Ministrul Sanatatii: Dorim sa achizitionam 3.000 de autoturisme de transport medical, sa duca pacientii din zonele sarace, izolate, la medici

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 15:19 Actualitate | Esenţial

Ministerul Sanatatii intentioneaza sa achizitioneze 3.000 de autoturisme de transport medical, un program-pilot prin care vor fi cumparate primele 100 de masini urmand a se finanta printr-un program al Bancii Mondiale, potrivit ministrului Florian Bodog, citat de Agerpres.

"Dorim sa achizitionam 3.000 de autoturisme de transport medical, nu le spun ambulante, care sa faca acest lucru - sa transporte pacientii din zonele sarace, din zonele izolate, sa ii transporte la ambulatoriile de specialitate, la medicii de familie, dar pentru asta trebuie sa acordam o atentie deosebita medicinei primare. Trebuie sa crestem finantarea acordata medicinei primare si suntem determinati sa o facem si o vom face. In acelasi timp, trebuie sa crestem dotarea cabinetelor medicilor de familie", a declarat, intr-o conferinta de presa, ministrul Sanatatii. 

El a adaugat ca primele 100 de astfel de autoturisme vor fi cumparate printr-un program al Bancii Mondiale. 

"Pentru aceste masini, toata lumea se intreaba de unde vor fi finantate, pentru ca nu apar in bugetul Ministerului Sanatatii. Am gasit o solutie prin Banca Mondiala si va fi un program-pilot, cu 100 de masini. Ele vor fi masini de transport, cel mult cu asistent medical, care poate veni de la centrul de asistenta comunitara sau poate veni de la un cabinet de medic de familie, insa practic vom lua pacientii si ii vom duce la facilitati medicale", a explicat Bodog. 


Citeste mai multe despre   






















852 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Doriti? (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 15:22)

    mitg [utilizator]

    De la cine veti achizitiona, de la dealership-urile de masini a lu Tariceanu?
    • +12 (12 voturi)    
      Inca o furaciune marca P$D (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 16:15)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Si inspectoratele au achizionat autoturisme tot teren,Subaru, daca nu ma insel, de la firma lui Haysam, sa ajunga cica in satele indepartate si izolate inspectorii. Bineteles ca aceste masini au ajuns la sefii de inspectorat, marea majoritate P$D-isti cu state vechi de serviciu. S-au dus cu ele pe la nunti, botezuri, si-au transportat muraturile sau si-au facut concediile. Pe langa autoturism au avut si sofer angajat, un salariu in plus, care sa aiba grija de fundurile marimilor lor. Asta-i P$D -ul. Cum naiba scapam de cancerul asta ????
  • +6 (8 voturi)    
    În UK, Arriva face asta la jumătate de preț (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 15:32)

    Harald [utilizator]

    Transportul medical (gen bolnavii la dializă) nu are de ce să fie organizat cu vehicule cumpărate de Ministerul Sănătății.

    În UK, Arriva a oferit asta exact la jumătate de preț și a cumpărat vehicule noi după ce a câștigat licitația. Economiile au fost uriașe, unele stații de ambulanță au mai avut nevoie doar de 7 mașini în loc de 40, după ce Arriva a preluat activitatea asta.

    Transportul medical e treabă de firme de transport persoane, nu treaba Ministerului Sănătății.
  • +8 (8 voturi)    
    ciocoii noi (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 15:35)

    iondelaafumati [utilizator]

    o sa transporte pacientii in Franta unde lucreaza medicii ! Cheltuiti bani pe prostii sa dea bine la TV. apare in programu lui domnu dracnea?
  • +6 (6 voturi)    
    Prostii. (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 16:40)

    asavreau [utilizator]

    Este problema autorităților locale.Ministrul Sănătății se face că muncește.Să rezolve problema din spitale și să deconteze medicilor de familie din localitățile izolate,deplasarea la pacienți.Și de unde știe că trebuie fix 3000?Șoferi câți?Borfași sunt!
  • +4 (4 voturi)    
    Nu mai bine faceti niste dispensare medicale (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 21:16)

    Ochiana [utilizator]

    in care sa trimiteti asistente si din cand in cand medici la tara ?!!
    Sau construiti locuinte in locurile izolate si dati salarii marite medicilor care lucreaza acolo cativa ani ?!
  • +6 (6 voturi)    
    3000?!?! (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 23:00)

    pardalian [utilizator]

    dar de ce nu cumparati 1000 de masini si de restul banilor elicoptere?! Care chiar pot sa ajunga oriunde? Cum? Ce? Tariceanu/Tiriac/Copos si restul, nu au elicoptere de vanzare? Ahaaa....
  • +1 (1 vot)    
    O alta solutie (Duminică, 2 aprilie 2017, 6:28)

    Mirobo [utilizator]

    Cumparati masini pentru medici ,sa se duca ei la pacienti.
    • +1 (1 vot)    
      Sau și mai bine... (Duminică, 2 aprilie 2017, 10:04)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      .... decontați-le benzina și o sumă modică pentru întreținerea mașinii....