Corina Cretu, dialog tensionat la Atena cu o fosta membra Syriza: Oamenii mor peste tot /Vino sa traiesti in Romania daca nu iti place in Grecia

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 6 aprilie 2017, 17:26 Actualitate | Esenţial

Corina Cretu, dialog tensionat in Grecia
Foto: Captura YouTube
Comisarul European Corina Cretu a avut parte de un dialog tensionat in Atena, unde a participat la o dezbatere, cand o participanta, Zoe Konstantopoulou, fosta membra a Syriza, i-a strigat ca "oamenii mor in Grecia". Neweurope.eu noteaza ca aceasta este cunoscuta pentru astfel de iesiri provocatoare.

Dialogul, semnalat de Dan Alexe, pe contul lui de Facebook, a avut loc miercuri.

"Oamenii mor in Grecia", i-a strigat Zoe Konstantopoulou, care acum conduce propriul sau partid.

"Oamenii mor peste tot. Chiar asa, chiar asa. Vino sa traiesti in Romania daca nu iti place in Grecia", a replicat Corina Cretu.

Corina Cretu i-a mai spus acesteia ca s-a batut la Bruxelles pentru ca Grecia sa nu aiba de platit cofinantari pentru proiecte europene.

Nu ati avea niciun kilometru de autostrada in aceasta tara fara bani europeni, a mai spus Corina Cretu.

Comisarul european pentru politica regionala, Corina Cretu, se afla in Grecia pentru a inaugura un proiect de infrastructura de mare amploare realizat cu ajutorul fondurilor europene: tunelul din valea Tembi, ultimul tronson al autostrazii care traverseaza tara pentru a lega Atena de Salonic, potrivit Radio Romania Actualitati.

VIDEO (de la minutul 7)



Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

32824 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Asa si este (Joi, 6 aprilie 2017, 17:34)

    mitg [utilizator]

    Ca grecii nu mai primesc curent subsidizat, al 14lea salariu si alte prostii nu inseamna "ca se moare de foame". (doamna respectiva numa' bine s-ar angaja la Antena 3)

    Sa mai lase pomenile si sa se multumeasca, cu o crestere organica a economiei, nu sa traiasca din imprumuturi cu dobanzi mici.
  • +7 (19 voturi)    
    din categoria râde ciob... (Joi, 6 aprilie 2017, 17:35)

    Evq [utilizator]

    Da, da, să se mute în România, să se îmbolnăvească și să se interneze într-un spital de stat, o să se simtă ca acasă!


    „Nu ati avea niciun kilometru de autostrada in aceasta tara fara bani europeni, a mai spus Corina Cretu.”
    HAHAHAHAHAHAHA
  • -5 (13 voturi)    
    pff (Joi, 6 aprilie 2017, 17:38)

    OG [utilizator]

    Ce balamuc de ultima speta. Balcanii, acest butoi cu pulbere al Europei.
  • +5 (13 voturi)    
    Cearta intre tate! (Joi, 6 aprilie 2017, 17:41)

    Zimbru [utilizator]

    Un spectacol de prost gust!
  • +7 (13 voturi)    
    alta balena ....rosie (Joi, 6 aprilie 2017, 17:47)

    mnicku [utilizator]

    ...
  • +7 (11 voturi)    
    Vino in Rromania (Joi, 6 aprilie 2017, 19:28)

    Zummm [utilizator]

    Aici se curata mai repede. Mama ta de.......
  • +20 (22 voturi)    
    Jalnica (Joi, 6 aprilie 2017, 19:31)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Daca traducerea este exacta atunci dnei Corinei Cretu ar fi bine sa i se dea o sapuneala tocmai de la marele DRACnea.
    Cum adica, in tarisoara noastra se traieste rau? Dupa laptele si mierea care a inceput sa curga peste tot?
    In schimb, in scurt timp vom fi mai rau decat in Grecia. Si sa vezi atunci comparatii...
  • -5 (19 voturi)    
    Politica externa (Joi, 6 aprilie 2017, 20:17)

    schumi [utilizator]

    In momentul in care un reprezentant al Ro se cearta ca la usa cortului, e clar in ce situatie a ajuns politica externa a RO. Sunt reguli in diplomatie. Una e sa nu faci tiganie ....
    • +17 (17 voturi)    
      Nu e reprezentant Ro (Joi, 6 aprilie 2017, 22:29)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      E reprezentant al Comisiei, nu reprezinta tara.
      • +1 (1 vot)    
        dar, din pacate, (Vineri, 7 aprilie 2017, 20:08)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui codo

        ne reprezinta si pe noi!
  • +5 (11 voturi)    
    creta (Joi, 6 aprilie 2017, 20:45)

    csan [utilizator]

    Bine ca recunoaste. Dupa 27 de ani de conducere psd-ista in Romania se traieste ca in triburile africane. S-a batut pentru autostrazile grecilor, ca Romnia are destule si nu trebuie sa-si mai bata capul. Stiu aia ce - i poate piela. Numai minciuni ca la partidul din care face parte.
  • +1 (9 voturi)    
    Limbi straine (Joi, 6 aprilie 2017, 22:25)

    satanae [utilizator]

    Daca cineva se oboseste sa se uite la filmul de mai sus, poate sa admire, inca o data, ce frumoasa limba engleza vorbeste comisarul nostru european. Bine, nu poti sa mai ai pretentii, odata ce ambasadorul nostru de la Londra de acum citiva ani - cel de acum probabil sta si mai rau la capitolul asta - vorbea mai prost decit marinarii filipinezi, dupa trei ani pe vas, dar este fascinant cit de mare si diversa este rezerva de cretini analfabeti din care se trage elita noastra conducatoare si cum, pentru orice post, din tara sau strainatate, se gaseste intotdeauna cel mai sinistru idiot, care sa-l ocupe. Sigur, la Bruxelles este la moda multiculturalismul, se poarta sa vorbesti in limba ta nationala, dar atunci fa asta, nu te mai face de tot rahatul debitind asemenea timpenii intr-o engleza stilcita.
    Cit despre ce a zis comisara noastra - jenant. Si manifestarile ei erau demne de Piata Obor, iar vorbele - niste simple timpenii, pe care le putea debita orice analfabet de la colt de strada, din Bucuresti sau Vaslui.
    • +4 (6 voturi)    
      limba engleza (Vineri, 7 aprilie 2017, 8:17)

      XXXXL [anonim] i-a raspuns lui satanae

      asta e realitatea cu ai nostri
      e vizibil rau ca nu stapanesc deloc dialogul si vorbesc limbi straine din lectiile din scoala...
      lipsa practicii reale directe...
  • +7 (9 voturi)    
    wow (Joi, 6 aprilie 2017, 23:14)

    rrat [utilizator]

    suntem sperietoare pentru greci acum. sunt curios ce zice dragnea de parerea colegei care a rasuflat usurat ca a scapat din romania.
  • 0 (2 voturi)    
    Cretzule... ? (Vineri, 7 aprilie 2017, 3:53)

    Alex735 [utilizator]

    ?
  • -1 (7 voturi)    
    commissar european cu reactie (Vineri, 7 aprilie 2017, 7:50)

    floarealbastra [utilizator]

    Doamna noastra comisar nu se poate controla si reactioneaza in tara democratiei ca o veritabila comunista: eu v-am facut si v-am dres ciocu'mic,eu sunt la putere. absolut penibil.
    • +3 (3 voturi)    
      Am avut mari emotii (Vineri, 7 aprilie 2017, 10:07)

      manusha [utilizator] i-a raspuns lui floarealbastra

      cand s-a ridicat de pe scaun. Am crezut ca sare la bataie si se-nfige in pletele grecoaicei. In rest, mandru ca-s roman!
  • +3 (9 voturi)    
    grecii (Vineri, 7 aprilie 2017, 8:13)

    XXXXL [anonim]

    toata lumea le spune ' cainii europei '
    niste jeguri... umflati in burti ...
    tzatziki si ouzo.... benficii si beneficii...
    niste nenorociti....
  • +3 (5 voturi)    
    Reguli diplomatice (Vineri, 7 aprilie 2017, 8:51)

    MarinCGheorghe [utilizator]

    Astfel de situatii trebuie gestionate in primul rand cu argumente convingatoare despre avantajele oferite de EU, cu profesionalism, cu diplomatie, cu calm si politete.
    • +1 (1 vot)    
      da, mai Marine (Vineri, 7 aprilie 2017, 20:07)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui MarinCGheorghe

      dar de la cine vrei sa ceri asta?
      Numeste-mi 10 politicieni competenti in Romania si poate reusim sa facem ceva cu ei, dar cat timp boborul voteaza smecheria, mistoul si prostul gust.....asta avem!

      STiu ca s-a zis ca fiecare natie are conducatorii pe care ii merita si ca democratia este de fapt dictatura prostului si tot consider ca sunt nedreptatit si luat de prost pentru ca Iliescu a fost si el cinstit odata in viata si a zis: Statul te vrea prost!

      Cand boborul o sa devina popor si educatia o sa fie reala atunci poate ca o sa vedem si noi ceva.