Protest la Ambasada Rusiei din Bucuresti: Circa 30 de oameni au scandat "Libertate" in semn de solidaritate cu opozantii lui Putin

de R.M.,M.I.     HotNews.ro
Vineri, 31 martie 2017, 19:41 Actualitate | Esenţial

Aproximativ 30 de oameni au manifestat vineri seara in fata ambasadei Rusiei din Bucuresti, in semn de solidaritate cu protestele anticoruptie care au au avut loc in Rusia la sfarsitul saptamanii trecute, scrie Digi24.ro.

Demonstratia a fost organizata de Miscarea civica "Initiativa Romania" iar participantii au scandat "Solidaritate!" si "Libertate".

Doi dintre reprezentii acestora au fost primiti de ambasadorul rus, Valeri Kuzmin. Au stat la discutii mai bine de o ora.

"A fost nemultumit de acest protest. La un moment dat a tinut foarte insistent sa ne spuna ca ei nu vor accepta lectii de la nimeni. In acest moment exista o miscare anticoruptie in cam toata Europa de Est care in mare masura a plecat de la noi. Daca Rusia devine un stat de drept cu adevarat, intreaga regiune, din care face parte si Romania, va fi mult mai sigura.", a declarat Alexandru Surcel, organizator al protestului, citat de Digi 24.

Autoritatile din Rusia au arestat, duminica trecuta, peste o suta de persoane la protestele anticoruptie care au cuprins mai multe orase rusesti, inclusiv Moscova. Printre persoanele arestate de autoritati s-a numarat si liderul opozitiei Aleksei Navalnii, care i-a indemnat pe rusi sa participe la cele mai importante demonstratii anticoruptie din ultimii ani, potrivit sursei citate.























2060 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Aoleo ... (Vineri, 31 martie 2017, 19:47)

    mitg [utilizator]

    "Doi dintre reprezentii acestora au fost primiti de ambasadorul rus, Valeri Kuzmin, pentru discutii"

    Mai ies oare d-acolo?
  • -10 (22 voturi)    
    solidaritate cu Putin (Vineri, 31 martie 2017, 20:02)

    xanti [utilizator]

    Se pare ca asta vor tinerii frumosi si liberi,sa le indeplinim dorinta atunci.
    • +12 (18 voturi)    
      Ai citit articolul? (Vineri, 31 martie 2017, 23:38)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Este protest impotriva coruptiei lui Putin
      • +10 (14 voturi)    
        n-are rost (Vineri, 31 martie 2017, 23:55)

        paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        el e mai special; traieste in lumea lui
      • +5 (9 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 0:16)

        Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        eh, vroia sa arunce si el cu ciocolata si nu si-a gasit ceva mai bun...
  • +13 (19 voturi)    
    ambasada cu gard electrificat (Vineri, 31 martie 2017, 20:39)

    mmmircea [utilizator]

    o relicva a stalinismului.
  • -13 (19 voturi)    
    solidaritate cu mujicii? (Vineri, 31 martie 2017, 21:36)

    demaGOCU [utilizator]

    intoarceti-va in Siberia protestatcilor!
    • +10 (12 voturi)    
      in siberia e locul tau, in "maretul" cccp (Vineri, 31 martie 2017, 23:36)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      invata in primul rind limba romana, s-apoi povestim

      In RO au dreptul sa protesteze chiar daca nu va place voua .

      Apropo de tezaurul Romaniei stii ceva ?
      • -2 (8 voturi)    
        deci cu mine nu esti solidar (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 7:41)

        demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        acum ti-e rusine sa ma faci rus, cand esti solidar cu rusi adevarati. Asta e problema cu sistemul vostru de etichetare: minciuna are picioare scurte. Dupa ce urlati aici in gura mare ca un rus bun e un rus mort va treziti mari rusofili. Peste noapte le vreti "binele". Nu mai sunteti suparati pe ce au facut dupa razboi. V-ati amintit ca sunteti filo-rusi din nastere si le-ati dorit toata viata numai bine. Postaci cu doua fete ce sunteti voi! Asa ati dat-o la intors si cu turcii. Intai au fost buni ca au doborat avionul, apoi au fost dictatori ca s-au aparat de lovitura de stat. Si nu numai. ANTENACILOR!
        • 0 (4 voturi)    
          Zero toleranta (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 10:00)

          alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

          rusii KGB-isti!
          • 0 (4 voturi)    
            la ambasada Coreei-Samsung de ce nu ati mers? (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 12:45)

            demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

            E buna coruptia facuta de pro-americani nu? La fel cu cadavrul de Clinton. Tot rusii carora le vreti "binele" au fost de vina ca e corupta.
    • +5 (7 voturi)    
      Si tu? (Vineri, 31 martie 2017, 23:39)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Zau... si tu si xanti primiti instructiuni din acelasi loc sau ce?! Citest efrate articolul, nu doar titlul!
      • -3 (5 voturi)    
        daca le vreti binele dati-le Moldova (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 12:47)

        demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        E vorba de partea din Moldova pe care nu a-ti dat-o la "fratii ucrainieni", tot pt ca le doriti binele! Si apoi incepeti sa dati si din Romania, gasiti voi cui. TRADATORI DE TARA ce sunteti!
  • +12 (14 voturi)    
    Asa zicea si Tradiceanu (Vineri, 31 martie 2017, 23:39)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Alte tari ne vad intr-un mod prost. Mai exact Rusia.