Instanta suprema: Conducerea unui tractor pe drumurile publice de catre o persoana fara permis nu este infractiune

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 12 aprilie 2017, 16:26 Actualitate | Esenţial

Fara tractoare pe drumuri publice
Foto: Hotnews
Conducerea pe drumurile publice a unui tractor agricol sau forestier neinmatriculat/ neinregistrat sau de catre o persoana care nu poseda permis de conducere nu este infractiune, deoarece un tractor nu este asimilat autovehiculului, a decis miercuri un complet pentru dezlegarea unor chestiuni de drept de la Inalta Curte de Casatie si Justitie, scrie Agerpres.

Instanta suprema a fost sesizata de Curtea de Apel Timisoara pentru dezlegarea unei chestiuni de drept, intr-un dosar in care un barbat (Ion Ilie Creinicean) a fost achitat de Judecatoria Deta pentru savarsirea infractiunilor de punere in circulatie sau conducerea unui vehicul neinmatriculat si conducerea unui vehicul fara permis de conducere, prevazute de art 334 alin.1 si art.335 alin.1 din Codul penal.

Magistratii de la Curtea de Apel Timisoara au solicitat instantei supreme pronuntarea unei hotarari prealabile pentru dezlegarea chestiunii de drept cu urmatorul enunt: "in ce masura tractorul agricol sau forestier condus pe drumurile publice devine asimilat autovehiculului, iar conducerea pe drumurile publice a unui tractor agricol sau forestier neinregistrat, potrivit legii, sau de catre o persoana care nu poseda permis de conducere intruneste conditiile de tipicitate a infractiunilor prevazute de art.334 alin. 1 din Codul penal, respectiv art. 335 alin.1 din Codul penal".

ICCJ a admis sesizarea si a decis ca nu constituie infractiune conducerea pe drumurile publice a unui tractor agricol sau forestier neinmatriculat/neinregistrat sau de catre o persoana care nu poseda permis de conducere.

"In interpretarea notiunii de 'autovehicul', prevazuta de art. 334 alin.1 din Codul penal si art. 335 alin.1 din Codul penal, raportat la art. 6 pct.6 si pct.30 din OUG nr.195/2002, modificata si completata prin OG nr.21/26.08.2014, conducerea pe drumurile publice a unui tractor agricol sau forestier neinmatriculat/neinregistrat potrivit legii sau de catre o persoana care nu poseda permis de conducere nu intruneste conditiile de tipicitate ale infractiunilor prevazute de art.334 alin.1 din Codul penal, respectiv, de art.335 alin.1 din Codul penal. Obligatorie de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, potrivit dispozitiilor art.477 alin.(3) din Codul de procedura penala. Pronuntata in sedinta publica, 12 aprilie 2017", se arata in decizia instantei.

Art. 334 alin.1 prevede: "Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neinmatriculat sau neinregistrat, potrivit legii, se pedepseste cu inchisoare de la unu la trei ani sau cu amenda".

Art. 335 alin.1 stipuleaza: "Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoarea de la unu la cinci ani".

Amintim ca, martea trecuta, Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) a admis exceptia de neconstitutionalitate a articolului 335 alineatul 1 din Codul penal, constatand ca in acesta nu se incrimineaza si fapta de conducere fara permis pe drumurile publice a unui tractor agricol sau forestier, ci doar a unui autovehicul sau tramvai.


Citeste mai multe despre   






















14131 vizualizari

  • +40 (46 voturi)    
    Deci daca... (Miercuri, 12 aprilie 2017, 16:38)

    JestersTear [utilizator]

    ... ii dau unui nepot licean tractorul sa se "dea" cu el prin sat, nu este infractiune?
    Mai voi sunteti zdraveni la cap?
    • +14 (22 voturi)    
      ... si daca mai omoara pe cineva la fel (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:15)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      tot nu-i infractiune

      astia au depasit limita legala a bunului simt cel putin.

      Cred ca au judecat cu dosul si NU, ASTIA NU-S NORMALI
    • -27 (39 voturi)    
      Tractorul merge la câmp pe drumul public (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:44)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Nu ai avut niciodată tractor, altfel n-ai veni cu astfel de exemple stupide.Nici tu și nici mulțimea de hipsteri de asfalt care îți dau plusuri.

      Tractoarele agricole lucrează pe câmp, unde nu e nevoie de permis. Dar pentru a ajunge pe câmp, parcurg uneori câteva sute de metri și pe drumul public.

      Ar fi absolut ridicol să transformi în infractori zeci de mii de oameni care nu au și poate nici nu vor avea permis în toată viața lor, dar duc tractorul la câmp pe drumul comunal încadrat la categoria drum public.

      Când face transport cu remorcă pe drumurile publice devine tractor rutier, nu mai e tractor agricol.
      • +21 (27 voturi)    
        sper sa-ti taie calea un tractor (Miercuri, 12 aprilie 2017, 20:05)

        __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        condus de un retard oleaca beat care nu iti da prioritate si sa te faci praf.
        Tu sau unul apropiat. Atunci sa mai vii cu justificari pe calapod Latrina3
        • -11 (17 voturi)    
          Posesorii de permis nu se îmbată? :) (Miercuri, 12 aprilie 2017, 20:36)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

          Citește-ți propriul mesaj, poate realizezi cât de stupid e. Sau sună un prieten să-ți explice, dacă nu înțelegi singur.
      • -3 (13 voturi)    
        corect (Miercuri, 12 aprilie 2017, 22:32)

        un.critic [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        E normal ca tractorul/utilajul agricol sa poate sa mearga pe drumul public pana la locul unde va fi folosit.

        Dar ce se intampla cu abuzul? Un nene se duce cu tractorul pana in satul vecin la prietena sa. E infractiune sau nu? Daca este implicat intr-un accident rutier ce vinovatie are? Daca e baut i se aplica sanctiunile codului rutier?

        Astea sunt chestiunile care trebuie clarificate.
        • +2 (2 voturi)    
          sanctiunile se aplica si pe bicicleta (Joi, 13 aprilie 2017, 10:44)

          djpitagora [utilizator] i-a raspuns lui un.critic

          Peste tot in europa, si pana si in Romania exista vechicule care se pot conduce fara permis. In Romania biciclete, in alte parti (vezi Franta) scutere si masini care pot atinge maxim 45 km/h.

          Da, nu ai nevoie de permis, dar regulile de circulatie se aplica. Si nu, nu ai voie sa mergi cu bicicleta pe drumuri publice, beat. Se aplica aceleasi sanctiuni, INCLUSIV suspendarea permisului de conducere daca ai asa ceva (da, si daca esti cu bicicleta).
      • +6 (8 voturi)    
        Nu este deloc un... (Miercuri, 12 aprilie 2017, 23:06)

        JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        ... exemplu stupid. Imi explici si mie ce este stupid conform noii interpretari, in a-i da tractorul meu nepotului ca sa se plimbe cu el prin sat? Daca nu este specificat in lege acest caz, el nu poate exista, sau cum?
        As spune mai degraba ca este o inconstienta sa spui ca tractoristii fara permis pot parcurge cateva sute de metri pe drum public. Si cine defineste cele cateva sute e metri? 100m e mult? Dar 10x100m e putin?
        Dar de sa fac discriminare si sa nu ii dau si autoturismul aceluiasi nepot licean, ca sa il conduca pe drumul public pana in curtea unui vecin "doar" la 300 de metri de curtea mea? In ambele situatii descrise, este vorba de fix aceleasi riscuri de a produce un accident.
        Concluzie: daca vrea sa ajunga cu tractorul la camp, tractoristul fara permis nu are decat sa-si suie magaoaia pe platforma sau sa i-o duca altul care poseda permis.

        Si mai este o treaba metaforica: cand toti prin comentarii iti spun ca esti beat crita, tu tot insisti sa ne arati cat de bine mergi pe sarma? Mult echilibru iti urez.

        PS1. Comparatia tractor rutier vs. tractor agricol este un deliciu. Ce poate fi mai comic?
        PS2. Acum ar fi necesara o OUG data chiar si in toiul noptii pentru a reglementa clar speta si a evita ca exemplele mele "stupide" sa devina legale si reale.
        • -5 (9 voturi)    
          Tu de ce crezi că legea face distincție? (Joi, 13 aprilie 2017, 1:58)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

          Ai venit cu o colecție nesfârșită de aberații și ar trebui să rămâi fără permis pentru că habar n-ai ce scrie în legislație.

          Nu contează ce spun toți prin comentarii, un miliard de muște n-au cum să greșească, nu? :)

          Consiliul Local trebuie să stabilească traseele pe care tractoarele agricole merg la câmp prin comună.

          ICCJ nu a zis nimic despre starea de ebrietate, iar un autoturism e capabil prin construcție de viteze mult mai mari decât un tractor, deci reprezintă un pericol real, de asta îți trebuie permis.
          • +3 (5 voturi)    
            unde e distinctia? (Joi, 13 aprilie 2017, 10:26)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            in lege nu scrie nimic de tractoare. asta spune decizia ICCJ. poti sa conduci si un hovercraft pe drumul public.. ba chiar si un tanc!.. nu e infractiune pentru ca legea este incompleta. asta nu inseamna ca intentia legiuitorului este sa lase tractoristii sa se plimbe fara permis pe drumurile publice.

            cred ca cea mai buna paralela ar fi sa scrie in codul penal ca intrarea prin efractie se face pe usa si de maine toti hotii care intra pe geam nu mai pot fi condamnati.

            ps: la urmatorul protest putem sa mergem la parlament cu tractoarele! ieftin. leasing pe o zi. sau... stie cineva daca e vreo lege care imi interzice sa cumpar un tanc? :)
            • -4 (4 voturi)    
              Unele lucruri se rezolvă cu psihoterapie :) (Joi, 13 aprilie 2017, 13:52)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Altele nu.

              Ce pot să-ți spun e că peisajul creat de hipsteri începe să arate sinistru. Chiar ar fi interesant să-i vedem încercând să cultive singuri ceva, să-și producă cele necesare traiului exact cum produc cei care conduc tractoare agricole fără permis.

              Crezi că dacă urli în față la parlament, o să-ți dea parlamentul de mâncare?
              • +2 (2 voturi)    
                penibil (Joi, 13 aprilie 2017, 16:07)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                1. subiectul era siguranta in trafic. incearca sa tii pasul.
                2. "hipsterii" care proiecteaza tractoarele pot sa le faca si autonome. relatia de dependenta e fix inversa.
                3. e pe dos, parlamentarii mananca din munca celor care protesteaza. de aici si ideea pesedista cu impozitul progresiv.
                • -1 (1 vot)    
                  Tractoare autonome să mănănci :) (Joi, 13 aprilie 2017, 20:05)

                  Harald [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                  Cu fiecare mesaj dovedești cât de rupt de realitate ești.

                  La condițiile din România, este complet nerealist să speri că zeci de mii de oameni vor avea bani să-și ia permise de conducere pentru tractoarele agricole.

                  Producția agricolă satisface o ncesitate umană de bază, cea alimentară.

                  Hipsterii nu mănâncă tractoare autonome, ei mănâncă exact acea producție agricolă obținută cu tractoare agricole și fără permise de conducere.

                  Exact ăsta e hipsterismul, ruptura totală de realitățile zilnice ale societății. Chiar crezi că dacă o corporație îți plătește salariul și altă corporație îți aduce mâncarea în hypermarket, tu ai putea realmente trăi fără cei care produc efectiv hrana folosind tractoare?

                  Ei pot trăi foarte bine cu sau fără permise pentru că știu să-și producă singuri hrana. Tu mori de foame într-o săptămână lângă tractorul autonom pe care doar tu te crezi capabil să-l proiectezi.
          • 0 (0 voturi)    
            Corect (Luni, 24 aprilie 2017, 10:12)

            Victor Ciormanca [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            In cazul acesta consiliul judetean declara drumul ca nefiind public si in acest caz tractoristii pot face si concurs pe el. Drumul va fi marcat cu semnul interzis tuturor autovehiculelor si mai jos mentiunea cu exceptia celor cu permis de mers la camp. Si se rezolva. Asa da.
      • -5 (7 voturi)    
        Domnisoarele cu barba (Joi, 13 aprilie 2017, 7:24)

        DrDorel [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Hipsterii de asphalt sau domnisoarele cu barba lovesc din nou.N-au vazut in viata lor un tractor dar stiu ei mai bine.
      • +5 (5 voturi)    
        /// (Joi, 13 aprilie 2017, 9:16)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Scuze, ti-am dat un plus din greseala.
        Sa nu-l iei in seama.
        Fals draga.
        Se parcurg si km pe drumurile judetene sau nationale cu astfel de utilaje.
        Sigur pararea ta se va schimba daca, Doamne freest, vei fi victima si numai colaterala, la vreun accident de genul acesta.
      • 0 (0 voturi)    
        Cum dovedesti (Luni, 24 aprilie 2017, 10:10)

        Victor Ciormanca [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Ca cel care mergea cu tractorul stie regulile de circulatie? Daca face accident inseamna ca nu e responsabil pt ca pe el nu l-a pus nimeni sa dea examen?

        Daca merge cu tractorul pe drum public si nu are permis roaga pe un vecin care are sa ii duca tractorul la camp.
    • +2 (4 voturi)    
      de ce doar prin sat? (Joi, 13 aprilie 2017, 10:17)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      poate sa se plimbe cu el si prin fata sediului CCR, respectiv in fata parlamentului, ca doar de acolo vine aceasta mostra de intelepciune autentic romaneasca.
      • -2 (4 voturi)    
        Pentru că acolo muncește, în sat (Joi, 13 aprilie 2017, 13:54)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Spre deosebire de acei oameni care muncesc pe tractoare, hipsterimea știe că produsele agricole cresc în hypermarket.
  • +34 (38 voturi)    
    Boi! (Miercuri, 12 aprilie 2017, 16:44)

    StefanB52 [utilizator]

    Idioti! Scuze de limbaj, sper sa treaca de admin.
    Dupa ce ca se conduce ca-n jungla, acuma se va conduce si ca-n ferma animalelor.
  • +25 (31 voturi)    
    /// (Miercuri, 12 aprilie 2017, 16:52)

    hmara [utilizator]

    Doamne in ce tara stramba traim.

    Sa inteleg ca daca vreun neghiob fara carnet si care conduce un tractor/ combina, omoara pe cineva este bine mersi ????? !!!!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Nu (Miercuri, 12 aprilie 2017, 22:21)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Daca il conduce, nu pateste nimic. Daca omoara pe cineva, e omor.
      • +1 (3 voturi)    
        /// (Joi, 13 aprilie 2017, 9:19)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Pai de ce trebuie sa se ajunga la un omor pt ca nu are nevoie de premis, deci in consecinta, nu are pregatirea minima necesara ???????
        Nu mai bine prevenim asmenea posibile omoruri ??????
      • +4 (4 voturi)    
        just (Joi, 13 aprilie 2017, 10:29)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        doar fraierul care conduce o masina fara permis pateste ceva chiar si atunci cand nu a apucat sa omoare pe nimeni. smecherii se urca direct in tractor.. la care recordul de viteza este "doar" 130km/h
        https://www.youtube.com/watch?v=htFlFWHmn8M
        • -2 (2 voturi)    
          alea sunt tunate (Joi, 13 aprilie 2017, 10:49)

          djpitagora [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Nu sunt tractoare agricole alea. Sunt cu motor de autoturisme
          • +4 (4 voturi)    
            conteaza? (Joi, 13 aprilie 2017, 13:13)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui djpitagora

            CCR a zis ca ai voie cu tractorul. pot sa-i puna si motor de racheta, tot nu e "autovehicul".
  • +24 (28 voturi)    
    Super! (Miercuri, 12 aprilie 2017, 17:07)

    Crioan [utilizator]

    Multumesc, CCR!

    Deci nu trebuie decat sa imi cumpar un tractor agricol sau un TAF, si pot sa merg pe unde vrea muschii mei, fara permis si cu vehicolul neinmatriculat, ca nu-i infractiune!
    Poate fi folosit cu succes si la talahrii sau asasinate: nu are nici culoare distinctiva, nici placuta cu numar, deci nu poate fi identificat!
    • -3 (3 voturi)    
      Are ”plăcuță cu număr”, deci e identificat (Joi, 13 aprilie 2017, 11:12)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      Mai scoate nasul din metrou și ai să descoperi că tractoarele înregistrate la primărie au ”plăcuță cu număr”.
  • +36 (36 voturi)    
    BRAVO! (Miercuri, 12 aprilie 2017, 17:10)

    schroedinger [utilizator]

    Va doresc sa va faca praf un tractor neimatriculat condus de unul fara permis!
    Cretinilor!
    Noi astialalti de ce trebuie sa avem permis si masinile inmatriculate?!
    • -10 (22 voturi)    
      Tractorul agricol se înregistrează la primărie, (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:47)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      nu se înmatriculează.

      De câte ori ai văzut tractoare la rând la RAR? :)
      • +5 (5 voturi)    
        am vazut (Miercuri, 12 aprilie 2017, 21:31)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        in 2000. Eram la coada.
        • -5 (5 voturi)    
          Ai văzut unul rutier, probabil. (Joi, 13 aprilie 2017, 2:08)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

          În anii '90 s-a mers cu tractorul și de la Vaslui la Timișoara, pentru asta chiar trebuie înmatriculat.

          Dar cele mai multe tractoare de prin sate nu sunt înmatriculate.
  • +21 (23 voturi)    
    vehicul extraterestru (Miercuri, 12 aprilie 2017, 17:14)

    cunoscatoru' [utilizator]

    Sa inteleg ca tractorul agricol sau forestier este un vehicul extraterestru, nu-i asa ? "E" mai tari ca extrateresti astia de la ICCJ. Este clar, avem mari probleme....
  • +22 (24 voturi)    
    Stramb, drept! (Miercuri, 12 aprilie 2017, 17:50)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Daca eu trebuie sa dau un examen in care trebuie sa dovedesc un nivel de cunoastere, pentru a conduce pe dumuri publice, de ce nu trebuie toata lumea care conduce mijloace rutiere sa faca acelasi lucru?
    Acelasi lucru ca si la portari: este o demnitate publica, deci fara cazier nu am voie sa portaresc, dar la govern sau parlament am voie, ca nu-s functionar public, nu? Trebuie studii inalte sa-ti dai seama de asta, nu?
    Jigodii cu pretentii de `experti` in `drept`, asta e dreptul in Ro.
    • -10 (16 voturi)    
      Tractotul agricol nu e rutier, de-aia! (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:55)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      ...
      • +3 (3 voturi)    
        da, dar... (Miercuri, 12 aprilie 2017, 21:34)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        problema din articol este ce se intampla daca este pe drumuri publice.
        Faza faina este ca tractorul se asimileaza, ca si definitie, autovehiculului.

        In orice caz este bine ca se doreste lamurirea legii.
        • -3 (5 voturi)    
          Orice drum din sat e drum public, (Joi, 13 aprilie 2017, 2:12)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

          dar este aberant să-l tratezi de parcă ar fi drum național.

          Sunt sate în care au niște vehicule care par desprinse din Mad Max, dar merg cu ele numai la câmp, nu intră pe drumul național sau județean.
          • +4 (4 voturi)    
            /// (Joi, 13 aprilie 2017, 9:22)

            hmara [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Adevarat, sunt sate cum spui tu.
            Dar mai sunt sate in care lucurile nu sunt asa. Si sunt multe astfel de sate.
            Iti doresc sa mergi pe acolo cat mai des.
  • +16 (18 voturi)    
    Romania, tarimul tuturor "minunilor" (Miercuri, 12 aprilie 2017, 18:00)

    quietguy58 [utilizator]

    Romania, tarimul tuturor "minunilor".

    Cum se poate ca sa se poate permita sa se circule pe un drum public cu un tractor neinmatriculat si fara ca soferul sa aiba permis de conducere adecvat?
  • +23 (25 voturi)    
    .. cum adica un tractor nu este autovehicul?! (Miercuri, 12 aprilie 2017, 18:34)

    qwerasdf [utilizator]

    dexonline.ro:

    AUTOVEHÍCUL, autovehicule, s. n. Vehicul terestru, autopropulsat, suspendat pe roți, șenile sau tălpi de alunecare, care servește la transportul oamenilor sau al bunurilor. [Pr.: a-u-] – Din fr. autovéhicule.

    Imi scapa mie ceva ori CCR o sa inceapa sa decida cand e legal sa facem caca si nu?
    • +8 (8 voturi)    
      alta definite ar fi (Miercuri, 12 aprilie 2017, 18:54)

      was [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Autovehiculul este o masinarie care are propriul propulsor (deci caruta nu intra, calul este separat) cu ajutorul caruia poate sa-se puna in miscare s i serveste la transportul persoanelor sau a bunurilor ori are scop recreativ.
      • -4 (16 voturi)    
        Combina agricolă și motostivuitorul ce sunt? (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:53)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui was

        Există tot felul de utilaje autopropulsate care nu sunt autovehicule rutiere, chiar dacă ajung ocazional să mai iasă și pe stradă.
        • 0 (0 voturi)    
          /// (Joi, 13 aprilie 2017, 9:23)

          hmara [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          NU divaga.
          Ne referim la tractoare care ies in drumuri nationale in orice anotimp.
          Combinele tale ies doar toamna vreo 2 saptamani si gata.
          Nu bate campii.
          • -1 (1 vot)    
            Perioada anului e relevantă pentru tine?! (Joi, 13 aprilie 2017, 13:58)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui hmara

            Accesul pe drumurile publice e relevant în chestiunea tractoarelor sau utilajelor agricole. Nu perioada anului și nici frecvența.
    • +4 (6 voturi)    
      ti nu , lor le-a scapat o caramida-n cap (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:17)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Legea Romana are la baza DEX-ul limbii Romane,

      dar ceacanaii , borfasii astia nu respecta nimic ei au alt dex de /////
    • +3 (9 voturi)    
      Pai Tractorul nu serveste... (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:37)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Tractorul nu serveste...la transoprtul oamenilor sau bunurilor.

      Decizia e "corecta", legea trebuie schimbata.
    • -7 (15 voturi)    
      Tractorul e utilaj, nu automobil (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:51)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Există o controversă privind autovehiculele care nu sunt și automobile.

      Camionul și autobuzul sunt automobile, tractorul nu e automobil. Dpdv tehnic e autovehicul fiindcă e autopropulsat, dar probabil ICCJ vrea ca tractoarele agricole să nu fie considerate autovehicule rutiere. Pentru că în realitate nici nu sunt.
      • +5 (5 voturi)    
        Nu e nicio controversa (Miercuri, 12 aprilie 2017, 21:13)

        Closed [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Definitia autovehiculului e data in codul rutier, art. 6, alin. 6: autovehicul – vehiculul echipat cu motor în scopul deplasarii pe drum. Troleibuzele si tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule. Mopedele, vehiculele care se deplaseaza pe sine, denumite tramvaie, tractoarele folosite în exploatarile agricole si forestiere, precum si vehiculele pentru efectuarea de servicii sau lucrari, care se deplaseaza numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule;

        Conform definitiei respective, tractorul agricol nu e considerat autovehicul.
        • -3 (3 voturi)    
          Când se redactează Codul Rutier (Joi, 13 aprilie 2017, 2:19)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Closed

          apare mereu controversa de care vorbeam.

          Acea definiție pe care tu o invoci corect acum a fost adoptată în urma unor dispute.
    • 0 (0 voturi)    
      nu CCR (Miercuri, 12 aprilie 2017, 23:44)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ICCJ
  • +3 (7 voturi)    
    CCR (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:10)

    traiang [utilizator]

    Daca CCR poate da astfel de aberatii m-am lamurit si de acest'' far calauzitor'' in ale justitiei Ramai mut si fara comentarii caci o minte normala ramane pur si simplu blocata iar indignarea tuturor este mai mult decat justificata !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      nu CCR (Miercuri, 12 aprilie 2017, 23:42)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      ICCJ
    • 0 (0 voturi)    
      citez din lege (Joi, 13 aprilie 2017, 10:54)

      djpitagora [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Definitia autovehiculului e data in codul rutier, art. 6, alin. 6: autovehicul – vehiculul echipat cu motor în scopul deplasarii pe drum. Troleibuzele si tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule. Mopedele, vehiculele care se deplaseaza pe sine, denumite tramvaie, tractoarele folosite în exploatarile agricole si forestiere, precum si vehiculele pentru efectuarea de servicii sau lucrari, care se deplaseaza numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule;


      Mii se pare destul de clara legea. Nu vad cu ce abereaza CCR. Asta scrie. Nu-ti convine, fa o petite.
  • +3 (7 voturi)    
    ccristilor, (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:16)

    14q [utilizator]

    pe la psihopupu, de cand nu ai mai trecut?
    ar fi azul si chiar s-ar impune o examinare a unui specialist in domeniul respectiv, eviden,numai in cazul in care nu sunteti prosti de explodati.
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:27)

    ACP [utilizator]

    Pai daca nu este definit explicit in lege ca autovehicul, poate fi orice. Decizia curtii e in concordanta cu legea. Acolo trebuie umblat dar ce asteptari sa ai de la parlament si guvern?
  • +8 (10 voturi)    
    Porniti Tractoriada! (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:33)

    un revolutionar [utilizator]

    Decat sa dati banii pe bmw,audi, mercedes, mai bine va luati un tractor.E foarte tare!Nu tu bani pt scoala de soferi, permis, taxe de inmatriculare, taxe poluare, taxe parcare,impozite, taxe, taxe si iar taxe. Motorina pe toate drumurile, consum redus faci o gramada de treaba cu tractorul, trage de rupe bmw-ul și este si rentabil. Porniti odata Tractoriada!
  • +4 (6 voturi)    
    sa speram totusi ca este din categoria "fake news" (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:49)

    N.S. [utilizator]

    sau ca tractoarele, macar cele noi, detecteaza daca a baut alcool conducatorul. Altfel o sa continue carnagiul pe soselele romanesti! Incredibil ce justitie avem!
  • -3 (11 voturi)    
    valeleu, doamni ci pericol (Miercuri, 12 aprilie 2017, 20:00)

    muciflenduri [utilizator]

    Nici n-au publicat decizia ca si era sa fiu calcat de 3 flacai (fara permis, desigur) ce faceau liniune cu tractoarele.
    I-am intrebat ce se intampla si au spus ca daca pana acu ii oprea faptul ca e infractiune, de acu vor merge la agatat cu tractorul.
    Cica ultima fita la liceul agricol e sa iti iei tractor, ca poti conduce unde vrei si cand vrei.
    Imi place revolta spontana de pe HN. Dupa problema clopotului neamului, cele 230 de tractoare din intreaga tara au devenit un hot topic, de parca pana acum cine avea de condus un tractor n-o facea pentru ca era infractiune...
  • +4 (4 voturi)    
    la ce autostrazi avem, astea mai lipseau, (Miercuri, 12 aprilie 2017, 20:10)

    __alex__ [utilizator]

    tractoare care incurca traficul "legal" . Deci, ma pot duce la crasma, ma fac praf, ma urc pe tractor, si ma duc acasa si daca sunt la 20km. Perfect legal.

    La restul, amenda ca nu au centura, ca iau autostopisti....
    • +1 (1 vot)    
      nu e legal (Joi, 13 aprilie 2017, 10:57)

      djpitagora [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Beat nici pe bicicleta nu ai voie sa te urci. Alcolemie de 0.7 la mie in sus e dosar penal fie ca esti in masina, bicicleta sau tractor. Codul rutier se aplica tot timpul, chiar daca ai sau nu carnet
  • +1 (5 voturi)    
    Limba română (Miercuri, 12 aprilie 2017, 20:17)

    Celbland [utilizator]

    Juriștii nu mai vorbesc limba română?
    Uite ce zice DEX

    AUTOVEHÍCUL, autovehicule, s. n. Vehicul terestru, autopropulsat, suspendat pe roți, șenile sau tălpi de alunecare, care servește la transportul oamenilor sau al bunurilor.
    • +1 (1 vot)    
      dar codul rutier romanesc spune alta (Miercuri, 12 aprilie 2017, 20:37)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Codul rutier facut de cretini, iata ce zice Wikipedia:

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Autovehicul
    • -4 (6 voturi)    
      Și ce transportă tractorul agricol sau forestier? (Miercuri, 12 aprilie 2017, 20:41)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Definiția din lege nu trebuie neapărat să corespundă celei din DEX, dar de data asta corespunde. Ce transportă tractoarele?
      • -1 (3 voturi)    
        Tractoarele de oricare fel,... (Miercuri, 12 aprilie 2017, 23:12)

        JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        ... conduse de tractoristi de ocazie, transporta oriunde riscul de a iti calca o ruda draga tie, de exemplu.
        • 0 (2 voturi)    
          Argument emoțional de doi bani (Joi, 13 aprilie 2017, 2:04)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

          Zeci de mii de tractoriști de ocazie trebuie să muncească la câmp în România și este total nerealist să te aștepți ca ei să obțină permis de conducere.

          Care e în stare să-l obțină se face șofer de camion sau măcar de dubă și nu-i mai trebuie tractor, deși în momentul acela l-ar conduce legal.

          Nu are sens să ai legi pe care nu le respectă nimeni. Mai bine stabilești că nu e infracțiune, pentru că altfel ar trebui să dublezi numărul deținuților din România.
    • +2 (4 voturi)    
      Vorbesc legea (Miercuri, 12 aprilie 2017, 21:14)

      Closed [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Juristii vorbesc din punct de vedere legal. Conform Codului Rutier, "6. autovehicul – vehiculul echipat cu motor în scopul deplasarii pe drum. Troleibuzele si tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule. Mopedele, vehiculele care se deplaseaza pe sine, denumite tramvaie, tractoarele folosite în exploatarile agricole si forestiere, precum si vehiculele pentru efectuarea de servicii sau lucrari, care se deplaseaza numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule;"
  • +2 (2 voturi)    
    Probabil.. (Miercuri, 12 aprilie 2017, 21:07)

    DanIoan [utilizator]

    ..ca vina este a legiutorului. In general prefer ca justitia sa actioneze dupa lege si nu dupa ureche. Cred ca problema poate fi corectata chiar si maine de guvern.
  • +3 (5 voturi)    
    Va revoltati degeaba (Miercuri, 12 aprilie 2017, 21:16)

    Closed [utilizator]

    Conform Codului Rutier, art. 6, alin. 6: "autovehicul – vehiculul echipat cu motor în scopul deplasarii pe drum. Troleibuzele si tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule. Mopedele, vehiculele care se deplaseaza pe sine, denumite tramvaie, tractoarele folosite în exploatarile agricole si forestiere, precum si vehiculele pentru efectuarea de servicii sau lucrari, care se deplaseaza numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule;"

    Deci, tractorul agricol sau forestier nu e considerat autovehicul. Cum infractiunea e pentru conducerea "autovehiculelor sau tramvaielor", conducerea respectivului tip de tractor nu e infractiune.

    ICCJ are dreptate. Greseala e in lege, insa nu ICCJ scrie legea.
    • -1 (5 voturi)    
      Definiții (Miercuri, 12 aprilie 2017, 22:34)

      Celbland [utilizator] i-a raspuns lui Closed

      Juriștii și parlamentarii își permit să denatureze și să redefinească limba română sau, și mai rău, am văzut magistrați care contrazic legile generale ale științei și universului, rescriu legea lui Arhimede, numai fiindcă se simt deasupra tuturor, deasupra Universului ...

      În realitate, ăștia sunt niște proști, foști repetenți ai școlilor, care nu știu nici limba română, nici legile fundamentale ale științei, dar sunt plini de tupeul celui care poate să-ți decidă soarta.
      • 0 (4 voturi)    
        Hm... (Miercuri, 12 aprilie 2017, 23:03)

        Closed [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

        Prietene, nu stiu ce fumezi, dar daca nu intelegi despre ce e vorba, lasa pe altii care au macar o vaga idee.

        E foarte bine ca exista o definitie a autovehiculului in lege, pentru a nu exista ambiguitati si pentru a nu da liber la tertipuri avocatesti. Iar Codul Rutier poate fi schimbat pentru a include si alte tipuri de vehicule in definitie, nu e o tragedie. Nu se apuca acum milioane de oameni fara permis sa calareasca tractoare agricole neinregistrate.
      • +1 (1 vot)    
        tractorul e un instrument agricol (Joi, 13 aprilie 2017, 11:03)

        djpitagora [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

        tractorul e un instrument agricol, la fel ca si combinele, semanatoarele, etc. Nu il iei sa te plimbi prin oras, sau sa transporti persoane sau bunuri. La fel nici motostivuitorul nu e conform legii. Banuiesc ca nu vrei sa iti iei unul sa iesi la plimbare nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu se poate sa dai un tractor, o combina (Joi, 13 aprilie 2017, 17:10)

    Locke Lamora [utilizator]

    etc, pe mana unuia care nu a demonstrat in prealabil ca e sanatos la cap si ca poate sa il utilizeze responsabil, e criminal. PUNCT.
    • 0 (0 voturi)    
      Așteaptă tu până o să demonstreze :) (Joi, 13 aprilie 2017, 20:11)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      În UK primești permisul provizoriu prin poștă, fără să demonstrezi nimic și fără să te vadă nimeni și poți conduce cu el și autoturisme în anumite condiții.

      Nu stă nimeni să-ți demonstreze ție că e capabil să conducă un utilaj agricol, îl conduce și gata.
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul e pe la mijloc, ca in multe cazuri (Joi, 13 aprilie 2017, 17:59)

    LiviuX [utilizator]

    Dupa parerea mea, pe drumurile publice ar trebui sa circule numai vehicule inmatriculate (de ex. in unele tari si bicicletele sunt inmatriculate). Iar daca e vorba de autovehicol (deci inclusiv tractoare), ar trebui sa fie necesar si un pemis. Asa, maine-poimaine ne trezim ca vor ateriza/decola de pe drumuri publice si avioane utilitare, ca doar si ele lucreaza numai pe camp si folosesc drumul pe distante scurte (sute de metri cum zicea cineva ca nu conteaza), doar pentru a ajunge la munca. V-ar place? Si asa avem o multime de carute, biciclete nesemnalizate...