Presa suedeza: Romanca ranita in atacul de la Stockholm este o cersetoare in varsta de 83 de ani: Oamenii tipau in jurul meu, credeam ca izbucneste razboiul

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 9 aprilie 2017, 11:01 Actualitate | Esenţial

Romanca ranita in atac
Foto: Captura video Expressen.se
Romanca ranita in atacul cu camionul comis vineri in centrul capitalei suedze, Stockholm, este o cersetoare in varsta de 83 de ani, scrie cotidianul suedez Expressen, citat de News.ro. Papusa Ciuraru traia pe strazile din Stockholm, iar vineri dupa-amiaza, in momentul atacului, se afla la locul ei obisnuit si cersea.

"Oamenii tipau in jurul meu, credeam ca izbucneste razboiul. Am incercat sa ma ridic si sa fug, dar o bucata mare de beton mi-a cazut pe picior", le-a povestit femeia jurnalistilor suedezi.

Papusa Ciuraru a suferit o operatie la picior la spitalul St. St. Goran's dupa ce a fost ranita in atacul terorist.

Ministerul roman de Externe a anuntat sambata ca un cetatean roman a fost "afectat" in urma atacului terorist de vineri seara de la Stockholm, precizand ca acesta este internat intr-un spital din capitala Suediei, fiind in stare stabila.

Paul Ciocoiu, purtatorul de cuvant al MAE, a declarat ulterior ca este vorba despre o romanca. Ea a suferit o fractura la un picior, fiind deja operata si in stare stabila, a precizat purtatorul de cuvant al MAE.























9160 vizualizari

  • +18 (44 voturi)    
    serios? (Duminică, 9 aprilie 2017, 11:27)

    stefan2008 [utilizator]

    Romanca ranita este indiana cu cetatenie romana. Sau romanca cu apucaturi indiene (casta "untouchable").
  • -5 (55 voturi)    
    Adevărul e că... (Duminică, 9 aprilie 2017, 11:30)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    ... oriunde detonezi o bomba in Europa, sigur un român e in raza de acțiune. Și acel român e fie cerșetor, combinator, muncitor in construcții, femeie de serviciu sau prostituata. Nu prea dam Europei altceva.
    • +2 (6 voturi)    
      Diversiunea (Duminică, 9 aprilie 2017, 12:13)

      contest [anonim] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      e ceea ce "dam" ...
    • +8 (22 voturi)    
      Acesti oameni insa... (Duminică, 9 aprilie 2017, 12:15)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      Nu au omarat pe nimeni spre deosebire de musulmani. Ce parere ai totusi de cel care a comis masacrul si care nu era nici indiano-roman ori romano-indian?
    • -27 (31 voturi)    
      bine punctat, votantii lui iohanis (Duminică, 9 aprilie 2017, 12:23)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      Cersetorii Europei ne aleg presedintele!
    • -1 (11 voturi)    
      Asta"produce " la scara mult prea mare RO (Duminică, 9 aprilie 2017, 12:24)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      Bine ca nu ne-au facut inca ziduri,precum intre India şi Bangladesh,Botswana şi Zimbabwe,USA si Mexic...
    • +14 (22 voturi)    
      Mda, (Duminică, 9 aprilie 2017, 12:53)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      noroc că ati rămas ăstia ”dăstepti” in tara să duceti România pe cele mai inalte culmi ale civilizatiei si progresului. Ti-as zice eu mai multe dar nu cred că-mi va da hotnews comentariul pe site.
      • +4 (16 voturi)    
        Eu nu am ramas, am plecat (Duminică, 9 aprilie 2017, 15:11)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

        Pentru ca refuz sa platesc taxe unui guvern corupt si unor votanti asistati social, e ca si cum as fi stins focul cu benzina.
    • +3 (7 voturi)    
      Comentariu (Duminică, 9 aprilie 2017, 13:09)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      ...de preaderare. Au trecut 10 ani de atunci. S-au schimbat multe lucruri in bine de atunci, foarte multe.
      • +6 (16 voturi)    
        S-au schimbat in bine, dovada articolul de mai sus (Duminică, 9 aprilie 2017, 15:07)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

        "Papusa" era de fapt inginer IT si era in Suedia la munca.
        Ca de altfel 99% din rromanii de acolo.
        Mi-e greata.
    • +8 (8 voturi)    
      Ai dreptate! (Duminică, 9 aprilie 2017, 13:12)

      goguduru [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      Daca ar fi cerere, am putea livra Europei si niste dobitoci.
    • -14 (20 voturi)    
      este cetatean roman (Duminică, 9 aprilie 2017, 13:25)

      step by step [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      cu cateva exceptii, asta e diaspora.
      • -1 (5 voturi)    
        Majoritatea da tonul (Duminică, 9 aprilie 2017, 15:03)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui step by step

        Exceptiile sunt estompate.
    • +15 (19 voturi)    
      Adevarul e ca... (Duminică, 9 aprilie 2017, 13:28)

      mosgerula [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      Traiesti ca o broasca testoasa.Nu scoti capul din carapace decat cand te uiti la televizor.Pai romanca decedata la Londra era prostituata?Crezi ca muncitorii in constructii sau femeile de serviciu din strainatate au meserii nedemne?Pffff...o sa imbatranesti in fata televizorului asteptand pensia pe care prin banii adusi in tara probabil tot femeile alea de serviciu si constructorii aia o sa ti-o plateasca...
      • -12 (16 voturi)    
        Nope (Duminică, 9 aprilie 2017, 14:46)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui mosgerula

        Pensiile nu se platesc din veniturile trimise in tara de spalatorii de wc-uri sau de babe si mosi. Parol :))
    • +9 (9 voturi)    
      in anglia (Duminică, 9 aprilie 2017, 13:29)

      rrat [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      a murit o turista.
    • +21 (27 voturi)    
      in spania (Duminică, 9 aprilie 2017, 13:32)

      rrat [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      dupa bombele din tren la madrid, au murit romani care se duceau la munca cu noaptea in cap ca toti spaniolii. La Nisa au murit turisti romani. La Paris au murit pe terasa, romani integrati in viata franceza. Absolut abominabil comentariul dvs. si mor romani peste tot pentru ca au fost impinsi in pribegie.
      • +11 (21 voturi)    
        hei (Duminică, 9 aprilie 2017, 14:49)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui rrat

        Toti romanii astia au murit din cauza Islamului.
        La ora actuala UE face mari presiuni asupra tarilor din Europa de Est sa ia sute de mii de refugiati musulmani. In media romaneasca nimeni nu pune in discutie subiectul. De ce?
      • +2 (14 voturi)    
        Impinsi in pribegie? (Duminică, 9 aprilie 2017, 15:05)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui rrat

        Te referi si la cei care au plecat la furat, cersit, clonat carduri, vandut pasarele ?
        Lasa, bine ca a ramas restul sa voteze cu Dragnea, tara are inca bani.
    • +13 (15 voturi)    
      Da, dar ai o țară frumoasă și bogată :) (Duminică, 9 aprilie 2017, 13:40)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      Grădina Carpaților, cu biserici din 500 în 500 de metri :)
    • +2 (2 voturi)    
      ai uitat (Duminică, 9 aprilie 2017, 13:54)

      trandafil [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      sa mai pui un r
    • +5 (7 voturi)    
      Really? (Duminică, 9 aprilie 2017, 13:57)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      Vorbeste in numele tau, lasa-i pe altii.
  • +1 (1 vot)    
    Asadar (Duminică, 9 aprilie 2017, 12:13)

    billy34 [utilizator]

    http://www.hotnews.ro/stiri-cultura-21701830-suedia-tara-invitata-onoare-bookfest-2017.htm
  • +4 (6 voturi)    
    Sa-l fi maniat pe Dumnezeu (Duminică, 9 aprilie 2017, 12:14)

    Susufler0 [utilizator]

    invocand betesuguri inexistente pt a avea mai mult succes in fata glacialilor suedezi ?
  • -2 (12 voturi)    
    Rasism suedez (Duminică, 9 aprilie 2017, 12:26)

    Nyk1 [utilizator]

    Iată dovada că importul de imigranți musulmani este o măsură rasistă, întrucât pune în pericol viețile oamenilor dintr-o cultură care deja a îmbogățit cultural Europa de Est timp de sute de ani și Europa de Vest de vreo 10-15 ani.
  • +9 (13 voturi)    
    La alegere: (Duminică, 9 aprilie 2017, 12:31)

    constantinmarian [utilizator]

    1: "Un muncitor roman aflat in timpul programului de lucru a avut de suferit in urma atacului de la Stockholm."

    2: "Un cersetor de etnie rroma - unul din multimea de tigani care au invadat capitale europene si care traiesc doar din cersit, furt si trafic de persoane - sosit in Suedia in urma cu cativa ani pentru a-si ajuta copiii si nepotii (sic.) a fost lovit la picior si operat pe banii statului suedez. Ne-a asigurat ca se va intoarce in strada la cersit pentru a putea contribui in continuare la imaginea Romaniei."
  • 0 (10 voturi)    
    ... (Duminică, 9 aprilie 2017, 13:03)

    mazgalici [utilizator]

    A facut si teroristu' ala o fapta buna: a accidentat-o pe discriminata asta si o sa lipseasca de la "munca" vreo ceva timp
  • +8 (14 voturi)    
    ROMANIA TREZESTE-TE (Duminică, 9 aprilie 2017, 15:49)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    Romania trebuie sa inceapa un RAZBOI politic si juridic impotriva CERSITULUI!

    TOLERANTA ZERO.

    CERSITUL ESTE O AGRESIUNE si o incalcare nepermisa a libertatilor celorlalti cetateni.


    Cersitul trebuie pedepsit, e strigatoar la cer tolerarea acestui obicei abject!!!!!!!
    • +9 (11 voturi)    
      Trebuiesc pedepsiti... (Duminică, 9 aprilie 2017, 16:46)

      microbistu' [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

      ... in primul rand, si chiar exemplar, cei care dau bani cersetorilor. Fara NOI, cei care le dam bani, EI nu ar mai exista. EU, de peste 10 ani, nu le-am mai dat niciun ban; VOI, cand va opriti?
  • +9 (11 voturi)    
    Alo, guvernul ! (Duminică, 9 aprilie 2017, 15:55)

    Vlad-I [utilizator]

    Cand faceti un plan sa reduceti cersetoria nationala in occdent ?
  • -3 (9 voturi)    
    este o mindrie (Duminică, 9 aprilie 2017, 16:50)

    VoicanGeorge [anonim]

    Este o mindrie ca romani de etnie roma merg la stockolm si stau in frig si ploaie ca sa cerseasca iar noi aici nu facem nimic si asteptam sa ne trimita euro sau coroane.Problema este ce va face daca se va intimpla si alt atentat....unde o sa mai cerseasca-trebuie sa i asigure primaria alt loc
    • +5 (5 voturi)    
      Primaria o sa-i asigure o carja din titan (Duminică, 9 aprilie 2017, 19:22)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui VoicanGeorge

      care alaturi de tablita atarnata de gat si pe care scrie in suedeza
      "ranita in timpul atentatului din 7 aprilie 2017" ii va dubla veniturile !

      PS. Nu se poate spune ca Dumnezeu a dat cu parul !
  • +8 (10 voturi)    
    Cersetoare romanca ? (Duminică, 9 aprilie 2017, 19:27)

    Kepler [utilizator]

    Peste 98% din cersetori in Romania sau in Europa provenind din Romania sint tigani (rromi).

    Pina cind romanii si romancele trebuie sa inghita aceasta dezonoare prin care numele lor ca nationalitate si implicit natiune sa fie asociat cu activitati care nu le sint caracteristice ?
    • 0 (0 voturi)    
      giusto (Luni, 10 aprilie 2017, 7:57)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Noi ii revendicam doar pe Hagi, Halep, Belodedici, Boloni si ungurii din echipa de hochei, pe tigani nu-i vrem, ca nu stau in romania decat de vreo cateva sute de ani si sunt mai mult indieni.