Perchezitii DIICOT la Cluj, la clinica Lukmed, Institutul de Urologie si Transplant Renal si la locuinta chirurgului Mihai Lucan

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 19 aprilie 2017, 17:53 Actualitate | Esenţial

Procurorii DIICOT fac miercuri perchezitii la Clinica privata de urologie Lukmed, a medicului urolog Mihai Lucan, au declarat surse judiciare citate de Agerpres. Procurorul sef al DIICOT Cluj, Florin Mornaila, a declarat ca deocamdata nu poate face comentarii si ca va transmite un comunicat daca va fi cazul.

Ora 18:09: Procurorii DIICOT au facut trei perchezitii la Clinica privata Lukmed, la Institutul de Urologie si Transplant Renal si la locuinta medicului Mihai Lucan din Cluj-Napoca, au declarat surse din cadrul anchetei pentru News.ro.

"Nu va pot spune nimic. In masura in care o sa fie cazul, o sa facem un comunicat de presa. Nu va pot spune absolut nimic. La momentul acesta, nu pot sa va dau niciun fel de informatie", a declarat Florin Mornaila, procurorul sef al DIICOT Cluj.

Din primele informatii, in urma descinderilor, anchetatorii au ridicat documente si aparatura electronica.

La aceasta clinica si-a facut transplant de rinichi Alexandru Arsinel, declansand un amplu scandal, cu acuzatii ca ar fi beneficiat "peste rand" de un donator.























6764 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    il cauta (Miercuri, 19 aprilie 2017, 18:45)

    minibuturuga [utilizator]

    sper sa-i puna capac si sa-l infunde pe GUNOI macar 0,001 % din cat merita

    I-ar trebui, ca la Iliescu, 0049, nuty vreo 5000 de vieti sa-si plateasca miimea de procent de pedeapsa


    J E G !!!
    • +2 (2 voturi)    
      nn (Joi, 20 aprilie 2017, 2:41)

      minibuturuga [utilizator] i-a raspuns lui minibuturuga

      iar cu + ii rog sa vina doar cei care au avut de a face cu jegul si au scapat sub 1.000 euro
  • -6 (10 voturi)    
    cata manipulare si nemernicie la unii comentatori (Miercuri, 19 aprilie 2017, 20:07)

    vigni [utilizator]

    ce nu stie omul pana nu traieste este ca acolo
    -cand are un rinichi de la un donator cheam 7 de pe lista de asteptare
    selecteaza trei dupa grupa de sange, alte analize, stare de sanatate
    stabileste doi in final
    alege la transplant pe cel care are riscuri mai mici de incompatibilitate, are starea de sanatate buna in acel moment

    nu risca doctorul sa omoare si pacientul si sa piarda si rinichiul daca il da la unul necompatibil, daca nu e sanatos in rest atunci si face complicatii post operatorii FIINDCA nu castiga nimeni

    As dori carcotasilor sa ajunga acolo cu ceva mai putin grav sa inteleaga

    Am stat in spital si venise la control un domn cu transplant de acum 20 ani care avea o alta problema
    CINSTE doctorului Luncan pentru vieti salvate.!

    Rusine rauvoitorilor cu stiinta si nestiinta!
    • +4 (4 voturi)    
      Asa e, mare om. Lingaule (Joi, 20 aprilie 2017, 9:50)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui vigni

      Eu zic sa te ceri la puscarie cu el, sa impartiti celula, sa-i faci sa-i mai treaca de urat. Numai pentru afacerea cu Arsinel merita 25 de ani facuti la cap de linie.
  • +6 (6 voturi)    
    Este timpul sa "cada " si spagarul asta de Lucan (Miercuri, 19 aprilie 2017, 20:08)

    Plagarus [utilizator]

    Din traficul de organe ,cred ca este cel mai bogat medic roman. ( Branisteanu este doar pionier ! )
    Opera la LuKmed si-i trata post operator la stat la Institutul de Urologie si Transplant Renal.
    Foarte bun in PR " dansul " foloseste reputatia pacientilor pentru a-si face reclama : "Profesorul Lucan vine şi mă pansează personal. Este extraordinar. Soţia lui mi-a trimis astăzi ciorbă de perişoare. Sunt nişte oameni extraordinari. Îmi fac o convalescenţă de aproape că nu-mi dau seama că sunt totuşi într-un spital"mărturisea Arşinel. !!!!
  • +6 (6 voturi)    
    E timpul sa se faca dreptate! (Miercuri, 19 aprilie 2017, 20:31)

    merryl [utilizator]

    Cam tarziu apare ancheta asta, in conditiile in care stie tot orasul ca pacientii sositi in urgenta la Institut cu colici renale, de exemplu, sunt intrebati mai intai nu ce ii doare, ci daca au 500-700 euro disponibili. In caz ca da, sunt urcati repejor in ambulanta si transportati la clinica lui privata, Lukmed, li se face o forma de terapie adesea in anestezie generala, care nu li se explica, apoi sunt transportati inapoi la spitalul de stat, care sa suporte apoi restul costurilor cu ingrijirea.
    • +6 (6 voturi)    
      n (Joi, 20 aprilie 2017, 1:59)

      minibuturuga [utilizator] i-a raspuns lui merryl

      care 8 - 10.000 lei ???

      daca nu ii scot, asteapta in chinuri pana reusesc copii, neamuri, prieteni - dupa ce li se rupe inima in ce chinuri se zbate bolnavul, si la cum il blocheaza GUNOIUL in a gasi alternative.
      Pai in Cluj / Transilvania jegul asta e "tatic"
      Daca nu il teleportezi urgent - gen Wien,... iti moare in chinuri, caci nu il opereaza - cel putin la Urologie Cluj toti sunt in echipa lui - si el e seful !!
      Cine misca in front in fata lui asta ?