Carmen Dan: Extradarea lui Ghita depinde foarte mult si de ce se intampla in Serbia / Acolo i se face dosar penal pentru acte false 

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 14 aprilie 2017, 10:30 Actualitate | Esenţial

Carmen Dan
Foto: Facebook - Carmen DAN
Carmen Dan a intervenit la mai multe posturi de televiziune vineri dimineata dupa arestarea lui Ghita la Belgrad, ministrul de interne spunand ca durata procedurii de extradare a fostului deputat depinde si de partea sarba.  

"Este in sediul politiei Belgrad urmand sa se desfasoare procedura de extradare", a spus Dan la Realitatea TV, precizand ca lui Ghita i se va face probabil un dosar penal pentru folosirea de acte false.

"Dupa ce se vor finalizat aceste proceduri noi vom desfasura procedurile de extradare", a declarat ministrul de interne, adaugand ca "sunt convinsa ca tot ce tine de noi vom face".

Carmen Dan a afirmat la Digi 24 ca extradarea lui Sebastian Ghita va "depinde foarte mult si de ce se intampla in Serbia". 

"Sunt proceduri specifice, in acest moment statul sarb deruleaza actiuni specifice. Vor intocmi un dosar penal pentru ca a prezentat documente false, dupa finalizarea acestor proceduri urmeaza procedura de extradare, prin Ministerul justitiei", a declarat Carmen Dan.

HotNews.ro a scris inca de pe 15 martie ca Ghita a fost depistat in Serbia, insa autoritatile romane, inclusiv premierul Sorin Grindeanu au negat informatia. 

Carmen Dan a sustinut si joi acelasi lucru, afirmand ca "probabil la acel moment aceasta era realitatea. Eu refuz sa cred ca autoritatile romane au dezinformat".























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4550 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Poate reușesc sârbii să-l bage mai repede (Vineri, 14 aprilie 2017, 10:36)

    mr_mojo [utilizator]

    Ca noi.
    Că la noi o să dureze...
  • +14 (16 voturi)    
    Pe principiul "Hai sa tragem de timp" (Vineri, 14 aprilie 2017, 10:44)

    laurs [utilizator]

    Și sa explicam maselor cât de greu este de adus, cât de mult va dura, ce dificil este, cât de mult refuzam sa credem ca cineva a dezinformat. Și mai și, faptul ca avea acte false complica atât de mult lucrurile ca s-ar putea sa nu-l mai poată aduce in țara și sa-i dea drumul in Serbia. Săracul de el. E complicata rău situația. Refuzam sa credem ca nu e.
    • +5 (5 voturi)    
      unde mai pui ca (Vineri, 14 aprilie 2017, 13:03)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui laurs

      sarbii or fi niste agiamii sa consume resurse ( timp si bani pentru achete si procese) pentru un pirlit ! Ii fac un proces verbal de constatare dupa care : Pa, la revedere ! Ce mi-a placut la tzatza lu' hamsteru' de teleorman a fost faptul ca acum citeva zile spunea ca e responsabilitatea DNA-ului si a Procurorilor sa-l localizeze si sa-l aduca in tara, in timp ce astazi la prima ora, isi cinta singura osanale cu cit de rapid si bine si-a facut datoria Politia Romana. Doamne, cui ne-ai lasat ?
  • +3 (7 voturi)    
    Dupa ce l-a facut scapat, acum incearca (Vineri, 14 aprilie 2017, 11:04)

    cartofil [utilizator]

    sa traga de timp cu aducerea lui Ghita. Cine era ministru de interne cand a disparut Ghita ?? Ce au patit ce-i care-l filau pe Ghita cand a disparut ??? Dna Dan este varata adanc, adanc de tot in latrina. Va dati seama ce sifon formidabil va fi Ghita???? In cate porcarii este bagat marele, supremul afacerist ploiestean, la cati le tremura pantralonii in acest moment. Nu m-ar mira sa rusii sa-l ajute in relatia cu sarbii, sa-l tina cat mai mult la Belgrad, ca altfel le distruge toata reteaua de agenti de influenta din Romania. Sau sa-l ajute sa pateasca cum a patit Comana. Sa-l mai ajute odata pe infractorul condamnat Dragnea. Ghita, teme-te acum !!!!
  • +8 (10 voturi)    
    Declarații de panică. (Vineri, 14 aprilie 2017, 11:09)

    asavreau [utilizator]

    Carmen Dan exprimă panica ce ia cuprins pe borfași.S-ar bucura dacă sârbii ar întârzia extrădarea.
  • +6 (10 voturi)    
    Duamna Dan (Vineri, 14 aprilie 2017, 11:37)

    nellino [utilizator]

    Pe aceasta masura doresc sa ma multumesc pentru eradicarea oricarei referinte din mass-media la jocul Balena Albastra ca urmare a interventiei energice a Dvs si a celeilalte tut... Duamne.
    Cum a-tz reusit Dvs sa faceti copilasii sa nu se mai gandeasca la prostiile de pe net, ci doar la prostiile debitate de Cerebelul.

    O singura dilema am: pentru a preintampina probleme similare viitoare, v-ati gandit sa redenumiti animalul denumit stiintific Balaenoptera musculus cu un nume care sa nu mai provoace confuzii, gen "Balena albastra spune da vietii" sau "Balena lui Cerebel e mai buna?"
  • +2 (2 voturi)    
    NU UITATI !!! (Vineri, 14 aprilie 2017, 11:50)

    stirilibere [utilizator]

    Serbia este o zona politico-administrativa condusa din umbra de Mother Russia. Extradarea lui Nea' Ghita..., ma indoiesc..., este unul din omul lor sa faca "deranj" in Romanica. „Divide et impera” by CCCP.
  • +2 (2 voturi)    
    In Romania nu-l prindeau (Vineri, 14 aprilie 2017, 12:03)

    Koczka [utilizator]

    nici dupa 10 ani cu buletin fals.
  • +3 (3 voturi)    
    Trageti de timp hotilor! (Vineri, 14 aprilie 2017, 12:17)

    OmulNou [utilizator]

    Carmen Dan, sluga lui Dragnea, cica va dura... va dura pana cand?

    Pana dezincrimineaza comisiile PSD tot ce trebuie, astfel incat Ghita sa fie scapat de toate dosarele?
  • +4 (4 voturi)    
    ce treaba are sula cu prefectura ... (Vineri, 14 aprilie 2017, 13:01)

    VaseaV [utilizator]

    cum adica se vor demara procedurile de extradare dupa ce ancheteaza sarbii ? adica romanii vor demara procedurile de extradare cand vor fi anuntati de sarbi ca ei au terminat ? cat de prosti ne cred ?