilie 2017, 0:02)

      nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui yolo

      cu 3 de "i", in rest ai folosit cuvinte interesante.
      Si ca sa le raspund altor destepti ca tine, este normal sa-ti vaccinezi copilul cum este normal si sa alegi pentru ce este vaccinat.
  • +6 (12 voturi)    
    ! (Joi, 27 aprilie 2017, 19:54)

    chiuaua [utilizator]

    In poza, Dragnea arata trist de parca a pierdut la pacanele.
    Nu stiu daca acesta este chipul sau natural insa ne transmite aceeasi stare de tristete, ce cheama la schimbare.
  • -2 (22 voturi)    
    Cumsa ne exprimam! (Joi, 27 aprilie 2017, 19:55)

    ber [utilizator]

    Sergiu Moroianu nu este "controversatul matematician". care a scris ca ... bla.. bla.... bla. El este un matematician recunoscut si valoros care,eventual, are idei controversate in privinta vaccinarii. Nu contest importanta vaccinarii copiilor, dar cred ca daca populatia adulta ar da mai multa atentie regulilor elementare de igiena,ar fi nevoie de mai putine vaccinuri. Se stie din ce mediu vin copiii care se imbolnavesc.
  • +11 (19 voturi)    
    Nu numai ca-i hot, .... (Joi, 27 aprilie 2017, 20:03)

    cartofil [utilizator]

    dar provenind dintr-un catun cu vraci din inapoiatul Teleorman, infractorul condamnat Dragnea nici nu pricepe ce-i ala un vaccin. Probabil ca in copilarie a alungat si el moroii infigand tepuse in pieptul mortilor. Iar din pozitia lui, in care l-au adus tocmai inapoiatii si asistatii social din marginile satelor romanesti, da exemplul care in mintea lui incetosata i se pare cel mai potrivit. Condamna la moarte nevinovatii bebelusi romani !!!! Numai pentru aceasta fapta si ar trebui sa intre la brutarie pana la sfarsitul vietii lui de infractor.
  • +8 (18 voturi)    
    specialistii, intre ei (Joi, 27 aprilie 2017, 20:11)

    W. [utilizator]

    In afara (sau decat ? :-) ) ca d-l Dragnea este un specialist in problema vaccinarii trebuie sa-l intelegem.
    Logodnica are 26-27 de ani si nu mai trebuie vaccinata decat foarte rar.
    Cu vacante in Maldive/Brazilia, shopping sau masini scumpe.

    Serios vorbind, cat de rau am ajuns daca Dragnea isi cu parerea pe subiectul asta ?
  • +6 (18 voturi)    
    Obscurantismul ucide! (Joi, 27 aprilie 2017, 20:13)

    anonim3 [utilizator]

    In unele cazuri, la propriu.
    In cazul dlui Dragnea, indemnul la obscurantism din acest apel se alatura celor ce le face sluga sa Valeca la Cercetare. Rog juristii sa defineasca daca este cumva infractiune in forma continuata.
  • +11 (25 voturi)    
    Vaccinuri (Joi, 27 aprilie 2017, 20:32)

    E_Mitica [utilizator]

    Sunt un cititor care va apreciază dar sunt dezamagit de acest articol care nu se ridica nici macar la nivelul unui jurnalism de ziarul scolii.
    Nu este posibil sa puneti laolalta in aceeasi categorie pe cei care se opun Vaccinarii ca metoda medicala de imunizare si pe cei care se opun Obligativitatii VACCINARII.. SUNT LUCRURI DIFERITE.. Poti sustine si incuraja vaccinarea dar pur si simplu sa nu fii de acord cu Ideea de Obligativitate..Pe acesti oameni nu cred ca este corect sa-i etichetati drept Adversari ai vaccinurilor. Doarcei din prima categorie cred ca se incadreaza.
    Multumesc!
    • +2 (8 voturi)    
      ignoranta (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:46)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui E_Mitica

      Problema e ca unii parinti, in ignoranta si in inconstienta lor, nu-si vaccineaza copiii de buna voie, punandu-i in pericol, atat pe micutii respectivi cat si pe alti copii din colectivitate ( gradinita, scoala etc).
      Intr-o societate civilizata si informata, as intelege sa te legi de aceste diferente" vaccinarea si obligativitatea vaccinarii" dar in Romania unde nivelul de informare a oamenilor e acela pe care-l stim bine, este necesara o aseamenea lege.
      In plus Moroianu ar trebui sa stie ca inclusiv in tari dezvoltate ca Franta ( sotia lui e frantuzoiaca) exista obligativitatea vaccinarii pentru toti copii care merg la cresa, gradinita, scoala, inclsuiv in tabere, sejururi etc. Nu-ti primeste nicaieri copilul daca nu e vaccinat.
      • 0 (10 voturi)    
        mai usor (Vineri, 28 aprilie 2017, 11:23)

        martel55 [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

        probabil te referi la cei care fac vaccinul fara sa citeasca prospectele macar....ca altfel, e suficient sa citesti prospectele sa iti dai seama ca pana si producatorii recunosc ca exista oarece riscuri de reactii adverse(curios insa ca medicii sustin ca nu exista nici o reactie adversa)...daca esti responsabil dupa ce citesti acele prospecte incepi sa iti pui intrebari si s aintrebi medicul ce trebuie sa faci daca apar astfel de reactii, cine si le asuma, etc...doar ca vei constata cu stupaore ca tocmai medicii aia care sustin vocal obligativitatea habar nu au sa iti rapsunda si nici vorba sa isi asume vreo responsbailitate...deci cu ce tupeu vine atunci statul si niste medici care au fost prinsi deja pana acum cu inciuna (vezi Streinu Cercel in cazul Toni Tecuceanu) sa ne jigneasca si sa ne ameninte cu inchisoarea ca nu vrem sa sustinem fondul lor de spaga prin acceptarea fara numar si discernamant a vaccinurilor?
        • +4 (8 voturi)    
          ..... (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:05)

          T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui martel55

          Ma refer la cele 42 % de procente de analfabeti functional cu care se mandreste Romania si care cred ca soarele se roteste in jurul pamantului, plus alte gogomanii. Nu-i vad capabili de o decizie inteligenta in privinta vaccinarii copiilor.
          • 0 (2 voturi)    
            Ai un studiu care sa dovedeasca asta? (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 1:22)

            andipetre [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

            Stii ca povestea cu 42% analfabeti functionali e o facatura de presa, nu? Daca nu crezi, incearca sa gasesti studiul pe care se bazeaza afirmatia.

            O sa ai surprize.
            • -1 (1 vot)    
              informeaza-te mai mult si mai bine (Duminică, 30 aprilie 2017, 15:39)

              T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

              Studii ai gramada, doar sa stii sa le interpretezi: uita-te de exemplu la rezultatele de la bac pe niste subiecte extrem de simple. Si in general la rezultatele scolare, universitare, la declaratiile publice ale unora si altora, care de-abia stiu sa se exprime.
              Chiar daca studiul acela de care amintesti ar fi o"'facatura a presei" , un alt studiu din care reiese ca " 42 % dintre romani cred ca soarele se invarte in jurul pamantului, patru din cinci romani cred in miracole, 40% ca zodia infuenteaza foarte mult, iar jumatate ca deochiul poate fi contracarat de culoarea rosie" , nu mai e nici o facatura, ci .....realitatea trista a societatii romanesti.
              Citeste articolul din Revista 22:
              http://revista22online.ro/8654/.html
        • +4 (10 voturi)    
          Nevaccinarea ucide (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:35)

          starlink [utilizator] i-a raspuns lui martel55

          Vaccinarea presupune riscuri infime, pe langa imensul avantaj pe care-l ofera. Pana si banala aspirina are riscuri, ce faci acum nu mai iei aspirina, nu mai iei medicamente cand esti bolnav sau cand exista riscul sa te imbolnavesti ?

          Orice medicament si orice procedura medicala de pe lumea asta presupune un anumit risc, nu exista risc zero, insa conteaza amploarea riscului, care in cazul vaccinari este foarte mica.

          Milioane de oameni mureau rapusi de boli cand nu existau vaccinuri, acum acele vieti sunt salvate si nu avem milioane de oameni care mor din cauza vaccinari.
      • -3 (9 voturi)    
        Nu știi despre ce vorbești (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:09)

        altVasile [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

        ”Problema e ca unii parinti, in ignoranta si in inconstienta lor...”

        Talică, situația este exact pe dos. Cei care refuză vaccinarea sunt tocmai părinții care tind să facă parte din pătura cea mai educată a societății, o bună parte din ei având studii superioare.

        Cazul meu personal: facultate terminată (studii la zi făcută la o facultate de stat de prestigiu unde examenele se luau pe bune), masterat, cursuri post-facultate în sfera informaticii. Cunosc la nivel avansat două limbi de circulație internațională. Știu să caut și să găsesc INFORMAȚIA.

        Copilul meu ARE O SĂNĂTATE ÎNFLORITOARE. Este inteligent și plin de energie. De ce aș juca ruleta rusească cu copilul meu injecându-l cu un cocktail de substanțe chimice cu efecte toxice și neurotoxice cunoscute?
        • +3 (7 voturi)    
          ..... (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:28)

          T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

          Cazul tau este irelevant. Eu vorbesc de intreaga societate. Cat despre intelectualii Romaniei cu studii facute la zi.... sa nu mai vorbim: toti se cred inteleigenti peste masura si declara ca si copiii lor sunt la fel de destepti, de te miri unde mai incape atata inteligenta in Romania.
          Nu vreau sa te jignesc, dar orice anonim poate declara ce vrea despre el si despre familia lui in lipsa de argumente inteligente.
          Ti-am explicat ca si in alte tari vaccinarea copiilor care merg la cresa, gradinita, scoala este obligatorie si nu e nici o tragedie, nu mor copiii pe capete din cauza vaccinurilor, dimpotriva.
        • +1 (5 voturi)    
          Ignoranta scolita (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:40)

          starlink [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

          Exista 2 tipuri de ignoranti: cei scoliti, autosuficienti si care cred ca daca au studiat informatica se pricep si la medicina si cei needucati, care se lasa convins de un minim de argumente simpliste.

          Ambele categorii ignora studiile de specialitate, ignora concluziile stiintifice si ignora recomandarile oficiale. In schimb cred ca au gasit adevarul la acei sarlatani care raspandesc minciuni in legatura cu vaccinurile si care au fost dovediti ca si-au falsificat studiile.
      • -1 (7 voturi)    
        si dumneavoastra de unde stiti asta?!?! (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:18)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

        ii cunoasteti pe acei parinti?!? sau v-a spus cineva din presa?!?
        ca e mult pana departe si nu au legatura articolele de presa cu realitatea medicala din Romania de azi!
        Unii parinti refuza sa bage in copii lor ceva ineficient si interzis pe suprafata UE!

        Dar, in stilul Romanesc, toti romanii stiu de toate!
        • +3 (7 voturi)    
          lucruri diferite (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:55)

          T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          Cred ca vorbim de lucruri diferite: eu ma refer la vaccinurile general acceptate si in mare mare impuse in toata lumea civilizata iar dumneata vorbesti despre "ceva ineficient si interzis pe suprafata UE!".
          Poate nu intelegi care e subiectul articolului.
          • +2 (4 voturi)    
            In RO sunt obligatorii 8, in DE 3 vaccinuri (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 1:24)

            andipetre [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

            La care din cele 8 te referi ca fiind "general acceptate"?

            Nu iti dai seama ca am devenit piata de desfacere pentru escroci? Si cobai?
  • -7 (15 voturi)    
    obligatorie pentru invatamant public? (Joi, 27 aprilie 2017, 20:33)

    jorj_bv [utilizator]

    Ce-ar fi daca totusi ar exista obligativitatea vaccinarii pentru a accede in comunitatile publice (cel putin de invatamant).
    Deci ar putea sa-si faca mici secte, dar la un moment nu pot accede la o sectie universitara nevaccinati.

    Din pacate vaccinul nu ne apara pe noi ci mai mult pe ceilaiti.
    Adica poti face o forma mai usoara, dar macar e mai improbail sa o transmiti unuia nevacinat care sa o raspandeasca apoi in familie sau intr-un alt grup nevaccinat.
    • +2 (14 voturi)    
      Dar (Vineri, 28 aprilie 2017, 9:32)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      Dar ce-ar fi ca cei nevaccinati sa nu plateasca taxe?
      Vrei banii lor, pe care-i iei obligatoriu, fara ca e sa aiba o alta optiune legala, sa-ti faci spitale, scoli, sosele, insa vii apoi si spui ca tu ai dreptul sa le interzici lor sa beneficieze de ceea ce se realizeaza cu banii lor.
      Eu gasesc ca nu-i corect!
      vreti sa-i izolati pe cei nevaccinati, O, faceti-o, insa izolati-i si fiscal. Cum suna?
  • +2 (16 voturi)    
    mda.... (Joi, 27 aprilie 2017, 20:33)

    liviu_ [utilizator]

    vaccinurile astea au adversari unu si unu... numai oameni de o inteligenta rara

    in legatura cu dracnea... pai ce?! oricum nu voteaza psd... sa moara da-I dracu de copii!
  • +6 (24 voturi)    
    SELECTIE NATURALA !!! (Joi, 27 aprilie 2017, 20:36)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    SELECTIE NATURALA !!!

    este perfect , rog votantii PSD din tot sufletul sa nu se vaccineze nici un membru din familia lor ... EVER ! nu face bine la psdei...
  • +4 (18 voturi)    
    din pacate (Joi, 27 aprilie 2017, 20:37)

    ioanadoe [utilizator]

    Ce pacat ca Moroianu, Steer si Dragnea nu au fost intrebati daca vor sa se vaccineze si li s-a facut un bine cu fortza. Poate ziceau nu.
  • -1 (25 voturi)    
    3 papagali cu un IQ cat o maslina... (Joi, 27 aprilie 2017, 20:39)

    SmartAss [anonim]

    Pune-ți mana pe învățat ca altfel o sa ajunge-ți ca ei...
    • -3 (7 voturi)    
      cred ca singura maslina pe acest forum.. (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:20)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui SmartAss

      ..esti chiar dumneata!
  • +2 (14 voturi)    
    copiii nu voteaza. (Joi, 27 aprilie 2017, 20:42)

    Francisc 1 [utilizator]

    deci nu conteaza!
  • +7 (33 voturi)    
    Prostie fara frontiere (Joi, 27 aprilie 2017, 20:50)

    Opus Dei [anonim]

    Dragnea are o scuza, este teleormanizat. Steer este pitipoanca. In schimb Moroianu este din categoria celor care citesc prea mult, doar pentru a citi, dar fara sa inteleaga ceea ce-i inconjoara. Deci el crede ca parintii stiu cel mai bine ce trebuie. Avand in vedere ca majoritatea celor nevaccinati sunt de etnie neprecizata, avand gradul de alfabetizare binecunoscut, ma indoiesc ca oamenii aia au vreun discernamant. Iar de la ei, fiind mai mult nomazi, epidemia ajunge in toata Europa.
  • +8 (18 voturi)    
    Greseli medicale (Joi, 27 aprilie 2017, 20:53)

    aniod [utilizator]

    Dar cand te duci la spital sa te tratezi si te omoara printr-o transfuzie de sange de grupa gresita?
    Doresti sa ai de-a face cu vreun cadru medical? Sau fugi cat poti mai departe?
    • +2 (2 voturi)    
      De asta nu trebuie sa fie OBLIGATORIU (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 1:25)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Pentru ca nu avem incredere in competenta majoritatii medicilor romani, cu atat mai putin cei politizati.
  • -2 (12 voturi)    
    - (Joi, 27 aprilie 2017, 21:07)

    dumad [utilizator]

    Pe scurt baieti destepti vor ca bani care ar merge spre rezolvarea acestei situatii cu vaccinarea, sa ajunga in buzunarele lor largi. Incet, incet vom ajunge o mana de oameni si va trebui sa importam populatie din africa sau orientul mijlociu, si poate ca se si doreste acest lucru!
  • +7 (33 voturi)    
    Mi se pare corect (Joi, 27 aprilie 2017, 21:09)

    CezarN [utilizator]

    Altfel cadem intr-o extrema MULT mai periculoasa, anume aceea ca in numele sanatatii si punand pozele unor bebelusi alaturi putem sa legiferam ORICE. Iar asta cu sanatatea se poate manipula foarte usor. Nu spun ca se face, insa spun ca se POATE manipula foarte usor, in sensul in care se pot foarte usor crea focare de orice boala si se pot atrage copii in acest scenariu pentru ca apoi sa manipulam opinia publica prin massmedia obedienta.

    Eu zic ca LIBERTATEA este mai importanta decat sanatatea, deci liberatea ar trebui sa aiba prioritate, caci, la nivel de natiune, libertatea, odata pierduta, se castiga mult mai greu, cu sange se castiga. Sanatatea, repet, la nivel statistic, de popor, se castiga cu bani si cu investitii, insa libertatea se castiga numai platind cu veti omenesti. Sanatosi pot fi si nord-coreenii, si poate sunt mai vaccinati, insa pana la a fi liberi vor trebui sa moara mult mai multi decat au omorat rujeola sau de gripa.

    Concluzionand, suntem oameni nu animale, iar vaccinarea nu poate fi obligatorie. Mai ales ca exista interese financiare imense ale unor mari companii care vor face ca NICIODATA sa nu aflam si partea intunecata a vaccinurilor fara ca massmedia de serviciu sa nu-i acuze pe cei care o arata.

    Pe de alta parte, eu consider ca un copil needucat este mult mai periculos pentru societate decat unul nevaccinat. Pentru prezentul si, mai ales, pentru viitorul sau. Si nu am auzit pe nimeni facand campanii pentru educarea populatiei, cerand pedepse pentru parintii si caror copii nu merg la scoala. Si poate cu asta ar trebui inceput, poate educatia ar scadea si rata nevaccinarii.
    • +6 (14 voturi)    
      Jos palaria! (Vineri, 28 aprilie 2017, 9:37)

      CD. [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Daca ar gandi toti oamenii ca dumneata societatea noastra ar fi infloritoare! Din pacate presa are alte interese, deoarece un om needucat este mai usor de manipulat! Iar oamenii nu mai au antrenamentul de a gandi si de a-si pune intrebari, deoarece este mai usor sa iei totul de-a gata.
    • +1 (7 voturi)    
      bine spus, bine punctat.. (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:21)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ..cap-coada o opinie cu mult mai buna ca cea din articolul de mai sus!
  • +6 (38 voturi)    
    Fascism medical (Joi, 27 aprilie 2017, 21:38)

    altVasile [utilizator]

    Ce om sănătos la minte ar putea fi de acord cu instituirea fascismului medical în țara sa?!
    • +1 (13 voturi)    
      Ce idiot! (Vineri, 28 aprilie 2017, 11:35)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

      Habar nu ai ce inseamna fascismul ! De ce nu nazism medical. Toti ratatii fara meserie isi dau cu presupusul min chestiuni medicale
      • -1 (11 voturi)    
        Violența verbală este apanajul... (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:21)

        altVasile [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        minților slabe care în lipsă de argumente recurg la metoda aruncatului cu noroi.

        Te las să faci în continuare spume la gure, nu cred că se merită să mai pierd vreun minut cu tine... Vezi însă cumva să nu mori (prematur) de prea multă fiere amară.
        • -1 (7 voturi)    
          Ha ha ha (Vineri, 28 aprilie 2017, 14:14)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

          Vasilica tata, tu vorbesti de lucruri pe care nu le cunosti. In scriere agramata, evident in corelatie cu nivelul de informare/cultura/educatie. Spumele la "gure" sunt doar in imaginatia ta. Si chiar te rog sa nu mai pierzi nici un minut si sa ne scutesti de aberatiile emenate!
    • 0 (6 voturi)    
      Cati copii sa mai moara ? (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:45)

      starlink [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

      Ce om sanatos la minte crede ca obligativitatea vaccinarii este fascism ? Asta inseamna ca in statele europene unde exista obligativitatea vaccinarii este fascism ?

      La noi este epidemie, mor copii si unii in loc sa se ingrijoreze de asta isi fac griji ca nu cumva statul sa ia masuri pentru prevenirea acestor tragedii.
      • +2 (2 voturi)    
        Unde in UE faci puscarie dava nu vaccinezi? (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 1:30)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui starlink

        Nu stii ce vorbesti. Cauta pe net si afla unde si mai ales cum e "obligatoriu" sa te vaccinezi, in U.E. O sa ai surpriza sa afli ca in unele vari exista 1 vaccin recomandat, in altele 3, niciunde nu esti amenintat ca faci puscarie sau ti se ia copilul ("rele tratamente" daca refuzi.

        La noi sunt 8 vaccinuri obligatorii. Mai gasesti undeva o astfel de aberatie? De drepturile fundamentale ale individului ai auzit? (dreptul la refuzul unui tratament medical)
  • +12 (40 voturi)    
    articol slab (Joi, 27 aprilie 2017, 21:46)

    SMAndrei [utilizator]

    Un articol slab scris si nu ai nici cu cine sa te certi, ca semneaza "redactia". Hai sa le luam pe rand:

    1.Poti sa fii contra vaccinarii obligatorii si sa nu fii contra vaccinarilor. Ideea de a obliga oamenii sa faca ceva impotriva vointei in viata personala lor nu e un principiu sanatos. Nu suntem in dictatura, chiar daca se pare ca va doriti asta. Oamenii au dreptul sa aleaga, iar daca unii aleg sa-si riste viata e dreptul lor sa faca asta. Fiecare persoana e responsabila de propria sanatate. Chiar mi se pare oribil sa incepem sa obligam oamenii sa se opereze de hemoroizi, prostata, sa le punem aparate dentare, sa le dam pastile de tensiune, antidepresive sau vaccinare prin lege ori sa-si puna neaparat prezervative sau sa faca dragoste doar intr-o pozitie. Ca doar nu sunt animale. Penibil. Asta nu te face un adversar al vaccinurilor ci al totalitarismului. Asa cum voi sunteti adversarii libertatii oamenilor. Dar mereu se gaseste cineva mai destept care vrea sa impuna cate ceva, o religie, o ideologie sau cate o masura de viata personala. Asta pana nu ajunge altu mai tare-n muschi care ajunge sa va impuna si voua chestii care cu care nu sunteti de acord. Treaba statului e sa informeze, sa ajute si cam atat. Si sa dea incredere in ce face. La cum arata medicina romaneasca e firesc ca o parte din oameni sa nu aiba incredere in ce se intampla. Asa e firesc sa nu aiba incredere nici in ce face statul sau in ce zice colegiul medicilor.

    2. Nu stiu de unde il scoateti pe Sergiu Moroianu un "controversat matematician". Asta e stire de cancan. Pana una alta e un redutabil profesor si cercetator in matematica cu studii eminente. Si are dreptul sa creada si el in libertatea oamenilor.

    3. Chiar daca nu va placea Dragnea, asta nu inseamna ca tot ce scoate e si prost zis. Metoda de argumentare e tare deficitara.

    4.Ca sugestie, in loc sa scoateti genul articole semnate de "redactie", mai bine ati face o campanie decenta provaccinare, cu argumente, studii, ca e de unde.
    • -6 (14 voturi)    
      slab e doar argumentul tau (Vineri, 28 aprilie 2017, 8:29)

      VrabieIonut Ciprian1 [anonim] i-a raspuns lui SMAndrei

      1. un contraexemplu: daca e sa discutam despre sinucideri, o sa afirmii ca fiecare are dreptul sa aleaga daca traieste sau nu; ceea ce e perfect adevarat. Dar prin nevaccinare, nu comiti doar o "sinucidere" (e impropriu-zis sinucidere, pt ca acei copii nu aleg ei de bunavoie! e un caz de exceptie tocmai pentru ca victimele nu pot lua decizii in nume propriu, insa poti considera familia: copil-parinte, un tot unitar, parintele fiind persoana responsabila pt deciziile din cadrul grupului respectiv), ci un "atac sinucigas". privind lucrurile astfel, dreptul de a face ce vrei nu mai este valabil...

      2. orice persoana care isi exprima public o parere personala, intr-un spatiu public, devine un factor de influenta si astfel e raspunzatoare dpdv moral pentru deciziile luate de cei care o asculta.

      3. sunt de acord in genere cu ce spui despre dragnea; in cazul discutiei de fata insa, nu are dreptate.

      4. sustin demersul campaniei de informare!
      • -1 (5 voturi)    
        imi pare rau, dar.. (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:27)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui VrabieIonut Ciprian1

        ..argumenteletale sun slabe.
        De ce compari vaccinarea cu sinuciderea?!?
        pentruca nu intelegi conceptul si implicatiile. nu te-ai lovit de o situatie asemanatoare in viata reala si nu stiii niciodata de ce se intampla daca ai indeplinit toate cererile - cum ar fi, de ce se imbolnavesc oamenii desi sunt vaccinati?!?
        Nu te face s a te itnrebi daca nu cumva vaccinul era prost? daca nu cumva nu ai reactionat la vaccin? daca nu cumva ai fost pacalit? sau daca nu cumva ai fost mintit(nu ai fost vaccinat cu vaccin anti ci cu o solutie salina)?
        Artrebui sa trezeasca o mica urma de suspiciune dacaun om vaccinat se imbolnaveste!
        Medicilor le e simplu sa spuna ca nu ai reactionat, dar le e imposibil sa iti spuna ca vaccinul e netestat (Cntacuzion a fost desfiintat)!
      • +1 (1 vot)    
        Mereu aceleasi aberatii (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 14:02)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui VrabieIonut Ciprian1

        1. Da, copilul nu decide el sa nu se vaccineze, DAR NU DECIDE EL "de buna voie" NICI SA SE VACCINEZE! Deci hai sa-l lasam asa, nevaccinat, pana ajunge major si decide el.

        De ce tie ti se pare ca ai un drept mai mare decat al parintelui ca sa decizi in dreptul copilului lui?? Parintele nu are dreptul de a face ce vrea, dar tu si statul aveti? De ce? Cu ce ai contribuit tu sau statul la crearea copilului altuia?

        2. Raspunderea asta inventata de tine e o alta aberatie. Tu decizi daca faci ceva ca ti-a spus altcineva.
        Raspunderea statuluji unde e? Daca se dovedeste ca e vina lui, statul e ceva abstract, nu plateste niciodaca cu o viata pentru o viata. Iti da niste bani (pe care ii are tot de la tine) si asta e.
  • +10 (20 voturi)    
    Fugiti!!! (Joi, 27 aprilie 2017, 21:49)

    dandra [utilizator]

    Emigrati sau astia ne omoara cu acte in regula!
  • +2 (32 voturi)    
    Vaccin (Joi, 27 aprilie 2017, 21:51)

    APRO [anonim]

    Ce se va intimpla daca un vaccin va da gres si va pune sanatatea sau chiar viata copiilor nostrii in pericol? Il vor da afara pe cel care a semnat pentru cumpararea vaccinului? Ne vom intreba de ce nu sau cumparat din alta parte? Precizez ca am doi baieti mici si au toate vaccinele facute la zi dar imi pun intrebarea asta din cauza ca vad ca voi fi obligat si nu o voi face benevol ca pina acum. Pina acum doar eu imi puneam deciziile cu responsabilitate in balanta pentru hotaririle luate pentru copii mei. Si cei care vor refuza o sa le creasca copii statul pentru ca vor fi arestati? Doresc sa le ofere o viata in orfelinate copiilor pline de lipsuri si de probleme in schimbul posibilitatii cresterii imunitatii dorite de unii parinti?
  • +4 (26 voturi)    
    mda (Joi, 27 aprilie 2017, 21:55)

    Nevermind [utilizator]

    Potrivit hn, daca esti pro-choice, esti prezentat ca anti. Gizas...
    • -1 (5 voturi)    
      Sa spunem adevarul (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:46)

      starlink [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Unii nu sunt pro-choice, ci anti-vaccin !
      • +1 (1 vot)    
        sa... (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 6:13)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui starlink

        Ai citit ce spune exact moroianu si cum este "pictat"? Daca nu intelegi, mai citeste inca o data. Eventual suna un prieten.
  • -1 (23 voturi)    
    L-am pierdut (Joi, 27 aprilie 2017, 22:18)

    Dacii [utilizator]

    ... pe domnul matematician cand se inspira din metoda reducerii la absurd, pe care o aplica stiind ca el si copii lui sunt vaccinati. Sper ca individul nu mai preda prin scoli. Citez: "Prin absurd, dacă guvernul PSD ne-ar obliga să ne injectăm copiii cu Sida (virusul, nu fostul ginere al unui fost om politic), chiar credeți că am face-o?!"
  • 0 (12 voturi)    
    Apai draga domnule... (Joi, 27 aprilie 2017, 22:25)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    ... cine asculta de martalogi, ca ei merita sa ajunga.
  • +1 (21 voturi)    
    slabe argumente (Joi, 27 aprilie 2017, 22:41)

    of of [utilizator]

    din partea domnului Moroianu
  • +2 (28 voturi)    
    Pe dracna si stir ii inteleg (Joi, 27 aprilie 2017, 23:23)

    Wanheda [utilizator]

    Ajunge sa te uiti la poze, la privirea aia tampa patentata. Nu il inteleg pe matematician, asta ar trebui sa aiba gandire logica, sa discearna lucrurile....oare preda ca un papagal tocilar???
    • +1 (1 vot)    
      Pentru ca nu-ti pui niciodata problema... (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 13:49)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      ..ca tu gresesti. Oricine are alta parere decat cea cu care ai fost tu indoctrinat, e automat tampit, indiferent cine e. Parerea ta e SIGUR cea corecta, pentru ca asa ai citit tu undeva pe net si pentru ca asa sustin niste tipi pe care tu ii placi.

      Asa a patit si Ben Carson, fost candidat la presedentia SUA, eminent neurochirurg cu operatii reusite care au ramas in istorie, la nivel mondial. Cum a avut o parere diferita de cea a majoritatii "progresiste", desi era vorba de domeniul medicinei si al psihiatriei, toti anoninimii au inceput sa-l numeasca tampit, ignorant, ca nu intelege "stiinta" etc. "Stiinta" pe care ei o stiau de la TV si de pe internet.
  • +16 (26 voturi)    
    propaganda pro obligativitate (Joi, 27 aprilie 2017, 23:29)

    mikas [utilizator]

    articolul pare sa sprijine propaganda pro obligativitate. S-a ajuns la epidemie din cauza lipsei vaccinurilor si nu din cauza isteriei Oliviei. Copiii nu sunt toti la fel asa cum nici vaccinurile nu sunt la toate fara risc. Vaccinurile au contraindicatii mentionate chiar in prospect. Parintii sunt cei care se chinuie in caz de reactii, nimeni altcineva nu-si asuma nimic. Parintii sunt capabili sa citeasca un prospect si trebuie sa aiba dreptul sa refuze vaccinarea daca au in familie mostenire de alergii si boli autoimune. Cu nepasarea din sistemul medical medicii nu cunosc nici containdicatiile, nu se uita nici la copil.
  • +14 (26 voturi)    
    anti obligativitate nu e anti vaccin (Joi, 27 aprilie 2017, 23:40)

    mikas [utilizator]

    Am refuzat sa-i fac un singur vaccin copilului meu - BCG la 3 zile. Copilul s-a nascut cu 2.600 gr si la 3 zile cand se facea vaccinul avea 2.300 gr si o disfunctie a ficatului. A facut icter imediat dupa nastere, fara sa mai treaca 24 ore. A stat la lampa UW in fiecare zi. Conform prospectului BCG NU se face copiilor sub 2,5 kg. Nici macar ca o recomandare, direct NU se face. A trebuit sa dau explicatii si sa semnez 3 hartii, doar pt ca asistentele "au mai facut si n-a avut nimic". Nimanui nu-i pasa de copil in afara de parinte. Cine isi asuma raspunderea in caz de reactii? Cine se chinuie cu copilul?
    • +5 (13 voturi)    
      relax (Vineri, 28 aprilie 2017, 1:12)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mikas

      Exaltatii cu sindrom holier than thou, care le mareaste stima de sine artificial, pentru a se crede speciali, nu vor intelege chestiile logice pe care le spui.
  • -1 (11 voturi)    
    Stau si ma intreb??? (Vineri, 28 aprilie 2017, 1:16)

    trilulilu [utilizator]

    Domnul Dragnea e vaccinat?
    Copiii lui sunt vaccinati?
    Nepotii lui sunt vaccinati?

    Daca DA, de ce?
    Daca NU, de ce nu?

    Si inca o intrebare:
    Daca nepotul sau ar fi muscat de un maidanez, ar fi de acord sau nu sa i se administreze (anti)tetanus?

    Pai de ce?
    • +4 (8 voturi)    
      NU, Dl Dragnea nu este vaccinat (Vineri, 28 aprilie 2017, 6:47)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui trilulilu

      Sunteti insa dvs. Va rog sa cititi mai jos.
      In Romania, inainte de 1980, nu se facea de regula acest vaccin.

      http://www.vaccinologie.ro/rujeola-pojar/
      • +2 (8 voturi)    
        evident ca nu se facea.. (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:34)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        ..pentruca nu se facea nicaieri in lume, mai putin in SUA unde s-a oprit campania de vaccinare cand au inceput sa apara reactii adverse la prea multe cazuri!

        vaccinul acesta a aparut recent, pentrucarecent s-a perfectionat cat de cat. Eu am facut toate bolile copilariei si acum am imunitate pe viata. la fel si Dragnea si toate generatiile de pana in 2000..

        So, ce spun astai aici in acest articol slab si nedocumentat, sunt povesti de agitat oamenii!
        Niciun articol nu citeaza specialisti, ci doar sefii specialistilor. Interesul sefilor e legat de banii primiti din c omisioane! specialistilor li se inchide gura in mass media centralizata, dar daca ii intrebi, iti vor psune cum stau lucrurile si cu vaccinurile si cu afectiunile pe care le trateaza (chipurile..).
        • -1 (5 voturi)    
          Conspiratii care costa vieti (Vineri, 28 aprilie 2017, 15:56)

          geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          "..pentruca nu se facea nicaieri in lume, mai putin in SUA unde s-a oprit campania de vaccinare cand au inceput sa apara reactii adverse la prea multe cazuri! "

          Astea sunt minciuni. In anii '80, la nivel mondial, cam 2.6 milioane de oameni mureau din cauza rujeolei, acum doar 73.000. Tot atunci in SUA existau cam 3-4 milioane de cazuri de rujeola in fiecare an. Acum boala a fost eradicata.
          https://en.wikipedia.org/wiki/Measles

          De ce ? Datorita vaccinurilor. Asa ca lasa gargara conspirationista cu industria farma. Vaccinurile au in spate zeci de ani de cercetare si de eficienta dovedita. Dovedita prin milioane de vieti salvate, nu prin vedete de doi bani care raspandesc tembelisme pe care credulii le inghit pe nemestecate.
          • +2 (2 voturi)    
            Ia uite aici (Vineri, 28 aprilie 2017, 22:04)

            ionisus [utilizator] i-a raspuns lui geo.lex

            Ce spun unii, care chiar stiu ce spun:
            https://youtu.be/0w07Vn-Cybg
            https://youtu.be/YEWGHhuTa7w
            Sper sa nu-mi cenzurati si aceasta postare, ar fi un gest inadmisibil, dar edificator.
  • +2 (14 voturi)    
    Cantacuzino nu mai este (Vineri, 28 aprilie 2017, 8:14)

    Toni_Romania [utilizator]

    Anti-rujeolic Cantacuzino era ok, 50 de ani nu a fost nicio epidemie de rujeola. ROR-ul de acum din Vest e controversat, nu e ok deloc. La fel hexavalentul din vest. Cam 50 ani vaccinurile Cantacuzino au facut numai bine romanilor. Dar evident institutul trebuia lichidat, ca sa ajutam big pharma vest.
    Pe de alta parte din cauza subnutritiei (saracia din tara) multi copii si bebelusi au sistemul imunitar praf.
    • +1 (11 voturi)    
      mda (Vineri, 28 aprilie 2017, 11:53)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Cavalerii dreptatii unice si obligatorii nu pot intelege partea legata de Cantacuzino. Culmea este ca ei au fost vaccinati fix cu cele produse acolo, care acum NU se mai gasesc. Cine ar vrea sa mearga pe schema veche _testata_ in timp, produsa la Cantacuzino dupa metoda _testata_ in timp, nu are posibilitatea. Asta nu-i face anti-vaccin, ci sunt doar persoane care mai citesc/gandesc si nu au mentalitate de turma. Steer o duce in extrema cealalta, o altfel de turma.
  • -4 (14 voturi)    
    Penalizare! (Vineri, 28 aprilie 2017, 8:34)

    stos [utilizator]

    Dragnea este un prost, Steer o pipiță de doi bani iar matematicianul, fioință întreținută, să-și vadă de aritmetica lui căci nu ne-a convins ce rezultate are munca lui la institutul patronat de Academia Română.
  • +4 (14 voturi)    
    Eu si fratele meu am facut rujeola (Vineri, 28 aprilie 2017, 9:48)

    jackalphonse [utilizator]

    majoritatea colegilor mei de gradinita sau scoala au facut rujeola. Ai zice ca este epidemie de ciuma neagra (rosie:)) ).
    Eu as fi mai ingrijorat de poliomelita samd.
    Hai sa fim seriosi. Am facut si oreion si n am crapat.

    O parte din vaccinuri trebuie sa fie OBLIGATORII iar altele RECOMANDATE. Pe bune, ma intreb daca nu cumva aveti acelasi IQ cu Olivia S., pentru ca scrieti fara argumente, facand doar propaganda politica.
    Incercati si voi sa disociati problema, nu doar dragmea, PSD, plm si politica.
    • -2 (8 voturi)    
      Da dar sechelele (Vineri, 28 aprilie 2017, 14:11)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      se vad, dovada in postari. Impactul maladiilor e vizibil. Te compatimim dar credem ca nu exista solutie. Postarea ta e cea mai buna dovada ca e absolut necesara vaccinarea :-))
  • +5 (19 voturi)    
    Minciuna cu interese (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:20)

    Sorin-Cj [utilizator]

    Daca un copil nu e vaccinat dintr-o clasa unde e problema?, chiar daca copilul face rujeola ceilalti sunt imuni.
    Problema apare la comisioane, una e sa cumperi 1 million alta 10 milioane de vacinuri .....
    Caz concret, un prieten speriat de faptul ca este "epidemie de rujeola" s-a vaccinat (vaccinul nu a fost iefin deloc), dupa 2 saptamini face rujeola, omul s-a adresat medicului care I-a spus ca vaccinul este efficient doar 97%, el face parte din cei 3 % deci .... despre ce vorbim?
    Vorbim de drepturile omului, facind legi sa-l obligam!!!
    Cunosc doua cazuri concrete de copii care au ajuns in terapie intensive datorita unor vaccinuri, este adevarat ca este coraborat cu o proasta decizie a medicului currant.
    Si ce importanta are ce parere au omenii politici depre un subiect medical?
    • +4 (12 voturi)    
      exemplu gresit (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:34)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Sorin-Cj

      Copilul ala nevaccinat nu sta numai la scoala, in grupa lui de varsta. Vaccinurile se fac pe rand, la anumite varste, nu toate odata la nasterea copilului, ca sa fie imunizat imediat. Daca cel nevaccinat si care face o boala ca rujeola sta langa un copil nevaccinat, in tramvai, metro sau oriunde ca doar, cum spuneam, nu intalneste numai copii de varsta lui, il poate imbolnavi. Gandeste-te ca ai prieteni sau o ruda cu un bebelus de cateva luni nevaccinat inca si acesta vine incontact cu un copil nevaccinat si care a luat o boala ( pana iti dai seama dureaza ceva, pt ca e o perioada de incubatie).
      Ce vina are bebelusul in cazul acesta?
      Ce e asa de greu de priceput? Dati tot timpul, si tu si altii, exemplul asta debil cu clasa care e vaccinata si deci nu poate lua nici o boala de la un copil nevaccina, t fara sa ganditi mai departe de acest context.
      Uite, de-aia trebuie sa fie obligatorie vaccinarea: pentru parinti ca tine care nu gandesc mai departe de acest exemplu gresit.
    • +1 (7 voturi)    
      OMG (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:41)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Sorin-Cj

      M-am intristat cand am citit comentariul tau. Câta ignoranta...
  • +4 (14 voturi)    
    Din nou manipulare? (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:33)

    danandreii [utilizator]

    Nu a fost niciodata vorba de toate vaccinurile. Intotdeauna a fost vorba de ROR.

    Epidemii? Din ce surse? O data la doi virusul reapare deci uitati-va un pic pe statistici si rapoarte si verificati sursele. Va rog mult.

    Sunt total anti-Dragnea dar hai sa nu ne batem joc de tot ce e liber in tara asta. Hai sa nu mai manipulam populatia cu stiri false si cu rapoarte false. Hai sa ne documentam sa vedem cat aluminiu si cat mercur se baga in vaccinurile astea.

    Si pentru astia care spun 'eu am fost vaccinat cand am fost mic': ati fost vaccinati cu cu vaccinuri romanesti cu 3-4 tulpini, nu din Kazakhstan cu 30 de tulpini!

    Just sayin'
  • -1 (15 voturi)    
    "Vedete" TV, "matematicieni", "militieni" (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:34)

    Bogdan_100 [utilizator]

    si alti specialisti. Un medic, macar si un stagiar, printre ei nu ati gasit. Pare un grup de indivizi, cu pareri ferme, dar capacitate intelectuala de a intelege realitatea redusa.
    • -1 (7 voturi)    
      daca nu comentai.. (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:39)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      ...era mai bine, asa ai comentat si ai inlaturat orice dubiu ca nu esti capabil sa rationezi corect informatiile, sa cauti surse alternative, pareri pro si contra, argumente stiintifice pro si contra s apoi sa tragi concluzii si sa le impartasesti!
      singura ta dorinta a fost sa ataci 2-3 oameni la indicatia unui jurnalist... intr-un articol jenant!
      prin urmare, tu ti-ai facut vaccinul antimanipulare!?! ca suferi de boala rujeolei inchipuite!

      pe de alta parte, in anii '90, can era 95% din ppopulatie vaccinata cu ROR, existau de 3-4 ori mai multe cazuri de ROR decat azi...deci argumentele "stiincifice" aruncate in presa pica!
      • +1 (7 voturi)    
        Adeptii lui Steer (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:12)

        geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        Care argumente stiintifice impotriva vacinurilor ? Imi poti prezenta asa ceva ? Ma indoiesc pentru ca opinia generala expertilor in domeniu este ca vaccinurile sunt sigure. Controversa e doar in capul lui Steer si a altor ametiti care o urmeaza.

        "pe de alta parte, in anii '90, can era 95% din ppopulatie vaccinata cu ROR, existau de 3-4 ori mai multe cazuri de ROR decat azi..."

        Nu este adevarat.

        In 2011, the WHO estimated that there were about 158,000 deaths caused by measles. This is down from 630,000 deaths in 1990.
        Increased immunization has led to an estimated 78% drop in measles deaths among UN member states.
        https://en.wikipedia.org/wiki/Epidemiology_of_measles
        • +3 (3 voturi)    
          Serios?! (Vineri, 28 aprilie 2017, 18:21)

          ionisus [utilizator] i-a raspuns lui geo.lex

          Ia uite ce spun aici specialistii:
          https://youtu.be/0w07Vn-Cybg
          https://youtu.be/YEWGHhuTa7w
          Sunt doar doua declaratii ale unor specialisti care stiu foarte bine ce sunt cu adevarat vaccinurile.
          Minciuni, manipulari, vor spune postacii! Oare, chiar sunt minciuni?!
        • -1 (5 voturi)    
          hai sa iti arat ca e adevarat (Vineri, 28 aprilie 2017, 19:18)

          moses112233 [utilizator] i-a raspuns lui geo.lex

          si nu e vorba de anii 90 ci de epidemia din 2011-2013 - si e document de la INS - vezi aici -> http://www.srm.ro/pdf/2.%20Aspecte%20cheie%20ale%20epidemiei%20de%20rujeola.pdf - si vezi si care era rata de vaccinare. Ia explica tu rezultatele prezentate acolo.
          • -3 (3 voturi)    
            Documentul te contrazice (Vineri, 28 aprilie 2017, 22:10)

            geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui moses112233

            Inainte de vaccinare in anii '60 rata imbolnavirilor era cea mai ridicata, dupa introducerea vaccinului rata imbolnavirilor a scazut spectaculos. Pentru ca vaccinurile sunt eficiente.

            Referitor la perioada 2011-2013, se remarca ca varful este atins in perioada ianuarie-iulie, atunci cand copiii sunt la scoala, iar cauzele epidemiei sunt clar explicate in document.

            " Prezenta persoanelor nevaccinate in populatia generala a avut ca rezultat aparitia cazurilor in randul grupurilor neeligibile pentru protectia prin vaccinare.
            Exista subgrupuri de copii care nu primesc la timp prima doza de vaccin ROR.
            Acoperirea vaccinala in randul copiilor nu este suficient de mare pentru a stopa transmiterea bolii. "

            Vezi, nu e niciun mister, din cauza ratei mici de vaccinare a aparut epidemia.
  • +3 (13 voturi)    
    Provocare (Vineri, 28 aprilie 2017, 11:30)

    moses112233 [utilizator]

    Am o provocare pentru cei din redactia hotnews.ro care au copii acasa. Daca tot sunteti mai mult decat pe fata pentru vaccinarea copiilor fara a lua in calcul riscurile pe care nu si le asuma nimeni, cu vaccinuri care sunt controversate, samd, de ce nu faceti publice pe site carnetele de vaccinare ale copiilor vostri sa ne aratati noua, la prostime, cum voi aveti incredere 100% in aceste vaccinuri ?

    ps- nu ma astept sa vad comentariul ast apublicat, dar tot il fac
    • -1 (9 voturi)    
      Nu e nici o controversa (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:50)

      starlink [utilizator] i-a raspuns lui moses112233

      Vaccinurile nu sunt controversate, sunt sigure. Doar niste prosti le-au facut sa para controversate, la fel cum l-au facut pe Soros sa fie controversat, multinationalele...
  • +1 (13 voturi)    
    . (Vineri, 28 aprilie 2017, 11:57)

    Megies [anonim]

    Asta se intampla cand te trezesti pe lumea asta si nu te deranjezi sa citesti ceva istorie, sa vezi cati copii mureau in primii ani de viata inainte sa apara nenorocitele vaccinuri. Nici sa explici explozia demografica mondiala nu-ti trece prin cap, ca daca ai face-o, ai vedea ca tot vaccinurile sunt de vina. E greu sa intelegi ca pana la vaccinuri si medicina moderna, 75% din copii mureau. Normalitatea e total invers acum: majoritatea copiilor traiesc.Oameni care deschid ochii si iau totul de-a gata, judecand dupa lipsa lor de cunostinte minime de cultura generala.
    Oameni care ar fi in stare,cu intentiile lor bune, sa distruga lumea, daca ar avea ceva putere.
    Oamenii astia sunt motivul pentru care apar atatea conspiratii care irosesc atata timp si energie.
    Oamenii astia nu au bunul simt si responsabilitatea morala fata de copiii lor sa accepte ca nu sunt specialisti si cred ca lumea atat de buna in care traiesc este in cea mai mare masura meritul lor personal.
    • +1 (13 voturi)    
      cu televizoru'... (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:14)

      moses112233 [utilizator] i-a raspuns lui Megies

      ... daca tot te dai citit, poate ar fi bine sa inveti sa citesti si printre randuri si sa mai si judeci.. cand o sa demonstrezi dumneata ca in industria pharma nu se fac mizerii, ca medicii nu mai prescriu pt a-si lua comisionae tot felul de nenorociri, cand se vor interzice de pe piata asa-zisele "suplimente alimentare" , atunci putem sa ne gandim la ce spui...pana atunci nu prea ai argumente..sunt prea multe semne de intrebare la care nu se raspunde. Daca am avea autoritati responsabile, ar exista si raspunsuri. Si nu s-ar mai lasa loc de interpretare sau de teoria conspiratiilor. Asa ca pe langa istoria de o citesti, incearca sa vezi si prezentul....
      • +2 (14 voturi)    
        Intre randuri e spatiu alb! (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:40)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui moses112233

        Nu el trebuie sa demonstreze ca NU se fac mizerii (imposibil sa demonstrez inexistenta unui lucru) ci tu ca se fac (existenta se demonstreaza cu probe) . Asa functioneaza logica! Argumentele sunt in studii stiintifice care arata ca efectele adverse ale vaccinurilor (de ordinul a 1 la 1000) sunt mult sub efectele pozitive. E dovedit stiintific inca din secolul XIX. Curios ca acum lumea ia drept argumente elucubratiile unor oligofreni, fara urma de pregatire medicala, ca asa e "trendi" sa fii rapit de extraterestri si sa demasti conspiratia vaccinurilor. Darwin avea dreptate si speram ca oponentii vaccinurilor sa dispara rapid (2-3 generatii) pe cale naturala
        • +2 (8 voturi)    
          poate ar fi bine sa traiesti in prezent (Vineri, 28 aprilie 2017, 14:18)

          moses112233 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          si sa mergi sa dicuti cu medici pediatri care au ajuns ei sa refuze sa isi vaccineze copiii observand ca majoritatea celor imbolnaviti vine din celor vaccinati. Da, nu a zis nimeni ca vaccinurile nu sunt bune. Vorbim de cele de la noi de pe piata ca nu sunt bune. Nu amesteca merele cu perele. Si nu toata lumea e dezinformata, numai ca sunt unii ca tine care nu se oboisesc sa gandeasca si pentru ei si iau ad literam drept litera de lege manipularile celor intersati doar de propriul buzunar. Daca tu ai argumente sa imi explici de ce 6 sau 7 pediatri diferiti mi-au spus ca ei nu si-au vaccinat copiii si nu recomanda, poate as intelege. Dar incearca s aintelegi ca sursa intrebarilor vine din randul cadrelor medicale in primul rand bazata pe propriile lor observatii din teren. Am prieteni ai caror copii s-au ales cu autism dupa vaccinul de 1 an si nimeni nu isi asuma.Eu ti-am dat argumentele mele, ale tare care sunt ?
          • 0 (6 voturi)    
            Care sunt medicii aia ? (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:16)

            geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui moses112233

            E am discutat cu multi medici si toti mi-au indicat ca vaccinarea e sigura. La fel si autoritatile din alte tari. Opiniile a catorva medici, daca sunt reale si nu sunt inventate de tine, nu au nici o valoare, pentru ca sunt simple pareri nebazate pe nici un studiu de specialitate.

            Tu nu faci diferenta intre simple pareri si fapte stiintifice.
            • +3 (3 voturi)    
              Ce medici? (Vineri, 28 aprilie 2017, 22:40)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui geo.lex

              Agentii comerciali ai companiilor farmaceutice? De unde stiu ei? Au citit materialele care li s-au dat. Ca doar n-au facut ei cercetare. Nu exista studii ca lumea, pe termen lung. Nu exista studii care sa studieze efectul administrarii a 6 vaccinuri de-odata.
            • +1 (1 vot)    
              Intotdeauna... (Duminică, 30 aprilie 2017, 14:27)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui geo.lex

              ...descoperirile revolutionare au fost facute de un singur om, sau un grup mic si neacceptate de majoritatea comunitatii stiintifice, careia ii place confortul si monopolul si e in mare masura aservita industriei si politicii.
              Oricum tu n-ai citit niciun studiu de specialitate si chiar daca l-ai citi n-ai intelege ce spune de fapt.
        • +2 (8 voturi)    
          da Bogdane, tu vezi doar spatiu alb intre randuri (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:37)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Nu ma indoiesc, se vede din comentariile tale. Inghiti orice ti livreaza sistemul fara sa gandesti, compari, asociezi etc.
          E bine ca ai spus-o si tu.
          "Imposibil sa demonstrezi inexistenta unui lucru", scrii tu. Nici nu te chinui sa ti bati capul ca ai recitat o litanie invatata pe de rost. "Asa functioneaza logica" ta.
    • +2 (10 voturi)    
      Exagerati cu 75%Nu cred ca mureau 3 din 4! (Vineri, 28 aprilie 2017, 14:29)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Megies

      Unii din parintii nostri au facut parte din familii numeroase. Existau familii unde traiau toti.
    • +5 (5 voturi)    
      Ia uimeste-ne cu ce ai citit tu! (Vineri, 28 aprilie 2017, 22:49)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Megies

      Hai, spune cateva site-uri si titluri de filme.

      Copii mureau in mare masura la nastere. Apoi mureau din lipsa de igiena si infestarea surselor de apa. Mai mureau din infectii si din accidente, pentru ca stateau mai mult pe afara, se implicau in activitati fizice, nu stateau in casa cu tableta. Nici doctorii nu se spalau pe maini intr-o vreme. De unde ai tu cifra aberanta de 75%? La ce varsta? Din ce cauza? Hai. lumineaza-ne, ca un om de cultura ce esti.

      In utopia asta in care traiesti, nu vezi ca numarul copiilor cu autism a crescut abrupt, ca apar la copii boli care apareau in trecut doar la adulti (cancere, diabet, boli autoimune, obezitate etc) si ca in tara in care se baga cei mai multi bani in sanatate (SUA) ingrijirea medicala e a 3a cauza de mortalitate.
    • +3 (3 voturi)    
      neah (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 6:15)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Megies

      Doar 75% mureau? Erau mai multi, sa stii. Spre 90-95%, cateodata 101%
  • -5 (5 voturi)    
    Dl Moroianu, (Vineri, 28 aprilie 2017, 18:39)

    Sophie [utilizator]

    un comentariu absolut iesit din context! In alte tari democratice ar fi chiar trs la raspundere....Nazism, Menghele, o fi el matematician dar e dus cu capu"!
    • +3 (3 voturi)    
      Oricine are alta parere e "dus cu capul" (Vineri, 28 aprilie 2017, 22:37)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Sophie

      Numai tu nu esti, desi nu esti in stare sa articulezi un argument valid si coerent.