Extremistii Szocs Zoltan si Beke Istvan, condamnati la 10 luni, respectiv 11 luni inchisoare cu executare

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 aprilie 2017, 14:21 Actualitate | Esenţial

Szocs Zoltan
Foto: hirmondo.ro
Extremistii Szocs Zoltan si Beke Istvan, lideri ai gruparii 'Miscarea de Tineret 64 de Comitate' (HVIM) din Transilvania, au fost condamnati vineri de Curtea de Apel Bucuresti la 10 luni si 8 zile, respectiv 11 luni si 6 zile inchisoare cu executare, in dosarul in care sunt acuzati ca intentionau sa detoneze un dispozitiv exploziv improvizat la manifestarile de 1 Decembrie 2015 de la Targu Secuiesc, anunta Agerpres.

Decizia nu este definitiva si poate fi atacata cu apel.

Cei doi au fost trimisi in judecata de DIICOT pentru instigare la infractiunea de atentat contra unei colectivitati, savarsita in conditiile Legii nr.535/2004 - privind prevenirea si combaterea terorismului si instigare la infractiunea de nerespectarea regimului materiilor explozive.

Instanta a schimbat incadrarea juridica din instigare la infractiunea de atentat contra unei colectivitati in tentativa la actiuni impotriva ordinii constitutionale, pentru care Szocs Zoltan si Beke Istvan au fost achitati de judecatori.

De asemenea, magistratii au schimbat incadrarea juridica din nerespectarea regimului materiilor explozive in folosirea materialelor pirotehnice fara drept, pentru care Szocs Zoltan a primit 10 luni si 8 zile inchisoare, iar Beke Istvan - 11 luni si 6 zile, ambele cu executare.

Instanta a constatat insa ca pedepsele au fost deja executate de catre cei doi, in perioada in care au stat in arest preventiv si arest la domiciliu.

Judecatorii au mai dispus confiscarea de la Beke Istvan a materialelor pirotehnice gasite la locuinta lui de procurorii DIICOT, cei doi fiind obligati sa achite si cate 10.000 lei cheltuieli judiciare.

Szocs Zoltan si Beke Istvan au fost trimisi in judecata de DIICOT pe 19 mai 2016, fiind acuzati de instigare la infractiunea de atentat contra unei colectivitati, savarsita in conditiile Legii nr.535/2004 - privind prevenirea si combaterea terorismului; instigare la infractiunea de nerespectarea regimului materiilor explozive.

Prin actul de sesizare s-a retinut ca, incepand cu anul 2014, pe teritoriul Romaniei a fost semnalata preocuparea unor cetateni straini si cu dubla cetatenie pentru alimentarea interesului membrilor extensiei in Romania a structurii nationalist-extremiste ungare 'Miscarea de Tineret 64 de Comitate' - HVIM pentru dezvoltarea propriilor abilitati fizice, in vederea initierii de actiuni violente care sa conduca la materializarea obiectivelor autonomiste si revizioniste promovate prin mesaj public de membrii respectivei organizatii iredentiste (refacerea 'Ungariei Mari').

Astfel, la data de 10 octombrie 2015, in cadrul unei sedinte la care au participat membrii organizatiilor locale ale extensiilor in Romania ale HVIM Ungaria, Szocs Zoltan, care era presedinte al HVIM Transilvania, i-a trasat lui Beke Istvan, presedinte al organizatiei Targu Secuiesc a HVIM Transilvania, sarcina de a confectiona un dispozitiv exploziv improvizat pe care sa-l detoneze in public, in orasul Targu Secuiesc, in data de 1 decembrie 2015, in timpul manifestatiilor prilejuite de sarbatorirea de catre etnicii romani a Zilei Nationale a Romaniei.

DIICOT arata ca Szocs Zoltan l-a determinat pe Beke Istvan sa-si asume in fata sefului ierarhic pe linie de organizatie HVIM executarea actiunii ordonate, in realizarea careia ulterior acesta a efectuat demersuri de procurare a mijloacelor si instrumentelor necesare confectionarii unui astfel de dispozitiv.

Procurorii noteaza ca, pe parcursul respectivei intalniri, s-a convenit ca dispozitivul sa fie realizat de Beke Istvan, care se pricepe la electronica, prin utilizarea unui fitil care 'ar face sa se aprinda cel putin 3 - 4 petarde simultan' si ca mai trebuie 'doar o baterie'. Dispozitivul urma sa fie detonat de la distanta, prin intermediul unui telefon mobil.

Ca loc de amplasare a dispozitivului a fost propus perimetrul din zona in care se afla statuia lui Gabor Aron, unul dintre participantii la intalnire propunand ca acesta sa fie asezat intr-un cos de gunoi din centrul localitatii, situat pe traseul de deplasare a paradei militare.

In aceeasi zi, Beke Istvan a fost retinut de procurori si arestat preventiv. Ulterior, procurorii au extins cercetarile in acest dosar si l-au retinut si pe Szocs Zoltan, care, de asemenea, a fost arestat.

Anchetatorii au descoperit ca Beke Istvan este administratorul SC B.I.A. Electronic SRL, cu sediul in Targu Secuiesc, judetul Covasna, si ca folosea un teren situat pe raza localitatii Estelnic, unde are amenajat un poligon de airsoft.

La perchezitiile efectuate la resedintele lui Beke Istvan, procurorii au gasit 195 de dispozitive explozive clasa articole pirotehnice categoria a III-a cod FP3, dintr-un total de 400 de bucati achizitionate cu incalcarea legii; materii explozive - clasa articole pirotehnice categoria a II-a cu fum alb; dispozitiv de initiere si temporizare a impulsurilor electrice de 12 V.


Citeste mai multe despre   






















4006 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    ?!!? (Vineri, 7 aprilie 2017, 14:30)

    HP [utilizator]

    Doar un an ? In SUA mai ieseau din Guantanamo pe la pensie.
    • 0 (6 voturi)    
      Teroristi in devenire! (Vineri, 7 aprilie 2017, 15:37)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Chiar daca imi doresc ca astfel de actiuni sa fie mai aspru pedepsite, ma bucur ca autoritatile au inteleg gravitatea efectelor ce puteau degenera din actiunile iresponsabile ale acestor extremist cu intentii eredentiste!
  • -1 (7 voturi)    
    ! (Vineri, 7 aprilie 2017, 14:32)

    tudorr [utilizator]

    Parca vezi peste vreo 2 ani cum chiar le iese explozia si auzi la stiri: "Sau radicalizat in inchisoare" :)))
    • +1 (3 voturi)    
      nu cred (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:18)

      was [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Citez din articol:
      "Instanta a constatat insa ca pedepsele au fost deja executate de catre cei doi, in perioada in care au stat in arest preventiv si arest la domiciliu."
      • +1 (1 vot)    
        ! (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 0:08)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui was

        Pai daca e asa sa ceara si daune la Cedo :))))))))))))
  • +3 (5 voturi)    
    sri (Vineri, 7 aprilie 2017, 14:45)

    andrei_2013 [utilizator]

    Sper ca sri-ul sa fie cu ochii pe ei ca pe butelie.
  • 0 (6 voturi)    
    Isi vor gasi dragostea in cele 10 luni (Vineri, 7 aprilie 2017, 14:56)

    artistul000 [utilizator]

    o vor consuma iar dupa eliberare se vor dedica exclusiv activitatilor casnice.
  • +4 (10 voturi)    
    Avantajul de a fi minoritar maghiar ! (Vineri, 7 aprilie 2017, 15:05)

    Susufler0 [utilizator]

    Sa nu ne mai ascundem dupa deget si s-o spunem p'-a dreapta !
    • -4 (8 voturi)    
      Organele lucreaza (Vineri, 7 aprilie 2017, 15:27)

      satanae [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Cred ca este absolut limpede ca nu s-a retinut nimic din acuzatiile initiale, care erau doar niste bazaconii. Oricit de mult li s-ar fi redus pedeapsa, daca se retineau acuzatiile de terorism, atunci ar fi luat ani buni de inchisoare. Se coboara sub minimul special intre anumite limite, nu pina la 10 luni, in cazul unor infractiuni care au limite atit de ridicate, precum cele de care au fost acuzati astia initial. Concluzia cred ca este destul de limpede - totul a fost o prostie propagandistica a organelor, care au vrut sa ne dea impresia ca lucreaza. Lucreaza ca pe vremea lui Ceasca, ca doar sint copiii si nepotii alora de atunci. A trecut insa destul timp, incit lumea sa nu-si mai aduca aminte de ce vilva s-a facut atunci in jurul succesului organelor noastre in lupta cu teroristii unguri si sa ramina cu impresia ca, totusi, la Securitatea noastra de azi se munceste.
      Ce mi se pare insa revoltator este faptul ca pedeapsa este data cu executare. Dracu a mai auzit de 10 sau 11 luni cu executare. Adica, nu inteleg, judecatorii voiau sa dea macar un pic de satisfactie organelor sau cum?
      PS M-am lamurit si de ce le-au dat mortis cu executare. Ca lumea sa citeasca numai titluri precum: " Extremiștii care puneau la cale un atac la Târgu Secuiesc, condamnați la închisoare ", asa cum vad pe Euractiv. Deci, organele au triumfat si au bagat teroristii la puscarie. Cine citeste mai mult decit titlul? Victorie a SRI-ului, asadar.
      • +5 (5 voturi)    
        Pedepsele cu inchisoare cu executare (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:01)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui satanae

        calibrate exact pe durata perioadelor cat cei doi au stat in arest preventiv si respectiv in arest la domiciliu, precum si achitarile si schimbarile de incadrare cam la concluzia asta conduc.

        Nu puteau sa le dea cu suspendare pt ca in mod legitim ar fi urmat intrebarea : de ce i-ati mai arestat ?

        Oricum prevad ca o sa urmeze un adevarat scandal, cu pozitii ireconciliabile, ca o sa se ajunga si la CEDO iar opinia publica va fi clar impartita in doua.

        PS. Intre pozitia exprimata de mine (cu un voit ton polemic) si pozitia ta isi vor gasi loc celelalte, deja vizibile pe forum !
        • +2 (2 voturi)    
          A... am mai omis o categorie de forumisti ! (Vineri, 7 aprilie 2017, 17:41)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          I-am uitat pe cei ce n-au nicio parere. Deja au aparut si dintr-acestia pe forum.
      • -1 (7 voturi)    
        Ce destept! (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:02)

        Keni [utilizator] i-a raspuns lui satanae

        Dar de unde stii tu ma?Ai avut acces la dosar?Esti judecator? Ai studiat drept penal si crima organizata? Numai pareristi de 2 bani pe site-ul asta.
        • +1 (3 voturi)    
          Nici nu-ti poti inchipui cat de bine ai nimerit-o! (Vineri, 7 aprilie 2017, 17:35)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Keni

          In rest, esti un pic mitocan si frustrat !
        • +2 (2 voturi)    
          Romani adevarati (Vineri, 7 aprilie 2017, 18:28)

          satanae [utilizator] i-a raspuns lui Keni

          Daca ai putina minte, poti sa-ti dai singur seama de situatie, nu trebuie sa fii judecator pt asta. Nici nu trebuie sa fi studiat Dreptul penal - ceea ce eu am facut - iti trebuie doar oleaca de logica.
          Pe de alta parte, imi place tare mult faza cu "de unde stii tu, mah? Ce, crezi ca esti dastept?" Romani adevarati in lupta cu iredenta maghiara. Nu pot decit sa-i admir pt increderea lor netarmurita in organe si in faptul ca ele lucreaza pentru binele lor. Ce pot sa mai spun? "Dormi linistit, Securitatea, pardon, SRI vegheaza pentru tine".
          • 0 (0 voturi)    
            faza e ca (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:51)

            Keni [utilizator] i-a raspuns lui satanae

            Intocmai, ca am putin mai multa minte si
            logica. Comentariul tau nu este decat un rahat praf, o pseudo conspiratie vazuta numai de tine si de Susufler0 de mai sus, un alt imbecil. NU mi-ai explicat absolut nimic. Doar pareri. Sictir.
  • +4 (4 voturi)    
    asta-i gluma (Vineri, 7 aprilie 2017, 15:08)

    Point [utilizator]

    ca de 1 aprilie.nu?
    eu zic mai bine sa le dea cu executare la domiciliu,bineinteles cu mancarea si intretinerea platite de statul roman.
    astia sunt in stare sa puna bombe iar noi i-i tragem de urechi si le dam cate o acadea .
    in puii mei,ma apuca o sila,de-mi vine sa ma duc la chinezi sa cumpar pocnitori.d-alea mari-mari :D

    sunt curios cati ani au cerut procurorii
  • +3 (5 voturi)    
    Nu prea inteleg (Vineri, 7 aprilie 2017, 15:33)

    LiviuX [utilizator]

    Daca sunt extremisti, pedeapsa e mult prea mare. Cum ramane cu dreptul la opinie?? Daca sunt teroristi (si asta cam asa reiese) atunci pedeapsa e mult prea mica. Am ajuns sa incurajam terorismul?
  • +4 (4 voturi)    
    a citit cineva articolul? (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:06)

    natbl73 [utilizator]

    "Instanta a constatat insa ca pedepsele au fost deja executate de catre cei doi, in perioada in care au stat in arest preventiv si arest la domiciliu."
  • +1 (1 vot)    
    Suntem o tara slaba, asta e inca o dovada (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 12:12)

    KTerinca [utilizator]

    Pentru terorism sau chiar tentativa, trebuiau inchisi 20 de ani.
    Bleahhh !