Lumina Sfanta s-a aprins sambata in Biserica Mormantului Sfant din Ierusalim

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 14:50 Actualitate | Esenţial

Lumina sfanta de Pasti s-a aprins in Ierusalim
Foto: Facebook
Lumina Sfanta s-a aprins sambata in Biserica Mormantului Sfant din Ierusalim, de unde va fi trimisa in tari din intreaga lume, inclusiv in Romania, scrie News.ro.

Mii de pelerini au asteptat in Biserica Mormantului Sfant venirea Luminii Sfinte, considerata cea mai evidenta dintre minunile crestine care se petrec in Biserica Ortodoxa.

Potrivit randuielii, inainte de coborarea Luminii Sfinte, Mormantul Sfant a fost perchezitionat, pentru indepartarea oricarei surse de foc din interiorul acestuia, dupa ce inainte toate luminile si candelele au fost stinse.

Dupa ce Patriarhul Teofil al Ierusalimului a ajuns in Biserica, a fost perchezitionat pentru a se dovedi ca nu are asupra sa niciun dispozitiv cu care sa poata aprinde vreo lumanare. El a intrat apoi in Sfantul Mormant, unde a ingenuncheat inaintea dalei de marmura ce acopera Mormantul si s-a rugat pentru pogorarea Sfintei Lumini.

Dupa ce Lumina Sfanta a coborat in Mormantul Sfant, la cateva minute dupa intrarea Patriarhului, acesta a iesit si a oferit-o tuturor celor prezenti.

O delegatie a Patriarhiei Romane condusa de Timotei Prahoveanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor, este prezenta la Ierusalim incepand de miercuri, pentru a aduce in Romania Lumina Sfanta de la biserica Sfantului Mormant.


Citeste mai multe despre   






















13519 vizualizari

  • +6 (56 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 15:05)

    Adrian_. [utilizator]

    daca era pe bune biserica facea streaming pe facebook. totul este facut in "secret" pentru ca acest mit sa poate fi in continuare propagat.

    Crede si nu cerceta!
    • +8 (34 voturi)    
      Depinde de cum privesti lucrurile (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 15:25)

      Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      Daca il vezi pe Dumnezeu asa cum este prezentat in Biblie si constati ca lumina aceea se aprinde din jocul unor chimicale, da, se poate spune ca vei suferi o mare dezamagire.

      Daca il vezi pe Dumnezeu ca in Biblie si chiar crezi ca acea lumina se aprinde singura si esti ferm convins de asta vei avea parte poate de o revelatie. Nimic palpitant pentru un chimist insa o experienta personala de neuitat pentru un om.

      Daca insa il vezi pe Dumnezeu ca fiind absolut tot ce te inconjoara, atat in cele vazute cat si in cele nedetectabile, daca ii simti prezenta de la structura de quarkuri si gluoni din nucleul atomic si pana la quasarii aflati la miliarde de ani lumina distanta, daca te minunezi ca existi in ciuda unui haos dominant din jurul tau, daca vezi cat de importanta, de rara si de pretioasa este viata temporara pe o planeta, ei bine, focul din biserica nu este decat o mica parte a unui edificiu care contine enorm bun simt si spirit democratic: fiecare intelege din el cat, ce si cum poate. Ceea ce insa este revelator este ca niciodata nu il vom descoperi in totalitate - nici ca indivizi in trecerea noastra temporara printre fiinte si nici probabil ca specie. Daca stii sa pretuiesti timpul nu te vei plictisi niciodata.
      • -1 (33 voturi)    
        ai ratat esentialul.. (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 16:12)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gabriela Venerianu-Fibuna

        lumina sfanta a coborat la Ierusalim dupa ce mormantul si patriarhul au fost "perchezitionati". poti sa fii mai penibil de atat cand pretinzi un miracol? :)

        nimeni nu-ti disputa credinta sau nevoia de credinta. ce ne uimeste este insistenta cu care se baga in capul credinciosilor aceleasi povesti de doi bani despre minuni pe care doar cativa alesi le pot verifica.
        adevarul este ca biserica se bazeaza pe un sir lung de minciuni si oricate revelatii ai avea tu, nu schimba cu nimic faptul ca religia crestina cu variatele ei schisme si secte este doar o unealta de facut bani in mainile bisericilor crestine.
        • +2 (6 voturi)    
          Posibil (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 22:27)

          Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Ca eu sa fi ratat esentialul. Nu am ratat insa viata si multiplele ei sensuri, respectul si uimirea, foamea de cunoastere si dragostea.
    • +22 (34 voturi)    
      pe bune (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 15:48)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      Daca ai fi citit Biblia ai fi remarcat faptul ca nicaieri nu este scrisa aceasta afirmatie atat de draga nedusilor la Biserica('crede si nu cerceta'). Dimpotriva, Iisus ne indeamna:"Cauta si vei gasi bate si ti se va deschide, cere si ti se vada"..
      • -6 (12 voturi)    
        sau poate a citit.. (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 16:15)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        nu e suficient sa citesti. uneori trebuie sa mai si intelegi ce scrie. cum interpretezi, de exemplu, Ioan 20:29?
      • +13 (19 voturi)    
        si chiar... (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 16:52)

        lambda [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        "Puneţi la încercare toate lucrurile, păstraţi ceea ce este bun"

        1 Tesalonicieni 5:21
        https://www.bible.com/1506/1TH.5.21
      • -2 (4 voturi)    
        tin sa te contrazic... (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 23:00)

        VrabieIonut Ciprian1 [anonim] i-a raspuns lui Altiro

        pacate impotriva credintei ortodoxe:
        "4 – SCEPTICISMUL
        Este păcatul prin care lăsăm îndoiala să-și facă de cap în cugetul nostru. EXEMPLE: Oare există Dumnezeu? A Înviat oare Hristos? etc… Așa se ajunge la cârtire și ateism…"
    • -1 (21 voturi)    
      Din ce stiu eu (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 16:56)

      Hauca [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      Biserica Sf Mormant, dupa prohod, in Vinerea Mare este verificata de catre cativa politisti civili necrestini - un arab, un turc si o persoana din partea statului Israel, sa nu existe surse de foc, ulterior este sigilata. La intrare, Sambata Patriarhul este dezbracat si verificat. Daca era facatura, in sute de ani, cineva tot sifona secretul.
      • -2 (14 voturi)    
        fa-ti un rmn urgent ! (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 18:24)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Hauca

        poate mai ai vreo sansa !
        • +1 (5 voturi)    
          Mersi (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 21:19)

          Hauca [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          Imi fac marti ca pana atunci toate sunt inchise, toatal lumea sarbatoreste nu stiu ce...

          Serios acum in 2015 cand am fost asa s-au derulat lucrurile. Cel putin asta mi-a spus si gazda unde am fost cazat (everu) si o persoana din delagatia romana (nu se cunosteau intre ei).

          In fine, Sarbatori Fericite!
    • -3 (15 voturi)    
      exact (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 18:14)

      The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      circ ieftin pentru fraieri.
      • +3 (9 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 18:55)

        Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

        Eu nu reusesc sa imi dau seama daca cei care posteaza "pro" chiar cred imbecilitatea asta cu focu` din cer sau doar "joaca" asa de dragul jocului si fac eforturi de autoconvingere .

        Cu tot dragul va spun , daca sunteti convinsi ca flacara aia e aprinsa din cer , vedeti un psihiatru . Nu o spun cu rautate , ceva nu e in regula in creierul vostru .
        • +2 (4 voturi)    
          just (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 20:53)

          gituca [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

          Ai dreptate 100%. Respect!
        • +1 (1 vot)    
          Stim totusi.. (Duminică, 16 aprilie 2017, 11:41)

          DanIoan [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

          .. ca ateismul este tot o credinta pana va fi stabilita empiric originea universului. Singurul curent filozofic care nu crede nimic, prin definitie, este agnosticismul. Deci practic agnosticii sunt singurii care sigur nu sunt prostiti.
    • +1 (5 voturi)    
      digi... (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 18:20)

      The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      Poate ştiinţa explica acest fenomen? Poate, dacă n-ar fi nimic altceva decât o farsă. Dar un istoric grec pe numele său Michael Kalopoulos a demonstrat că lumânările impregnate cu fosfor alb pot lua foc de la sine. Asta pentru că fosforul alb, în contact cu aerul umed, tinde să ia foc spontan.
  • +10 (42 voturi)    
    how convenient! (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 15:10)

    dipling [utilizator]

    ca se aprinde flacara sambata (si inca de la amiaza) ca sa ajunga flacara in toata ortodoxia... de era ortodoxa america latina se aprindea de vineri sa poata face flacara escala in tihna :-)

    oricum sceneta inca prinde, preotul e cercetat "de surse de foc", intra cu batul cu fosfor si "in taina" se aprinde flacara. culmea numai pe partea ortodoxa de mormant se intampla deastea...
    • -4 (24 voturi)    
      De fiecare data se gaseste cate un Toma (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 15:31)

      stani [utilizator] i-a raspuns lui dipling

      "Dupa ce Patriarhul Teofil al Ierusalimului a ajuns in Biserica, a fost perchezitionat pentru a se dovedi ca nu are asupra sa niciun dispozitiv cu care sa poata aprinde vreo lumanare. "
      • +1 (17 voturi)    
        ihi (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 17:27)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui stani

        "perchezitionat" de alt popa?
        • -1 (9 voturi)    
          nu mah, de un... (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 19:13)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          musulman drag tie!...Te-ai linistit acum?!...
          • +2 (6 voturi)    
            aaaa (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 21:06)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            Perfect, multumesc pentru raspuns.
            Hai, imbuca o pasca si tai-o la biserica, sa prinzi loc in fata.
            • -3 (3 voturi)    
              un Paste Fericit si tie... (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 23:06)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              pasca chiar a iesit buna sa stii...
    • +4 (26 voturi)    
      Meh (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 15:48)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui dipling

      Dintotdeauna ortodocșii au avut mai mult fler decât catolicii, ce să mai vorbim de protestanți...

      E ca-n economia de piață: oamenii au nevoia să creadă în miracole, iar Biserica Ortodoxă îndeplinește această nevoie umană. Contra cost, că așa e-n economia de piață, desigur.

      Χριστός Ανέστη!
      Христос воскрес!
      Hristos a înviat!
    • +5 (31 voturi)    
      Patriarhul (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 16:01)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui dipling

      îngenunchează în faţa Sfântului Mormânt şi se roagă, împreună cu toată lumea din biserică.
      După 15-20 de minute, o lumină puternică ca o scânteie de fulger coboră în zigzag prin cupola mare a Bisericii, devine un glob de lumină care se sfarâmă în bucăţi, coboară pe lespedea Mormântului şi aprinde vata presărată deasupra.
      Patriarhul adună cu mâinile vata aprinsă de o flacără galben-verzuie care, timp de câteva minute, nu arde, apoi o pune în două cupe de aur cu găuri şi iese în Capela Îngerului, unde aprinde două măninchiuri de câte 33 de lumânari
      şi strigă de trei ori: "Veniţi de luaţi Lumină! "
      Minunea continuă. Când patriarhul iese din Sfântul Mormânt, se aprind singure cele şase candele ale ortodocşilor de deasupra, o parte de lumânări din sfeşnice şi candelele din Altarul Bisericii Mari, sub privirile uimite ale tuturor.
      Potrivit mărturiilor pelerinilor, Focul Sfânt cu care se ating nu le arde părul sau faţa. Abia după câteva minute, flacăra arde în mod normal.
    • +3 (23 voturi)    
      Doua precizari (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 16:19)

      stani [utilizator] i-a raspuns lui dipling

      1. Teoria conspiratiei cu fosforul o tot aud de cativa ani in coace. Crezi ca cei de alte religii, care an de an il perchezitioneaza pe Patriarhul Ierusalimului, nu stiu de existenta fosforului? Fii sigur ca-l cauta si de acele "bete de fosfor" de care pomenesti matale.

      2. Lumina Sfanta coboara in Sfantul Mormant de secole, in aceeasi perioada a zilei, la orele pranzului. In schimb, traditia cu adusul Luminii de la Ierusalim in celelalte tari ortodoxe este una relativ noua. In Romania, Lumina Sfanta a inceput sa fie adusa din anul 2009. Deci teoria ta paleste si la capitolul asta :)
      • -1 (11 voturi)    
        fa-ti un rmn pana nu e pre tarziu! (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 19:15)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui stani

        .
    • +10 (18 voturi)    
      Inca ceva... (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 16:22)

      stani [utilizator] i-a raspuns lui dipling

      Intr-un singur an s-a intamplat ca Lumina Sfanta sa nu coboare. In anul 1101, atunci cand clerul grec si latin au participat impreuna la ritualul Luminii Sfinte. Abia dupa ce ortodocsii grecii s-au rugat in lipsa latinilor catolici, care au parasit biserica, a aparut Lumina.
    • -2 (4 voturi)    
      Pasti (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 18:40)

      ContraTot [utilizator] i-a raspuns lui dipling

      Cumva sarbatoresti Pastele zilele astea? Sau un iepuras care face oua de ciocolata? :))
  • +11 (33 voturi)    
    Hai, lasati! (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 15:36)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Macar de Sf Pasti lasati carcoteala ! Hristos a Inviat! Sa ne bucuram impreuna!
    • +2 (6 voturi)    
      vezi ca exista si site-uri ortodoxe (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 18:17)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      .
    • 0 (10 voturi)    
      Adevarat a Inviat!... (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 19:27)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      pana la urma Hristos S-a jertfit pe Cruce pentru toti fii Lui, mantuind intreaga omenire incluzand aici si pe cei saraci cu duhul precum cei care Il hulesc si ponegresc pe aici...Ei nici macar nu isi dau seama cat de norocosi sunt pentru ca:
      "Fericiti cei saraci cu duhul, caci a lor este imparatia cerurilor”...
  • -6 (30 voturi)    
    Măcar a mai fost plătit din banii noștri un avion (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 15:43)

    Nyk1 [utilizator]

    ...ca s-o aducă în țară?
    • +2 (6 voturi)    
      banii PDL! (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 18:41)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ehe, era epoca cand Fluture era sef la Suceava...

      Criza, dar PDLul a dat lumina la oameni! Ce vremuri....
  • -2 (40 voturi)    
    minciuna, (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 15:46)

    14q [utilizator]

    nesimtire si turma de ipocriti cu gurile cascate - de uimire.))))
    • +1 (5 voturi)    
      crezi ca zboara gratis? (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 18:17)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui 14q

      haha !
  • +5 (23 voturi)    
    S-a aprins? (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 16:16)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Din partea lui Daniel 10k euroi, pentru cel mai habotnic site!
    Adica facem prozelitizm pe fata (adica prostim prostimea, pleonasm, stiu!).
    Musulmanii sunt handicapati din start, si o stiu si ei, dar sa nu exageram, fosforul alb se aprinde intotdeauna in contact cu lumina, e dovedit stiintific!
    https://www.youtube.com/watch?v=UKwSz_XrIf8
    • +2 (8 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 19:04)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      Si eu credeam ca pe situl asta mai circula oameni inteligenti, dar dupa cate minusuri ai primit constat ca m-am inselat... weekend placut!
  • +5 (5 voturi)    
    un an norocos (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 18:15)

    Francisc 1 [utilizator]

    s-a aprins si pentru catolici!
  • +3 (7 voturi)    
    adica nici cadourile nu apar sub pom... (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 18:37)

    king david hotel [utilizator]

    de Craciun singure?

    Hm...., unde mai e magia Craciunului?
  • +3 (11 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 19:03)

    tudorr [utilizator]

    E 2017, mai taiati din ele! Prefer sa ma inchin la soare, fara el CHIAR NU AM FI EXISTAT! La luna, la natura, sunt religii care au tinut 5000 de ani, nu 1800-1900 cum e cea crestina/cretina! Pentru astia cu minusurile, in momentul de fata pe pamant sunt cca 5000 de religii active si cu pretentii ca e cea "corecta"!
  • +2 (8 voturi)    
    aha (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 19:21)

    Nevermind [utilizator]

    Din ciclul sile camataru il perchezitioneaza pe nutu camataru, si-l declara curat.
  • +2 (6 voturi)    
    lasand vrajelile deoparte! (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 19:22)

    Francisc 1 [utilizator]

    un asa articol pe hotnews e neplacut si de rau augur!
  • 0 (6 voturi)    
    Ce excrocherie (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 19:30)

    A78 [utilizator]

    Cum stie dom'le lumina asta sa se aprinda in fiecare an in alta data .
    A , da , e sfânta , si d-aia ...
  • +3 (9 voturi)    
    Nu inteleg . . . (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 20:03)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .de ce nu renunta la minciuna asta bazata (probabil) pe fosfor alb( fosforul alb se autoaprinde cu flacara in prezenta oxigenului din atmosfera). Anul asta este deosebit pentru ca sarbatoarea de pasti cade la aceiasi data si pentru catolici. Cand nu se potrivesc cele doua date aceasta sfanta lumina nu se aprinde si pentru catolici ci doar pentru ortodoxi, ca doar ei sunt orto, nu-I asa? Si apoi macar daca sarbatoarea ar cadea in aceiasi zi a anului, hai mai treaca-mearga, dar cand odata e in aprilie odata in mai de unde stie flacara asta cand trebuie sa se aprinda? Niste mincinosi notorii!!
  • +3 (7 voturi)    
    dA (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 20:08)

    Babilou [utilizator]

    Candela este unsa cu fosfor alb dizolvat intr-un solvent organic. In functie de concentratie, aprinderea spontana are loc dupa ce solventul s-a evaporat, de obicei in jur de 20 de minute. Acest fenomen este stiut inca din atichitate, fiind deja folosit de caldeeni. Nimic nou.
    Fosforul alb e una dintre cele patru forme alotropice ale fosforului, cea mai instabila, se autoaprinde in contact cu aerul din cauza structurii atomice tetraedrice. Cand arde da un miros caracteristic ca de usturoi, ceea ce explica si mirosul simtit acolo.