Florin Iordache a fost audiat vineri la Parchetul General in dosarul OUG 13 (Antena 3)

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 10 aprilie 2017, 14:06 Actualitate | Esenţial

Florin Iordache
Foto: gov.ro
Fostul ministru al Justitiei, Florin Iordache, a fost audiat discret vineri la Parchetul General in dosarul privind adoptarea Ordinantei 13, potrivit Antena 3, care nu precizeaza in ce calitate a fost citat Iordache.

Potrivit sursei citate, Iordache este prima persoana audiata in acest dosar de cand DNA l-a declinat la Parchetul General.

Ancheta privind adoptarea Ordonantei 13 "este in curs", a raspuns joi dimineata procurorul general, Augustin Lazar, cand a fost intrebat de jurnalisti despre dosar.

Potrivit unei decizii a Curtii Constitutionale, luata la sfarsitul lunii februarie, prin anchetarea modului de elaborare a OUG 13, DNA a perturbat buna activitate a guvernului si relatiile care trebuie sa existe intre autoritatile judecatoreasca, executiva si legislativa.  

Parchetul General continua ancheta, fara ca procurorii sa poata cerceta legalitatea sau oportunitatea actului normativ, ci doar aspectele penale.


Citeste mai multe despre   






















4679 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Ciordache a Ingropat la Berevoiesti hartiile ? (Luni, 10 aprilie 2017, 14:09)

    un domn [utilizator]

    acolo e "banca de date" ale P$D !
  • +21 (21 voturi)    
    /// (Luni, 10 aprilie 2017, 14:20)

    hmara [utilizator]

    Sincer, eu ma rog pt o condamnare, fie ea si cu suspendare.
    Prea pute tot ce a facut acesta lichea.
    • +14 (14 voturi)    
      hehe (Luni, 10 aprilie 2017, 15:09)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      miroase a zeghe si tuns zero.
      ar trebui sa isi faca ghiozdanelul, la valoarea lui intra direct la gimnaziu si nu face fara frecventa.
    • +2 (2 voturi)    
      Sper sa fi intrat martor si sa fi iesit inculpat. (Luni, 10 aprilie 2017, 17:25)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Numai cand il vezi si ti se face scarba !!!! Si drept rasplata pentru infractiunile facute sa-l albeasca pe infractorul condamnat Ali Dragnea a fost numit vicepresedinte al Camerei!!! Un afront mai mare nu putea face poporului roman, rockerul repetent care a provocat moartea lui Comana.
  • +23 (23 voturi)    
    Iordache= Ciordache (Luni, 10 aprilie 2017, 14:23)

    MirceaIo [utilizator]

    Domnul Iordache trebuie sa faca puscarie muuulta. El s-a folosit de institutiile statului sa isi scape prietenii de puscarie. In termini juridici cum se numeste asta si cat se ia?????
  • +17 (17 voturi)    
    un viitor racoros pt "stimabilul" intre-bare (Luni, 10 aprilie 2017, 14:23)

    mnicku [utilizator]

    a inceput bine cu vizite la DNA ,curind martor, apoi inculpat si la sfirsit condamnat penal - magna cum fraude - .
  • +19 (19 voturi)    
    Nu-i exclus sa se fi intamplat cam asa : (Luni, 10 aprilie 2017, 14:24)

    Susufler0 [utilizator]

    Procurorul : D-le Iordache este adevarat ca ati distrus un aviz primit de la Ministrul delegat pt Relatia cu Parlamentul ?

    Florin Iordache : Alta intrebare !

    P : Este adevarat ca ati falsificat un aviz primit de la...

    FI : Alta intrebare !

    P : Este adev...

    FI : Alta intrebare !

    PS. Obisnuinta, bat-o vina, pe unii ii poate duce direct la parnaie !
  • +11 (11 voturi)    
    Cel putin asta e sigur despre el (Luni, 10 aprilie 2017, 15:02)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Nu are nici o calitate ! nici macar in care sa fie citat :-)))) Alt comentariu !
  • +13 (13 voturi)    
    Chiloti de tabla pt.alt "doctor" politic& PSDist? (Luni, 10 aprilie 2017, 15:13)

    Plagarus [utilizator]

    Numai beciul l-ar putea aduce cu picioarele pe pamant.