Mesajul Principesei Margareta in Parlament: Romania este o tara inteligenta, stabila, care pretuieste continuitatea

de RH     HotNews.ro
Miercuri, 26 aprilie 2017, 12:46 Actualitate | Esenţial

Principesa Margareta, mostenitoarea Regelui Mihai, a rostit miercuri un discurs la sedința solemnă a Parlamentului dedicată aniversării Centenarului "Iași – Capitala Regatului României 1916 – 1918 și Oraș al Marii Uniri". Principesa Margareta, care e si custodele coroanei, a omagiat memoria Regelui Ferdinand.

Discursul integral:

Acum un secol, Regele Ferdinand a condus ţara prin momentele cele mai grele și mai măreţe ale istoriei noastre. Străbunicul meu şi-a câştigat numele de “Întregitorul” pentru că, alături de bravii săi soldaţi și de națiune, a luptat pentru împlinirea visului românilor – Marea Unire.
Sesiunea găzduită în această zi de Parlamentul României, instituția fundamentală a democrației și libertăților noastre, are încă o semnificație profundă: în afară de onorarea trecutului, evenimentul de astăzi arată că, în lumea noastră incertă și plină de pericole, România este o țară inteligentă, stabilă, care prețuiește continuitatea, care construiește viitorul pe temelia trecutului și care poate deveni un exemplu de echilibru și măsură pe continent.

A aduce omagiu regilor noștri, a comemora sacrificiul armatei și a manifesta gratitudine față de națiunea română este, așadar, o datorie patriotică și civică. Dar nu numai atât. A vorbi despre cumpăna prin care a trecut România acum 100 de ani este un mod de a zidi viitorul.
Pentru mine, sesiunea de astăzi a Parlamentului nu este o comemorare, ci o inspirație pentru viitor. Regele Ferdinand și Regina Maria sunt părinții istoriei noastre moderne. Dacă vom reuși să ne ridicăm la înălțimea morală a strămoșilor noştri, noi vom birui prezentul și vom ști să ne scriem viitorul.

Așa să ne ajute Dumnezeu!

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1552 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Tara inteligenta? (Miercuri, 26 aprilie 2017, 13:00)

    Vade Retro [utilizator]

    O tara inteligenta nu ar fi votat pentru mafioti, corupti si tupeisti.
    • +3 (5 voturi)    
      Vrem (Miercuri, 26 aprilie 2017, 13:20)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui Vade Retro

      continuitate dar nu pentru bolshevismul care a instalat minciunismul asiatic si politicul peste Justitie !
      • 0 (2 voturi)    
        Inteligenta, continuitate adica regalitate visezi (Miercuri, 26 aprilie 2017, 17:35)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        cucoana . . . .
    • +1 (3 voturi)    
      pai da!!!... (Miercuri, 26 aprilie 2017, 17:52)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

      parvenitii se dau cu fosilele "regale" ...tara o fi "inteligenta" ( desi mai degraba se zice frumoasa cind vorbesti de o tara...dar "alteta sa" nu cred ce stie romaneste )...dar poporul prost ( ca sa nu zic imbecil )...
  • +2 (6 voturi)    
    E atat de ridicola (Miercuri, 26 aprilie 2017, 13:15)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    toata aceasta vanzoleala in jurul familiei fostului monarh!
    Ce urmareste pesedeul cu asta, nu inteleg.
  • -2 (8 voturi)    
    Custodele tablourilor Coroanei României (Miercuri, 26 aprilie 2017, 13:37)

    pestalotiu [utilizator]

    În noiembrie 1947, au fost furate din Palatul regal 40 tablouri aflate in proprietatea Coroanei României ( o instituție a statului român reprezentată prin rege) și depuse la o bancă din Geneva. Aghiotantul fostului rege Mihai, Jacques Vergotti, a susținut ,sub prestare de jurământ, în cadrul unui proces în America la începutul anilor '80 că tablourile respective au fost furate chiar de catre fostul monarh al României. ...Astăzi, Margareta Duda ,fiica lui Mihai I, e disperată : are în posesie tablouri în valoare de milioane de dolari, dar nu le poate vinde întrucât acestea figurează, în cataloagele internaționale, ca fiind proprietatea Coroanei României ( adică a statului român) . De aceea, ea și cu soțul ei ,Dudalăul, se milogesc pe la toți puternicii zilei din politica românească : vrea să i se confere de către Parlament acest titlu onorific de Custode al Coroanei ca să poată să vândă tablourile și să poată toca apoi banii liniștiți undeva în America sau pe o insulă exotică, mulțumiți că au mai dat încă o țeapă românilor..
    • +3 (9 voturi)    
      Ha ha ha (Miercuri, 26 aprilie 2017, 13:48)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui pestalotiu

      Inca mai sunt imbecili ce rostogolesc povestile bolsevice cu "proprietatile Statului Roman". Stat care a furat populatiei incepand cu 1945 si pana in 1989 (chiar si dupa vezi cazul dacia cu banii la CEC) miliarde de dolari proprietati private. E o minciuna enorma povestea cu tablourile avand in vedere si faptul ca statul Roman a luat in posesie fara justa despagubire terenuri si imobile din proprietatea regala privata! Ca azi institutia Regala nu mai e o solutie actuala e altceva dar in nici un caz nu putem accepta minciunile imbecililor ce apara cel mai criminal regim din istoria Romaniei!
  • 0 (0 voturi)    
    da, traiasca camarila! (Miercuri, 26 aprilie 2017, 17:49)

    revo [utilizator]

    asta este singura continuitate - camarila.